Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarka LED 0,5W Moja konstrukcja

pier 25 Cze 2010 07:04 26400 37
  • Latarka LED 0,5W Moja konstrukcja
    Witam.
    Zbudowałem latarkę na diodzie led 0,5W 35lm. Zasilana jest z akumulatora li-ion w rozmiarze 18650. Latarka nie posiada żadnego drivera, prąd diod ograniczają połączone równolegle rezystory 12ohm. Na diodę założony kolimator 45 stopni. Obudowa wykonana z rurki łącznika i zaślepki Cu od instalacji CO (miedź lotnicza, ha..), pomalowana lakierem czarny mat (powłoka ha ha ha....).
    Jako przydatny bajer latarka posiada wskaźnik napięcia akumulatora na TL431, gdy napięcie spadnie poniżej 3V dioda gaśnie. Zapobiega to rozładowaniu akumulatora poniżej bezpiecznej granicy.
    Jakoś tam wyszła całość. Nie spodziewałem się cudów. Zrobiłem ją bo miałem taką diodę kiedyś zakupioną nie wiem po co a i kilka akumulatorów się kurzyło.
    Jestem z niej zadowolony bo daje sporo światła i pewnie trochę poświeci z tego aku. Prąd w diodę około 140mA a pojemność aku to 2200mAh. Na rower stanowczo się nie nadaje (za mało światła) ale czekam już na przesyłkę z DX-a i będzie ultrafire SSC P7 900lm!
    Jeszcze parę fotek.
    Latarka LED 0,5W Moja konstrukcja Latarka LED 0,5W Moja konstrukcja Latarka LED 0,5W Moja konstrukcja Latarka LED 0,5W Moja konstrukcja Latarka LED 0,5W Moja konstrukcja

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 25 Cze 2010 08:43
    chris-s
    Poziom 15  

Całkiem przydatna rzecz. Dodaj jakieś zdjęcie jak świeci w nocy (np. na ścianę). No i pochwal się jak dostaniesz 2 diodę.

Jednak moim zdaniem powinien być tam jakiś driver. zawsze bezpieczniej dla diody.

• #3 25 Cze 2010 09:01
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

pier napisał:
    latarka posiada wskaźnik napięcia akumulatora na TL431, gdy napięcie spadnie poniżej 3V dioda gaśnie

Jak dioda gaśnie, ta co daje światło czy jest jakaś dioda pomocnicza jako ten wskaźnik?

• #4 25 Cze 2010 09:26
    seba_x
    Poziom 31  

Ultrafire SSC P7 chcesz wsadzić do tej latarki ?

• #5 25 Cze 2010 09:31
    pier
    Poziom 23  

Zapomniałem napisać że jest dodatkowa dioda sygnalizująca która gaśnie poniżej 3V.

Hi hi hi.... dobre P7 do tej latarki...
    Napisałem przecież że czekam na latarkę Ultrafire z diodą SSC p7, to będzie dopiero Światło!

• #6 25 Cze 2010 10:13
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

pier napisał:
    Zapomniałem napisać że jest dodatkowa dioda sygnalizująca która gaśnie poniżej 3V.

Hi hi hi.... dobre P7 do tej latarki...
    Napisałem przecież że czekam na latarkę Ultrafire z diodą SSC p7, to będzie dopiero Światło!

SSC-P7 to już przeżytek. Teraz na topie są SST-90 :) 3-4 razy więcej światła :)

• #7 25 Cze 2010 10:42
    seba_x
    Poziom 31  

pier napisał:

Wcale tak nie napisałeś ! , nie ma tam słowa "latarka" , nie wtajemniczeni mogli pomyśleć że to tylko dioda . (ale się czepiam ;-) )

• #8 25 Cze 2010 12:09
    coberr
    Poziom 19  

brak drivera sterowanego przebiegiem pwm to w tym przypadku błąd. tracisz na rezystancji niepotrzebnie moc.

• #9 25 Cze 2010 12:50
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Gdy zgaśnie ta dodatkowa dioda, to latarka jeszcze będzie świecić? Bo jeżeli nie, to i tak będzie wiadomo, że akumulator trzeba naładować.
    Robiłem komuś sygnalizację obniżenia napięcia, ale dioda zapalała się ona gdy napięcie spadło poniżej ustalonego progu, a nie świeciła przez cały czas (bo to niepotrzebna strata energii).

• #10 25 Cze 2010 13:13
    markovip
    Poziom 34  

Do diod takiej mocy, powinno stosować się drivery. Raz - zawsze zabezpieczy diodę przed za wysokim prądem; dwa - niezależnie od stanu naładowania baterii, dioda będzie dostawać ten sam prąd; trzy - można bez żadnego problemu regulować sobie prąd zwykłym potencjometrem.

Tak się składa, że jestem właśnie w trakcie robienia takiego drivera na układzie LT3474, wymiary to 30mmx15mmx5mm. Dodam jeszcze zdjęcie.

Dzisiaj PCB idzie dzisiaj pod frez, w przyszłym tygodniu opowiem o efektach.

• #11 25 Cze 2010 15:34
    Svavo
    Poziom 23  

A ja zrobiłem taki sterowniczek - właśnie dla SSC-P7 (uP+driver):

• #12 25 Cze 2010 15:54
    skaktus
    Poziom 37  

140 mA w diodę tego typu to stanowczo za dużo.

A SSC P7 sobie podaruj. Przy 2,2 A świeci niewiele lepiej od CREE XP-G R5, do tego ciężko ją skupić, niesamowicie się grzeje i nigdy z niej nie uzyskasz 900 lumenów, prędzej 500 - 600 max. Przy prądzie 3A wyładuje ci akumulator w 30 minut i w dodatku tak się nagrzeje że latarka będzie parzyć. Mam latarkę z tą diodą i uważam ją za przereklamowaną, z zawyżoną ilością lumenów...

• #13 25 Cze 2010 16:03
    tragi
    Poziom 22  

Bardzo prosta a zarazem ciekawa rzecz. Ja mam pytanie dotyczące kolimatora-skąd pochodzi i czy mógłbyś wrzucić jego fotkę z bliska?

Ciekawy pomysł na obudowę latarki.

• #14 25 Cze 2010 17:37
    KokiX
    Poziom 20  

Właśnie chciałem modernizować swoją latarkę LED na NE555 i nie wiem jakiej/jakich diod użyć. Skupiać się na jednej diodzie mocy czy na kilku f=5mm? Jakie rozwiązanie polecacie (jakie diody). U mnie latarka z baterią 9V w środku działała ponad 30 minut na pełnym mrozie chyba -10. Minusem jest jednak to, że za słabo świeci.

• #15 26 Cze 2010 09:12
    PIEKNY1234
    Poziom 14  

KokiX napisał:
    Właśnie chciałem modernizować swoją latarkę LED na NE555 i nie wiem jakiej/jakich diod użyć. Skupiać się na jednej diodzie mocy czy na kilku f=5mm? Jakie rozwiązanie polecacie (jakie diody). U mnie latarka z baterią 9V w środku działała ponad 30 minut na pełnym mrozie chyba -10. Minusem jest jednak to, że za słabo świeci.

A jaki tranzystor planujesz użuc do kluczowania diodą ? tu nadawałby się jakiś mosfet z serii IRFxxxx

• #16 26 Cze 2010 19:26
    markovip
    Poziom 34  

PIEKNY1234 napisał:
    KokiX napisał:

A jaki tranzystor planujesz użuc do kluczowania diodą ? tu nadawałby się jakiś mosfet z serii IRFxxxx

A co ma piernik do wiatraka?

W twoim przypadku obudowa decyduje o możliwości użycia diody LED dużej mocy. Jeżeli myślisz nad czymś powyżej 0,3W, powinieneś mieć metalową obudowę i dobry system oddawania ciepła.

Wybór w diodach LED dużej mocy, jest bardzo duży. Jednak jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie, radzę kupić uprzednio zamontowaną diodę na PCB (star). A do sterowania nią użyć LED drivera.

• #17 26 Cze 2010 21:12
    WesołyKostek
    Poziom 9  

Projekt fajny, wstaw jakieś zdjęcia w ciemnościach :D

markovip napisał:

i dobry system oddawania ciepła.

Tak z ciekawości czy miedź nie jest najlepsza do odbierania ciepła ?

• #18 27 Cze 2010 02:58
    markovip
    Poziom 34  

Srebro jest lepszym przewodnikiem ciepła od miedzi. Jednak chyba ze względów ekonomicznych używa się miedź. ;)

• #19 27 Cze 2010 11:05
    pier
    Poziom 23  

Witam.
    Kolimator zastosowany w latarce został zakupiony na alledrogo, jest to kolimator Edison.
    Ktoś pytał o ładowarkę, jest to ładowarka zrobiona przeze mnie opisana tutaj.
    A jak Kolega Skaktus zmierzył że lampka na P7 nie daje 900lm?
    Można wiedzieć dokładnie jaką Kolega ma latarkę, model?

• #20 27 Cze 2010 13:53
    KokiX
    Poziom 20  

Aktualnie mam BD135. Chodzi o niedużą diodę, 0.3W będzie chyba wystarczająca.

• #21 27 Cze 2010 22:49
    skaktus
    Poziom 37  

pier napisał:

A jak Kolega Skaktus zmierzył że lampka na P7 nie daje 900lm?
    Można wiedzieć dokładnie jaką Kolega ma latarkę, model?

Na polskich i zagranicznych forach mierzono ile rzeczywiście się z tej diody uzyskuje i nie osiągnęła ona 900 lumenów. Każda latarka ma dodatkowo straty na kolimatorze i szybce co jeszcze zmniejsza ilość światła. Jak by tego było mało, Seoul zawyżał ilość lumenów co wielu potwierdzało. Niektórzy twierdzili że daje ona nawet 1200 lumenów...Poszukaj informacji a dowiesz się że w porywach na dobrym kolimatorze + szybka z powłokami + w diodę ok 3A daje nam góra 600 lumenów.

Jaką mam latarkę ?

JFT 803 na Cree Q5, przerobiona
    Romisen RC-U4 przerobioną na Cree XP-G R5
    MTE SF-15 z SSC P7
    MTE 7D na SSC P7
    Police 1W przerobioną na Cree Q5
    Police 5W przerobioną na XP-G R5
    Szperacz no-name z xenonem własnej produkcji na soczewce z auta.

• #22 28 Cze 2010 00:28
    wujcio24
    Poziom 13  

Podepnę się pod temat bo sam jestem zainteresowany budową latarki na diodach LED. W moim projekcie zakładam użycie baterii litowo-jonowej z telefonu i przetwornicy step up.
    Moje pytania są następujące:
    1.Czy ten scalak(przetwornica step up) nada się do użytku - L6920DB. Zakupiłem go tutaj: http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=34194. Oto nota katalogowa http://www.kamami.pl/dl/l6920.pdf .
    2.Możecie polecić mi jakiś układ scalony do ładowania ogniw litowo-jonowych jak najbardziej dostępny w Polsce (wole konkretny układ jak najbardziej zintegrowany aczkolwiek będę zadowolony z przedstawienia jak największego wachlarza rozwiązań i wtedy coś sobie wybiorę).

• #24 28 Cze 2010 14:46
    wujcio24
    Poziom 13  

Dzięki za linki. Właśnie patrze na te układy ( ładowarki litowo-jonowe ) i widzę że dość sporo ich jest dostępnych na TME w dziale przetwornice. Mam jeszcze dwa pytania:
    1. Jaki jest zysk ze stosowania LED drivera a nie jakiejś przetwornicy DC-DC (na przykład takiej jaką podałem).
    2.Po czym stwierdzić że określony scalak nadaje się do ładowania określonego typu ogniwa. Wydaje mi się że jest tu związek zależności pojemności ogniwa i prądu ładowania (jeżeli tak to jak dobrać te wartości).

• #25 28 Cze 2010 16:08
    markovip
    Poziom 34  

ad.1 - Driver do LED to też przetwornica DC-DC, tylko że tutaj stabilizowany jest prąd, a nie napięcie.

ad.2 - Ogniwo Li-ION ładujesz prądem 0,5C i zapominasz o sprawie.

• #26 29 Cze 2010 17:25
    skaktus
    Poziom 37  

Na allegro są dostepne ładowarki po ok 10 zł, uniwersalne do akku z komórek. Kilka osób z znanego mi forum je testowało i prócz tego że długo ładują, sprawdzały się i nie przeładowywały. Są również dostępne ładowarki w takich sklepach jak DealExtreme po 3 - 4 dolary, wysyłka darmowa. Zamawiałem już tam kilka rzeczy i nie było problemów.

• #27 29 Cze 2010 17:30
    markovip
    Poziom 34  

Po co kupować, jak z sampli można dostać za darmo? :D

• #28 29 Cze 2010 23:48
    ZAHYR
    Poziom 32  

markovip napisał:
    Po co kupować, jak z sampli można dostać za darmo? :D

Zamawiać z sampli drobiazgi warte kilka zł? Nie ośmieszaj się człowieku - przez tobie podobnych większość firm nie wysyła darmowych próbek do Polskia wielu osobom by się naprawdę przydały, gdzie ciężko dostępne układy były używane do naprawdę ciekawych projektów / prac dyplomowych itp...

• #29 30 Cze 2010 12:19
    markovip
    Poziom 34  

Ośmieszasz się Ty, nie czytając skąd jestem...
    A do Polski już nie wysyłają, bo ludzie zamawiali masowo, a potem sprzedawali na allegro.

Zastanów się trochę zanim coś powiesz.

• #30 01 Lip 2010 00:03
    ZAHYR
    Poziom 32  

Co za różnica że mieszkasz w Hiszpanii? Przecież tam też są sklepy elektroniczne, tak stacjonarne jak i wysyłkowe, z tym że nie zapłacisz za drobny układzik kilka zł, a kilka centów...
    A może chodzi ci o to że skoro tam mieszkasz to możesz naciągać producentów na scalaki za kilka zł, gdzie wysyłka przewyższa wartość układów...