Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Somfy Centralis Uno uszkodzone sterowniki

26 Cze 2010 16:06 2939 4
 • Poziom 12  
  Witam

  Moja znajoma ma u siebie rolety zewnętrzne ze sterownikami somfy centralis uno, czyli sterowanie przy każdym oknie z możliwością centralnego zamknięcia wszystkich rolet z jednego miejsca, czyli mówiąc konkretniej jeden sterownik kosztuje około 240zł. Ma ona rolet kilkanaście z czego przy 6 z nich sterowniki przestały działać, jeden z tych sześciu działa, ale w połowie, można tylko opuścić roletę i to czasem przyciskiem w dół, a czasem przyciskiem stop.

  Z tego co udało się przeanalizować napięcie do płytki z elektroniką dochodzi, czyli transformator sprawny. Zastanawiam się czy nie jest uszkodzona sama elektronika, sam mikrokontroler PIC16.

  Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z uszkodzeniem tych sterowników, szczególnie w takiej ilości? i czy jest możliwość ich naprawienia?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 9  
  Wprawdzie to stary temat, ale ostatnio naprawiłem 3 takie sterowniki.Główną przyczyną nie działania okazał się wysuszony elektrolit 100uf/25V zamontowany nad transformatorem,który wydziela sporo ciepła.Sterownik zamknięty w puszce-nie ma możliwości odprowadzenia ciepła.
 • Poziom 1  
  Witam,
  Prosiłbym o podpowiedź jak przeprowadzić naprawę opisaną przez zibi51, ewentualnie czy można zlecić taką naprawę - ja na chwilę obecną mam 3 takie uszkodzone sterowniki.
 • Poziom 9  
  Miałem identyczną sytuację. Nagle, jeden po drugim, zaczęły mi padać sterowniki. Łącznie ze sterownikiem centralnym. Przyczyną jest faktycznie jeden głupi kondensator. Jeżeli ktoś umie posługiwać się lutownicą, to koszt naprawy wyniesie go kilkadziesiąt groszy (kondensator osiowy 100uF, 25V). W puszce jest dosyć ciasno, więc należy kupić kondensator o podobnych wymiarach. Należy też uważać na taśmę przylutowaną przy kondensatorze. Jest ona sztywna i po kilku ruchach może się wyłamać. Podejrzewam, że sprzedawcy sterowników Somfy znają problem, ale w ich interesie jest sprzedanie nowego za 250 zł, a nie podpowiadanie tanich rozwiązań.