Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jaki program do wykonania projektu?

23 Jun 2010 16:22 1867 9
  • Level 18  
    Poszukuję programu w którym można było by zaprojektować robota. Chodzi mi o to aby wyznaczyć długości grubości materiały itp. zaznaczam że mam tu na myśli wyłącznie stronę mechaniczną. Chcę zbudować robota humoidalnego zdalnie sterowanego ale potrzebuję dokładnie wszystko rozplanować od strony mechanicznej aby poruszał się jakoś w miarę przyzwoicie. Dobrze by było aby była w nim możliwość symulowania różnych ruchów i analizy w 3D.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 14  
    Autodesk Inventor, Solid Edge, Kompas 3D... Sporo tego jest, ale zaznaczam, ze chyba nie ma darmowego CADa obsługującego złożenia - jeśli jednak ktoś zna takiego, to również prosiłbym o info :)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 14  
    Istnieje darmowa wersja Solid Edge ale tylko w trybie 2D. Natomiast jeśli jest się studentem można za darmo otrzymać licencję studencką do pełnego Solid Edge'a (na mojej uczelni załatwiał to jeden z doktorów i podejrzewam że samemu się tego nie da załatwić).
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Tak samo darmowo dla studentów jest Autodesk Inventor (przynajmniej na PWR).

Proste te programy w opanowaniu nie są, a i komputer dość mocarny im potrzebny. Naszykuj się na dość długie wdrażanie...
  • moderator of Robotics
    Przerabiałem już to, bo też potrzebowałem CAD-a do projektów.
    Nie ma nic darmowego, co pozwalałoby na tak dużą swobodę projektowania jak wersje komercyjne. Dostępne wersje darmowe, znanych programów są niesamowicie okrojone tak, że są prawie wcale nie funkcjonalne.
    Np. Kompas 3D Light - nie pozwala nawet na eksport projektu do jakiegokolwiek popularnego formatu i można projektować w 3D tylko jedną część na raz.

Jedyna opcja, to jak wspomnieli koledzy, dostać na uczelni licencję na jakiś program. Solid Edge jest chyba najpopularniejszy.

Nic innego, legalnie się nie załatwi. ;)
  • Level 14  
    Ech, czyli nie ma opcji, żeby mieć legalnego CADa ze złożeniami będąc w gimnazjum, nie płacąc ani grosza?
  • Level 14  
    Trochę offtopic, ale jeśli wybierasz się w przyszłości na studia techniczne zanim zaczniesz na zajęciach tworzyć coś w Inventorze, SolidWorksie/Edgu itd. najpierw będziesz miał rysunek techniczny, geometrie wykreślna gdzie wszystko będziesz rysował ołówkiem na papierze.

Zawsze wszystkie projekty zaczynam od luźnych szkiców na papierze, gdy mam już większość elementów, orientacyjne wymiary przechodzę do CAD'a.

Z tego co napisałeś wynika, że chcesz zrobić naprawdę zaawansowany projekt wiec miesiąc więcej poświęcony na projektowanie nie zrobi Ci różnicy, do dzieła :) Jeszcze kilka/kilkanaście lat CAD'y 3D były bardzo mało dostępne a budowało się wiele skomplikowanych maszyn.
  • Level 14  
    Może powiem co chcę zrobić - minisumo. Żeby nie było, ze to taki słomiany zapał, dodam, że mam już na koncie dwie takowe konstrukcje. Chciałbym dać po prostu do wyfrezowania kloc aluminium, tak jak to było na przykład w tym robocie: http://grant.solarbotics.net/images/Minisumo/Solo_top-IMG_4913.jpg
    Obudowę już mam plus-minus wymodelowaną, teraz przydałoby się doczepić modele płytki, lipoli i sharpów, a tego bez złożeń nie zrobię raczej. No i jak by nie było, cad 3d bardzo by ułatwił sprawę. Oczywiście, gdybym miał bezpośredni dostęp do tej frezarki to byłby to problem do przejścia, ale przekazywanie 10x tej obudowy nie bardzo mi się widzi, strasznie dużo czasu by to skonsumowało :) A na listopad (zawody w Łodzi) chciałbym zdążyć z dobrym robotem.
  • Level 27  
    Skoro już jesteśmy przy CADach: tworzę robota kroczącego i używam Inventora. I teraz moje pytanie: czy da się tak zrobić (i jak), aby zamodelować sobie ileśtam elementów, część bez żadnego otworu, następnie poskładać je w jakieś złożenie (korzystać z wiązań) i dopiero teraz widząc, dokładnie gdzie muszą być otwory, zrobić je z poziomu złożenia, tak aby albo dany element się automatycznie uaktualnił, albo żeby dało się chociaż wydrukować jego rysunek już z otworami?
  • moderator of Robotics
    krzysiek_p wrote:
    Ech, czyli nie ma opcji, żeby mieć legalnego CADa ze złożeniami będąc w gimnazjum, nie płacąc ani grosza?

Jest... Poproś ładnie jakiegoś studenta, który ma wersję edukacyjną któregoś CAD-a, aby ci go udostępnił do pracy. :)

Są też liczne programy darmowe, w których możesz tworzyć rysunki techniczne.
    A do wizualizacji mogą się sprawdzić popularne programy do grafiki 3D. Trzeba tylko pokombinować z przetworzeniem rysunków technicznych na sceny 3D.
    W takim np. Blenderze możesz narysować animowanego robota i dopracować.

Tak naprawdę CAD-y to tylko wirtualne kartki papieru. Ich siła leży po prostu w dostępności potrzebnych narzędzi programistycznych, a danym środowisku.

Można to wszystko co oferują uzyskać innymi, ale mniej wygodnymi metodami.