Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ONKYO A-8940 - naprawa końcówki mocy, dobór tranzystorów.

paul319366 26 Jun 2010 19:37 3493 5
    paul319366
    Level 11  
    Naprawiam Onkyo A-8940. Uszkodzeniu uległa końcówka mocy ale jak się okazało już naprawiana i dość nieudolnie bo z czego popadło.

Końcówka opiera się na tranzystorach 2sc3855 i 2sa1491 i sterujących 2sc3421 i 2sa1358
    W jednym kanale były nie sparowane tranzystory jeden to 2sc2579 a drugi był o 50 wat słabszy symbolu już nie pamiętam ale mniejsza z tym. O reszcie szkoda pisać jeden kanał to po prostu eksperyment. Drugi o dziwo w oryginale i po sprawdzeniu wszystkich elementów wydaje się być sprawny. Na razie nawet go nie próbowałem uruchamiać.
    Mam zamiar go naprawić ale rzetelnie w miarę możliwości finansowych.

Oto propozycja zamienników jakie udało mi się znaleźć w rozsądnych cenach:

Oryginał zastępczy
    2sc3855 2sc3263
    2sa 1491 2sa1294

2sc3421 2sc5171
    2sa1358 2sa1930

2sc1740 2sc1815

Mam jeszcze problem ponieważ w obu kanałach znalazły się różne tranzystory pełniące te samą funkcję, tranzystory Q513 i Q514 pierwszy to BD140 a drugi 2sa949 i ten wg schematu jest oryginalny. Czy ten BD podoła bo na stronie Datasheet parametry BD140 są słabsze od oryginału.
    Mam problem ze znalezieniem zamiennika do 2sa949. Proszę o jakieś podpowiedzi.

Dodam na koniec że mam zamiar wymienić wszystkie wyżej wymienione elementy na pary i to w obu kanałach na takie same.

Jeśli coś namieszałem proszę o sprostowanie no i oczywiście sugestie i podpowiedzi czy moje założenia są poprawne. Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje i pozdrawiam Paweł

Schemat dostępny pod adresem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7961715#7961715
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    radiogaga
    Service technician RTV
    Aswo dysponuje oryginałami tranzystorów i ich dobrymi zamiennikami.Do Onkyo mają w znośnych cenach.
  • Helpful post
    jersey69
    Level 34  
    Zamienniki , które podałeś są absolutnie OK . Natomiast wszystkie oryginały dostaniesz np Tu. Jeżeli drugi kanał okaże się sprawny , to pomysł wymiany tranzystorów w obu kanałach uważam za bezsensowny . Chyba , że będziesz się z tym lepiej czuł . ;)
    paul319366
    Level 11  
    Witam Dzięki za odpowiedzi. Do jersey69 wymiana wszystkich tranzystorów to nie kaprys wole od razu je wymienić jak potem podczas uruchamiania się zastanawiać (a może szwankuje). Koleś od którego go dostałem potrafił podpinać po trzy kolumny pod kanał nawet przy 8 omach nie jest to inteligentne i mogło w pewnym stopniu doprowadzić do jakiegoś uszczerbku w poprawności działania. Znamy przypadki gdzie niby wszystko jest ok podczas pomiarów a po wymianie okazuje się że jest ok.
    Masz jakąś propozycję zamiennika 2sa949 tylko jego nie namierzyłem.
    radiogaga
    Service technician RTV
    Jeśli zadzwonisz do w.w firm podadzą ci zamienniki.Obie zresztą są w relacji klonów.
    paul319366
    Level 11  
    Witam po długiej przerwie (wiecie wakacje, urlopy, czas na odpoczynek). Wracając do tematu naprawy onkyo po wymianie wszystkich elementów oryginalnych na zamienniki wzmacniacz ożył pełnią życia i ma sie dobrze. Dźwięk jest czysty żadnych zniekształceń ani szumów.

Dziękuję wszystkim zainteresowanym moim tematem i za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam Paweł