Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TI LaunchPad - nowy zestaw startowy MSP430 za $4.30

TokamakPl 22 Jun 2010 19:56 11347 45
  • TI LaunchPad - nowy zestaw startowy MSP430 za $4.30Firma Texas Instruments wypuściła na rynek nowy zestaw startowy dla niskobudżetowej 16-bitowej rodziny mikrokontrolerów MSP430. Zestaw ma być próbą wejścia na rynek zdominowany przez układy, takie jak PIC i AVR, a więc dotarcia do hobbystów. Głównym atutem zestawu ma być jego niska cena wynosząca tylko 4.30$. Warto dodać, że dostawa zestawów na terenie Stanów Zjednoczonych jest darmowa.

MSP430 LaunchPad oferuje płytkę ewaluacyjną z gniazdem dip mogącym pomieścić układy 20-pinowe (lista kompatybilnych układów znajduje się na stronie processors.wiki.ti.com). Piny układów zostały wyprowadzone w formie padów odległych od siebie o 0.1", dzięki czemu zachowano zgodność z dostępnymi na rynku płytkami prototypowymi. Programowanie, debugowanie oraz zasilanie odbywa się za pomocą interfejsu USB.

W zestawie oprócz płytki znajdziemy:
    - 2 układy: 1x MSP430G2211 oraz 1x MSP430G2231
    - Kabel USB mini B o długości 0,5m
    - 2x 10-pinowe gniazdo i wtyk goldpin
    - Kwarc
    - Poradnik Quick Start

Dla zainteresowanych powstała dedykowana storna:wiki. Do dyspozycji użytkowników udostępniono dwa darmowe środowiska: Code Composer Studio 4 i IAR Embedded Workbench Kickstart (jednak ten drugi ma ograniczenie do 4K lub 8K kodu w zależności od rodzaju układu). Zestaw został oficjalnie wprowadzony na rynek 22 czerwca.

Rozpakowywanie zestawu:

Przykładowy projekt, pomiar temperatury wewnętrznym czujnikiem:

Źródło:
    http://hackaday.com/2010/06/22/ti-makes-a-big-bid-for-the-hobby-market/#more-25208

Więcej informacji na TI Launchpad Wiki:
    http://processors.wiki.ti.com/index.php/MSP43...29?DCMP=launchpad&HQS=Other+OT+launchpadwiki]

Cool? Ranking DIY
    About Author
    TokamakPl
    Level 16  
    Has specialization in: elektronika cyfrowa, automatyka
    TokamakPl wrote 207 posts with rating 50, helped 2 times. Been with us since 2005 year.
    MasterMatan
    Level 21  
    hmmm... dość ciekawe... i cena zachęcająca... zobaczymy jak to się rozkręci bo przecież TI nie byle jaka firma
    TokamakPl
    Level 16  
    Ktoś napisał na hackaday że do EU też za darmo (facet z UK) ale sklep TI padł :D Trzeba szukać alternatyw dla AVR ;P Zestaw z debuggerem za 15 zł to niezła okazja. Tylko te układy mają 2k flash :/ i praktycznie zero peryferiów. Ale 15 zł :D
    grzesiekskc
    Level 12  
    Zaczynam sie zastanawiać czy do ciotki w Chicago nie napisać żeby mi nie zamówiła tego :D Kase jej wysłać za to + Przesyłka i zobaczyć co z tego wyjdzie.
    vankonrado
    Level 15  
    Ja zamówiłem w sklepie TI wyszło 14.90 PLN z kosztami wysyłki. Ciekawe czy i kiedy dojdzie bo czas dostawy bliżej nieokreślony.
    TokamakPl
    Level 16  
    Również zamówiłem, kwota ta sama. Obiecuje wideorelacje z otwierania :D
    Update: Niestety dostałem maila od TI że zamówienie nie może zostać zrealizowane ze względu na brak produktu :| Wygląda na to że sprzedali wszystkie pierwszego dnia :D
    markovip
    Level 34  
    Jedyne czym bije Arduino, to szyną 16bit, no i może ceną.

TI wysyła FedExem i daje tracking number.
    TokamakPl
    Level 16  
    markovip wrote:

Oczywiście że bije ceną 15 zł vs 120 zł. Bije również faktem że za te 15 zł dostajemy programowanie i debuggowanie po USB.

markovip wrote:

Nie rozumiem jak to odnosi się do tematu? TI najpierw musi mieć żeby wysłać.
    selser
    Level 14  
    Ja dostałem tylko info że mogą mi doliczyć VAT i inne podatki :). Poczekamy, zobaczymy.
    markovip
    Level 34  
    TokamakPl wrote:
    markovip wrote:

Oczywiście że bije ceną 15 zł vs 120 zł. Bije również faktem że za te 15 zł dostajemy programowanie i debuggowanie po USB.

120zł - Oszalał kolega? Wyrwałem Arduino za połowę z tego. I licząc to tylko 4 razy więcej. Płacąc w €, nie odczuwa się różnicy na kieszeni.

Ale czy do tego zestawu są gotowe moduły Ethernet, XBee, Bluetooh, GPRS, itd.? Link

TokamakPl wrote:
    markovip wrote:

Nie rozumiem jak to odnosi się do tematu? TI najpierw musi mieć żeby wysłać.

Dałem to jako informacje, mało firm to robi. Zamawiałem wiele razy z TI i za każdym razem dawali numer do śledzenia przesyłki.
    Ostatnie zamówienie, ze stanów, było u mnie po dwóch dniach. :)
    KJ
    Level 31  
    Od bardzo dawna zastanawiam się co do cholery w Arduino kosztuje 120zł ? Przecież ten zestaw to zwykła najzwyklejsza na świecie atmega328 kosztująca raptem kilkanaście zł z podłączonym także bardzo tanim FT232RL + standardowa aplikacja i kawałek płytki ... przecież to samo można zrobić samemu albo nawet lepsze w oparciu np o M2560 za połowę tej ceny.
    TokamakPl
    Level 16  
    KJ wrote:
    Od bardzo dawna zastanawiam się co do cholery w Arduino kosztuje 120zł ? Przecież ten zestaw to zwykła najzwyklejsza na świecie atmega328 kosztująca raptem kilkanaście zł z podłączonym także bardzo tanim FT232RL + standardowa aplikacja i kawałek płytki ... przecież to samo można zrobić samemu albo nawet lepsze w oparciu np o M2560 za połowę tej ceny.

Oczywiście można coś takiego złożyć za 50 zł ale sporo osób decyduje się na zakup gotowego produktu bo jest to prostsze. W Polsce wiele osób ma "problem" z zakupem gry za 120 zł. Kiedy polska wejdzie do strefy euro będzie na pewno lepiej. Tylko kiedy to będzie :(
    markovip
    Level 34  
    Lepiej? O czym Ty człowieku gadasz? W Hiszpanii po wprowadzeniu €, ceny produktów krajowych, skoczyły w górę - pięciokrotnie...
    neopl
    Level 10  
    Czy ktoś z was który zamówił LaunchPada dostał już go ?
    Ja zamówiłem drugiego dnia od premiery i jeszcze mi nie wysłali.
    TokamakPl
    Level 16  
    neopl wrote:
    Czy ktoś z was który zamówił LaunchPada dostał już go ?
    Ja zamówiłem drugiego dnia od premiery i jeszcze mi nie wysłali.

Ja zamówiłem w premierę wieczorem i dostałem maila że nie mają na stanie.
    Quote:
    Thank you for recently requesting semiconductor EVM sales samples from Texas Instruments. The items below are currently on back order.
    neopl
    Level 10  
    Też taki dostałem, więc co teraz mamy czekać aż będzie dostępny ?
    To może potrwać wieki :P
    TokamakPl
    Level 16  
    neopl wrote:
    Też taki dostałem, więc co teraz mamy czekać aż będzie dostępny ?
    To może potrwać wieki :P

Tak :(
    neopl
    Level 10  
    Dostałem odpowiedź od TI eStore informującą że na tego LanunchPada jest duży popyt i że na przesyłkę trzeba będzie czekać około 6 tygodni z powodu wyczerpania zapasów magazynowych.
    TokamakPl
    Level 16  
    Na LaunchPad wiki pojawiła się informacja że na początku sierpnia będzie dostawa!
    vankonrado
    Level 15  
    Wszystkich zainteresowanych chciałbym poinformować, że otrzymałem właśnie przesyłkę z LaunchPad'em. W zestawie dokładnie to co obiecał producent czyli płytka testowa, drugi Uc, goldpiny i kabelek USB. Kiedy już zainstaluje oprogramowanie to postaram się zdać dokładniejszą relacje.

OFFTOP:
    Jedna rzecz mnie dziwi - FedEx potrafi paczkę z USA dowieźć w 3 dni (nadano ją 13 lipca) a Poczta Polska ma problemy żeby w 48 godzin dostarczyć przesyłkę krajową.
    markovip
    Level 34  
    Co do offtopu, ja jak przebywałem w UK, przesyłkę TI, Fedex dostarczył mi w 2 dni. Też byłem mile zaskoczony. :)
    TokamakPl
    Level 16  
    Poczta polska jest przedsiębiorstwem państwowym.
    U mnie paczka ma być we wtorek :D
    coyot
    Level 17  
    A ja dostałem wczoraj.... niezły mają czas.
    hexen2k
    Level 16  
    @coyot jakie wrażenia po otrzymaniu zestawu ?
    coyot
    Level 17  
    hexen2k wrote:
    @coyot jakie wrażenia po otrzymaniu zestawu ?
    Narazie sprawdziłem czy wszystko jest, i okazuje się że ok. Wszystko wygląda dokładnie jak na zdjęciu i filmikach. Jeszcze nic nie nabazgrałem, muszę poszukać wyświetlacza LCD gdzieś go posiałem i postaram się zrobić cokolwiek.
    awuesiak
    Level 10  
    ja zamówiłem 20 lipca, a w piątek (3 grudnia) dostałem info że wysłali fedexem. Kiedy dostane przesyłkę nie wiadomo;-(
    coyot
    Level 17  
    Na allegro kosztuje jakieś niecałe 50 PLN, a w TI to kosztuje 4.30 US$ = 13.1038035 złotego polskiego, tylko trzeba poczekać.