Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

router, null modem, serial console

huki1 23 Cze 2010 12:33 1681 7
  • #1 23 Cze 2010 12:33
    huki1
    Poziom 8  

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość.

Posiadam router Edimax:
    http://www.linux-mips.org/wiki/BR6104#BR6104Wg_2
    lub może raczej:
    http://www.linux-mips.org/wiki/BR6104#EW-7207APg
    Trudno jest mi jednoznacznie stwierdzić, ale to dłuższa historia, a generalnie płytka i procesor są te same.

Chciałem rozszerzyć funkcjonalność tego sprzętu i spróbowałem wgrać na niego linuxa, co jednak zrobilem zbyt pochopnie i skończyło się na konieczności flashowania pamięci.

Dałem sprzęt do warsztatu (nie mam lutownicy kolbowej) i teraz mam dołożony do płytki port rs232 męski. W warsztacie wgrali też jakiś firmware, ale koleś który to robił jest ... "skomplikowany", więc nie wiem jaki jest system. Przez to nie mogę się dostać do płytki ani przez wifi (choć płytka "nadaje") ani przez kabel (podejrzewam, że dhcp leży, a próbowałem standardowych adresów).

No więc kupiłem kabel null-modem i od dwóch dni siedze i grzebie, ale płytka za nic nie chce się odezwać przez konsole (parametry są ok).

Przyznam szczerze - nie jestem teraz pewien, czy null-modem jest dobrym rozwiązaniem. W warsztacie jakoś udało im się wgrać system, więc musieli się połączyć przez konsole, ale może błędem z mojej strony była chęć dołożenia portu męskiego?

Rozkręciłem teraz też mój kupiony za 6zł kabelek i zauważyłem, że poszczególne żyłki kabla nie są skrosowane, tj. np do 2 z obu stron jest podłączony czerwony kabelek i to samo ze wszystkimi innymi pinami. Czy to jest typ null-modem?

Jeżeli ktoś ma jakieś inne sugestie jak dostać się do tego sprzętu, będe bardzo wdzięczny.

Jestem amatorem w sprawach elektroniki.

0 7
  • #2 23 Cze 2010 12:51
    karwo
    Poziom 23  

Cytat:
    teraz mam dołożony do płytki port rs232 męski

Pomiędzy routerem a tym DB9 męskim masz jakiś konwerter sygnałów TTL-RS232?
    W routerach najczęściej jest 'serial' wyprowadzony w standardzie TTL (0..+5V), a w kompie 'serial' jest wyprowadzony w standardzie RS232 (-12V...+12V).

0
  • #3 23 Cze 2010 13:00
    huki1
    Poziom 8  

tak, jest dołożony układ konwertujący napięcie.
    Zdaje się działa, choć nie wiem jak wyglądałaby usmażona płytka.

0
  • #4 23 Cze 2010 13:17
    karwo
    Poziom 23  

huki1 napisał:
    Zdaje się działa, choć nie wiem jak wyglądałaby usmażona płytka.

Nie zawsze uszkodzenie musi być widoczne.
    Może ładunki elektrostatyczne uszkodziły 'seriala' w routerze lub kompie...

Odłącz Tx i Rx od routera. W konwerterze napięć zewrzyj ze sobą Tx i Rx, w terminalu wyślij jakieś znaki i zobacz czy to samo dostajesz. Wykluczysz błąd działania konwertera napięć.
    Oczywiście transmisję 'seriala' w kompie ustawiłeś 115200,8,N,1

0
  • #5 23 Cze 2010 13:51
    huki1
    Poziom 8  

Tak, ustawiłem 115200,8,N,1.

Ale odłączenie Tx, Rx od routera jest problematyczne - przewody są przylutowane i zabezpieczone takim przezroczystym, twardym "żelem".
    Mogę przeciąć przewody... ale jeśli konwerter jest sprawny, to jaki byłby następny krok?

Czy to co pisałem o kablu null-modem, to zły trop?

Nie napisałem też na początku, ale nie mam dostępu do kompa z rs232, więc korzystam z przejściówki USB-Serial PL2303.

0
  • #6 23 Cze 2010 14:38
    karwo
    Poziom 23  

Cytat:
    Nie napisałem też na początku, ale nie mam dostępu do kompa z rs232, więc korzystam z przejściówki USB-Serial PL2303.

A ta przejściówka ma na wyjściu sygnały w standardzie TTL czy RS232? Jeśli RS232 to powinno śmigać, ale jeśli TTL to masz dwie możliwości (o ile nie uległa uszkodzeniu po podaniu na nią sygnałów -12V...+12V z konwertera przy routerze)
    - dodać do niej konwerter TTL->RS232
    - przeciąć połączenie Tx i Rx pomiędzy routerem a konwerterem TTL-RS232 i dodać konwerter 5V TTL- 3,3V TTL (konwerter jest potrzebny gdy przejściówka USB-Serial daje 5V TTL, a do routera potrzeba 3,3V TTL).

0
  • #8 30 Cze 2010 12:17
    huki1
    Poziom 8  

Ok - już wszystko działa. Okazało się, że kabel null-modem nie był jednak kablem null-modem (wbrew temu co twierdził sprzedawca), a połączonym w schemacie 1:1. Zdobyłem lutownicę, poswieciłęm chwile i wszystko śmiga.

Dzięki za poświęcony czas.

0