Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik FM dla sygnału o częstotliwości 20 kHz - 60 kHz

22 Cze 2010 23:10 5834 11
 • Poziom 9  
  Witam

  Jestem początkujący jeśli chodzi o radiotechnikę, więc proszę o wyrozumiałość :D.

  Mam oto taki problem: potrzebuję przesłać sygnały o częstotliwości zawierającej się od 20 kHz do 60 kHz drogą radiową na odległość ok. 500 m. Czym kierować się przy projekcie takiego nadajnika FM? Czy możliwe jest w ogóle wykorzystanie ogólnodostępnych schematów nadajników do realizacji takiego projektu? W sieci znalazłem tylko projekty nadajników na pasmo akustyczne.

  Za wszelkie sugestie i wskazówki z góry wielkie dzięki!
 • Poziom 33  
  Szukaj schematu urządzenia opartego o VCO, w którym będziesz miał możliwość dostać się bezpośrednio do diody pojemnościowej rezystorem o oporności kilkuset Ω. Nie kierować się tym, że pisze np. "wejście audio", bo często jest to tylko napis i nie musi on wyznaczać pasma. Większość generatorów FM to proste konstrukcje VCO oparte na diodzie pojemnościowej i pasmo przenoszenia wyznaczają jej parametry może sięgać kilkadziesiąt MHz. Jakie pasmoi Cie interesuje ?
 • Poziom 9  
  Interesuje mnie pasmo przenoszenia od 20 kHz do 60 kHz.
 • Poziom 33  
  A w jakim paśmie częstotliwości miał by ten nadajnik/odbiornik pracować? No i pamiętaj, że (w przybliżeniu) widmo częstotliwości zajmowane przez taki sygnał to 2 x dewiacja + 2 x Fmax. W Twoim wypadku Fmax to 60 kHz.

  Bo rozumiem że chcesz tym sygnałem 20 - 60 kHz zmodulować jakiś sygnał "nośny" i tak zmodulowany sygnał przesłać dalej? Jeżeli nie, to napisz to WYRAŹNIE.
 • Poziom 9  
  Właśnie jeżeli chodzi o pasmo częstotliwości w jakim nadajnik i odbiornik powinien pracować to czekam na jakieś sugestie. Jedno jest pewne, nie chce tego puszczać po cyfrze za pomocą gotowych transceiverów RF.

  Tak sp5wcx:
  Sygnał 20 kHz - 60 kHz to sygnał informacyjny
 • Poziom 33  
  Ja bym kombinował z jakimś pasmem ISM i z odpowiednio małą mocą, żeby nie było że piratujesz w eterze. Można by było wtedy wykorzystać jakiś gotowy moduł nadajnika, tylko odpowiednio go zmodyfikować dla potrzeb aż tak szerokiego pasma częstotliwości modulujących.
  Jak byś jeszcze napisał coś więcej o projekcie (tak dla naszej ciekawości) co to ma być i skąd dokąd te informacje przesyłać, to już by był pogląd na całość sprawy.
 • Poziom 9  
  Jest to projekt, w którym głównym zadaniem jest przesłanie sygnału ultradźwiękowego typu 'burst', którego częstotliwość zawiera się w paśmie od 20 kHz do 60 kHz na odległość ok. 500 m.

  Czy wykorzystując do tego taki oto nadajnik:

  http://www.cyfronika.com.pl/dok/ne134-k.pdf

  jest to w ogóle możliwe?

  Z tego co przeczytałem wnioskuje, że tak. Chyba, że się mylę, to niech mnie ktoś poprawi. Przy nadawaniu sygnału stereofonicznego wykorzystywana jest 2 harmoniczna sygnału pilota, czyli 38 kHz, ale również 3 harmoniczna sygnału pilota, czyli 57 kHz do transmisji sygnału RDS. Tak więc wykorzystując nadajnik FM pracujący w paśmie 88-108 MHz, który jest podany w linku powyżej powinienem przesłać sygnał modulujący, którego górna częstotliwość wynosi 60 kHz?

  PS.
  Rozumiem, że nadawanie w pasmie 88-108 MHz bez licencji jest zabronione, jednak projekt ten ma formę czysto-badawczą i nie zamierzam utrudniać nikomu życia w odbiorze jego ulubionej stacji.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Moja propozycja oparta o scalak BH1415, który jest stosowany w transmiterach samochodowych na zapalniczkę:
  Zawiera on koder stereo, który można wyłączyć i jest oparty o VCO na PLL, a model transmitera wyświetla title z ID3. Drugi typ transmitera wyświetla tylko frq. na wyświetlaczu 7-mio segmentowym i się do tego nie nadaje, bo jest oparty o cyfrowy generator DDS. Piszę to, bo są wyglądem zewnętrznym niemal identyczne.
  Trzeba się wpiąć rezystorem ok. 100kΩ w punkcie R19-C3-CD1 i do tego prosty filtr RC. Wyjście sygnału MPX jest na pin. 5, więc wystarczy usunąć C20. Robiłem próby z transmiterem w zakresie przenoszenia RDS i jest OK. Możesz zrobić to na własnym procesorze, zrobić podobny układ na inne pasmo leżący pod poniższymi odnośnikami, lub po prostu kupić transmiter. Teraz tylko wystarczy w odbiorniku wyprowadzić sygnał multipleks z głowicy UKF. Zapoznaj się z przepisami.

  Link
  Link
  Nadajnik FM dla sygnału o częstotliwości 20 kHz - 60 kHz Nadajnik FM dla sygnału o częstotliwości 20 kHz - 60 kHz
 • Poziom 9  
  Dzięki SP8JZ za informacje.

  Ale mam również takie pytanie - czy zamieszczony poniżej nadajnik zdoła przenieść sygnał modulujący do 60 kHz:

  Nadajnik FM dla sygnału o częstotliwości 20 kHz - 60 kHz

  Jestem osobą, która dopiero "raczkuje" w radiotechnice. Z góry dzięki wszystkim za pomoc!
 • Poziom 33  
  Nadajnik bez syntezy będzie chodził poprawnie 5-15 minut i będzie ciągle zmieniał częstotliwość zależnie od temperatury.
  emdi napisał:
  czy zamieszczony poniżej nadajnik zdoła przenieść sygnał modulujący do 60 kHz:
  Widzisz gdzieś filtr przed diodą pojemnościową? Bo ja nie. Oczywiście, że przeniesie. Nie czytasz dokładnie

  Jest fajna publikacja dostępna w księgarni AGH, coś dla Ciebie. Znajduje się Tutaj
  Od strony 402 zaczynają się generatory. Polecam !
  //usunąłem zbędne wpisy//
 • Poziom 9  
  Po pierwsze umiem programować uC PIC i nie chce tego robić na razie z wykorzystaniem uC. Po drugie ma to być przede wszystkim układ testowy. Oczywiście chodzi mi o odbiór w paśmie 88-108 MHz (tak wiem, że jest to nielegalne, ale nie mam zamiaru utrudniać komuś życia i tak jak wspomniałem będzie to układ wykorzystywany tylko do celów "testowo-badawczych"). Chce to odebrać wykorzystując do tego tuner FM (wbić się z sondą za demodulator i zobaczyć co się dzieje). Jak już pisałem jestem początkujący jeżeli chodzi o radiotechnikę i próbuje to wszystko ogarnąć. Pozdrawiam.
 • Poziom 33  
  Słuchaj kolego; my się tu rozpisujemy o nadajnikach. Czyli potrzebujesz po prostu generator UKF i trzeba było od razu tak pisać. Nadajnik to jest właściwie zespół urządzeń (poszczególnych bloków).
  Kiedyś w szkole zrobiłem sobie taki generator autorstwa Artkele z PE 7/99. Jest to generator Colpitsa o bardzo dobrej charakterystyce liniowej, małej zawartości harmonicznych i dobrej stabilności. Do tego ma b. szeroki zakres strojenia i jest prosty w uruchomieniu. Moim zdaniem to praktyczne urządzenie dla kogoś początkującego, można dobudowywać kolejne bloki. Zrób to w sztywnej metalowej obudowie.
  Istnieje udoskonalona wersja generatora na mosfetach. Możesz też pomyśleć o PLL, lub VXO, ale to już inna bajka i zabawa z powielaniem.
  A tak swoją drogą dzięki Tobie chyba w końcu znalazłem powielacz, którego szukałem (27x4) Link i znajduje się Tutaj :D

  Nadajnik FM dla sygnału o częstotliwości 20 kHz - 60 kHz Nadajnik FM dla sygnału o częstotliwości 20 kHz - 60 kHz Nadajnik FM dla sygnału o częstotliwości 20 kHz - 60 kHz Nadajnik FM dla sygnału o częstotliwości 20 kHz - 60 kHz Nadajnik FM dla sygnału o częstotliwości 20 kHz - 60 kHz

  A powyższy "nadajnik" to chyba jakiś szatański wymysł piratów i nawet nie wiem jak to nazwać :idea: Takim czymś zakłócisz wszystkie telewizory w sąsiedztwie, bo na pewno sygnał w czymś takim będzie daaaaaleki od sinusoidy, a co za tym idzie sygnałów ubocznych nazywanych w UKE "śmieciami" co nie miara. Przypatrz się dobrze. Takie układy służą do generowania fali prostokątnej Link.
  PS. Nie wiem jak to jest do końca z publikacją skanów z gazet, ale te numery chyba można uznać za archiwalne, bo firma już nie istnieje. Zobaczymy co na to moderatorzy.
  Na w/w stronie, w moim poprzednim poście, jest podany schemat wzmacniacza szerokopasmowego na TSH691. Generator sprosta Twoim wymaganiom, a w razie czego można podwoić nap. zasilania.