Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobra praktyka instalatorska- Maszyny rolnicze

skorpion1272 27 Jun 2010 16:38 54734 79
lampy.pl
 • #1
  skorpion1272
  Level 18  
  Zainspirowany tematem "Dobra praktyka elektroinstalatorska" ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1107019.html pomyślałem żeby można zrobić coś takiego w dziale "Maszyny rolnicze" Ludzie którzy zajmują się instalacjami w maszynach rolniczych na co dzień dzielili by się tutaj swoimi doświadczeniami. Porównywaliby jak oni coś wykonują, z tym jak robią to inni. Był by to zbiór informacji jak wykonać poprawnie instalacje itp. dla ludzi którzy dopiero zaczynają przygodę z tym. Można by tu zadawać pytania jak coś wykonać, ale tak na poważnie, a nie np. " jak połączyć rozcięty kabelek żeby było dobrze" Myślec że ograniczyło by to tez ilość tematów z banalnymi, i mało inteligentnymi pytaniami.
  Jeśli uważacie że ten temat jest przydatny to proszę moderatorów o nieusuwanie go i w miarę możliwości wyróżnienie go, a jeśli myślicie inaczej no to ok. Mam nadzieję że temat nie zostanie usunięty ładnie się rozwinie,a na pewno będzie służył wszystkim.
 • lampy.pl
 • #2
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  Jak najbardziej popieram. Jednak tak jak napisałeś kolego @skorpion1272, tutaj musieliby wypowiadać się tylko profesjonaliści. Dlatego proszę moderatorów o natychmiastowe usuwanie bezsensownych postów, a użytkowników o raportowanie takowych.
 • #3
  skorpion1272
  Level 18  
  Zgadzam się z użytkownikiem @Grzegorz_madera w 100%, tylko tak można wysoki poziom i "fachowość" tematu. Ewentualnie myślałem o zadawaniu pytań także przez użytkowników którzy chcą czegoś się dowiedzieć, a fachowcy wypowiadali by się jak oni to robią. Proszę także moderatorów o wyróżnienie tematu i przyklejenie by był zawsze na początku strony.
 • #4
  skorpion1272
  Level 18  
  Skoro nikt nie zaczął, to może ja zacznę. Piszcie jak wykonujecie instalację w ciągnikach np. jaką izolację stosujecie: peszle, jakieś koszulki? Jakie konektory: izolowane, nieizolowane? Jak rozdzielacie jeden przewód na kilka: kostki listwy, lutowanie?
  Piszcie co wiecie, także jakieś porady itp.
  Myślę, że temat może byc pożyteczne, i przyda się nie tylko mnie, ale także innym.
 • lampy.pl
 • #5
  romoo
  User under supervision
  Więc tak.
  Przewody koniecznie w peszlach i koniecznie gęsto wiązana opaskami żeby sie nie trzepały i nie drgały bo na pewno każdy peszel się przetrze.
  Przewody 1.5mm i grubsze nic z chinskich dupereli.
  Nigdy nie zakłądam używanych podzespołów bo nie dość że nowe są relatywnie tanie to stare na pewno mają zmurszałe uszczelki i tak czy siak się zaleją i zaśniedzieją.,
  Bezpieczniki z umiarem też, żadnego watowania.
 • #6
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  No to ja też coś dołożę. Przewody rozdzielam z pomocą listew. Normalnie zaciskam konektory 6,3 mm, ale tylko na przewodach do 1,5 mm². Na większych przekrojach lutuję końcówki oczkowe izolowane (np. przewód od alternatora). W układach sygnalizacji (lampki kontrolne, czujniki itp.) stosuję przewody 1 mm² W obwodach świateł 1,5 mm². Bezpieczniki koniecznie ceramiczne.
 • #7
  skorpion1272
  Level 18  
  A możecie także dodać jakieś zdjęcia jak wykonujecie instalacje, a także elementów które wykorzystujecie do ich wykonywania.
  Dalej czekam także na wypowiedzi innych.
 • #8
  Zuchan
  Level 16  
  Wymiana całej instalacji w polskim ciągniku stanowi dziś problem. Najczęściej jest tak, że przy okazji remontu mechanicznego ciągnika, właściciel decyduje się na wymianę instalacji. Kupuje więc wiązkę przewodów w sklepie i szuka elektryka, żeby to wymienił. Występujące w handlu wiązki nie nadają się niestety do zastosowania w sprzęcie rolniczym. Przewody (chińskie) za cienkie, np. obwód ładowania wykonany kabelkiem 2,5 mm, podczas gdy w fabrycznej instalacji stosowano 6 mm2. Końcówki pozaciskane byle jak, zsuwają się z przewodów. Zleceniodawca najczęściej dziwi się, że kupił bubla, którego trzeba dostosowywać i przerabiać przed założeniem, co wymaga dodatkowego nakładu materiałów i robocizny. Bywają także wspaniałomyślni majstrowie, którzy podłaczają bez poprawiania zakupione kabelki i narażają użytkownika na zagrożenie pożarem sprzętu i pomieszczeń, w których jest garażowany. Zetknąłem się z dwoma takimi przypadkami. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej taką instalację wykonać samodzielnie z porządnego materiału, pociąga to jednak dodatkowe koszty.
 • #9
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  I to duże koszty. Za 100 zł (czyli cenę instalacji kupionej w sklepie) nie jest możliwe wykonanie całego okablowania. A właściciele sprzętu nie chcą płacić więcej i nie dają się przekonać, że chińska instalacja jest niewiele warta. Masz rację, że najlepiej wykonać taką instalację samemu, jednak 99% rolników nie potrafi nawet założyć połączonej instalacji kupionej w sklepie. Także jeszcze dużo czasu minie zanim właściciele ciągników przekonają się, że chińszczyzna się nie opłaca.
 • #10
  skorpion1272
  Level 18  
  Prawda, te nowe instalacje które można kupić to totalny bubel. Przewody cieniutkie jak nitka, a jak już pisaliście najbardziej przerażające są przewody 2,5mm od alternatora do akumulatora. No ale czego spodziewać się za 100zł, a w cenie jest jeszcze stacyjka, skrzynka bezpieczników i przełączniki.
 • #11
  Roman1313
  Level 12  
  Połączenia konektorowe łącze z kablami przez lutowanie i izoluje termokurczliwą najlepiej różnymi kolorami. Nie stosuje izolacji w postaci plastra bo się z czasem odkleja. Rozgałęzienia lutuje. Staram sie z każdej lampy wyprowadzić przewód masowy i połączyć z korpusem aby luźne i zabrudzone połączenia śrubowe maski czy błotników nie powodowały migania oświetlania.
 • #12
  Grzegorz_madera
  Level 36  
  Dobra metoda tylko pracochłonna. Możliwa do zastosowania przy wykonywaniu instalacji dla siebie. Jednak w usługach nie do przyjęcia ze względu na czasochłonność. Dobre szczypce do zaciskania konektorów załatwiają całą sprawę. Połączenie jest bardzo trwałe i jednocześnie szybko się je wykonuje.
 • #13
  ociz
  Moderator of Cars
  Ja mam jeszcze takie pytanko co do średnicy peszli. Lepiej upychać tam przewodów ile wlezie czy lepiej zostawiać im więcej luzu?
 • #14
  skorpion1272
  Level 18  
  Ja myślę, że można by wykonać wiązki i dopiero włożyć je do peszli tzn: kable okleić razem taśmą parcianą i wtedy wsunąć do peszla, tak aby lużno weszły, ale nie miały też zbyt dużo miejsca, żeby mie latały i nie ocierały.
  Co myślicie o takim rozwiązaniu???
 • #15
  Zico63
  Level 37  
  Można okleić parcianą, można też najtańszą taśmą biurową, przeźroczystą - lepiej wchodzi jak parciana a układam z lekkim przesunięciem: między kolejnymi zwojami taśmy robię przerwę równą szerokości taśmy - dobrze się sprawdza. Parciana natomiast jest niezastąpiona na odcinku ok. 5 cm wgłąb peszla, na początek i koniec, dla lepszej izolacji przed dostawaniem się brudu.
  Kolejnym elementem jest to, że w miarę możności, przy większym remoncie wiązki, staram się rozdzielić pozycyjne lewej i prawej strony na osobne bezpieczniki: np w Ursusach jest to jeden bezpiecznik, przetarcie przewodu w którymkolwiek punkcie pozbawia pojazd oswietlenia(maszyna, przyczepy!). Gdy są dwa, przynajmniej jedna strona świeci. tym, że trzeba zwracać użytkownikowi uwagę na sposób połączeń w przyczepie. Zdarzają się całe pozycje pod jednym z pinów 58.
  Śrubki styków można zabezpieczac przed odkręcaniem kropelką lakieru.
 • #16
  skorpion1272
  Level 18  
  A czy do rozdzielenia przewodu np. do kilku przekaźników itp. można by zastosować taką listwę:
  Dobra praktyka instalatorska- Maszyny rolnicze
 • #17
  kwok
  Level 39  
  jeśli stosować peszle to takie żeby przewody nie miały luzu (nie przecierają się o peszla wewnątrz) - ja wolę zamiast peszla owijać taśmą najlepiej parcianą dobrą (z dużą ilością kleju) i umocować wiązkę tak aby nie miała możliwości drgania na konstrukcji
  końcówki - zaciskane + dobra zaciskarka (mam Abiko i HHW) i właściwy dobór konektorów
  jeśli oczka to zaciskam i lutuję cyną z ołowiem (tako komunistyczna rosyjska metoda nie do zajechania)
  rozgałęzienia zależnie od potrzeb - oczka + listwa albo lutowanie przewodów
  masy na konstrukcję jak najbliżej odbiorników oczywiście połączone ze sobą w instalacji
  podstawowy przekrój 1,5 , powyżej 10A daję 2,5 na odcinkach dłuższych niż 2m a altek czy świece żarowe zwykle 6 (przy mocniejszych altkach >70A daję 10)
  czasami stosuję złącza wodoszczelne (np w kombajnach) firmy Delphi serii Metri-pack280 albo GT280 a na małe prądy firmy AMP Super Seal (łatwiej je kupić)
  podsumowując drogo to wychodzi ale jest na lata

  Dodano po 3 [minuty]:

  skorpion1272 wrote:
  A czy do rozdzielenia przewodu np. do kilku przekaźników itp. można by zastosować taką listwę:
  Dobra praktyka instalatorska- Maszyny rolnicze

  ja za nimi nie przepadam - jeśli jest źle zrobiona to śrubki przecinają końcówki przy porządnym dokręceniu a do tego dochodzi potrzeba "tulejkowania" albo lutowania zakończeń
 • #18
  skorpion1272
  Level 18  
  kwok wrote:

  rozgałęzienia zależnie od potrzeb - oczka + listwa albo lutowanie przewodów


  Mógłby kolega przybliżyć tą metodę tzn. jaka listwa itd. Najlepiej jakby znalazło się jakieś foto.
  Czekam także na inne sposoby na rozdzielenie przewodów poza lutowanie.
 • #20
  skorpion1272
  Level 18  
  No tak, tylko w tej listwie zaciski są łączone parami, a nie wszystkie razem i przy większej ilości przewodów może być to ciężko połączyć. No i ja właśnie z tymi listwami mam złe wspomnienia, przy kilku już ukręciłem śrubki, a właściwie gwint w który się je wkręca ponieważ była to tylko cienka blaszka.
  A z tej listwie którą ja pokazałem można zawsze śrubki przypiłować i wg.mnie jest wygodniejsza: podłączamy jeden przewód z zasilaniem i potem podłączamy tyle ile brak do odbiorników.
 • #21
  Zico63
  Level 37  
  No tak, pozostają kłopoty techniczne z izolacją listwy "niebieskiej". Są przeznaczone raczej w skrzynki energetyczne, w warunkach polowych mogą byc trudności.
  W maszynach rolniczych, gdzie estetyka jest na dalszym miejscu po trwałości i "obsługoodporności" czyli małej wrażliwości na błędy czy nieuwagę obsługujących - stosuję najzwyklejsze energetyczne puszki hermetyczne, z płytką zaciskową lub bez ale ze swymi łączówkami. Puszkę można nawet w wielu wypadkach ładnie ukryć w zakamarkach maszyn.
 • #22
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kilka razy spotkałem się z wykorzystaniem w maszynach rolniczych puszek natynkowych i innych elementów z instalacji budowlanych. Początkowo byłem temu mocno przeciwny, jednak po zastanowieniu stwierdziłem, że jeśli tka puszka umieszczona jest w miejscu nie narażonym na mechaniczne uszkodzenia, a przewody osadzone ciasno w przelotkach, to spełniać będzie swoją rolę zabezpieczenia punktu łączenia/rozgałęzienia instalacji przed wpływami atmosferycznymi.
  Puszki bezpiecznikowe staram się wymienić na te na bezpieczniki płytkowe.
 • #23
  skorpion1272
  Level 18  
  @Zico63 gdyby wszyscy robili tak jak ty to było by pięknie :) Przecież puszki energetyczne wyglądają bardzo ładnie i estetycznie, a na pewno bardziej niż goła kostka łączeniowa i kable bez izolacji przykręcone pod siedzeniem.
  A tą listwę "niebieską" miałem na myśli, żeby zastosować do rozdzielenia przewodów na kilkanaście innych przewodów np. przy montażu kilku przekaźników do świateł. Z tego co widzę to ta raczej listwa jest rozbieralna i tą metalową cześć można wyjąc, i wtedy można sam plastik przykręcić np. do karoserii i założyć dopiero listwę.
  D rozdzielenia przewodu na mniejszą liczbę przewodów oczywiście można zastosować taką listwę jak pokazał @kwok i przewody przyłączyć za pomocą konektorów widełkowych dla wygody montażu i demontażu.
  A i w nawiązaniu do postu @Błażej czy ktoś stosował w maszynach rolniczych skrzynki bezpiecznikowe od samochodów? Sam mam leżeć skrzynkę od Fiata CC, tylko ciężko jest kupić do niej konektory na przewody, które są jednocześnie gniazdami bezpiecznika. Najlepiej jakby można było założyć skrzynkę podpinaną na zwykłe konektory żeńskie 6,3mm wtedy byłoby po problemie.
 • #24
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Używałem dokładnie takiej skrzynki (występuje w cc i 126p el i elx) do stworzenia instalacji w gazie 69. Wtedy zrobiłem to tak, że zostawiłem po kilka cm przewodu przy tych konektorach i dolutowałem do tego resztę instalacji. Niemniej te konektory są dostępne. Skrzynka, o której rozmawiamy, jest robiona przez koncern MTA z Włoch
  http://www.mta.it/on-multi/Home.html
  i konektory te można spotkać w innych ich puszkach bezpieczników:
  http://www.mta.it/on-multi/index.jsp?instance...de=15000097&idarticolo=15000007&order=1&tab=2
  Przydatne do prac przy maszynach i wykonywaniu jednostkowych instalacji są tego typu puszki:
  http://motolokalizator.pl/product/1008/skrzyn...-krotna_-_boczne_styki_%28uniwersalna%29.html
  I prawie na pewno pasować będą konektory z tych puszek (z podłączeniem przewodów od dołu):
  http://ba-car.eu/index.php?cPath=195
  Same puszki też ciekawe i prpzydatne.
  Przejrzyjcie ofertę tej firmy (nie mam tam żadnych układów, jakby ktoś pytał, namierzyłem ją ad hoc)
  A zwykłe konektory 6.3 mm jako gniazda dla bezpieczników znajdują się w pojedynczych oprawach, które też można łączyć w pakiety.
  To chyba wszystko, co można o skrzynkach bezpiecznikowych :D
  PS. Proszę:
  http://ba-car.eu/product_info.php?products_id=6399
  :D :D :D :D
 • #25
  skorpion1272
  Level 18  
  A napiszcie jeszcze jakie stosujecie izolacje do przewodów: peszle, koszulki itp. oraz jakie przewody stosujecie: pojedyncze, czy np. do lampy 3 żyłowy?
 • #26
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Peszle TYLKO do motoryzacji. Czyli czarne, choć ostatnio widziałem jakieś kolorowe. Taśmy MTA, tesa, plymouth i inne "markowe". Z reguły nie schodzę poniżej 5 zł za rolkę. Zresztą to czuć. Weź taśmę i naciągnij ją trochę. Powinna być elastyczna, nie pękać, być dość cienka. Mam złe doświadczenia z taśmami 3M i ze wszelkimi typu "3 rolki za 1 zł" kupowanych w dyskontach.
  To samo ze srytytkami - staram się sprawdzić, jak się zapinają i czy nie łamią się.
  Koszulki termokurczliwe z tych elastycznych po zgrzaniu. Są droższe ale wygodniejsze w użyciu i późniejszym życiu (zazwyczaj są cieńsze i maja jakiś nadruk).
 • #28
  skorpion1272
  Level 18  
  Ma ktoś jakieś namiary na dobry i tani sklep w internecie w którym można kupić:
  - przewody do instalacji samochodowych (lgys: 1;1.5;2.5;4;6;10mm^2)
  - peszle samochodowe
  - koszulki termokurczliwe, konektory i inne pierdoły potrzebne przy wykonywaniu instalacji w ciągnikach rolniczych.
  Miło by było jeśli mieliby koszulki PCV do instalacji elektrycznych takie jakie są stosowane w instalacjach łączonych.
 • #29
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A patrzyłeś w ogóle w ten wątek? Osobiście podałem namiar do firmy, która handluje w internecie i na aukcjach. Konektorami i inną drobnicą handluje masa firm. A w związku z przewodami patrz mój powyższy post.
 • #30
  skorpion1272
  Level 18  
  Tylko z tego co widzę to w firmie z powyższego postu sprzedają wszystko w iększych ilościach np. przewód po 100mb a mi takich ilości nie potrzeba.