Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie sygnalu (kabla) na zewnatrz budynku - jak?

22 Cze 2010 22:27 3483 9
  • Poziom 8  
    Witam

Zamontowana jest szafka tel na scianie budynku "A". Z niej idzie kabel do budynku "B" po plaskim dachu budynku "C".

PYTANIE: Jak rozgałęzić sygnał/kabel zeby zejsc z dachu kablem do budynku "C". rozgałęzienie byłoby na dachu (najlatwiej), czy jest jakis rozgałęziacz zewnętrzny? najlepiej z jakims wzmocnieniem sygnalu (jesli jest taka opcja).

Szukałem takich rzeczy w sklepach internetowych ale szczerze mowiac nie bardzo wiem czego szukac.

Jesli mozna by prosic o jakis link do jakiegosc sklepu, allegro itp.

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz.
    Michal
    Moderowany przez Tracer2:

Proszę sie zapoznać z Regulaminem !!!

• Poziom 34  
    Po pierwsze, no niestety zgodnie z regulaminem tego forum nie wolno zamieszczać linków do <jakiegosc> (chyba chodzi o jakiegoś) sklepu, a najbardziej Allegro.
    <Zamontowana jest szafka tel>, ja nie wiem jaki sygnał ma być rozdzielany, może chodzi o sygnał telefoniczny.
    Jedna bardzo ważna uwaga - jeżeli jest to dach płaski, to nie wolno puścić kabla po powierzchni dachu, bo w zimie gdy spadnie śnieg, a następnie zacznie się topić, co spowoduje jego zlodowacenie, a następnie nocne zamarzanie spowoduje jego zerwanie (związane z rozszerzalnością temperaturową). Przepraszam, trochę przydługie zdanie, ale sam się kiedyś na to "nadziałem", a potem dziesiątki razy naprawiałem tego skutki. Należy starać się aby kabel na płaskim dachu był powyżej śniegu (co obserwując pogodę z ostatnich lat nie jest do przewidzenia).
    Cyt: <najlepiej z jakims wzmocnieniem> ?, może chodzi o sygnał telewizyjny. Jak , by nie patrzyć to każdy taki rozgałęźnik (niezależnie, czy nieaktywny, czy aktywny (czyli ze wzmacniaczem), musi być hermetyczny i dodatkowo dobrze zabezpieczony np. silikonem, m/i przed "robactwem, typu skorek ("szczypawka"), które tam wchodzą, zdychają i robią zwarcia.
    Jeżeli chodzi o sygnał "telewizyjny" - z anteny, to takich rozgałęźników (rozdzielaczy), wzmacniaczy - hermetycznych, montowanych przy użyciu wtyków typu F, (co też na zewnątrz należy zabezpieczyć), nie brakuje - np. Nick - < Anprel>, z Allegro.

Rozdzielenie sygnalu (kabla) na zewnatrz budynku - jak?

Opis:
    Aktywny rozdzielacz sygnałów ARS-113K służy do wzmocnienia i podziału sygnałów TV w zakresie częstotliwości 110MHz do 862MHz. Umożliwia podłączenia 2 lub 3 odbiorników do istniejącej instalacji antenowych bez pogarszania odbioru.

Jeśli w Twojej kablówce masz słaby sygnał ten aktywny rozdzielacz zapewni Ci dobry odbiór.

Aktywny rozdzielacz sygnałów ARS-113K jest przeznaczony do montowania w instalacjach antenowych wyposażonych w antenę z symetryzatorem lub kablowych jako rozgałęźnik aktywny sygnału.

Zakładam, że chodzi o sygnał telewizyjny (antenowy), bo skrót < szafka tel>, nic mi nie mówi. Należy w miarę dokładnie pisać w czym problem (z tytułu postu też nic nie wynika), a i jeszcze zostaje problem <budynek A, B, C>, a odległości, kabel wisi bez zabezpieczenia ? (śnieg, lód).
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Kolega KMal działy pomylił ;)
    Sygnał telefoniczny najprościej rozgałęzić skręcając gołe żyły przewodu.
    Potem trzeba je zaizolować , by sie nie zwarły i najlepiej zamknąć w puszce hermetycznej.
    Do wzmocnienia służy...centrala telefoniczna.
    Czasem jest ona wyposażona w porty linii długich.
  • Poziom 34  
    Kochany Kolego Moderatorze, to nie KMal działy pomylił, tylko KMal chciał (trochę z przekąsem) sprowokować Autora do precyzyjnego wyrażania swoich potrzeb, a stosowanie w telefonii (co kawałek) "jakiś wzmacniaczy - jest "chore".
    Istotne tylko było, aby każde połączenia (rozdzielenia) były hermetyczne, a kabel zabezpieczony przed zerwaniem.
  • Poziom 8  
    Witam

Nie sprecyzowalem ze chodzi oczywiscie o sygnal telefoniczny ale myslalem ze w tym dziale "Telefony Stacjonarne Serwis" ....

Co do wzmocnienia to sytuacja jest taka ze na tym numerze/linii jest juz 6 gniazdek w dwoch budynkach. Wiem ze za dawnych czasow montowalo sie takie gniazdka z jakimis kondensatorami w srodku, chyba do wzmocnienia sygnalu. O czyms takim myslalem. Ale jako ze nie znam sie za bardzo na liniach tel to moze to sluzylo do czegos innego. Chodzi o to ze na tej linii (tej co chce zrobic) bedzie modem adsl i chcialbym zeby sygnal byl na ile to mozliwe bez zaklocen.

Pozdrawiam
  • Moderator
    W starych gniazdkach kondensatory były jako zakończenie pomiarowe linii lub element obwodu dzwonka. Podczas rozmowy kondensatory te muszą być odłączone, w przeciwnym wypadku bardzo pogarszają jakość korespondencji.
    Wszystkie aparaty łączysz po prostu równolegle.
    Natomiast jeżeli ma to być dla linii ADSL, to by całkowicie pominąć wpływ dołączonych aparatów najlepiej jest jak linia najpierw dojdzie do routera, równolegle do do niego dołącza się filtr liniowy a za nim wszystkie aparaty.
    Chodzi o to by unikać tworzenia ślepych odcinków linii telefonicznych. Dla częstotliwości stosowanych w ADSL taki "ślepy" odcinek (zakończony filtrem i aparatem telefonicznym) działa jak odcinek linii rezonansowej. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego zaniku transmisji (patrz Wikipedia; hasło LINIA DŁUGA).
  • Poziom 8  
    Oki

Rozumiem ze zgodnie ze sztuka kladzenia linii telefonicznych i innych teorii prawidlowego wykonania tego typu rzeczy tak lub inaczej powinno byc.
    Problem jest taki ze jest to instalacja majaca lat x i nie wiadomo do konca gdzie i jaki kabel idzie itp.

Cel mojej instalacji jest taki zeby polozyc jak najkrotszy odcinek kabla. (czyli od rozgalezienia okolo 5 metrow). Zeby to zrobic nie bardzo mam ochote czytac encyklopedii ani isc na studia o profilu telekomunikacja. Jesli ktos moglby udzielic prostej odpowiedzi na moje pytanie, bez udawadniania ogromu wiedzy jaka posiada w temacie linii telefonicznych bylbym wdzieczny.

Pytanie 1:
    jak wykonac rozdzielenia jednego kabla na dwa? Czy wystarczy skrecic koncowki na "krotko" i zamknac to w puszce hermetycznej? Czy tez sa do tego stosowane jakies "rozdzielacze" ktore sie wykozystuje w branzy?

Pytanie 2:
    czy stosuje sie jakies wzmocnienie sygnalu w takich przypadkach ze wzgledu na duza ilosc gniazdek i odcinki kabla. (czy tez w w/w przypadku czyli jedno gniazdko wiecej i 5 m kabla wiecej, nie ma to znaczenia)?

I tylko tyle.

Pozdrawiam
    Michal
  • Poziom 8  
    No i znalazlem odpowiedz na interesujaca mnie kwiestie.

Kable telefoniczne laczy sie zlaczka typu np:SZYBKOZŁĄCZE UY2-4CI
    przy pomocy np:Zaciskarka łączników Scotchlok HT-105 HANLONG
    w puszce hermetycznej.

Proste jak budowa cepa bez odsylania do wikipedii i innych nadmuchanych teorii.

Pozdrawiam
    Michal
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Rozdzielenie sygnału jednej linii telefonicznej na 6 gniazd i w dodatku w dwu budynkach jest "chore".
    Może to działać , doputy ktoś np. żle odłoży słuchawkę,
    i wtedy szukaj i biegaj.
    Nie popieramy tu twórczości "choinkowej" bo to niezgodne ze sztuką wykonywania profesjonalnych instalacji telefonicznych.
    Kolega robi to na własną odpowiedzialność,
    i prosze sie zapoznać z Regulaminem danego operatora np. TP.SA,
    gdzie jest napisane że niezgodne przeróbki grożą odłączeniem stacji.
    Zamykam.