Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła do podgrzewu C.W.U.-jak zrobić?

27 Cze 2010 10:31 9014 29
  • Poziom 13  
    Zastanawiam się nad budową pompy ciepła do podgrzewu C.W. . Instalowałem tego typu urządzenia znanych producentów i z moich obserwacji wynika że ich koszt jest nie współmiernie wysoki do elementów z jakich składa się takie cudo .
    Myślę o wykorzystaniu podzespołów z demontażu takich jak sprężarka , skraplacz ,parownik .
    Jeżeli Szanowni Forumowicze uważają że temat jest wart poruszenia to proszę o praktyczne porady , Być może ktoś już wykonał taką pompę i chciał by się tym podzielić .
  • PCBway
  • Poziom 13  
    niechce torpedować pomysłu ale przy dzisiejszych cenach prądu pompa ciepła to
    pomysł niezbyt , chyba że zrobisz cobie małą elktrownię wiatrową

Proszę stosować zasady poprawnej pisowni. Post do poprawy.
    mod - mirrzo
  • Poziom 13  
    Myślę że warto podjąć się wykonania takiego urządzenia .Z pewnością pompa taka zużywa więcej energii niż np. solary ale wypełniła by dziurę energetyczną , pompa taka działała by w okresach nie pogody jak również w nocy zimą natomiast można by odzyskać ciepło z wentylacji .
    Pompa ciepła do podgrzewu C.W.U.-jak zrobić? Pompa ciepła do podgrzewu C.W.U.-jak zrobić?
    zdjęcia zapożyczyłem z innego tematu .
    Wydaje mi się że jest to konstrukcja bardzo prosta do wykonania nawet dla osoby nie znającej się na chłodnictwie . Urządzenie takie mogę zbudować sam według czyichś wskazówek natomiast napełnienie tego układu czynnikiem zleciłbym chłodnikowi ze względu na to że nie posiadam odpowiedniego sprzętu.
    Pozdrawiam .
    http://ir.ptir.org/artykuly/pl/115/IR(115)_2542_pl.pdf
    Konstrukcja z przed 25 lat znam takie 2 urządzenia pracujące po dziś .
    EDA Poniatowa zakład który upadł w okresie przemian gospodarczych , już 25 lat temu wiedzieli co dobre . A teraz inne wiodące firmy wprowadzają na rynek coś co już było dawno temu sprawdzone i udowadniają coś co było udowodnione
  • Poziom 17  
    Jaka jest wydajność tego wentylatora? Sprawia wrażenie niezbyt wydajnego. Pompa pewnie ma moc grzewczą na poziomie 500W (A15/W45) - znasz jej parametry? Swoją drogą to tak jak piszesz - urządzenie nie bardzo różni się od obecnych produktów :)
    Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 13  
    konstrukacja ok, tylko te rachunki za prad. bo to jest jednak obieg lewo brzeżny

Proszę pilnie poprawić błędy. OSTRZEŻENIE !
    mod - mirrzo
  • Poziom 36  
    Trochę (jak to u mnie..) OT...właśnie na Polsat Play obejrzałem filmik z fabryki pomp ciepła (gdzieś na pomorzu) w Polsce, spisałem jedynie dane podane w reportażu, dane fabryczne, porównałem z moimi danymi z realu ( niedawno montowałem (remont chałupy) nową instalację grzewcza gazową: piec Junkers, TR100, grzejniki alu, rury Cu, typowo...Porównywałem koszt instalacji i różnicę w wydatkach na zasilanie tych systemów (moje dane z zasilania mojej instalacji gazem, dane z filmiku o kosztach zasilania pompy ciepła), fabryka zakłada ,,ponad'' dwudziestoletnią trwałość pompy ciepła (o ew. awariach, serwisie nie wspomnieli..), z moich obliczeń wyszło, że aby wyjść na zero (w dzisiejszych realiach cenowych gaz/prąd/koszty instalacji) to instalacja z pompą ciepła musi działać ponad 18lat, potem już ,,zarabia''...Dodatkowo nie uwzględniłem różnicy kosztów instalacji grzejniki/ogrzewanie podłogowe zalecane do ogrzewania niskotemperaturowego. Dla mnie wnioski na dziś oczywiste, pompy ciepła z tej fabryki w większości wysyłane do Szwecji, inne ceny prądu (jak się ma tyle elektrowni wodnych..) i nacisk w narodzie na ekologię.
  • Poziom 32  
    Proszę pokaż swoje wyliczenia to będziemy się w stanie do tego odnieść. Okres zwrotu 18 lat możliwe dla drogiej pompy ale dla samoróbki powinno być zdecydowanie krócej.
  • Poziom 11  
    norbert-l napisał:
    Myślę że warto podjąć się wykonania takiego urządzenia .Z pewnością pompa taka zużywa więcej energii niż np. solary ale wypełniła by dziurę energetyczną , pompa taka działała by w okresach nie pogody jak również w nocy zimą natomiast można by odzyskać ciepło z wentylacji .

Mam PC którą użytkuję czwarty rok do cwu tylko w sezonie letnim. Średni koszt zużytej energii przez urządzenie to 48-50 zł/mc (przy stawce prądu 0,58 zł/kWh) - mam od początku kupiony dodatkowy licznik elektryczny na to urządzenie.
    Koszt PC 5-6 tys zł, koszt solarów (wg ofert które miałem 12 tys zł).

Różnica 6.000 zł : 50 zł/mc = 120 m-cy (10 lat) - przy założeniu że instalacja solarna w ogóle nie zużywa energii elektrycznej. Pytanie jakie są jeszcze koszty przeglądów instalacji solarnej i przeglądy PC?
  • Poziom 11  
    4 osoby, zuzycie 11 m3 cwu na m-c, zakres temp 47 (załączenie) do 52 (temp zadana).
    Max do 55 stopni grzeje.
  • Poziom 28  
    Witam,

bkroy napisał:
    Mam PC którą użytkuję czwarty rok do cwu tylko w sezonie letnim. Średni koszt zużytej energii przez urządzenie to 48-50 zł/mc (przy stawce prądu 0,58 zł/kWh) - mam od początku kupiony dodatkowy licznik elektryczny na to urządzenie.
    Koszt PC 5-6 tys zł, koszt solarów (wg ofert które miałem 12 tys zł).

Różnica 6.000 zł : 50 zł/mc = 120 m-cy (10 lat) - przy założeniu że instalacja solarna w ogóle nie zużywa energii elektrycznej. Pytanie jakie są jeszcze koszty przeglądów instalacji solarnej i przeglądy PC?

Korekta wyliczeń okresu zwrotu

Różnica 6.000 zł : 50 zł/mc = 120 m-cy (18-20 lat), skoro tylko w okresie letnim. Z tego by wynikało, że tylko wybrać pompę ciepła. A jaką masz i z jakim zbiornikiem na cwu i czy to wszystko w cenie 5-6 tys?

bkroy napisał:
    4 osoby, zuzycie 11 m3 cwu na m-c, zakres temp 47 (załączenie) do 52 (temp zadana).
    Max do 55 stopni grzeje.

Z podanych danych wynika, że u kolegi 4 osoby dziennie zużywają przeciętnie ponad 360 l cwu dziennie, czyli ponad 90l/osobę/dzień, co odpowiada około 445 kWh/miesiąc, zużycie energii przez pompę wynosi 85kWh/miesiąc, co daje COP ponad 5.

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Bajki Panie.
    Grzejąc pompką z zintegrowanym zasobnikiem cwu do 52C COP wyniesie ok 2-2,5, a nie żadne 5. Zużywa miesięcznie prądu za 50zł, więc samą grzałką zużył by prądu za 100-125zł. Stąd też łatwo wyliczyć okres zwrotu w porównaniu z prostą grzałką. W tedy zobaczy się, że żywotność tego typu pompy nijak się ma do okresu zwrotu. Np pompki znanego polskiego "importera" wytrzymały tylko gwarancję, po czym następowała "perforacja wężownicy" i naprawa nieopłacalna.
  • Poziom 28  
    Witam,

dajmy koledze się wytłumaczyć.

Wlodek22 napisał:
    Bajki Panie.
    Grzejąc pompką z zintegrowanym zasobnikiem cwu do 52C COP wyniesie ok 2-2,5, a nie żadne 5. Zużywa miesięcznie prądu za 50zł, więc samą grzałką zużył by prądu za 100-125zł. Stąd też łatwo wyliczyć okres zwrotu w porównaniu z prostą grzałką. W tedy zobaczy się, że żywotność tego typu pompy nijak się ma do okresu zwrotu. Np pompki znanego polskiego "importera" wytrzymały tylko gwarancję, po czym następowała "perforacja wężownicy" i naprawa nieopłacalna.

Z tego co napisał kolega, to musiałby za 445 kWh zapłacić 258 zł/m-c, co po odliczeniu 50 zł daje zysk na miesiąc ponad 200 zł, a więc przy założeniu użytkowania tylko w okresie letnim, wydatek 6 tys. zwróciłby się po 5 latach. Problem polega na tym, że przy założeniu, że pompa pracowałaby bezawaryjnie przez ten okres, z COP ponad 5. Dlatego zadałem pytanie..., bo sam chciałbym się dowiedzieć o takim stosunku ceny do jakości.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Ze wskazan licznika wynika wprost (przy wprowadzonej stawce 0,58zl/kWh) średnio 48-50 zł m-c.
    Wodomierz na zasilaniu PC - średnio 11 m3/mc. Koszt podgrzania 1 m3 = 4,55 zł/m3 (wczoraj widziałem rozliczenie z jednej wspólnoty mieszkaniowej to jest wyszczególniona pozycja zużycie wody i stawka za wodę zimną + osobna pozycja 18,30 zł/m3 pogrzewanie wody).

Co do zakupu - kwestia dyskusyjna. Nie wiem ile kosztuje zwykły baniak na wodę 300 l, ale u mnie w gminie dopłacają 50% zakupu do PC (max 3.000 zl). Czyli PC mnie kosztowała 50% ceny (tj. porównywalnie do zakupu gołego zbiornika na baniak).

U mnie na 4 domy (najbliżsi sąsiedzi) są 4 PC (każda innego producenta i ja kupowałem PC jako ostatni) + w bliskiej okolicy 2 x solary. Koleżanka z pracy ma solary (płaskie a nie próżniowe) i w upałach ma problem (bo woda się może zagotowac) i w słabej pogodzie ma problem (bo woda 40C). Jak dla mnie PC warta zakupu pod warunkiem, ze działa - z moją w tym sezonie zaczeły się problemy (zobaczymy jak sie skoncza).
    Swoją drogą nie wiem dlaczego PC ma taka cene, gdzie technologicznie to jest zwykły baniak + sprężarka z parownikiem, wyświetlacz i 4 przyciski??
  • Poziom 29  
    4,55zł to 7,84 kWh prądu na podgrzanie 1m3 wody o ok 40K. Problem w tym, że potrzeba do tego przynajmniej 46,6 kWh energii, więc COP tej pompy musiał by być ok 5,94.
    Więc kolego przykro mi, ale twoja wiarygodność moim zdaniem wynosi niestety "0"
  • Poziom 24  
    Pamiętaj, że chodzi o miesiące letnie, wówczas ΔT wody jest bliższa 30°C co daje 34,8kWh/1m³ a więc COP = 4,44. A to brzmi realistycznie przy temp. zewnętrznej rzędu 20..30°C a wody ok. 50°C.

Swoją drogą za prąd w II taryfie zapłaciłby połowę tego i wówczas w ogóle nie ma dyskusji o takich kosztach (bezpośrednich) podgrzania, prawda?
  • Poziom 29  
    Ja pamiętam o zadeklarowanym przez producenta COP 3,2 bez podania dla jakich parametrów. Spojrzałem też na posty kolegi i znalazłem jeden w którym się skarży, że po 2 sezonach przestała grzać.
  • Poziom 28  
    Witam,

bkroy napisał:
    Co do zakupu - kwestia dyskusyjna. Nie wiem ile kosztuje zwykły baniak na wodę 300 l, ale u mnie w gminie dopłacają 50% zakupu do PC (max 3.000 zl). Czyli PC mnie kosztowała 50% ceny (tj. porównywalnie do zakupu gołego zbiornika na baniak).

Ta opinia jest już bliższa ogółowi forumowiczów. Jak się ma takie zapotrzebowanie na cwu, to i opłacalność zakupu jest wyższa, ale nie napisałeś ile faktycznie wydałeś na tę pompę. Czy pompa została naprawiona? I co się zepsuło? Czy to było na gwarancji czy już po?
    Co do przegrzewu kolektorów słonecznych płaskich, to problem ten można wyeliminować przez budowę instalacji "drainback" lub inaczej samoopróżniającej się.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Nie wiem jak liczycie COP Tak jak pisałem podstawą do zakupu była dla mnie dotacja od gminy. Bez tego nie wiem czy byłbym zainteresowany zakupem. Realnie koszt to 50% w moim przypadku, czyli nie wiele więcej niż elektryczny podgrzewacz.

W przypadku solarów też jest dopałata 50% (ale ogólny warunek max 3.000 zł), miałem 2 oferty (na solary płaskie) i ceny było od 12.000 zł (czyli zakup = 9.000 zł).

Bez dopłaty pewnie szukałbym innego rozwiązania niż PC i solar (elektryczny podgrzewacz lub nie wiem co innego zostaje, gazu niestety nie mam).

Problemy z urządzeniem to najprawdopodobniej sprężarka, która w okresie 14.10.15-16.04.16 była wyłączona. Wg serwisu najlepiej jest raz na 1-2 tygodnie załączyć pc na 10 minut żeby zamieszała olejem. Sezon temu było podobnie - załączałem ją po przestoju na 10-15 minut i nie grzała wody i ją wyłączałem. Po załączeniu na 3 godziny ciągiem pracowała do końca sezonu bez problemu. Szkoda, że producent nie pomyślał o opcji typu "tryb zimowy" dla pc (ala tryp letni dla pieca CO - załącza co 7 dni pompy na 2 minuty + robi pełny obrót zaworem 4d, żeby się to nie zapiekło).

Co do waszych wyliczeń, to zainteresowanych zakupem tego typu urządzenia zapraszam do siebie. Licznik mogę pokazać, raczej nie kłamie (bo rachunki za energie płacę w normie). Nie wiem czy 11 m3 do duże zużycie (wg instrukcji pc jest w stanie obsłużyć zużycie do 700 l/dobę), ale oceniając pompe vs solar raczej wybrałbym PC.

Z ciekawości podajcie jakie są realne koszty pracy solarów lub innych urządzeń które polecacie?
  • Poziom 14  
    kolego bkroy, a skąd ta pompa ciepła bierze ciepło?
  • Poziom 11  
    A skąd lodówka bierze zimno? Tyle że w lodówce parownik jest wewnątrz (i chłodzi), a drabinka jest na zewnątrz (i jest ciepła).
    W pc o ile wiem jest odwrotnie - drabinka w baniaku (grzeje), a parownik na zewnątrz (chłodzi).

ps. nie wiem jak liczycie zużycia ee na podgrzanie cwu, ale:
    - urządzenie w zakresie temp. od 47C (załączenie pc) do 52C (temp zadana) potrzebuje ok. 70-80 minut pracy, załóżmy dla prostego rachunku 90 minut (1,5 h).
    - w całym zakresie pracy zużywa 600W energii, tj. 0,6 kWh x 1,5 h = 0,9 kWh - czyli jeden cykl podgrzania cwu kosztuje 0,9 kWh x 0,58 zł/kWh = 0,52 zł
    - 50 zł/mc : 0,52 zł = 100 cykli pracy w m-cu, co daje 3,33 podgrzania dziennie

Wg mnie urządzenie załącza się 2 razy na dobę - chociaż nie wiem czy kiedy jestem w pracy to czy się nie załącza (a w weekend kiedy wszyscy są w domu dochodzi do 3 załączeń pc) - w tym zawsze na wieczór (po kąpieli itd).
  • Poziom 28  
    bkroy napisał:
    A skąd lodówka bierze zimno?

Kolego bkroy, lodówka przetwarza energię w pomieszczeniu, jak ona dotrze do wnętrza lodówki, to z powrotem ją wydala do pomieszczenia. :D

Z pompą do cwu, byłoby podobnie tylko w odwrotnym kierunku, gdyby nie było poboru cwu. :D Jak by pobrać kilkanaście kWh energii z pomieszczenia to co by się stało? Pytanie jest więc, gdzie kolega ma zainstalowany pobór powietrza dla pompy, a więc skąd ona bierze ciepło?
  • Poziom 11  
    Zaciąga z pomieszczenia w ktorym sie znajduje (tj pc bez prowadzenia powietrza).

O ile wiem, to są takie, które mają możliwość poprowadzenia powietrza z zewnątrz i rozprowadzenia powietrza po domu (chłodzi dom w lecie).
  • Poziom 24  
    bkroy napisał:
    nie wiem jak liczycie zużycia ee na podgrzanie cwu
    To żadna tajemnica.

Przede wszystkim nie liczymy ee tylko ec - ile energii cieplnej trzeba do podgrzania wody. To Ty podałeś zużycie ee - stąd wychodzi nam COP.

Co zaś do wyliczenia ec to robimy to tak: Podałeś zużycie cwu. Do zbiornika woda wpływa wprost z wodociągu, więc ma temperaturę od kilku (zimą) do kilkunastu (latem) stopni. Wypływa podgrzana do tych około 50°C. Stąd mamy masę i różnicę temperatur. Szerokość histerezy cyklu podgrzewania nie ma tu nic do rzeczy. W końcu i tak każdą porcję wody trzeba podgrzać o te 40 (jak założył kolega Włodek22) czy choćby 30 (jak ja przyjąłem) stopni.
  • Poziom 14  
    bkroy napisał:
    Kotłownia w domu.

Czyli oprócz kosztów prądu musisz doliczyć koszt na ogrzanie kotłowni (ogranie jej przez ściany otaczające kotłownie) lub ogólnie powiększa straty ciepła kotłowni
  • Poziom 11  
    Po co ogrzewac pomieszczenie?? Bo zupelnie nie rozumiem.

ps. temat zszedl troche na bok, jakby jakies pytanka ws pc to tylko na priv
  • Poziom 14  
    Chodzi o to że samo się ogrzeje ciepłem za które zapłacisz a nawet o tym nie wiesz
  • Poziom 28  
    Witam,

Arbiter napisał:
    Chodzi o to że samo się ogrzeje ciepłem za które zapłacisz a nawet o tym nie wiesz

Zakładam, że w lecie piec CO nie pracuje, więc nie ogrzewa kotłowni. Zakładam też, że do kotłowni doprowadzony jest kanał wentylacyjny dla pieca oraz kanał wywiewny. Ciekaw jestem, jaką temperaturę ma doprowadzane powietrze, bo ono będzie decydować o COP. Ja na strychu nie mogłem sobie zainstalować, bo temperatura w lecie dochodziła do 50 stopni...