Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja z kotłem węglowym i kominkiem z płaszczem wodnym.

25 Cze 2010 16:45 12902 21
  • Poziom 10  
    Proszę opinię na temat tej instalacji, którą zaprojektowałem dla kotła węglowego z zasobnikiem i automatyką oraz kominka z płaszczem wodnym.
    Instalacja jest mieszana dla obiegu grzejnikowego i ogrzewania podłogowego.
    Dzięki za wszystkie uwagi.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Coś mi tu nie pasuje. Ale nie wiem w sumie co. Wg mnie za mało o jeden mieszacz.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 13  
    Pomijając sprawę błędów hydraulicznych przedstawionego przez ciebie układu to mam pytanie odnośnie automatyki bo z tego co zrozumiałem to chcesz wykorzystać jedną wspólną dla obydwu kotłów .O ile było by to możliwe gdyby kotły pracowały przemiennie to nie mam pojęcia co się stanie w momencie równoczesnej ich pracy?
    Uważam że schemat nie jest całkowice zły. Kominek podgrzewa powrót do kotła i w związku z tym kocioł tylko dogrzewa wymaganą temperaturę na zasilaniu obiegu grzewczego (w razie potrzeby - a potrzeba zostanie obliczona przez sterownik kotła). Schemat trzeba uzupełnić, tj:

Rozumiem Panie projektancie że brakuje tu pompy kocioł - zawór 4 drogowy. Kominek też musi mieć swoją pompę bo jeśli jej nie będzie to pompa kotła będzie robiła krótki obieg przez kominek a ciepło nie przejdzie na obieg grzejnikowy. Ale to oczywiste. Z kolei jak będa 2 pompy to się będą gryzły ze sobą. Więc trzeba wsadzić wymiennik płytowy pomiędzy kominkiem i resztą. A resztę puścić w układ zamknięty bo wtedy lepiej działa podłogówka (pod warunkiem że kocioł c.o. to kocioł gazowy). Trzeba to wszystko jakoś rozwiązać. Projektuj dalej...
  • Poziom 25  
    wawrzeczko_t napisał:
    Uważam że schemat nie jest całkowice zły. Kominek podgrzewa powrót do kotła i w związku z tym kocioł tylko dogrzewa wymaganą temperaturę na zasilaniu obiegu grzewczego (w razie potrzeby - a potrzeba zostanie obliczona przez sterownik kotła). Schemat trzeba uzupełnić, tj:

Rozumiem Panie projektancie że brakuje tu pompy kocioł - zawór 4 drogowy. Kominek też musi mieć swoją pompę bo jeśli jej nie będzie to pompa kotła będzie robiła krótki obieg przez kominek a ciepło nie przejdzie na obieg grzejnikowy. Ale to oczywiste. Z kolei jak będa 2 pompy to się będą gryzły ze sobą. Więc trzeba wsadzić wymiennik płytowy pomiędzy kominkiem i resztą. A resztę puścić w układ zamknięty bo wtedy lepiej działa podłogówka (pod warunkiem że kocioł c.o. to kocioł gazowy). Trzeba to wszystko jakoś rozwiązać. Projektuj dalej...

Pompa kotla nie bedzie robila krotkiego obiegu przez kominek bo kominek jest wpiety tylko w powrotna rure, wiec nie potrzeba drugiej pompy jesli kominek bedzie uzywany podczas pracy kotla, a jesli bedzie uzywany niezaleznie to wystarczy zawor na powrocie odcinajacy kociol i mostek z pompa i zaworem miedzy pionem a powrotem glownym, lecz poza zaworem odcinajacym kociol.
    Oczywiscie musi byc pewnosc ze naczynie zbiorcze jest wpiete tak aby nie zostalo odciete tymi zaworami od calosci ukladu.

Dodano po 12 [minuty]:

Jak na poprawce rysunku.

• Poziom 10  
    Myślę że teraz rysunek jest bardziej przejrzysty?
    Mam pytanie co do podłogówki ,czy nie będzie fiksować?
    Myślę też czy nie wystarczy zawór trójdrożny? Nie ukrtwam że ma to być maksymalnie tanie rozwiązanie i stąd taki układ
    Dzięki za opinię i jeśli możecie coś zaproponować to jestem otwarty na wszelkie uwagi

Dodano po 9 [minuty]:

Chciałbym jeszcze dodać że w momencie gdy będzie pracował sam kominek pompa kotła pójdzie na sztywno a gdy kocioł będzie w stanie czuwania będzie pracował zasilająco.
    Nigdy takiego układu nie sprawdzałem i chciałbym zapytać o opinię?
  • Poziom 25  
    Takie cos powinno dzialac ok.
    Oczywiscie przy odpowiednim podlaczeniu instalacji i sterowania.

Dodano po 12 [minuty]:

I jeszcze jedno, jesli chcesz poprawic dzialanie podlogowki , to umiesc naczynie zbiorcze jak najwyzej sie da i nie dawaj zaworow termostatycznych do grzejnikow.
    Nie mam pewnosci co do czesci schematu z zaworem 4 drogowym, a mianowicie, czy powrot z grzejnikow powinien isc przez ten zawor.
  • Poziom 25  
    Ja nie mam na co sie decydowac .
    Pisze , aby krok po kroku pomoc naprowadzic kolege skiba69 na wlasciwe rozwiazanie.
    Co do zaw. 4 drogowego to wlasnie tu jest sporo niewiadomych i sadzilem ze ktos rozwinie to bardziej , a nie wytknie bledy schematu kolegi skiba69 bez podania bardziej wlasciwego rozwiazania.
  • Poziom 25  
    Tu tez masz racje.
    Niektorzy pytajacy rzucaja zapytanie (problem) i nie wiele sie angazuja w dyskusje. :-(
  • Poziom 10  
    Przemyślałem sobie wasze uwagi i wyszło mi tak
    Mam nadzieje że jest rozsądniej wymyślone
    Teraz to będzie działać. Dla pełni szczęścia przydałby się zawór mieszający przy kotle do podwyższania temp. powrotu.
    Damian_85 napisał:
    Ta zabawa w "zgadywanki" że może tym razem nikt się nie przyczepi staje się pomału nudne.

Nie musisz odpowiadać na wszystkie tematy. Jeśli ten jest dla Ciebie nudny - nie pisz. A przecież widać że Zainteresowany szybko się uczy.
    No tak, ale tu już prawie wszystko było. Więc idąc Twoim tropem należało by to forum zamknąć. Mnie bardziej nudzi piąty bądź szósty temat związany z usprawnieniem kolektorów słonecznych wykonanych z grzejnika i drewnianej trumny. Ale trudno.
  • Poziom 10  
    mam jeszcze jedno pytanie. Pomyślałem jeszcze o połączeniu tych urządzeń równolegle i zastanawiam się czy muszą by dwa osobne naczynia wzbiorcze czy wystarczy jedno? Wszystko jest na jednej kondygnacji a różnica poziomów jest nieznaczna. Jak myślicie?
  • Poziom 10  
    Dzięki wszystkim za pomoc
    Pozdro