Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston MBL 1822C upaliła się część

b-tuner 24 Cze 2010 23:19 4786 13
  • #1 24 Cze 2010 23:19
    b-tuner
    Poziom 8  

Witam

Od kilku dni lodówka odmawia posłuszeństwa albo działa przez 24h później muszę ją restartować by sie załaczyła na nowo...

Zabrałem się zatem za grzebanie i odkryłem, że upalone test coś takiego i nadpalony jest bolec wychodzący chyba z agregatu

http://www.choukapieces.com/pieces-detachees/refrigerateur/candy/198723/relais-sr273104.html

Co to za draństwo i czy są jakieś domowe sposoby na porezanie tego żeby to działało ?

Co mogło być powodem tego, że się to nadpaliło?

0 13
  • #2 24 Cze 2010 23:30
    jannaszek
    Poziom 39  

To jest automatyczny bezpiecznik przeciążeniowy sprężarki, ilość cykli jest policzalna i przyszedł czas na wymianę-dostaniesz w punktach napraw agd, w akcesoriach chłodniczych.
    on dziala tak: jeśli sprężarka pracuje i nagle wyjmiesz kabel z gniazdka, a po chwili go tam włożysz-to płynie bardzo duży prąd rozruchowy, który i tak nie jest w stanie ruszyć kompresorem, bo jest duże ciśnienie par.
    Zatem zadziała oporowy drut i podgrzeje klikson bimetalowy, który rozłączy całość, aż ostygnie bimetal.
    Tam jest jeszcze cewka i przekażniczek, który włącza inne uzwojenie na czas startu, ale po co ci to wiedzieć.
    jeśli nie chce się wyłączać, to sprawdż także termoregulator.

To zabezpieczenie będzie pracować cyklicznie, aż uruchomi się kompresor, nieraz trwa to kilkadziesiąt minut.
    Jeśli sprężarka ma zwarcie lub zatarty tłok, będzie to trwało w nieskończoność aż do zniszczenia kliksonu.
    Musiałem to dopisać, bo już podważacze teorii działają.

0
  • #3 25 Cze 2010 00:45
    zhudomel
    Specjalista AGD

To nie jest bezpiecznik tylko przekaźnik rozruchowy albo inaczej starter sprężarki. Radzę nie włączać chłodziarki na tym uszkodzonym elemencie bo ma ona elektroniczne sterowanie i może być droższa awaria. Ten typ startera może być trudno u nas kupić. Najlepiej zapytać w serwisie aristona. Albo zastosować zamiennik. Ale potrzeba więcej danych; jaka sprężarka albo najlepiej zdjęcie.

0
  • #4 25 Cze 2010 08:21
    jannaszek
    Poziom 39  

zhudomel napisał:
    To nie jest bezpiecznik tylko przekaźnik rozruchowy albo inaczej starter sprężarki. Radzę nie włączać chłodziarki na tym uszkodzonym elemencie bo ma ona elektroniczne sterowanie i może być droższa awaria. Ten typ startera może być trudno u nas kupić. Najlepiej zapytać w serwisie aristona. Albo zastosować zamiennik. Ale potrzeba więcej danych; jaka sprężarka albo najlepiej zdjęcie.

kol. czytaj wyżej, to jest bezpiecznik wraz z przekażnikiem rozruchowym.
    Opisałem nawet jak to działa.
    Elektroniczne sterowanie kończy się na stykach przekażnika, który prowadzi już do tego uszkodzonego.
    Zatem nie wiele może się stać, a element musi wymienić, bo lodówka nie chodzi.
    Cleary?
    dodam jeszcze, że te przekażniki (bezpieczniki) pasują w zadziwiającej ilości przypadków od różnych modeli, bo kompresory maja niejako zunifikowane wyprowadzenia .
    Ważne aby był od kompresora tej mocy.

0
  • #5 25 Cze 2010 18:38
    b-tuner
    Poziom 8  

dzięki za wyczerpujące odpowiedzi ;)

Co moge zrobić z rownież nadpalonym bolcem wychodzącym z kompresora?

0
  • #6 25 Cze 2010 18:55
    jannaszek
    Poziom 39  

b-tuner napisał:
    dzięki za wyczerpujące odpowiedzi ;)

Co moge zrobić z rownież nadpalonym bolcem wychodzącym z kompresora?

Trzeba było dać fotkę, ale jeśli co kolwiek wystaje to, wyczyść to uczciwie i przylutuj solidnie kable, które potem podłączysz do tego przekażnika, bo on nie musi być przy kompresorze.
    Możesz dorobić sobie takie bolce z grubego drutu miedzianego, czy też mosiężne i wetknąć to do przekażnika.
    Tak piszę, bo nie wiem jak masz upalone.Jeśli tylko osmalone przegrzane, to wystarczy wyczyścić.

0
  • #7 05 Gru 2010 09:35
    lukaszoskwarek123
    Poziom 9  

Witam.
    Mam taki sam starter w ARDO, może ktoś wie gdzie go kupić lub jakiś jego zamiennik.
    typ agregatu to TEKUMSECH a oznaczenia na nim sa takie;
    TH 340NS218
    R-134A
    HHB1340YS
    LRA;8.5 FLA;0.67
    TH 340NS218 798040 D1102

0
  • #8 05 Gru 2010 23:21
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przekaźnik rozruchowy sprężarki kupisz w każdym sklepie z częściami AGD. Typ przekaźnika jest zależny od wielkości miejsca przy szpilkach prądowych wyjścia sprężarki , są typy zespolone z pozystorem rozruchu i wyłącznikiem cieplno- nadmiarowoprądowym w jednej obudowie ,są i dzielone na dwa podzespoły-pozystor i wyłącznik nadmiar.prądowocieplny. To co sobie wybierzesz zależy od pojemności miejsca montażu i twojej inwencji montażowej.Pozdrawiam.

0
  • #9 04 Wrz 2011 09:21
    b-tuner
    Poziom 8  

Poprzedni problem rozwiązałem jak radziliście i pomogło. Jednak problemów ciąg dalszy ;/

Teraz agregat chodzi non stop a lodówka nie chłodzi. Był miły Pan który wymienił czynnik w układzie ale zdało się to psu na budę....

Zauważyłem pewną zależność:

1. po włączeniu lodówki kiedy już załączy się agregat to lodówka chłodzi przez jakieś 15 minut a chłodnica jest gorąca

2. po tych około 15 minutach agregat wciąż pracuje, chłodnica stygnie a lodówka nie chłodzi...

3. restartuję lodówkę pokrętłem znajdującym się z przodu i wracamy do punktu pierwszego...

Czy ktoś spotkał się taką przypadłością?

0
  • #10 04 Wrz 2011 11:41
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 04 Wrz 2011 22:35
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

jannaszek napisał:
    To jest automatyczny bezpiecznik przeciążeniowy sprężarki, ilość cykli jest policzalna i przyszedł czas na wymianę-dostaniesz w punktach napraw agd, w akcesoriach chłodniczych.
    on dziala tak: jeśli sprężarka pracuje i nagle wyjmiesz kabel z gniazdka, a po chwili go tam włożysz-to płynie bardzo duży prąd rozruchowy, który i tak nie jest w stanie ruszyć kompresorem, bo jest duże ciśnienie par.
    Zatem zadziała oporowy drut i podgrzeje klikson bimetalowy, który rozłączy całość, aż ostygnie bimetal.
    Tam jest jeszcze cewka i przekażniczek, który włącza inne uzwojenie na czas startu, ale po co ci to wiedzieć.
    jeśli nie chce się wyłączać, to sprawdż także termoregulator.

To zabezpieczenie będzie pracować cyklicznie, aż uruchomi się kompresor, nieraz trwa to kilkadziesiąt minut.
    Jeśli sprężarka ma zwarcie lub zatarty tłok, będzie to trwało w nieskończoność aż do zniszczenia kliksonu.
    Musiałem to dopisać, bo już podważacze teorii działają.

Kol. jannaszek ,nie obraź się ale nie masz racji , to co akurat na zdjęciu http://www.choukapieces.com/pieces-detachees/refrigerateur/candy/198723/relais-sr273104.html to nie automatyczny
    bezpiecznik przeciążeniowy jak sugerujesz a przekaźnik rozruchowy z pastylką pozystorową PTC . Jego wyprowadzenia to dwie dziurki na szpilki wyjściowe ze sprężarki .Pozostała część zestawu rozruchowego sprężarki to klikson bimetalowy
    Ariston MBL 1822C upaliła się część

0
  • #12 05 Wrz 2011 09:22
    b-tuner
    Poziom 8  

Cytat:
    A Sprawdziłeś czy parownik się szroni i pracuje wentylator umieszczony na nim ?

Które to parownik ?

Jedyny wentylator jaki zarejestrowałem to ten wewnątrz chłodziarki...

0
  • #13 05 Wrz 2011 18:34
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 05 Wrz 2011 19:52
    b-tuner
    Poziom 8  

Na tylnej ścianie chłodziarki osadza się szron przez te 15 minut gdy lodówka działa poprawnie.
    Wentylator pracuje cały czas.

0