Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5720Z grzeje sie.

27 Cze 2010 14:18 4473 5
 • Poziom 16  
  Witam.
  Mój laptop Acer Aspire 5720Z z systemem Windows Vista i kartą graficzną GeForce 8400m GS wyłącza się z powodu przegrzania.Ostatnio pojawiły się na ekranie regularnie rozmieszczone przerywane pionowe linie.Są po każdym uruchomieniu komputera ale w innych losowych miejscach.Z początku myślałem, że to tylko sterowniki do karty graficznej się rozsypały, ale zainstalowałem nowy system(Linux) i to samo, choć pasy były inne.
  Dodatkowe chłodzenie z suszarki(zimny nawiew) pomaga, ale tylko w dłuższym użytkowaniu laptopa.Problem z kartą graficzną (paski)występuje nadal.
  Laptop jest po gwarancji, co mógłbym zrobić, poza oczyszczeniem jego podzespołów w środku.Z góry dziękuje.
 • TermoPasty.pl
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Poza oczyszczeniem nic nie zrobisz. Nawalone kurzu na grubo i tyle. Paski mogą być spowodowane również problemem z samą karta graficzna a dokładnie z odklejeniem się układu od płyty. Ale dopóki nie wyczyścisz wnętrza komputera to nic nie da rady wyrokować.
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 16  
  Rozkręciłem i wyciągnąłem wentylator.
  Nie ruszałem radiatorów na układach. Oczyściłem kurz z końcówek układu chłodzącego, na wylocie koło wentylatora. Jak na razie pomogło.
  Wentylator załącza się od czasu do czasu i chyba tak powinno być.
  Zniknęły również problemy z kartą graficzną.
  Dzięki za podpowiedź.
  Następnym razem wypadałoby wymienić pastę na procesorze.
  Jakiej mógłbym użyć i na co zwrócić uwagę przy tym zabiegu?
 • Poziom 24  
  Pasta zwykła do procków cudów w tym temacie nie ma. Nawet jak dasz zwykłą białą H to będzie dobrze. Jedynie tylko zwróć uwagę na porządne wyczyszczenie procka i radiatora. Żeby nowa pasta się idealnie rozlała bo jak będziesz miał stara która już trochę przyschła to będzie nierówna powierzchnia no a dalej to już wiesz o co chodzi. Ja czyszczę je zwykłym IPA izopropanolem i zawsze stara pasta schodzi idealnie niezależnie od tego jaka była zastosowana. Coś jeszcze mogę pomóc?
 • Poziom 16  
  Dzięki za zainteresowanie.Laptop działa. Przy najbliższych problemach z przegrzewaniem się, będę już wiedział co robić.

  Nadal mam problem z tym laptopem.
  Jest wyczyszczony, nie przegrzewa się.
  Karta graficzna fiksuje od jakiegoś czasu i wymiana pasty na GPU i CPU nie pomogła.
  Karta nie jest zintegrowana, siedzi w slocie.
  Z zwykłymi sterownikami do grafiki da się jeszcze pracować(kolorowe piksele pojawiaja sie regularnie w pionowych liniach, ale sa rzadko rozmieszczone).Jednak te sterowniki obsługują tylko jeden monitor.Pokusiłem się o instalacje tych ze strony NVIDII driver Starszych też próbowałem.(wcześniej działały OK) Po instalacji na ekranie są regularne pionowe linie w róznych kolorach i nie można nic zrobic jedynie klawisz Wyłacz i F8 Ostatnia dobra konfiguracja, ratuje z sytuacji.
  Co zrobić? Może opłaca sie kupić nową kartę?
 • Poziom 16  
  Piszę pod postem, bo wynikły nieprzewidziane okoliczności.
  Przez prawie pól roku korzystania z laptopa, na ekranie miałem "dodatkowe efekty graficzne" w postaci nieregularnych kresek .
  Dotychczas korzystałem ze podstawowych sterowników VGA, ograniczając się do załatwiania jedynie podstawowych spraw(przeglądarka internetowa, muzyka).
  Kilka tygodni temu efekty ustały i obraz był czysty.
  Zainstalowałem więc nowe sterowniki (aby podłączyć telewizor via (DVI-HDMI) i działały tak przez kilka dni, kiedy znów powstał problem (pionowe czarno-białe pasy na całym ekranie i niemożność korzystania z laptopa).
  Uruchomiłem tryb safe-mode i odinstalowałem sterowniki, uruchomiłem system normalnie, z początku na ekranie były nieregularne kreski (nie mylić z pionowymi pasami na cały ekran), które później ustały.
  Zainstalowałem jeszcze raz sterowniki od NVidii ver. 257.21_notebook_winvista_win7_32bit_international_whql
  i szybko program RivaTuner ver. RivaTuner224MSIMOA2009Edition aby
  obniżyć taktowanie i jak na razie karta nie sprawia problemów.
  Sprawdziłem programem GPU-Z 0.0.4 i ten pokazuje GPU Core 200 MHz
  GPU Memory 200 MHz GPU Shader 400 MHz czyli o połowę obniżone taktowanie.
  W jaki sposób RivaTuner dokonuje obniżenia taktowania na sterownikach NVidii (z windowsowymi VGA ta opcja nie działa)?Jest to jednorazowy wpis w rejestrze, czy może na stałe działająca usługa?
  Pasta na procesorze była zmieniana ze 4 mc-e temu, ma to wpływ? Dlaczego karta nagle zaczęła działać stabilnie na zwykłych VGA i na NVidii po obniżeniu taktowania?