Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do 1 kV - wybór konstrukcji

Torulf 26 Cze 2010 14:42 3658 0
  • #1 26 Cze 2010 14:42
    Torulf
    Poziom 1  

Witam. Chciałbym zbudować dwukanałowy, regulowany zasilacz wysokonapięciowy ze stabilizacją napięcia:
    - 50÷1000 VDC, max. 1 mA
    - stabilizacja ± 1 V
    - obciążenie o charakterze rezystancyjnym
    - minimalna wartość napięcia wyjściowego nie jest krytyczna
    - niskonapięciowe zasilanie układu (12 V)

Mam prośbę do bardziej doświadczonych forumowiczów o pomoc w wyborze konstrukcji zasilacza. Po przejrzeniu forum oraz kilku lektur z tematu, wybrałem dwie potencjalne konstrukcje, których największe wady i zalety podaję wg stanu mojej aktualnej wiedzy:

1. Powielacz kaskadowy
    zasilacz 12 VAC => kaskada C-D do 1 kV na kondensatorach bipolarnych => filtr pojemnościowy => układ regulacji napięcia
    + prosta budowa
    - słaba stabilizacja
    - jak regulować Uwy?

2. Przetwornica zaporowa DC/DC
    zasilacz 12 VDC => generator (NE555 lub TL494) z regulacją PWM => kluczowanie transformatora podwyższającego => filtr pojemnościowy
    + regulacja napięcia dla 12 V
    + dobra stabilizacja?
    + zapas mocy
    - złożona budowa
    - wymagane zasilanie wysokoprądowe?

Wybrałbym ad.1 ale nie wiem jak poradzić sobie z (bezpieczną) regulacją do 1 kV. Brałem też pod uwagę 3-4 trafa z uzwojeniami wtórnymi podłączonymi szeregowo, ale powraca problem regulacji wysokiego napięcia. W przypadku przetwornicy DC/DC są dziesiątki schematów dla układów >> 1 kV, ale ich przeznaczenie (jonizatory, paralizatory, akceleratory etc.) nie wymaga stabilizacji, więc nie wiem czy jest sens iść w tę stronę, tym bardziej że potrzebuję konstrukcji możliwie prostej. Z drugiej strony, moc wyjściowa będzie rzędu 1 W, więc może wystarczy zwykłe (nie WN) trafo oraz zasilanie niskoprądowe układu? Proszę o podpowiedź, które (inne? prostsze?) rozwiązanie wybrać i/lub gdzie szukać przykładowych schematów.
    Dziękuję i pozdrawiam!

-1 0