Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

chłodziarko-zamrażarka bosch KGV3604 zamarza tylna ścianka

werysoft 23 Jun 2010 16:29 17039 2
Bosch
 • #1
  werysoft
  Level 10  
  Witam. Od miesiąca na tylnej ścianie chłodziarki zbiera się warstwa lodu. Agregat chodzi bardzo długo - 1-2 godziny, wyłącza się na kilkanaście minut, lód nie do końca sie rozmraża i jego warstwa robi sie coraz grubsza. Pokrętło regulacji temp. ustawione na 2. Temp w lodówce 6-8 stopni. Zamrażalnik działa normalnie.
  Wyłączyłem z prądu na 2 godz w celu rozmrożenia ścianki tylnej lodówki(przy otwartych drzwiach, lodówki nie opróżniałem), wytarłem wnętrze do sucha. Po włączeniu agregat chodził bez przerwy ponad 6 dodzin do północy, warstwa lodu znowu sie zrobiła. O 6 rano sprawdziłem - agregat wyłączony, lód stopniał. O godz 6.15 agregat odpalił i chodzi tak jak opisałem na początku.
  Pól roku temu był wymieniany czujnik temperatury parownika( na orginalny). Teraz, gdy wezwałem fachowca na te oblodzenia- wlutował w panelu przednim na jednym z przewodów opornik, ale spowodowało to jeszcze większe oblodzenie, dłuższą pracę agregatu i krótsze przerwy.
  Sprawdziłem pobór prądu przez lodówkę. Od godz 9.00 do 16.00 (7 godz) przy normalnym użytkowaniu zużyła 0,5 kWh. Gdy agregat pracuje pobór prądu jest na poziomie 102-107W.
  Przez 8 lat eksploatacji nigdy nie było oblodzenia wewnątrz lodówki - jedynie cienka warstwa szronu i to na krótko, a agregat pracował rzadziej. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki i ewentualnej naprawie.

  Ps: nie mogę nigdzie znaleźć, jaki pobór prądu podaje producent(roczny lub dobowy)
  Edit:
  Okazało się, że przyczyną jest nieszczelność układu - prawie nie było czynnika chłodzącego. Nieszczelności nie można usunąć - jest gdzieś wewnątrz parownika za izolacją. Wstawiony zaworek, napełniony układ, gwarancja 6 miesięcy na usługę, cena 120 zł
  Edit2:
  No niestety fachowcy się pomylili, nieszczelności w układzie nie było, usterka dalej nie usunięta. Naładowali do układu tyle gazu, że agregat aż wył, pobór prądu przy włączeniu do prądu wynosił ponad 800W, a potem nie spadał poniżej 250W. Nawet zdarzyło się, że przy włączeniu do prądu pobór był 1020W, agregat nie odpalił, bo zadziałał wyłącznik
 • Bosch
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  werysoft
  Level 10  
  Kolejna nieudana próba naprawy polegała na podmianie termostatu elektronicznego(cały moduł elektroniczny na płytce drukowanej). Moduł okazał się sprawny. Usterka nie zniknęła. Fachowiec stwierdził, że pozostała ostatnia najgorsza możliwość - rozwarstwienie tylnej ścianki nieopłacalne do naprawy. Postąpił uczciwie rezygnując z dalszej naprawy i zwracając 120 zł.
  Moduł elektroniczny z bosch KGV3604 wymontowałem, reszta poszła na utylizację.
  Jeżeli ktoś jest zainteresowany kupnem tego termostatu elektronicznego, to proszę o kontakt na PW. Moduł jest identyczny jak na zdjęciach przedstawionych w linku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1668474.html#8082429
  Na życzenie mogę przesłać zdjęcia mojego modułu.