Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja domek jednorodzinny - ograniczniki przepięć.

27 Cze 2010 14:53 18638 31
  • Poziom 10  
    Witam.
    Przeprowadzam remont własnego małego domu. Instalację elektryczną robię całkowicie nową. Rozprowadziłem już prawie wszystkie przewody i wkrótce będę chciał to zmontować w rozdzielni. Problemem jest dla mnie ogranicznik przepięć. Mam zrobione nowe przyłącze napowietrzne 1 - fazowe długości około 15 m. Dalej jest główne zabezpieczenie na poddaszu, około 10 metrów przewodu dalej licznik, kolejne 10 metrów przewodu dalej rozdzielnica, która na razie jest pusta. Przy tej rozdzielnicy mam wbite w glebę 4 piny uziemienia - jest sprawdzone i jest Ok - na wyrost. Przy liczniku chcę zamontować ogranicznik typu B+C, a w rozdzielnicy typu D. Pytania są takie. Czy jest sens w ogóle montować na szynę zabezpieczenie typu D? Przecież w tej rozdzielnicy ten prąd przepięcia może przeskoczyć z przewodów przed zabezpieczeniem na przewody za zabezpieczeniem z uwagi na to, że kable będą dość ściśle "upchnięte" w tej rozdzielnicy. I tu rozumiałbym sens zaleceń montażu ogranicznika typu D na samym końcu np. przy gniazdku bezpośrednio przy PC. Ale myślałem, żeby obniżyć koszty i jednym zabezpieczeniem objąć 2-3 obwody na gniazdka gdzie będę miał delikatny sprzęt - PC, audio, video. Z drugiej strony taki moeller produkuje jednak ograniczniki typu D na szynę. Gdzie takie mają zastosowanie?
    Drugie pytanie: Czy jeśli ogranicznik B+C będzie przy liczniku to powinienem wbić pod licznikiem drugie piny uziemiające, czy wystarczy, że będzie wsio podłączone pod te piny przy rozdzielnicy? Proszę ( błagam :) ) o wyrozumiałość fachowców i podpowiedzi. Doadam, że nie posiadam instalacji odgromowej.
  • IGE-XAO
  • Poziom 37  
    Jako ogranicznik D będzie służyć ci listwa przy komputerze czy przy tv.
    Zamiast przy liczniku to B+C zamontuj w rozdzielni by eliminowały prądy wchodzące WLZ -em do rozdzielni. Chyba że w liczniku byłby układ B a w rozdzielni układ C.
    Poczytaj tu:
    http://moeller.pl/Documentation/Broszury/Ochrona_przeciwprzepieciowa_broszura_2010.pdf
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź. Od licznika idą 3 przewody : do rozdzielnicy w domu, do kotłowni i garażu. W garażu/warsztacie chyba nie będzie nic co warto byłoby specjalnie chronić przepięciówką, ale nie wiem jak w kotłowni. I wtedy gdybym pozostał przy B+C przy liczniku to najlepiej byłoby wbić jeszcze i tam piny?
    Ewentualnie: Kotłownia ( nowa ) ma dopiero powstać, więc może tam dać osobno zabezpieczenie, a teraz faktycznie do rozdzielni w domu?
    Co sugerujesz będzie lepsze?
  • Poziom 37  
    Jaki typ masz sieci bo Aparaty przepięciowe są na konkretny typ robione. Nie lepiej było zrobić sobie siłę bo 1 faza to raczej babci do domku tylko się nadaje jeśli niema elektrycznego pieca w kuchni :D
    Czyli z skrzynki licznika wychodzi zasilanie do domu na rozdzielnię i jeszcze na kotłownię i garaż to musisz zrobić pod rozdzielnie dla garażu i kotłowni by wstawić zabezpieczenia obwodów.
    Musisz zrobić główną szynę wyrównawczą. A jak wygląda kwestia przewodu PE (uziemienia) Gdzie będzie uziemiony?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Zabezpieczenie przed przepięciem to bym zrobił tak jak kol. zdzisiek1979 radzi, B przy liczniku, C w rozdzielnicy. Na 10m przewodu da się stłumić część energii. Co do reszty to wielka niewiadoma na razie.

Ochronnik B i C powinien być podłączony do szyny PE przewodem o znacznym przekroju [minimum 16mm2] i jak najmniejszej długości [producent zaleca max. 0,5m]

Jaki przydział mocy umownej?
    Jaki rodzaj sieci?
    Czemu tylko 1 faza?
    Jakie w związku z tym zabezpieczenie przed i za licznikiem?
    Jakim przekrojem przewodu wykonane zasilanie główne?

Przy remoncie / modernizacji należy pamiętać o tym, że instalacja ma odpowiadać przepisom obecnie obowiązującym, a więc szyna wyrównawcza, do niej podłączone wszystkie instalacje przewodzące [CO, rury od wody, ekrany przewodów koncentrycznych itd.] i szyna PE w rozdzielnicy głównej bez względu na rodzaj sieci zasilającej.

Warto też wziąć pod uwagę fakt, czy żona nie zechce za rok, czy 2 nabyć płyty indukcyjnej lub kuchni elektrycznej, zmywarki, rozdrabniacza ro resztek wrzucanych do zlewu i tym podobnych prądożernych urządzeniach.

Nawet jeśli się zdecydowałeś już na zasilanie 1 fazowe, to pomyśl, czy nie warto położyć WZL przystosowanego do 3 faz, tym bardziej, że piszesz o jakimś garażu / warsztacie.... Lepiej pomyśleć teraz i przewidzieć ewentualny wzrost mocy, niż później od nowa pruć ściany, albo dokładać koryta kablowe....
  • IGE-XAO
  • Poziom 37  
    Fakt faktem że zachwala się listwy że to panaceum prawie na wszystko. Nigdy nie sugerowałem się opisem na listwach jakie mają parametry gdyż uważam że to tylko warystor i gniazdka tak samo traktuje aparat D przecież co to jak nie warystor.
    Jak sieć ma ochronę B+C to listwa ma sens zastosowania i jest w stanie spełnić swoje przeznaczenie choć zawsze jak podają parametry to tylko chyba te najlepsze jakie można uzyskać w warunkach laboratoryjnych.
    Po ostatnich burzach na półwyspie helskim sprzedawcy wkładów do zabezpieczeń przepięciowych zbierają niesamowite żniwo... sporo z nich jest zamontowanych nieprawidłowo, w związku z czym oprócz fizycznego spalenia zabezpieczeń uszkodzeniu uległ też sprzęt RTV i AGD.

Zabezpieczenia trzeba dobrać do rodzaju sieci zasilającej, bo inaczej wygląda podłączenie dla TT, inaczej dla TN-C czy TN-S.

Mając stopnie ochrony B, potem 10m przewodu, następnie C w rozdzielnicy głównej i D [warystory w listwach] jest szansa na uniknięcie uszkodzeń sprzętu, pod warunkiem właściwego montażu.

Moeller ma poradnik dotyczący zabezpieczeń przepięciowych, proponuję lekturę:
    Link

Jeszcze jedno... ochronnik przepięciowy nie chroni przy bezpośrednim uderzeniu pioruna, jest bardzo skuteczny przy eliminacji przepięć powstających w czasie pracy sieci, przy załączaniu lub wyłączaniu urządzeń, ale przy bezpośrednim trafieniu pioruna w linię napowietrzną 100% pewności nie ma. Na pewno zmniejsza skutki, ale ich nie eliminuje całkowicie.
  • Poziom 37  
    Skoro z skrzynki licznika wychodzą 3 określę to jako WLZ na poszczególne sekcje domu to przed listwą rozdzielczą gdyby zastosował układ B+C to w rozdzielniach należało by zastosować dodatkowo jeszcze ochronę C.
  • Poziom 10  
    Nie jestem elektrykiem, poczytałem to i owo i stąd wiem. Sieć mam TN-S. Czyli przy jeden fazie 2 kabelki ida od energetyki ze słupa aluminiowe 16mm2. Wszystkie bolce ochronne i tp. podpinam do szyny w rozdzielnicy z której idzie 1 żyła 10mm2 miedziana długości około 2,2 mb do wbitych przeze mnie pinów. Połaczeń wyrównujących nie ma bo nie ma do czego. kanalizacja z plastiku, dojście wody z plastiku, co. alupex woda alupex. Zabezpieczenie główne przed liucznikiem ma 25A typ C tzw. esa. Od głównego zabezpieczenia mam zyły 4mm2 do licznika i od licznika do rozdzielnicy oraz te do garazu i kotłowni tez wszystkie po 4mm2. W umowie ma moc 5KW. Nie my słaem o sile w domu , doszedłem do wniosku, że nie potrzeba. Za linię napowiettrzną ( odtworzenie w miejsce starej ) dałem energetyce 900 zł, czyli z tego co wiem śmieszne pieniądze. Siłę musiałbym akurat ciagnąć z innego miejsca i chcieli mnie za to całościowo skasować około 7 tys. zł. Z tego co pamietam z różnych broszur - Rrówniez moellera ( czytałem je wszytskie i to wiele razy - jakiś czas temu ) sugerują aby ogranicznik dac jak najwczesniej w budynku.
    Cytat:
    Skoro z skrzynki licznika wychodzą 3 określę to jako WLZ na poszczególne sekcje domu to przed listwą rozdzielczą gdyby zastosował układ B+C to w rozdzielniach należało by zastosować dodatkowo jeszcze ochronę C.

Rozwiąznie max . b+c przy liczniku , a później w rozdzielnicy jeszcze C? Dlaczego?
  • Poziom 37  
    Skoro ze słupa idą dwa kable to nie sieć TN-S tylko TN-C ale i może być TT :D
    Musisz zerknąć w papiery sieć TN-S ma 3 żyły podstawowo L,N,PE a sieć TN-C ma L i NPE
    Witam.

To TN-S to wyczytane z umowy, czy tylko po oglądnięciu przewodów? Z Twojego opisu wynika, że albo TN-C, albo TT.

Od strony energetyki "czysty" system TN-S nie jest stosowany ze względu na koszty.
    Najczęściej spotykanym systemem jest TN-C, rzadziej TT, choć na południu Polski jest go dużo więcej niż w innych regionach.

W Twoim przypadku możemy rozmawiać o TN-C lub TT. Różnice w instalacji po stronie odbiorczej dla tych dwóch sieci są znaczące, dlatego proponuję sprawdzić to dokładnie...
  • Poziom 37  
    Jeśli jest sieć TN-C to trzeba dokonać rozdzielenia przewodu NPE na N i PE można to dokonać w złączu licznikowym lub w rozdzielni mieszkaniowej to jest kwestia odległości od ZL a RG . W rozdzielni masz szynę PE i ją dodatkowo trzeba podpiąć pod szynę wyrównawczą.
  • Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    Czyli przy jeden fazie 2 kabelki ida od energetyki ze słupa aluminiowe 16mm2. Wszystkie bolce ochronne i tp. podpinam do szyny w rozdzielnicy z której idzie 1 żyła 10mm2 miedziana długości około 2,2 mb do wbitych przeze mnie pinów. Połaczeń wyrównujących nie ma bo nie ma do czego. kanalizacja z plastiku, dojście wody z plastiku, co. alupex woda alupex. Zabezpieczenie główne przed liucznikiem ma 25A typ C tzw. esa. Od głównego zabezpieczenia mam zyły 4mm2 do licznika i od licznika do rozdzielnicy oraz te do garazu i kotłowni tez wszystkie po 4mm2. W umowie ma moc 5KW. Nie my słaem o sile w domu , doszedłem do wniosku, że nie potrzeba.
    Gdzie dokonano podziału PEN na PE i N? Nic na ten temat nie tylko nie piszesz, ale na dodatek z twojej informacji może wynikać iż punktu takiego podziału nie ma. Więc może się okazać, że pomimo tego iż sieć zasilająca skonfigurowana jest w układzie TN-C to instalacja w twoim budynku pracuje sw układzie TT.
    Wyłącznik nadprądowy typu S mimo charakterystyki C jako zabezpieczenie główne nie jest trafnym rozwiązaniem. Tu bardziej nadaje się selektywny wyłącznik nadprądowy lub poczciwy stary bezpiecznik topikowy. Brak selektywności zabezpieczeń to błąd w sztuce i poświadczenie nieprawdy przez wykonawcę, który podpisuje oświadczenie że instalacja spełnia odpowiednie normy.
    Pięć kilowatów na gospodarstwo domowe to wcale nie tak wiele.
  • Poziom 37  
    Pytałeś się dlaczego dodatkowe C w rozdzielniach a no bo jeśli zastosujesz B+C w złączu licznikowym to między nim a rozdzielniami będzie jeszcze jakiś kawałem drogi do mieszkaniowej podawałeś ok 10m. Zalecenia producentów są takie że jeśli jest w złączu głównym budynku aparat B+C i od niego idzie zasilanie na pod rozdzielnie to tam należy użyć aparat C. Dlatego że uderzenie pioruna generuje impuls EM który powoduje powstawanie prądów w przewodach i je trzeba tłumić B+C stłumi pochodzące z sieci elektrycznej a te co powstaną za nim stłumi C.
    Dam ci jeszcze ciekawy przykład jak ludzie uważają ograniczniki przepięć za panaceum na wszystko.Jest firma i ma sieć w rozdzielni chronioną układem B+C ale jest jeden szkopuł w tym gdyż rozdzielnia na budynku zasila obiekty zewnętrzne budkę ochrony szlaban wjazdowy i najlepsze ja to nazywam pylony reklamowe takie dwie duże reklamy a i jeszcze oświetlenie terenu. Jeśli jest taka sytuacja to przewody zasilające obiekty poza budynkiem trzeba zabezpieczyć by w przypadku uderzenia piorunu nie wprowadzić prądów do budynku na GR i tak jeśli obiekt jest narażony na bezpośrednie uderzenie piorunem to należy stosować układ B+C przed rozdzielnią a jeśli obiekt jest w strefie która jest chroniona przez konstrukcje budynku i niema bezpośredniego narażenia piorunem to stosuje się zabezpieczenia C. Samo zamontowanie układu B+C nie załatwia sprawy a w realności to jak uderzy bezpośrednio piorun to po prostu nic nie zostaje z ochronników. Jak jest rozległa sieć to co pewien czas stosuje się same układy C na linii by eliminować powstające przepięcia i zwiększyć szanse na ocalenie sieci.
  • Poziom 10  
    kkas12 napisał:
    Witam!

Gdzie dokonano podziału PEN na PE i N? Nic na ten temat nie tylko nie piszesz, ale na dodatek z twojej informacji może wynikać iż punktu takiego podziału nie ma. Więc może się okazać, że pomimo tego iż sieć zasilająca skonfigurowana jest w układzie TN-C to instalacja w twoim budynku pracuje sw układzie TT.
    Wyłącznik nadprądowy typu S mimo charakterystyki C jako zabezpieczenie główne nie jest trafnym rozwiązaniem. Tu bardziej nadaje się selektywny wyłącznik nadprądowy lub poczciwy stary bezpiecznik topikowy. Brak selektywności zabezpieczeń to błąd w sztuce i poświadczenie nieprawdy przez wykonawcę, który podpisuje oświadczenie że instalacja spełnia odpowiednie normy.
    Pięć kilowatów na gospodarstwo domowe to wcale nie tak wiele.

Byłem w energetyce i w obsłudze klienta nikt nie potrafił mi udzielić podst. info na temat sieci. Po wielu perypetiach dowiedziałem się, że sieć jest TN-C. OK. Poza tym reszta info z energetyki to jakieś bzdury. Reczywiście sieć w domu robiłem/planowałem jak TT , bo w tej samej energetyce powiedziano mi wcześniej, że dochodzi do mnie 1 żyła faza i jedna neutralny. Nie ma żadnego PEN ( pytałem toretycznie kompetentną osobę). I teraz zgubiłem się bo nie wiem jaka to w istocie jest różnica między N, a PEN. Przecież i tak wbijam uziemienie PE. Czym różni się ta żyła zależnie od tego , czy jest to samo N, czy PEN.
    Proszę też wyjaśnij mi o co chodzi z tym zabezpieczeniem selektywnym. Bo bezpiecznik topikowy został właśnie wywalony i na jego miejsce trafił S 25 A typu C. I w energetyce powiedziano mi, że tak jest OK i że tak właśnie się robi.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Zerknij tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_sieciowy
    NPE pełni podwójną funkcję N i PE tyle że należy dokonać rozdzielenia na N i PE i PE uziemić dodatkowo.
    Różnie to się robi czasem w złączach kablowych a czasem w rozdzielni budynku ale tak czy siak to trzeba dokonać uziemienia PE. Dlatego w budynku robi się szynę wyrównawczą by mieć do czego uziemić PE.
    Wtedy z sieci TN-C tworzy się sieć TN-C-S.
  • Poziom 10  
    zdzisiek1979 napisał:
    Zerknij tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_sieciowy
    NPE pełni podwójną funkcję N i PE tyle że należy dokonać rozdzielenia na N i PE i PE uziemić dodatkowo.
    Różnie to się robi czasem w złączach kablowych a czasem w rozdzielni budynku ale tak czy siak to trzeba dokonać uziemienia PE. Dlatego w budynku robi się szynę wyrównawczą by mieć do czego uziemić PE.
    Wtedy z sieci TN-C tworzy się sieć TN-C-S.

Dzięki za info, ale chodzi mi o głębsze wyjaśnienie sprawy. Czy to w sumie nie będzie to samo gdy " zwykły " N podłączę do szyny PE? Czym te żyły N i PEN się różnią z drugiej strony - od strony trafo - czy gdzieś dalej w energetyce- na początku sieci?
  • Poziom 37  
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie to jest taka kwestia że jak zrobi się spięcie to powstaje chwilowo bardzo wysoki prąd a w esce jest wyzwalacz elektromagnetyczny i może go to wyzwolić ogólnie w esce są dwa zabezpieczenia jedno termiczne by kable ci się nie usmażyły i elektromagnetyczne. To że masz zabezpieczenie przed licznikiem a następnie w rozdzielni mieszkaniowej to nie znaczy że nie za działają oby dwa jednocześnie. Lepiej spisują się bezpieczniki topikowe jako zabezpieczenie przedlicznikowe ze względu na to że mają dłuższy czas zadziałania.
  • Poziom 10  
    zdzisiek1979 napisał:
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie to jest taka kwestia że jak zrobi się spięcie to powstaje chwilowo bardzo wysoki prąd a w esce jest wyzwalacz elektromagnetyczny i może go to wyzwolić ogólnie w esce są dwa zabezpieczenia jedno termiczne by kable ci się nie usmażyły i elektromagnetyczne. To że masz zabezpieczenie przed licznikiem a następnie w rozdzielni mieszkaniowej to nie znaczy że nie za działają oby dwa jednocześnie. Lepiej spisują się bezpieczniki topikowe jako zabezpieczenie przedlicznikowe ze względu na to że mają dłuższy czas zadziałania.

Tego w sumie nie wiedziałem. Nie zawsze mam czas żeby doczytać wszystko i czasami nie mam pojęcia o bardzo podstawowych sprawach. W garazu mam zrobioną osobną małą rozdzielnie ( wczesniej wykonana ) i na lampy jarzeniowe dałem esa 6A typ B, bo takie akurat miałem. Na całośc garazu ma wstawione B20 a w domu przy liczniku 25B. Tak to sobie wymysliłem. Ale gdy zrobiłem parę razy zwarcie, raz nawet na tych lampach jarzeniowych zabezpieczonych 6A to wywalało czesto zabezpieczenie przedlicznikowe C25. Powinno chyba najsłabsze B wyskoczyć, czy się mylę? Może to kwestia producenta. Energetyka założyła mi c25 Kanluxa, a ja mam wszędzie gdzie założyłem legranda.
  • Poziom 37  
    Podałem ci link i tam masz schematy to jest kwestia taka że w tym przypadku N wychodzący z trafo został uziemiony dla ciebie ważne jest to co między tobą a trafo a to co za trafo to już inna bajka inne bajery i cuda. Po prostu ekonomia jest to tańsze rozwiązanie bo zaoszczędzają na jednej linii a to już w skali krajowej sporo kasy.

Dodano po 9 [minuty]:

Przeczytaj to obowiązkowo https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1298087.html
    Niemożna dobierać sobie tak na oko czy akurat bo takie mam bo bór zabezpieczenia jest ściśle powiązany z przekrojem przewodów ze względu na ochronę przed przeciążeniem jak przeciążysz kabel to ci się nagrzeje i może się zapalić a potem to ... straż. Tak dla przypomnienia do oświetlenia stosuje się 1.5mm2 a na gniazdka 2.5mm2 max zabezpieczenie na oświetlenie to B10 a na gniazdka B16. Kanlux to moim zdaniem niech trzyma się opraw oświetleniowych a jeśli chodzi o stosowanie aparatów to polecam legrand, ABB, hager, Moeller ostatecznie ETI
  • Poziom 42  
    Witam!

Pod tym linkiem znajdziesz kolego fuzel przedstawioną w prosty sposób zasadę działania wyłącznika selektywnego i korzyści wynikające z jego zastosowania.
    Natomiast to czy go zastosujesz to już całkiem inna kwestia.
    Cytat:
    Byłem w energetyce i w obsłudze klienta nikt nie potrafił mi udzielić podst. info na temat sieci. Po wielu perypetiach dowiedziałem się, że sieć jest TN-C. OK. Poza tym reszta info z energetyki to jakieś bzdury. Reczywiście sieć w domu robiłem/planowałem jak TT , bo w tej samej energetyce powiedziano mi wcześniej, że dochodzi do mnie 1 żyła faza i jedna neutralny. Nie ma żadnego PEN
    Mamy więc wzajemnie wykluczające się informacje.
    Jeżeli mamy układ TN-C to mamy i PEN a jeżeli nie mam PEN to jest TT.
    Jedynym wyjściem jest chyba wystosowanie zapytania na piśmi do lokalnego dystrybutora energii i poczekać na odpowiedź.

Nie nam bowiem tu rozstrzygać która podana przez ZE klasyfikacja układu sieci jest poprawnia. Wiadome jest tylko, że nie wolno przewodu N sieci połączyć z ziemią i i częściami obcymi jak i dostępnymi, oraz że należy wykonać oddzielne uziemienie, które przez GSW i przewody CC zostanie połączone z częściami przewodzącymi obcymi a za pośrednictwem przewodu PE z częściami przewodzącymi dostępnymi.

Nie wiem tylko skąd kolega zdzisiek1979 wziął nazwę NPE.
    Przecież jest to przewód ochronno(PE)-neutralny(N), więc taka nazwa obowiązuje.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    "Bronek22Różnią się tym,ze na PEN elektrownia gwarantuje "zawsze" potencjał ziemi.
    Potencjał ziemi = to trzeba także rozumieć, że nigdy nie wysiądzie.
    Natomiast na N dziś może być potencjał ziemi, a jutro może nie być.
    Elektrownia nie gwarantuje potencjału ziemi na N.
    Dlatego z N ludzi prąd może pozabijać pewnego dnia.
    Z uziomem to kolego się rozpędzasz. Jak zrobisz uziom w celach przeciwporażeniowych, to możesz go sobie "w ucho" wsadzić.
    Uziom ma parametry, i robiąc uziom indywidualny nigdy nie udaje się osiągnąć zadowalających parametrów. Czyli podsumowując, twój uziom będzie niewiele wart i nie możesz na niego liczyć. Uziom jeszcze trzeba pomierzyć.
    Podstawą ochrony w sieci TN jest PEN, a nie uziom.
    Uziemienie punktu rozdziału tylko łagodzi asymetrię. I nic więcej.
    Bronek

Ok. Przy liczniku zrobię rozdział na N i PE i ogólnie będzie to sieć TN-C-S.
    Zabezpieczenia dobiorę zgodnie z info z linku od kolegi zdzisiek1979 = sensowana i logiczna metoda.
    Dlaczego mój uziom ma być niewiele warty?? Przecież ja mogę tych pinów wbić więcej jeśli okaże się po pomiarach, że to za mało, to co mam. Chodzi ci o to, że pod ochronniki przepięciowe powinien być uziom taki jak przy odgromówce? Dlaczego nie uda mi sie osiagnąć zadowalających parametrów?

Zabezpieczenie selektywne - dalej nie wiem co powinno być. Wartości zabezpieczeń mają wychodzić idąc od "dołu" obwodów w kierunku zasilania - proste. Dostawca energii ustala wartość zabezpieczeń z góry, od strony zasilania. Tych dwóch zasad przy zwykłych esach chyba nie zawsze da się pogodzić. I przy duzym prądzie zwarcia i tak może zawsze wyrzucić zabezpieczenie przedlicznikowe , 25A, a nie np. pierwsze 6A. Generalnie selektywność będzie zachowana stosując zabezpieczenia od 25A prze 16 dalej 10 i na koniec 6A. Poza wymianą esa 25A typ C na zwykły bezpiecznik topikowy jako zabezpieczenia przedlicznikowego, co mógłbym jeszcze zrobić?
    Np. AEG S90 25C ?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Nie wiem jak to wygląda na miejscu ale jak tak to nie dojdziemy chyba do sedna sprawy jak to rozwiązać.Zrobi się bigos i nikt nie zje go.
    Mogę zgadywać tylko i teraz zrobię teorie jak by to rozwiązać.
    Zakładam że te trzy przewody co wychodzą z licznika na poszczegulne sekcje domu to są 3 żyłowe (L N PE )

Montuję małą rozdzielnię przy liczniku by mieć miejsce pracy i teraz wprowadzam do środka niej te dwa kable z licznika L i PEN w środku montuje tak jak na początku chciałeś B+C i szynę PEN taką za 7zł by móc dopiąć do niej 10 żył. A i jeszcze przewód uziemiający.
    Do rzucam mały na szybkiego rysuneczek jak bym to rozwiązał i proszę się nie śmiać nie jestem grafikiem ani projektantem. :D
    Instalacja domek jednorodzinny - ograniczniki przepięć.

Dodałem jeszcze 3eski by było zabezpieczenie określę to jako trzech WLZ-tów i jak chcesz to możesz dodać przed ochronnikiem rozłącznik ale to już jak chcesz zamykam wszystko w małej rozdzielni na tak by było ładnie przejrzyście i biorę się za rozdzielnie mieszkaniową garażu i kotłowni.
    A trzeba pomyśleć tak by wykorzystać te szpilki wbite do uziemienia by podpiąć szynę gdzie zrobiono podział na N i PE. Albo zrobić nowe uziemienie. Tego to już nie wiem bo trzeba być na miejscu i popatrzeć pomyśleć i zacząć działać.:D
  • Poziom 10  
    Rysunek jest OK jak dla mnie - po prostu piękny. Dzięki za zaangażowanie :) Tak włąśnie chcę zrobić. Musze tylko zdecydować jeszcze co lepsze/tańsze. Wbić nowe piny po licznikiem ( na razie mam tylko chudziak więc nie ma problemu ) , czy kupić te 10-12 mb 16mm2 i podpiąć tą szynę do pinów przy rozdzielnicy w domu w środku? Co myślisz o tym wyłączniku selektywnym o coś takiego chodziło w podpowiedziach? AEG S90 25C
  • Poziom 37  
    Chyba lepiej wbić nowe.
    Tak jak ma racje kolega kkas12 zamiast PEN na ochronnik i dopiero na szynę to najpierw na szynę a z niej na ochronnik to jeszcze zrobi się zwarta konstrukcja gdyż szynę przenieść na lewą stronę ochronnika można :shii:
    Wyłączniki selektywne są drogie cen nie znam ale wahają się od chyba 300zł nawet do 1000zł.
    Jeśli będziesz kupował to kupuj w sklepie zawsze lepiej i jak co to możesz zobaczyć co kupujesz.
    Ochronnik jak będziesz kupował to musisz powiedzieć na jaką sieć potrzebujesz