Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chłodziarko-zamrażarka bosch KGV3604 zamarza tylna ścianka

23 Cze 2010 16:29 11486 2
 • Poziom 9  
  Witam. Od miesiąca na tylnej ścianie chłodziarki zbiera się warstwa lodu. Agregat chodzi bardzo długo - 1-2 godziny, wyłącza się na kilkanaście minut, lód nie do końca sie rozmraża i jego warstwa robi sie coraz grubsza. Pokrętło regulacji temp. ustawione na 2. Temp w lodówce 6-8 stopni. Zamrażalnik działa normalnie.
  Wyłączyłem z prądu na 2 godz w celu rozmrożenia ścianki tylnej lodówki(przy otwartych drzwiach, lodówki nie opróżniałem), wytarłem wnętrze do sucha. Po włączeniu agregat chodził bez przerwy ponad 6 dodzin do północy, warstwa lodu znowu sie zrobiła. O 6 rano sprawdziłem - agregat wyłączony, lód stopniał. O godz 6.15 agregat odpalił i chodzi tak jak opisałem na początku.
  Pól roku temu był wymieniany czujnik temperatury parownika( na orginalny). Teraz, gdy wezwałem fachowca na te oblodzenia- wlutował w panelu przednim na jednym z przewodów opornik, ale spowodowało to jeszcze większe oblodzenie, dłuższą pracę agregatu i krótsze przerwy.
  Sprawdziłem pobór prądu przez lodówkę. Od godz 9.00 do 16.00 (7 godz) przy normalnym użytkowaniu zużyła 0,5 kWh. Gdy agregat pracuje pobór prądu jest na poziomie 102-107W.
  Przez 8 lat eksploatacji nigdy nie było oblodzenia wewnątrz lodówki - jedynie cienka warstwa szronu i to na krótko, a agregat pracował rzadziej. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki i ewentualnej naprawie.

  Ps: nie mogę nigdzie znaleźć, jaki pobór prądu podaje producent(roczny lub dobowy)
  Edit:
  Okazało się, że przyczyną jest nieszczelność układu - prawie nie było czynnika chłodzącego. Nieszczelności nie można usunąć - jest gdzieś wewnątrz parownika za izolacją. Wstawiony zaworek, napełniony układ, gwarancja 6 miesięcy na usługę, cena 120 zł
  Edit2:
  No niestety fachowcy się pomylili, nieszczelności w układzie nie było, usterka dalej nie usunięta. Naładowali do układu tyle gazu, że agregat aż wył, pobór prądu przy włączeniu do prądu wynosił ponad 800W, a potem nie spadał poniżej 250W. Nawet zdarzyło się, że przy włączeniu do prądu pobór był 1020W, agregat nie odpalił, bo zadziałał wyłącznik
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 10  
  Miałem podobny problem ale z lodówko-zamrażarką Indesit. Okazało się, że rozwarstwiła się tylna ścianka w lodówce i przez to termostat nie dotykał ścianki i nie wyłączał agregatu. Naprawa polegająca na rozpruciu tylnej ścianki była nieopłacalna więc przerobiłem na sterowanie termostatem elektronicznym mierzącym temp. wewnątrz lodówki.
 • Poziom 9  
  Kolejna nieudana próba naprawy polegała na podmianie termostatu elektronicznego(cały moduł elektroniczny na płytce drukowanej). Moduł okazał się sprawny. Usterka nie zniknęła. Fachowiec stwierdził, że pozostała ostatnia najgorsza możliwość - rozwarstwienie tylnej ścianki nieopłacalne do naprawy. Postąpił uczciwie rezygnując z dalszej naprawy i zwracając 120 zł.
  Moduł elektroniczny z bosch KGV3604 wymontowałem, reszta poszła na utylizację.
  Jeżeli ktoś jest zainteresowany kupnem tego termostatu elektronicznego, to proszę o kontakt na PW. Moduł jest identyczny jak na zdjęciach przedstawionych w linku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1668474.html#8082429
  Na życzenie mogę przesłać zdjęcia mojego modułu.