Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop J023 po przeróbkach

Adamos256 26 Cze 2010 14:22 13748 41
  • Stroboskop J023 po przeróbkach
    Witam Przedstawiam Wam stroboskop zestawu J023 w obudowie z pleksi.
    Obudowa
    Do wykonania obudowy wykorzystałem pleksi od sąsiada, która następnie została obrobiona na maszynach stolarskich jak normalne drewno. Na początku myślałem że będzie ciężko z docinaniem równaniem frezowaniem ale bez żadnych problemów złożyłem obudowę.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Stroboskop J023 po przeróbkach Stroboskop J023 po przeróbkach Stroboskop J023 po przeróbkach Stroboskop J023 po przeróbkach Stroboskop J023 po przeróbkach Następnie docinałem szkiełko ze starej szyby po dokładnym oczyszczeniu przed cięciem. Lusterko pochodzi od szklarza dostałem z odpadków i też w domu dociąłem.
    Stroboskop J023 po przeróbkach
    Płytka została docięła po złożeniu obudowy aby wszystkie elementy można było wlutować by ograniczyć ilość przewodów. Następnie projektowanie płytki żeby elementy były równo związku z przeźroczystą obudową. Potem klasyczne malowanie ścieżek wytrawienie wiercenie. Następnie malowanie ścieżek farbą do szkła, suszenie i oczyszczanie miejsc gdzie będzie się lutować. Do zamocowania lusterka posłużyły 4 rezystory 5W.
    Stroboskop J023 po przeróbkach Stroboskop J023 po przeróbkach Stroboskop J023 po przeróbkach Stroboskop J023 po przeróbkach Stroboskop J023 po przeróbkach Podsumowanie
    Po teście 5 godzinnym obudowa jest trochę ciepła nad lampą i dwoma rezystorami koło bezpiecznika.
    Stroboskop J023 po przeróbkach Stroboskop J023 po przeróbkach Stroboskop J023 po przeróbkach

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Adamos256
    Poziom 17  
    Adamos256 napisał 332 postów o ocenie 90, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Bochnia. Jest z nami od 2007 roku.
    pietia92
    Poziom 9  
    Wykonanie jak najbardziej pomysłowe. Jaki koszt wykonania ?? Jak ogólne wrażenia z działania stroboskopu ?? pozdrawiam :):)
    Adamos256
    Poziom 17  
    Ogólnie koszty wyniosły ok 30zł
    Lampa 10zł
    trafo 6zł
    potencjometr 2.50zł
    gałka 1.50
    6 rezystorów 5W 9zł
    pozostałe elementy miałem.
    Odnośnie działania zastanawiam się czy nie zwiększyć pojemności kondensatorów z 6.8µ na większą. Ogólnie jestem zadowolony nie jest mi potrzebny o większej mocy stroboskop.
    msichal
    Poziom 21  
    Jak już chcesz robić stroboskop na poważnie to daj lampę stroboskopową, nie do flasha. IFK120 nie są przystosowane do ciągłego błyskania i raczej długo nie pożyją.

P.S. Lampa nie ma kompletnie żadnego chłodzenia, pomyśl chociaż nad jakimiś otworami wentylacyjnymi.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam
    Obudowa jak obudowa jednym się spodoba, a innym nie. Zrobiłeś kilka błędów.
    1)Zamiast rezystorów 1k mogłeś dać kondensatory i diody.
    2)Brak wentylacji (sam pisałeś że się grzeje).
    3)Nie lutuje się palników :)
    Adamos256
    Poziom 17  
    Dzięki za uwagi. Czyli jak wyślę tę lampę na tamten świat to taką będę mógł wstawić? A który byłby najlepszy z tych wszystkich
    Code:
    http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=kategoriami&nadkat=&kat=ŻARÓWKI&nazwa=Palniki%20stroboskopowe

Zapomniałem dodać, że jest to mój pierwszy stroboskop.
    pietro33
    Poziom 10  
    U mnie własnie tak było po kilku domówkach palnik poszedł. Zdecydowanie brak wentylacji ale to mozesz ładnie dodac wentylatorek. Mam takie małe pytanie co to za kolba którą lutujesz?
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Nie dość, że Ci odpadnie mostek z palnika, to jeszcze pięknie nadtopi płytkę. Gratisowo pleksa Ci zżółknie i lekko zmatowieje. Wystarczy, że się rozgrzeje do 80 stopni. A jak dojdzie do 120 stopni, to spłynie...

Mnie też ciekawi to narzędzie widoczne na jednym ze zdjęć...
    miszczo997
    Poziom 28  
    Jest to lutownica z regulacją temperatury w rączce. Koszt na allegro około 40 zl zastanawiałem się na kupnem takiej. Jak się sprawuje taka lutownica?
    W obudowie nie pasują mi wkręty. Mogłeś to ładnie pokleić...
    wonz
    Poziom 11  
    Nie polecam tej kolby, po dwóch dniach mi się zepsuła, przepaliła się grzałka.
    Adamos256
    Poziom 17  
    Poprawiłem kwestie chłodzenia zostały wywiercone otwory https://obrazki.elektroda.pl/9_1277581524.jpg Co do sposobu zamontowania palnika to nie przesadzajmy że osiągnie temperaturę topienia się cyny a po drugie laminat z włóknem szklanym chyba] wytrzymuje wysokie temperatury zgodzę się z tym jak by palnik miał np 300w.
    A co do lutownicy to jest lutownica 50w z regulacją dałem za nią 39zł i pracuje na niej już ostre 3 miesiące.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Jak ten palnik ma dłużej pociągnąć, to nie zwiększaj pojemności kondensatora. Wraz ze wzrostem jego pojemności rośnie energia błysku, jasność niewiele rośnie, ale trwałość maleje.
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Adamos256 napisał:
    Co do sposobu zamontowania palnika to nie przesadzajmy że osiągnie temperaturę topienia się cyny
    Obyś się jeszcze nie zdziwił. Ten palnik grzeje się niesamowicie.
    tomek3800
    Poziom 2  
    Lepsze było by połączenie skręcane np. na kostkach zaciskowych a nie lutowane.
    FoxTech
    Poziom 20  
    Widzę że do pomalowania płytki użyłeś farby EKO-EMAKRYL 1, czy ta farba po podgrzaniu nie robi się gumowa?

Czy kondensatory elektrolityczne których użyłeś nie puchną? kiedyś używałem elektrolitów ale działały najwyżej godzinę, potem wyskakiwały z aluminiowych kubków, ten typ po prostu nie nadaje się do pracy impulsowej. Najodpowiedniejsze są kondensatory foliowe.
    wojtek2812
    Poziom 22  
    Adamos256 napisał:
    Co do sposobu zamontowania palnika to nie przesadzajmy że osiągnie temperaturę topienia się cyny

Nie to jest istotą problemu. Chodzi o inną rozszerzalność cieplną szkła i laminatu. Palnik po prostu może pęknąć.
    lodzik1990
    Poziom 18  
    Po pewnym czasie używania tego stroboskopu w miejscu gdzie został wlutowany palnik może co nie co płytka się zwęglic. Wyjściem z tej sytuacji jest wlutowanie zacisków śrubowych i montaż małego wentylatorka.
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Witam. Chciałbym zwrócić uwagę, na to że wystarczyło by wlutować kawałek drutu w płytkę, a palnik skręcić, za pomocą kostek elektrycznych. Pleksę pomalowałbym na czarno, z wentylatorem może być problem, bo pleksa dość gruba jest, nie będzie to ładnie wyglądać. Zwracam uwagę, ten palnik nie jest stworzony do tak impulsowej pracy. Nadmienię, że też chciałem się porwać na stroboskop DIY, ale na dzisiejszym rynku są dostępne stroboskopy 1500W, z dużymi palnikami, nawet funkcją obsługi DMX, nawet za 200 zł, albo mniej, robienie stroboskopu w dzisiejszych czasach, jest mniemam nieopłacalne.
    Konstrukcja wykonana estetycznie, nie wszystko jednak przemyślane (m.i. chłodzenie, i palnik)

Pozdrawiam.DJ JOKER

Życzę bardziej przemyślanych i lepszych konstrukcji! Proszę się nie zrażać negatywnymi opiniami :)
    Jacek Rutkowski
    Poziom 26  
    wojtek2812 napisał:
    Nie to jest istotą problemu. Chodzi o inną rozszerzalność cieplną szkła i laminatu. Palnik po prostu może pęknąć.

Rozszerzalność szkła i laminatu epoksydowo-szklanego jest w/g mnie podobna. Problemem raczej jest to że palnik potrafi nagrzać się do >200°C a laminat jest nadal tylko lekko ciepły co przy wlutowaniu jego wyprowadzeń w ciasne otwory powoduje jego pęknięcie.
    skoti123
    Poziom 22  
    Dj Joker 1992 napisał:
    Nadmienię, że też chciałem się porwać na stroboskop DIY, ale na dzisiejszym rynku są dostępne stroboskopy 1500W, z dużymi palnikami, nawet funkcją obsługi DMX, nawet za 200 zł, albo mniej, robienie stroboskopu w dzisiejszych czasach, jest mniemam nieopłacalne.

I tak, i nie. Palnik można dostać za 60-70zł, elementów elektronicznych oprócz kondensatora 4,7u 400V (stały) jakiś specyficznych tam nie ma, za części w 100zł każdy powinien się zmieścić (posiada możliwość regulacji również jasności oraz podłączenia zewnętrznego sterownika). Gorzej jest z obudową - tu przydała by się giętarka do blachy... Niby ok. 100zł, ale wygląd nie ten co kupny, no ale znowu jakaś tam satysfakcja. Ja mimo wszystko mając nadal dostęp do giętarki zrobiłbym drugiego.
    Jeżeli kolega zapragnąłby mocniejszego stroboskopu to według mnie nie ma co się bawić w kilka IFK lub "świńskie ogonki" tylko od razu zbudować dostępnego na elektrodzie Sclata 2000.
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Oo, może się zainteresuję tym mocnym strobo :) zwłaszcza, że mam dostęp do różnej maści gientarek i gilotyn :) Dziękuje za informację, nie wiedziałem, że na forum jest taki stroboskop.

Pozdrawiam. DJ JOKER
    Dj Joker
    Poziom 26  
    To naprawdę tak mocno świeci? No to bierzemy się do roboty :)
    Cultur1st
    Poziom 12  
    Witam.
    Fajna budowa..Pomysłowe wykonanie :)
    Ten tranzystor proponowałbym dać na jakimś małym radiatorze (to tylko moja uwaga)
    A co do ifk'i 120, to u mnie parę imprez wytrzymał...
    Następna sprawa to Kondensatory....A mianowicie także proponowałbym zmienić na 47uF jaśniej świeci palnik :D
    No i na ostatek nie wiem jak jest u Ciebie z kondensatorami,ale jak znam zestawy j23 to tam strasznie się grzeją i wytrzymują niedługo,w związku z tym też należało by się im chłodzenie....:)
    Tylko tu niektórzy mogą pomyśleć,że to głupota chłodzić kondensatory,no i w jaki sposób??
    Otóż jest fajny patent:) Możesz dać nieduże pojemniczki z olejem (np roślinnym) i je w nim zatopić...Trzeba tylko uważać żeby się olej nie wylał bo nie chludnie będzie to wyglądało...
    A co do oleju to nie przewodzi prądu także spokojnie kablami podłączysz kondensatorki do płytki...
    Wszystko co napisałem jest sprawdzone i przetestowane...(Miejscami na własnej skórze hehe)
    Pozdrawiam
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Cultur1st napisał:
    Witam.
    Fajna budowa..Pomysłowe wykonanie :)
    Ten tranzystor proponowałbym dać na jakimś małym radiatorze (to tylko moja uwaga)
    A co do ifk'i 120, to u mnie parę imprez wytrzymał...
    Następna sprawa to Kondensatory....A mianowicie także proponowałbym zmienić na 47uF jaśniej świeci palnik :D
    No i na ostatek nie wiem jak jest u Ciebie z kondensatorami,ale jak znam zestawy j23 to tam strasznie się grzeją i wytrzymują niedługo,w związku z tym też należało by się im chłodzenie....:)
    Tylko tu niektórzy mogą pomyśleć,że to głupota chłodzić kondensatory,no i w jaki sposób??
    Otóż jest fajny patent:) Możesz dać nieduże pojemniczki z olejem (np roślinnym) i je w nim zatopić...Trzeba tylko uważać żeby się olej nie wylał bo nie chludnie będzie to wyglądało...
    A co do oleju to nie przewodzi prądu także spokojnie kablami podłączysz kondensatorki do płytki...
    Wszystko co napisałem jest sprawdzone i przetestowane...(Miejscami na własnej skórze hehe)
    Pozdrawiam

1)Takie wypowiedzi powinny lądować w koszu. Nie mamy tu do czynienia z 12V ale o napięciu dochodzącym nawet do 600V a na wyzwalania kilka KV.Po wypowiedzi kolegi można wywnioskować że jest kompletnym amatorem.
    2)Gdzie kolega widzi tranzystor? Chyba chodzi o triak lub tyrystor.
    3)Płynne rzeczy na imprezie? hmmm długo by to nie pochodziło.
    Cultur1st
    Poziom 12  
    Tak tu zwróciłeś uwage :) Przepraszam bardzo za pomyłkę. Chodziło mi o tyrystor...
    A co do tych kondensatorów to napisałem przecież,że trzeba uważać aby olej z pojemników się nie wylał....

"3)Płynne rzeczy na imprezie? hmmm długo by to nie pochodziło."

Nie wiem co chciałeś przez to powiedzieć, ale przecież nikt nie musi się dotykać stroboskopu....A chociażby nawet te "płynne rzeczy" trzeba dobrze zabezpieczyć przed wylaniem....
    Ja np. zatopiłem kondensatory w słoikach i jakoś do tej pory nic się nie stało a kondensatry chłodzenie miały...
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Kolego taki temat o chłodzeniu był na elektrodzie. A impreza jest imprezom i nie wiadomo co komu odbije. Dodam że ktoś miej doświadczony przeczyta twój topik i zrobi tak samo ale z mniejszą starannością. O tym kolega zapomniał. I proszę nie pisz więcej takich rzeczy bo ktoś zrobi sobie naprawdę kuku. Jak już napisałem to nie zabawka na 12v!!!
    Ps. Kto widział stroboskopy chłodzone cieczą? Proszę pokarz mi. :|
    Cultur1st
    Poziom 12  
    Ja widziałem niejeden stroboskop tak zrobiony...Aczkolwiek nie spotkałem się jeszcze z takim na elektrodzie :/
    Wiem,że ktoś może sobie zrobić KUKU...ale jeżeli "ktoś" nie jest ostrożny to nie moja wina...Każdy, który robi taki stroboskop chyba wie jakie tam przepływają prądy i czym to grozi...więc jeżeli (bez urazy) ktoś nie ma pojęcia albo jest mało doświadczony to po co się za TO bierze....
    A chociażby nawet jeżeli ten olej by się wylał to i tak się nic nie stanie....nie przewodzi prądu....

Nie po to napisałem by się kłócić z kimś na forum tylko po to by dać swoją sugestie... Może ktoś skorzysta,może nie....
    Ale tak ogólnie jak już wspomniałeś to nie wydaje mi się by na kondensatorach było więcej niż te 400V które kolega wmontował na płytkę...A Prąd na palnik to wspomniane parę kV to wychodzi chyba z transformatora impulsowego , a nie z kondensatorów... Tak więc daleka droga jest od kondów do palnika....
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Cultur1st napisał:
    Każdy, który robi taki stroboskop chyba wie jakie tam przepływają prądy i czym to grozi...więc jeżeli (bez urazy) ktoś nie ma pojęcia albo jest mało doświadczony to po co się za TO bierze....
    A Ty jesteś doświadczony? Nawet mylisz pojęcia prąd/napięcie. Prąd to tam akurat w żadnym obwodzie duży nie płynie.
    Cytat:
    Ale tak ogólnie jak już wspomniałeś to nie wydaje mi się by na kondensatorach było więcej niż te 400V które kolega wmontował na płytkę...
    Na jednym niema więcej, ale tu masz dwa.
    Cytat:
    A Prąd na palnik to wspomniane parę kV
    To bez komentarza...
    Wogóle po co cudować z cieczą jak można taki układ zrobić który będzie się grzał minimalnie?