Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba A200-195. Jaka matryca na zamiennik?

Felek Trodaj 25 Jun 2010 17:42 1822 1
    Felek Trodaj
    Level 10  
    W laptopie żonki pękła matryca. Lapek to Toshiba Satellite A200-195.
    Wg. specyfikacji, która znajduje się pod powyższym linkiem, oryginalna matryca to Toshiba TruBrite® WXGA TFT 15.4" 1280 x 800.
    Szukam używanego zamiennika i na Allegro trafiłem na aukcję:
    http://allegro.pl/show_item.php?item=1096111795&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.
    Cena atrakcyjna, ale czy to się nada na zamiennik?

Przy okazji.
    Czy ktoś z Was wie, gdzie znajdę jakiś opis wymiany matrycy w tym, lub podobnym, modelu?
    Z góry dziękuję za pomocne uwagi i sugestie.
    Felek Trodaj
    Level 10  
    Nikt nie zabrał głosu w w tym temacie, ale napiszę co zrobiłem. Może komuś się to przyda.

Kupiłem używaną matrycę na Allegro za 119,00 zł + 25,00 zł kurier. Bardzo ładnie i bezpiecznie zapakowana i, jak na używaną, w dobrym stanie.
    15,4" (30-pinowe) MATOWA - model : B154 EW 01 / 02 / 04 / 08.

Na rożnych forach ostrzegali przed samodzielną wymianą matrycy, ale nie taki diabeł straszny. Skorzystałem z poradnika:
    http://www.irisvista.com/tech/laptops/toshiba-satellite-a215/disassemble-display-panel-1.htm
    Rozmontowałem laptopa (Toshiba Satellite A200-195) i okazało się, że zakupiona matryca ma 4 'uchwyty' których nie ma oryginalna.
    Toshiba A200-195. Jaka matryca na zamiennik?
    Górne uchwyty przeszkadzały w ponownym zamontowani ramki na wyświetlaczu - nie chciały się docisnąć. Uporałem się z tym nacinając plastikowe zatrzaski na ramce.

Niestety podczas demontażu pojawił się inny problem.
    Okazało się, że zawiasy wyświetlacza są pęknięte (rozpadły się w rękach przy delikatnym skręceniu), a plastikowe 'kołeczki' w dolnej obudowie do których przykręcone są zawiasy były popękane i rozsypały się po odkręceniu śrubek.
    Uszkodzenie nie powstało podczas rozkręcana laptopa. Po prostu wszystko trzymało się kupy dopóki było skręcone. Wysoka temperatura wewnątrz laptopa i częste kłapanie monitorem zrobiły swoje.

Zadziwiające jest to, że skręciłem laptopa z powrotem i można go
    używać (zamykać, otwierać). Jeden zawias nie jest przykręcony w ogóle,
    a drugi zamiast na 2 jest na 1 śrubce, bo pozostałych nie było do czego
    przykręcić (wyłamane kołki w dolnej obudowie). Oczywiście takie
    rozwiązanie jest tylko na krótka metę i dla tego szukam części
    zapasowych, by mieć je pod ręką.
    Potrzebuję kompletu zawiasów i dolnej części obudowy, więc jeśli ktoś co wie lub ma...

Wracając do wymienionej matrycy.
    Działa, ale matowa nie jest taka oczom przyjazna, jak była oryginalna - glass.