Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnia domowa. Jak zrobić?

25 Cze 2010 18:39 6040 20
  • Poziom 9  
    Witam.
    Chcę samodzielnie wykonać rozdzielnię niewielkiego domku jednorodzinnego.
    Główne zabezpieczenie to 40A. Co do tego mam kilka pytań:
    1) Czy w rozdzielnie zastosować wyłącznik różnicowoprądowy 40A jako główny?
    2) Czy na gniazdo siłowe 32A mogę zastosować wyłącznik różnicowoprądowy 25A? i czy to wystarczy?
    3) Czy oprócz różnicowoprądowego na głównym kablu wejściowym zastosować jeszcze jakieś zabezpieczenia?
    4) Czy na każdy obwód gniazdek zastosować B16A?

Gniazdo pralni oczywiście jest na oddzielnym obwodzie.
    5) Zabezpieczenia jakiej firmy zastosować: Moller, Legrand czy może coś innego?

Dziękuję serdecznie za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Lepiej skonsultuj się z elektrykiem, bo bez wizji lokalnej niewiele jesteśmy w stanie zrobić. Tym bardziej, że prawdopodobnie nie masz uprawnień do zrobienia tego (sądzę po pytaniach).
  • Poziom 13  
    Witam.
    Coś mi się wydaje że te 40A to trochę za dużo. Ja posiadam główne zabezpieczenie domu 25A na każdą fazę i używam spawarki, piły i cały dom chodzi na tym często jednocześnie i nic się nie dzieje to zakładali elektrycy.
  • Poziom 9  
    Koledzy ten dom ma jakieś 13 lat i wątpię, żebym znalazł do niego jakąś dokumentację. Chce po prostu wymienić starą rozdzielnie na nową. Tam są jeszcze bezpieczniki topikowe.
  • Poziom 19  
    Możesz stosować zabezpieczenia firmy na która cie stać !! Obie wymienione przez kolegę firmy są bardzo dobre. Jeżeli zastosujesz jedna różnicówke to będziesz miał problem np. upływ prądu na urządzenia jedno fazowego i juz prądu nie ma na całym domu. Do gniazd jednofazowych stosuje sie zabezpieczenia 16 A na upartego możesz stosować mniejsze nikt ci nie zabroni ale chyba wiesz jakie będą tego konsekwencje ?? NA "głównym kablu" jak to napisałeś ja bym nie dawał różnicówki lecz rozłącznik ewentualnie rozłącznik bezpiecznikowy. Ale jeżeli nie jarzysz zbytnio tematu to może daj zarobić komuś z uprawnieniami i wiedzą ? :D Pozdrawiam ŁP

Dodano po 2 [minuty]:

predator25 napisał:
    Witam.
    Coś mi się wydaje że te 40A to trochę za dużo. Ja posiadam główne zabezpieczenie domu 25a na każdą fazę i używam spawarki, piły i cały dom chodzi na tym często jednocześnie i nic się nie dzieje to zakładali elektrycy.

Amper piszemy przez duże A. Jeżeli kolega mówi ze ma zabezpieczenie przedlicznikowe 40 A to pewnie tak jest.To nie jest zależne od wielkości domu lecz od zapotrzebowania na energię !
  • Poziom 9  
    Nikt nie pisze przez małe. Rozłącznik bezpiecznikowy jest założony na pionie. Rozłącznik będzie założony za licznikiem jako pierwszy (40A) chodzi mi o to co dalej. Różnicówka?
  • Poziom 42  
    Witam!

Zgadzam się z kolegą michalekk1. Jednak by opinę moją niejako "uprawomocnić" odpowiem pokrótce na postawione pytania. Być może odpowiedzi przekonają cię, ze zasób twej wiedzy (bez urazy) jest niewystarczający kolego CubaCiechanów.
    Cytat:
    1) Czy w rozdzielnie zastosować wyłącznik różnicowoprądowy 40A jako główny?
    Jeżeli zasilanie jest trójfazowe to nie, ponieważ nie należy trójfazowym RCD chronić kilku obwodów jednofazowych.
    Natomiast jeżeli zasilanie jest jednofazowe to również nie, ponieważ jego zadziałanie sprawi, że wyłączone zostanie również oświetlenie którego to obwody takiego aparatu nie wymagają.
    Cytat:
    2) Czy na gniazdo siłowe 32A mogę zastosować wyłącznik różnicowoprądowy 25A? i czy to wystarczy?
    W żadnym wypadku, ponieważ należy założyć, iż przez styki gniazda będzie przepływał długotrwale prąd znamionowy czy zbliżony do tej wartości. Chyba, że zabezpieczenie tego obwodu będzie również dwudziestopięcio amperowe. Ale po co wtedy gniazdo 32A?
    Cytat:
    3) Czy oprócz różnicowoprądowego na głównym kablu wejściowym zastosować jeszcze jakieś zabezpieczenia?
    Na pewno zabezpieczenie przedlicznikowe. zaś w rozdzielni wskazany jest wyłącznik główny trójpolowy przy zasilaniu jednofazowym. Jego prąd znamionowy powinien przekraczać wartość prądu znamionowego zabezpieczenia przedlicznikowego.
    Cytat:
    4) Czy na każdy obwód gniazdek zastosować B16A?
    Na pewno nie większe. Zaś przewód obwodów do gniazdowych o przekroju 2,5mm² (czywiście z żyłą ochronną i wyłącznikem RCD w obwodzie).
    Cytat:
    Gniazdo pralni oczywiście jest na oddzielnym obwodzie.
    A pralka mam nadzieję, ze nie stanie w łazience?
    Cytat:
    5) Zabezpieczenia jakiej firmy zastosować: Moller, Legrand czy może coś innego?
    To jest twój wybór.
  • Poziom 9  
    Zabezpieczenia przedlicznikowe jest: 3X 40A. Pralka będzie w piwnicy. W rozdzielni będzie rozłącznik 40A, Do każdego gniazda jest przewód 2X2,5 gdyż jest to instalacja sprzed 13 lat i nie dam rady zniszczyć wszystkich ścian żeby było 3x2,5. Jakie różnicówki do gniazda 32A?
    Pytam gdyż chcę pogłębić moją wiedzę na tan temat.
  • Poziom 19  
    Jeżeli chcesz położyć przewód 2x2.5mm2 to jak wyobrażasz sobie zastosowani różnicówki ???? Oj lepiej wezwij elektryka bo widzę ze dobrze się to nie skończy !!
  • Poziom 9  
    Jeżeli dobrze czytasz to zauważysz, że chodzi o samą rozdzielnię!!! Przewody już są położone ok 13 lat temu!!!
  • Poziom 19  
    ,"Do każdego gniazda jest przewód 2X2,5 gdyż jest to instalacja sprzed 13 lat i nie dam rady zniszczyć wszystkich ścian żeby było 3x2,5."

To kolega napisał jak sobie kolega wyobraża różnicówke i przewód 2x2.5mm2 ??? Jeżeli stosujemy róznicówke to musi być siec TN-S lub TN-CS a kolega chce zrobić siec TN-C z róznicówka absurd. Musisz mieć oddzielny przewód ochronny PE i neutralny N.
  • Poziom 9  
    No niestety różnicówki nie będzie. jest sieć TT. Czyli w rozdzielni tylko rozłącznik i B16 na poszczególne obwody tak? Co do gniazda 32A zastosować B32A ?? Dziękuję bardzo za pomoc
  • Poziom 19  
    Aj ja proponuje wezwać elektryka bo widzę ze autor tematu już się pomieszał . Kończę dyskusje bo do niczego on nie prowadzi !Pozdrawiam ŁP
  • Poziom 9  
    Od rozdzielni na każdy obwód odchodzi przewód 2x2,5mm Przewodu ochronnego nie ma.
  • Poziom 23  
    Z tego co pamiętam to czytałem ostatnio, że nie ma takiego pojęcia jak remont, jest tylko modernizacja. A z tego co wiem, wszystkie sieci elektroenergetyczne modernizowane dziś muszą być modernizowane według aktualnych norm. Czyli raczej bez wyłącznika różnicowo-prądowego się nie obejdzie (poprawcie mnie, jeżeli źle mówię). Przy okazji, jaki jest sens robienia nowej rozdzielni przy starej sieci?

PS. Lubisz jak "kopie" Cię komputer?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Podpisuję się obiema "ręcami" pod wypowiedzią kol. michalekk1.
    Albo zrobisz tak jak należy, albo wcale się nie zabieraj...

Należy wymienić wszystkie przewody na 3 żyłowe, wtedy będzie cała robota miała sens...
  • Poziom 22  
    Zasób wiedzy kolegi CubaCiechanów na temat układów sieci (skoro układ TT funkcjonuje bez przewodu PE) nie jest zbyt duży, więc ja bym radził jednak wezwać elektryka, który obejrzy istniejącą instalację i zdecyduje co można tam zrobić. A na początek poczytaj sobie o działaniu RCD, to się dowiesz, że przewód ochronny musi być.
  • Poziom 11  
    W skrócie podsumowując żeby zastosować w domku czy mieszkaniu wyłącznik różnicowoprądowy musisz mieć instalacje TN-S tzn z oddzielnym przewodem N i PE czyli L1 N i PE , lub L1 L2 L3 N i PE z tego co zrozumiałem masz instalacje dwu przewodową czyli TN-C w tej instalacji wyłącznik różnicowoprądowy NIE zadziała. Co do zawartości rozdzielni w Twoim przypadku możesz wstawić przepięciówkę klasa B+C np SPB-12/280/3 + dobezpieczenie zrealizowane np przez rozłącznik bezpiecznikowy Z-SLS/CEK (lub inną podstawe bezpiecznikową na szynę DIN) co do bezpieczników to klasa B, zdolność zwarciowa 6kA np CLS 6 od Moellera a wartości zależą od tego co obwód ma zabezpieczać wiec na sucho nic nie podam. tutaj masz link do modułówki z Moellera
    http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=229

Zalecane firmy: Legrand, Hager, Moeller, Schrack technik - te montowałem i nigdy nie miałem problemów

Starałem się opisać to jak najdokładniej jeżeli nie zrozumiałeś to zleć to elektrykowi

Pozdro
  • Specjalista elektryk
    _Flatron_ napisał:
    W skrócie podsumowując żeby zastosować w domku czy mieszkaniu wyłącznik różnicowoprądowy musisz mieć instalacje TN-S ...

A to dopiero ciekawostka, skąd Kolega czerpie takie wywody. Proszę Się dwa razy zastanowić zanim się coś napisze.