Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzwiękowy odstraszacz pcheł komarów kretów myszy

carkar 24 Cze 2010 17:17 11492 18
  • Witam. To mój pierwszy DIY.
    Nie jest to przeze mnie wymyślone, ale takie rzeczy drogo kosztują, postanowiłem więc wykonać coś takiego w granicach 20 - 25 zł.
    Do tego jest to urządzenie UNIWERSALNE, ponieważ odstrasza nie tylko jeden rodzaj zwierząt lecz kilka.

Spis elementów:
    - ATMega8 - ok. 14zł
    - piezo bez generatora - ok. 2 zł
    - potencjometr - ok. 0,70 zł
    - 4 przyciski regulujące rodzaj zwierząt.... - ok. 1zł

Podłączenie:
    Schemat płytki poniżej.

Program:
    W C;[main.c]
    w hex[main.hex]
    Code:
    Poniżej.

Jak ktoś zobaczy błąd pisać.

P.s.
    Zapomniałem o obsłudze:
    kiedy przytrzymamy 1 guzik przez ok. 3 s. odstraszacz przełączy sie w odstraszanie komarów, pcheł. pająków...
    kiedy 2 przez 3s. - myszy i szczurów
    kiedy 3 przez 3s. - karaluchów, kun
    kiedy 4 przez 3s. - kretów
    Potencjometrem regulujemy głośność ledwo słyszalną.

Może ktoś zaprojektuje obudowę??

Dodano 2 propozycje dodania obudowy w załączniku

UWAGA:
    Można zastąpić piezo głośnikiem, ale wtedy dość szybko oszalejemy.

Schemat już jest:

Kupiłem zwykłą uniwersalną obudowę i pasuje:
    Podczas programowania:
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    carkar
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: avr
    carkar napisał 188 postów o ocenie 11, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Rzeszów. Jest z nami od 2010 roku.
    91janek
    Poziom 20  
    Bardzo ciekawy projekt , a jako obudowę zastosował bym jakąś gotową z plastiku odpowiednia do wielkości płytki PCB. Pozdrawiam
    Rafik94
    Poziom 14  
    chciałbym zapytać który element na tym schemacie wpada w rezonans i wytwarza fale dzwiękowe ??
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    carkar
    Poziom 15  
    Saabotaz: W załączniku masz hex-a [w pierwszym poście main.7z][w 7zipie, bo hex niemożna]
    MacGyver 7
    Poziom 21  
    Napisz coś o skuteczności odstraszania, czy można siedzieć w krótkich spodniach nad wodą?
    carkar
    Poziom 15  
    Jasne że można. :)
    Ważne tylko wtedy aby nie ściszać za bardzo potencjometrem.
    Nie trzeba nic robić on automatycznie wpada w pierwszą pętlę i odstrasza komary...
    Dla bezpieczeństwa przytrzymałbym 1 guzik 3 sekundy, bo duże ryzyko :)

W sumie można cały potencjometr zastąpić rezystorem 330 Ohm.

Dodano po 2 [godziny] 41 [minuty]:

Fala o takiej mocy odstrasza komary i inne na odległość ok. 1 - 2 metrów.
    Wiadomo na krety nawet na 5 metrów.
    abakuz
    Poziom 9  
    Bawiłem się w coś takiego jakiś rok temu, tylko mój odstraszał jedynie krety. Testy skończyły się następująco: po dwóch dobach odstraszania koło urządzenia pojawiły się cztery kopce. Stwierdziłem, że nie będę się z krecikiem patyczkował i postawiłem na podwórku piec gitarowy skierowany w stronę ziemi. Obudowałem go skrzynią, żeby dźwięk się nie rozpraszał i podłączyłem go do komputera, który generował sygnały o odpowiednich częstotliwościach. Oprócz tego, że psy chciały dostać szału nie zauważyłem, żeby kret się przestraszył. Pomogło dopiero wrzucenie kilku małych petard do dziur w kretowiskach. Po dwóch dniach prawie zacząłem świętować sukces, kiedy bestia znowu się zjawiła. Od tamtego czasu nie próbuje go już przegonić, a niech zwierzak kopie, żadnych innych w miarę humanitarnych metod nie znam. Może to był kret-rambo albo jakaś inna zmutowana bestia. Niezależnie od tego, życzę powodzenia w odstraszaniu.

Pozdrawiam
    carkar
    Poziom 15  
    Może ten kret był głuchy xD

Poprawiony kod. Teraz większy zasięg.
    guuciek
    Poziom 14  
    Witam .Możesz napisać jakiej częstotliwości dźwięku używasz dla danych trybów ??
    carkar
    Poziom 15  
    7000Hz odstrasza komary, pchły
    10000Hz odstrasza m.in. myszy i szczury
    12000Hz odstrasza karaluchy i kuny
    18000 Hz do 20000 Hz koty , psy, kuny
    7-14 kHz pająki
    yenaldushi
    Poziom 13  
    Byłaby możliwośc przerobienia kodu pod ATTiny2313? Chciałbym wykonać urządzenie, ale do ATMegi8 nie mam już dostępu (ciężko dostać z racji zakończonej produkcji).
    carkar
    Poziom 15  
    Tak. Masz wszystko w data sheecie jak zamienić tylko poszukać nazwy portów:
    http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2543.PDF
    2 strona 1 rysunek.....
    Tzn:
    Przełączniki mają być na najmłodszych bitach portu D, więc szukasz PD0, ... , PD3 i masz tak 2,3,6,7 do nich więc podłączasz przełączniki a z drugiej strony do VCC.
    Piezo - jedna strona do PB0 przez potencjometr a druga strona do PB1, więc wychodzi ci że PB0 to pin 12 a PB1 to 13.
    Ostatnie :
    VCC - 20 pin
    GND - 10 pin

Takie to trudne znaleźć w data sheecie??
    Jak jeszcze będziesz miał problemy to w http://74.125.95.147 wpisz ATTiny 2313 i będziesz miał odpowiedzi na swoje pytania.

Ciężko dostępny: Wpisz w http://74.125.95.105 ATMEGA8 i wybierz pierwszy wynik...
    W magazynie 19 ciężko??
    guuciek
    Poziom 14  
    Witam . Z tego co widzę to to jest w zakresie słyszalnym człowieka , czy dźwięk nie jest irytujący ??

Co do dostępności ....
    Może u ciebie w regionie jeszcze są bo nie było na nie takiego popytu ale w większości miejsc już są niedostępne .
    carkar
    Poziom 15  
    Podałem adres do sklepu internetowego. Kiedyś chciałem tam go kupić ale dostawa miała być za 2 tygodnie i zrezygnowałem. Co do dźwięku, jest słyszalny, irytujący ale od czego jest potencjometr - od ściszenia.
    Jack14
    Poziom 37  
    Projekt może i jest fajny ale z wyjątkiem człowieka na pewno nic więcej nie jest w stanie odstraszyć.

ps

Starcie ja i kret stan 3:0 a raczej 3,5:0 bo jeden nie przeżył. Reszta odzyskała wolność z dala od zabudowań i ogrodu.

Pozdrawiam.
    carkar
    Poziom 15  
    Proszę admina o przeniesienie do DIY Konstrukcje