Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega jako regulator głośności i selektor wejść

qscgu 26 Cze 2010 21:30 3245 8
  • #1 26 Cze 2010 21:30
    qscgu
    Poziom 34  

Witam.

Chciałbym dorobić cyfrową cześć wzmacniacza do mojego LM3886.

Przede wszystkim chciałbym mieć wyświetlacz na którym będzie widać głośność, bass, wysokie tony i selektor wejścia.
    Sterowanie 3 przyciskami: On/Off/Zmiana funkcji, Góra dół. (Po prostu obudowa po odbiorniku satelitarnym)

Widziałem kilka scalaków typu TDA7318 czy TDA7439 ale zastanawiam się jaki będzie najlepszy do mojego zastosowania oraz czy w ogóle będzie potrzebny? Żeby nie popsuł specjalnie barwy dźwięku. W zasadzie to może nawet obyłoby się bez tego? Regulacja bass/treble nie są mi koniecznie potrzebne ale selektor wejścia (przekaźniki) i głośność już tak (jak zrealizować coś takiego? Drabinka rezystancyjna?).

Można zrobić dzielnik napięcia z przekaźnikami zwierającymi rezystory (ale proszę się tym nie sugerować gdyby to był głupi pomysł)

Oczywiście bez demultiplexera, każdy z rezystorów musiałby być obsługiwany przez osobny przekaźnik a te przekaźniki przez osobny pin w atmedze.

Jak zrealizować sumowanie kanałów? Dajmy na to chciałbym aby jednocześnie do głośników dochodził sygnał z Xboxa i komputera.

• #2 27 Cze 2010 00:01
    AVRowiec
    Poziom 18  

Myślałem o podobnej zabawce. Wejścia sterowane przekaźnikami, podobnie wyjścia (wybór głośników).
    Sterowanie dźwiękiem za pomocą scalaka Dallasa albo Maxima. Jest taki kit AVT za ok 40zł w którym jest ten scalak. Bardzo prosta aplikacja, banalne sterowanie i bez problemu można podpiąć pod uC bo nawet jest do tego specjalna magistrala.
    Jak znajde co to za układ to napisze.

A rozwiązenie które prezentujesz sprawdzałem kiedyś na multiplekserze analogowym. Też były rezystory a sterowanie za pomocą zwykłego licznika się odbywało. Działać działało ale ciężko było dobrać rezystory więc nie wiem czy to dobra opcja tymbardziej że są gotowe świetne kostki za ok 10zł.

Dodano po 2 [minuty]:

DS1802 - 20zł

Link do gotowego kitu:
    http://sklep.avt.com.pl/p/pl/2031/potencjometr+cyfrowy+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

• #3 27 Cze 2010 02:06
    qscgu
    Poziom 34  

A może by użyć pojedynczego potencjometra razy dwa i podłączyć je w ten sam sposób do atmegi?

http://www.tme.eu/pl/katalog/?art=MCP40D17T-502ET#id_category%3D100622%26%26page%3D2%2C20

Tylko problem polega na tym że on musiałby mieć charakterystykę logarytmiczną. 6 bitów powinno starczyć bo to 64pozycje na 50kohm. Może znalazłaby się jakaś tańsza opcja?

Z przekaźnikami na pewno nie wyjdzie mnie taniej ale też około tej ceny.

Sumowanie kanałów widzę że zrobiłbym oddzieleniem kanałów + kondensator 10uF.
    Selektor wejść to też w sumie żaden problem po prostu przekaźniki. W moim przypadku to nie byłby selektor a 'włącznik'.

• #4 27 Cze 2010 10:53
    netsecurite.pl
    Poziom 13  

Jest jeszcze drabinka cyfrowa PGA2311 / 2310 ,z thd 0.0004% ;)

• #5 27 Cze 2010 13:32
    qscgu
    Poziom 34  

No pomijając fakt że ten pierwszy kosztuje 40zł a drugi 140.

• #6 27 Cze 2010 13:35
    netsecurite.pl
    Poziom 13  

na popularnym serwisie aukcyjnym (nie powiem jakim ;) po 15 zł

• #7 27 Cze 2010 14:40
    qscgu
    Poziom 34  

Staram się jeszcze tak dobrać te układy żeby nie płacić 5 razy za przesyłkę. Na serwisie aukcyjnym nie ma tego układu o którym pisałeś. Jest tylko informacja że takie mają a przejrzałem wszystkie aukcje w których była fraza PGA2311 i nigdzie nie pisze że mają go za 15zł. Poszukam jeszcze innych układów i zobaczymy co się znajdzie.

• #8 28 Cze 2010 12:33
    Poziom 35  

lm1972 - jako wzmacniacz reg za dobry selektor wejsc moze byc 4051 - ladnie sie sprawdza

• #9 29 Cze 2010 23:27
    qscgu
    Poziom 34  

Ok, zrobiłem pierwszy schemat ale nie umiem znaleźć w eagle lm1972 ani żadnego odpowiednika więc poprowadziłem do goldpinów wejścia na razie.

To dopiero pierwszy schemat jaki kiedykolwiek zrobiłem więc pewnie będą błędy ale to proszę o pomoc w ich eliminacji:

Nie chce selektora a jedynie wyłącznik wejść.
    Zamiast atmegi8 chce użyć ATMega48-20PU, ze specyfikacji widziałem że on ma taką samą obudowę i takie same wyprowadzenia.

Jeśli dobrze myślę to on ma wbudowany oscylator więc mogę wykorzystać te piny do wyświetlacza.

Ogólnie mam takie założenie że PDX będzie jako szyna do wyświetlacza HD44780 i pierwsze kilka pinów z PBX a reszta powinna wystarczyć do obsłużenia LM1972.

Czy dobrze myślę? Czy może zmienić moją konfigurację?
    Mogę podesłać projekt w eagle jak coś.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME