Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konfiguracja sieci bezprzewodowej

IT-SERVICE 30 Aug 2004 22:19 3673 7
    IT-SERVICE
    Level 12  
    Witam!

Z góry dziękuje za pomoc. Mam taki problem. Muszę skonfigurować sieć na trzech komputerach. Z tym że: jeden z nich jest komputerem stacjonarnym (WinXP) w którym jest karta sieciowa LAN RJ45 + modem ONET satelita + Modem analogowy i jeszcze karta sieciowa DLink (radiowa). Muszę udostępnić to łącze satelitarne za pośrednictwem tej sieciówki Dlinka internet dla dwóch Laptopów. Jeden z nich to CENTRINO (WinXP) natomiast do drugiego (WIN98) dokładam kartę na PCMCIA WLAN. Mam problem z konfiguracją takiej niby prostej sieci. Po prostu nie znam się na sieciach radiowych. Nie jestem pewny czy nie jest mi przypadkiem potrzebny punkt dostępowy.

Także reasumując. Potrzebuje stworzyć taką sieć aby udostępnić połączenie internetowe satelitarne za pośrednictwem sieci radiowej.

PS. Jeszcze jedna ważna uwaga. Stacjonarny PC łączy się również za pomocą tej zwykłej sieciówki z kolejnymi dwoma komputerami i udostępnia im internet. Pozdrawiam.
    Copti
    Level 14  
    jesli masz karte sieciowa (lan rj45) i bezprzewodowa, to dobrze by bylo zebys ustawil czesc podsieci np. na radiowce w innej klasie adresow ip niz w tej stacjonarnej lub chociaz zeby mialy inna maske.

np. siec bezprzewodowa:
    adres IP:

IP: 192.168.1.X
    maska 255.255.0.0

a LAN po kablu:

IP 192.168.0.Y
    maska: 255.255.255.0

lub:
    bezprzewodowa:
    10.0.0.X
    255.255.255.0

LAN po kablu:

192.168.0.Y
    255.255.255.0

Napisz jeszcze czy kumasz samo dzielenie lacza ;). I nie bardzo rozumiem, masz 1 karte bezprzewodowa w kompie i chcesz na 2 kompach (bezprzewodowo) udostepniac neta? Bo jesli tak to bedzie potrzebny AP (acces poiny), daj znac jak to dokladnie jest =), cos na pewno wymyslimy =)

pozdrawiam
    Michal
    IT-SERVICE
    Level 12  
    Co do adresów IP to spoko to kumam. Natomiast co do tych kart bezprzewodowych to w PC stacjonarnym mam kartę na radiową na PCI DLINK natomiast w tych dwóch Laptopach są też sieciówki radiowe. W jednym intela zgodnie ze standardem Centrino w drugim dokładam kartę radiową na PCMCIA. Dzięki z pomoc
    Copti
    Level 14  
    no to raczej bez Access Pointa sie nie obedzie,

osobiscie zrezygnowalbym z tej karty bezprzewodowej w kompie ktory ma dzielic neta. Wpialbym w jej miejsce jakas standardowa 10/100 np. na chipsecie RTL8139 i podpial ja kablem do APka i wtedy masz juz wyjscie na 2 i wiecej sztuk komputerow po radiu.
    A jako ze wspomniales o D-Linku to polecam APka -> DWL-2000AP+

pozdrawiam
    Michal
    IT-SERVICE
    Level 12  
    Oki zaczynam łapać. Czyli potrzebuje tylko APka i zwykłą sieciówkę żeby z nim się połączyć. natomiast jeszcze mam pytanie na jaką odległość taki punkt dostępowy mi w budynku sięgnie ???
    Copti
    Level 14  
    to zalezy czy w tym samym pomieszczeniu, czy nie.
    A jesli nie to czy antenki (standardowe dolaczane do kart) sie widza.

A jesli chodzi o zasieg na standardowych antenkach wynosi on zwykle okolo kilkudziesieciu metrow, chodz z tym roznie jest :> i jak pisalem wyzej zalezy czy ant. sie widza czy nie. No ale zawsze mozna pokusic sie (i pojsc w koszta ;) ) o anteny zewnetrzne (kierunkowe), wtedy mozna poleciec na kilka kilometrow :)

pozdrawiam
    Michal
    IT-SERVICE
    Level 12  
    Chodzi o to że ten APek będzie udostępniał internet tym dwóm laptopom w taki sposób żeby ich właściciele chodząc na terenie zakładu (do 20m) mogły korzystać z internetu. Więc antenki się nie będą widzieć....
    bieganj
    Level 12  
    Witam!
    Ja mam kilka takich sieci i to opartych na tańszym AP bo DWL900AP.
    Działają od roku i problemów nie ma. Co do zasięgu - wszystko zależy od konstrukcji budynku. W betonach (ściany działowe) to już stosowałem anteny typu YAGA bo nawet przy odległości 3 m brakowało sygnału. Jak masz jakieś pytania to pisz.

www.forlan.com.pl :)

Jacek