Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik globalny - co kupić?

ancanar 25 Cze 2010 16:41 11247 9
  • #1 25 Cze 2010 16:41
    ancanar
    Poziom 15  

Witam.

Myślalem ostatnio o zaoptrzeniu się w tzw globalny odbiornik radiowy, czyli taki, ktory pozwoliłby mi odbierać stacje zagraniczne. Jestem w tym temacie zupełnym laikiem dlatego chciałbym prosic o porade. Zalezalo by mi zeby radio odbierało w pelnym zakresie fal AM (SW, MW, LW) a takze miało mozliwosc odbioru emisji CB-radio i SSB. Zwykły UKF nie jest konieczny, ale oczywiscie wcale by nie zaszkodził :). Prosilbym o polecenie jakiegoś konkretnego modelu. Z góry dziękuje.

0 9
  • #2 25 Cze 2010 19:58
    mp107
    Poziom 12  

np. DEGEN DE1103:
    Ma pełny AM 100kHz-30MHz (LW,MW,SW)
    Ma UKF 76-108
    Odbiera CB
    Ma SSB

2
  • #3 26 Cze 2010 14:33
    ancanar
    Poziom 15  

A czy orientujesz sie może gdzie jest mozliwe go kupić? Bo przez googled znalazlem tylko nieaktualne oferty z drugiej ręki.

0
  • #4 28 Cze 2010 17:13
    mp107
    Poziom 12  

Na ebay w cenie ok. 50$ + przesyłka ok. 25$ z Chin.
    W Polsce w sklepach go nie ma.
    Są takżę na allegro po około 300zł.

1
  • #5 28 Cze 2010 19:34
    exti
    Poziom 32  

Degen DE1103 - chyba najpopularniejszy odbiornik tego typu w Polsce, na Allegro co jakiś czas pojawia się w cenie 300-320 zł + wysyłka, na ebayu można już za 300 zł razem z wysyłką kupić.

Tecsun PL-600 - porównywalny do Degena, na ebayu jest teraz oferta z Hongkongu za 260 zł razem z wysyłką (!). Nie wiem tylko jak wygląda w praktyce kwestia cła, podobno sprzedawcy wysyłają sprzęt jako "prezent" i wtedy przechodzi bez problemu kontrolę celną.

0
  • #6 30 Cze 2010 08:05
    Markbur
    Poziom 15  

Dobry jst Sony ICF-SW55, ale do kupienia tylko użuwane - czasem pojawia się na Allegro. Ma dobrą czułość, selektywność i niezły jak na takie radio odbiór SSB (porównywałem go z odbiornikiem radia Kenwood TS-120 i wypada zupełnie dobrze). Minusem tego radia jest duży pobór prądu z baterii i nieprzyjemny (ale cichy) odgłos klikania przy przestrajaniu.

0
  • #7 18 Maj 2012 22:13
    kjrzonk
    Poziom 8  

UWAGA
    Zamówiłem sobie TECSUN PL-600 na ebay, wysyłka z Hongkongu i pokusiłem się na dodatkowy zakup PL-118 dla swojej dziewczynki, czytając z opisu o jednej, obniżonej cenie za wysyłkę.
    Chińczyk obniżył mi $2 na wysyłce, a dziś zamiast przesyłki list z Poczty, żeby wysłać im fakturę (potwierdzenie z ebay) zamówienia z wartością przesyłki do oclenia.
    Oczywiście cło do 150€ jest 0%, ale VAT i tak będzie, w dodatku od całej kwoty razem z wysyłką... także $23,5 nie moje :(
    Nadal zaoszczędziłem w porównaniu do allegro, bo PL-118 wyszedł gratis (zaoszczędzone ponad 80zł) , ale mogło być lepiej jakbym się nie pokusił na $2 upustu na jednej przesyłce i zamówił dwie osobne...
    Pozdrawiam

Informator dla korzystających z międzynarodowych usług pocztowych. Izba celna w Katowicach:
    Link

0
  • #8 19 Maj 2012 10:44
    Jap
    Poziom 28  

hmmm.. to jak się trafi. Mi chinol wysyłał Degena DE1103 jako GIFT i sprzęt przyszedł na 3ci dzień od zamówienia (szybciej niż niejedna wysyłka o Polsce).
    Też mogę polecić tego degena1103. Mam też na stanie ICOM R20 z pasmem KF który jest 6 razy droższy od degena i ta chińska mydelniczka bije go na łep na szyję na niskim zakresie KF.

0
  • #9 13 Wrz 2012 14:14
    kjrzonk
    Poziom 8  

Witam ponownie. Testuję TECSUN PL-600 od kwietnia 2012.
    Moje wrażenia są bardzo pozytywne. Nie miałem w ręku konkurencyjnego Degena, także nie porównuje do niego.

Pasmo UKF to piękna sprawa. W opolskim pod granica łapie mi ok 50 stacji. Nawet nie wiedziałem, że tyle jest, dosłownie jedna obok drugiej. W tym oczywiście wiele powtórek, np. 3x 3-ka, 3x RMF itd.
    Czasami lepiej wyłączyć na chwilę czułość DX, żeby lepiej ustawić antenę.

Pasmo LW w dzień 3-4stacje, 225kHz, Czechy, Niemcy, Rosja. w nocy więcej. nie łapie mi w dzień niestety 198kHz BBC4, w nocy łapie, ale wtedy już jest BBC WORLD :(.

Pasmo MW w dzień Czechy i parę innych. W nocy co krok to stacja, czasem dwie naraz! Ostatnio często słucham 1215kHz Absolut Radio z UK. Ale w Corolli na oryginalnym radiu też łapie.

Pasmo SW w zależności czy dzień czy noc, i propagacja jaka... ale to wiadomo. Ogólnie bajka. Na razie najdalej złapałem nadajnik z Madagaskaru. Oczywiście pisząc złapałem mam na myśli czysty dźwięk i prace na wbudowanej antenie. chińskie stacje to wiadomo, łapie dzień i noc. Polecam audycję na 7305kHz o 22 naszego czasu. Po wiadomościach często ciekawe audycje lecą. "tutaj chińskie radio międzynarodowe... :)"
    CB radio odbiera lepiej niż u kolegi w samochodzie. Co prawda jakiegoś wypasu to ona tam nie ma, ale i tak to świadczy o jakości Tecsuna.

Jeszcze nie testowałem odbierania radiofaxu z pogodą, ale to dlatego ze mój netbook (jak i wiele innych) nie ma line-in :(

Obsługa prosta jak drut, wiele intuicyjnych możliwości wykonania tego samego w menu. Można kręcić pokrętłem, albo wybierać z klawiatury, albo guzikiem góra-dół. Tyczy sie to zarówno strojenia jak i ustawiania godziny czy budzika. Elastyczność typu czy radio ma mnie budzić 6 min czy 31min...

Wykonanie porządne, plastik wypas, antenka też. Etui bardzo ładne i miłe w dotyku, dołączona antenka i baterie aku 1000mAh i zasilacz.

polecam to radio każdemu, bo jest to bardzo dobry produkt w przystępnej cenie!

Uważam, że ludzie tak bardzo przyzwyczaili się do szmelcu dostępnego na rynku, że nie spodziewają się takich parametrów po radiu...
    Jak mówię że radio łapie 40 różnych stacji na FM to nikt w to nie wierzy do póki mu nie pokażę osobiście.
    -No dobra, ale to kosztuje te 170-250 z wysyłką...

Wtedy wyciągam PL-118 które kosztowało 30zł i pokazuję jak leci czysto ok 30 stacji FM... :) zabawne ludzie miny wtedy robią. Bo każdy wie, że radyjko z bazaru za 15-30zł (nie każdy wie, ze kosztowało naprawdę 1/2 $) łapie 2-3 stacje.

POZDRAWIAM wszystkich początkujących w temacie!

Nie będąc Twórcą tego tematu - traktujemy Twoją wypowiedź jako Regulamin pkt 3.1.19 .
    [SP5ANJ]

0
  • #10 14 Wrz 2012 12:41
    kondensator
    Poziom 36  

mp107 napisał:
    Na ebay w cenie ok. 50$ + przesyłka ok. 25$ z Chin. W Polsce w sklepach go nie ma. Są takżę na allegro po około 300zł.
    Nie całkiem, są w e-sklepie http://www.ercomer.pl/ - dział "Zaawansowane odbiorniki radiowe (odbiorniki globalne i nasłuchowe)" - jak ktoś chce z polską gwarancją i polskim rachunkiem (stąd wyższa cena).

Przypomnę, że kolega mp107 pisał wątek w 28 cze 2010 roku, co skutkować musi Regulaminem pkt 3.1.19.
    [SP5ANJ]

0