Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo spowolniony Dell D610 - procesor?

27 Cze 2010 20:20 3315 5
  • Poziom 14  
    Witam
    Szwagier przywiózł mi do obejrzenia Dell'a D610 z procesorem Intel Pentium M Dothan 1,86 GHz.
    Rzecz w tym, że komputer bardzo wolno chodzi - już podczas ładowania Windowsa ma bardzo duże spowolnienia, a Windowsie obciążenie jest cały czas 100%.
    Wykluczyliśmy już dysk twardy.

Podobno rzecz stała się po flashowaniu biosu (na 100% poprawne pliki), nie wiem tylko, czy był jakiś downgrade i czy w ogóle ew. downgrade może mieć wpływ na laptopa.

Myślałem początkowo, że z powodu temperatury procesor spowalnia na minimum, ale temperatura jest OK, zegar jest na poziomie pełnym lub 800 MHz (speedstep).. tylko sprawdzając programem CPUSpy pokazuje cache L1 i L2 na unkown.

Czy to raczej na pewno procesor jest uszkodzony, czy może być też coś z płytą główną?
    Generalnie nie zawiesza się, nie pokazuje żadnych błędów, tylko straaaasznie wolno działa.
  • Poziom 39  
    System to Windows XP :?:
    Należy zainstalować Speedstep Fix for XP .
  • Poziom 14  
    Probowałem tego programu, próbowałem także NHC, ale jak mówiłem - zegar i mnożniki są normalne.
  • Poziom 39  
    Ja mam Della D400 , ale i na innych modelach z Pentium M zawsze pomagało zaktualizowanie BIOSu i łatka na system . Można też użyć któryś z programów sterujących Speedstepem (RMClock , SpeedstepSwitch).
  • Poziom 14  
    Rozumiem, z tym, że bios jest aktualny najnowszy jaki jest, natomiast komputer jest spowolniony jeszcze przed wejściem do systemu.
    No i druga sprawa, że ten program nie pomaga.

Chyba zaryzykuję i kupię procesor na podmianę, koszt nieduży.
    --
    Niestety z nowym procesorem jest dokładnie tak samo, będę próbować dalej.
    --
    Doraźnie pomógł Notebook Hardware Control, ale zauważyłem, że wyświetla temperaturę procesora zawsze jako 85 stopni C.
    Czy te Delle mają czujniki temperatury tak jak zwykłe płyty główne, w sockecie pod procesorem?