Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny dźwięk z komputera - co to może być?

28 Cze 2010 09:28 2664 11
  • Poziom 9  
    Witam,

Ostatnio podczas jednej z burz wyłączono u mnie prąd kiedy komputer pracował (grałem w grę 3D).

Mam wrażenie, że problem który chciałbym rozwiązać zaczął się po tym zdarzeniu. Nie mam jednak 100% pewności

Konkretnie:

Z komputera (wyeliminowałem wszelkie urządzenia peryferyjne jak głośniki, monitor czy drukarka) wydobywa się słyszany pisk (z braku lepszego słowa). Przypomina mi buczenie w tv gdy skończy się program i wyświetlana jest plansza kontrolna z pasami. Dźwięku nie słychać jednak zawsze.

Nie wiem co może być przyczyną. Sprawdziłem HDD, wentylator w odbudowie, chłodzenie karty graficznej.

Chciałem też sprawdzić wentylator na procesorze, ale nie wiem czy można to zrobić bezpiecznie podczas pracy komputera. Planowałem na krótko (dosłownie 30 sekund) wyciągnąć wtyczkę zasilania wentylatora (robiłem tak na żywca z wentylem w obudowie i na GPU) po czym natychmiast wyłączyć komputer, ale boje się usmażenia CPU. Czy takie ryzyko istnieje? Mój procek to Core 2 Duo E6750 z chłodzeniem fabrycznym.

Wszystkie elementy komputera działają prawidłowo, nie zauważyłem żadnych problemów ze stabilnością. Martwi mnie tylko ten dźwięk, bo z czasem może przerodzić się w coś poważniejszego.

Może ktoś ma pomysł co to takiego?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 10  
    Opisz dokładnie ten dźwięk. Czy jest to ciągłe piszczenie czy np. trzy piski, przerwa i znów trzy piski. Czasem sposób piszczenia komputera mówi, co jest w nim popsute. Jeśli masz możliwość spróbuj podmienić najpierw kartę graficzną a potem pamięć w kompie. Może to być np. problem z grafiką bądź RAM.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 11  
    Jaką masz kartę graficzną?
    Jeśli coś lepszego z zasilaniem dodatkowym to prawdopodobnie karta graficzna siadła i nie czuje podpiętego zasilania dodatkowego.
  • Poziom 18  
    Witam.Nie jest to przypadkiem dźwięk przetwornicy w zasilaczu?.
  • Poziom 9  
    Dźwięk jest ciągły, ale tak jak pisałem nie słychać go zawsze. Na pewno nie są to dźwięki BIOSU sugerując jakąś awarię. Jest on subtelny i relatywnie dość cichy - trzeba się wsłuchać (niekiedy dość mocno) żeby go usłyszeć. Najbardziej przypomina mi buczenie podczas nadawania ekranu kontrolnego w tv (takie kolorowe pasy wyświetlane po zakończeniu programu np na TVP1).

Co do grafiki to mam GeForce 8800 GT, ale to raczej nie karta skoro gry działają bez problemu. Zresztą cały komputer działa tak jak przed pojawieniem się tego dźwięku.

Jeśli chodzi o przetwornicę w zasilaczu to jak coś takiego sprawdzić? Zasilacz to Chieftec CFT-600-14CS kupiony kilka miesięcy temu.

Co z tym wentylatorem na procku. Można go odłączyć na żywca bez ryzyka? Miałbym wyeliminowany kolejny element.
  • Poziom 30  
    Pewnie to cewki piszczą w płycie głównej/zasilaczu/grafice. Normalny objaw, zlokalizuj które to piszczą.
  • Poziom 9  
    Dźwięk przypomina coś takiego tylko słychać go ciszej i mniej intensywnie:
    http://www.youtube.com/watch?v=3Wo_4DKMsJU&NR=1

Co do cewek to rozumiem, że lokalizacja odbywa się na ucho lub ewentualne przełożenie podejrzanej części do innego kompa?

Jeśli to faktycznie cewki to jak można sie tego pozbyć? Czy to jest w jakiś sposób groźne dla komputera?
  • Poziom 9  
    Intel Core 2 Duo E6750 - chłodzenie fabryczne z wersji box procesora

PDP Patriot - 4x 1GB DDR2 800MHz CL4

Asus P5K

Samsung HD752LJ - 750 GB

Chieftec CFT-600-14CS

Asus GeForce 8800 GT 512MB (256-bit) PCI-E - chłodzenie zmienione na Arctic Cooling Accelero S1 Rev. 2 + turbo module

Obudowa: Modecom Step 107 LCD (1 wentylator w obudowie)

Oprócz tego dwa napędy DVD (jeden na SATA - Pioneer drugi ATA - LiteOn) i stacja dyskietek
  • Admin grupy komputery
    Zasilacz najgorszy nie jest, lecz dla pewności sprawdź napięcia miernikiem.
    Napięcie po za normą ATX może być niebezpieczne dla zasilanych podzespołów, a skoro podejrzenie pada na wyładowania atmosferyczne, ten jako pierwszy jest narażony na awarię.
    Możesz też uruchomić sam zasilacz obciążając go np: żarówką 12V i sprawdzić czy piszczy.
  • Poziom 9  
    Nie mam niestety miernika. Przyczyna awarii na pewno nie są wyładowania atmosferyczne. Jeszcze zanim zaczęło na dobre grzmieć wyłączyli prąd. Podkreślam - miałem wrażenie, że piszczenie pojawiło sie niedługo po tym, ale może to zbieg okoliczności
  • Poziom 20  
    Witam, opisany objaw jak wspomniał kol. GUTEK wskazywałby na którąś z cewek, i na tym w pierwszej kolejności bym sie skupił. wystarczy otworzyć obudowę i posłuchać, na piszczące cewki było kilka rad na elektrodzię wystarczy poszukać.
    Pozdrawiam
    jajco72