Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z kartą grafiki

31 Sie 2004 11:02 914 2
  • Poziom 11  
    Jak w temacie - mam ASUS-a V7700 Deluxe (GF2 GTS, Video in, Video out). Jakiś tydzień temu zauważyłem pojawiające się na ekranie pojedyncze, różnokolorowe pikselki. Powstają najczęściej jako ślad po przesuwanym na ekranie (lub zamkniętym) oknie aplikacji, ale nie zawsze. Co ciekawe - użycie ikonki pokaż pulpit powoduje wyczyszczenie wszystkich nieprawidłowości i przywraca jednolity czarny kolor tła (ustawiony dla lepszej obserwacji defektów). W gierkach czasami (nie zawsze) pojawiają się na teksturach zafałszowane piksele. Podczas oglądania filmów w różnych miejscach obrazu na chwilkę pojawiaają się i gasną czerwone pikselki (jeśli film jest panoramiczny, nie pojawiają się na czarnych pasach pod i nad filmem). I teraz gwóźdź programu: czasami po zmianie wyświetlania (filmu bądź aplikacji) z pełnoekranowego na okienkowy komputer na chwile przestaje reagować, po czym grafika przechodzi do trybu 640x480 16 kolorów i system wyświetla komunikat Odzyskano stabilność systemu po poważnej awarii. Zaśmiecenia obrazu w postaci pojedynczych pikseli i poziomych kresek pojawiają się też sporadycznie podczas restartu komputera gdy wyświetlane są jego parametry. Defekty wyświetlania występują na różnych systemach operacyjnych, ich częstotliwość i uciążliwość zależą od użytego sterownika, ale nie jest to winą softu. W konfiguracji komputera nic się nie zmieniło a defekt pojawił się sam z siebie. Karta nie była podkręcana, miała cały czas dobre chłodzenie (uruchomiony w tle program ASUS SmartDoctor monitorujący jej temperaturę).
    Ufff... rozwlekłem się trochę z opisem, ale chciałem możliwie najdokładniej przedstawić problem.
    Logicznym wytłumaczeniem wydawałoby się uszkodzenie którejś kostki pamięci, ale wydaje mi się, że to może być coś związane z filtracją zasilania. Narazie nie mogę za bardzo jej zdemontować, bo dość intensywnie używam komputera do pracy, ale pojawiające się coraz częściej zwieszki w końcu mnie do tego zmuszą.
    Jeśli ktoś się spotkał z podobnymi objawami - proszę o jakiekolwiek info. Karta w zupełności wystarcza do moich zastosowań a szczególnie cenne jest na niej wejście video (z którego bardzo często korzystam).

Pozdrawiam - Łukasz.
  • Poziom 20  
    Witam!

Spotkalem sie z czyms takim, ale tylko dlatego ze grzebalem w biosie grafiki i wrzucilem inny bios.Karta niby dzialala ale pokazywale sie wlasnie pojedyncze piksele. Na grach nawet nie sprawdzalem i od razu zmienilem bios na poprawny.

Proponuje zrobic trzy rzeczy:
    1. Porzycz od kogos pamiec RAM, podmien u siebie i sprawdz czy nadal jest to samo (ale nie sadze zeby bylo to od pamieci)
    2. Wyjmij karte graficzna i sprawdz u kogos innego czy tez sa problemy, zeby upewnic sie, ze jest to 100% wina karty graficznej.
    3. Sprawdz tez napiecia jakie podaje zasilacz. Moze cos sie z nim dzieje i zaczynaja sie takie rzeczy pojawiac. Najlepiej zrob to miernikiem.

Powodzenia!!!
  • Poziom 11  
    Wcześniej wkładałem do swojego komputera różne inne karty graficzne i działały bez problemu (nie miały niestety Video in, na którym mi zależy). Dzisiaj zaniosłem swoją do kumpla i też się okazało, że działa. Przy okazji znalazłem na płycie głównej napuchnięty kondensator. W takim wypadku skupię się na poszukiwaniu usterki w obrębie mojego kompa. Podejrzewam napięcie 3.3V - jest nieco zaniżone i wynosi 3.1 ale to było mierzone miernikiem, który jak wiadomo uśrednia, całkiem możliwe, że są duże piki napięciowe słabo odfiltrowane, muszę obejrzeć to oscyloskopem...

Pozdrawiam - Łukasz.