Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ant. Yagi 3 elem. na UKF OIRT, Dobór przedwzmacniacza ant.

28 Cze 2010 09:53 1291 2
  • Poziom 24  
    Witam,

Mieszkam w centralnej Polsce, dokładnie w Nowym Modlinie, jak wiadomo pasjonuje się dalekim odbiorem UKF i TV. Ostatnio wykonałem antenę UKF OIRT 3/el. Yagi, którą zawiesiłem na zainstalowanym nad dachem na nowym 3 metrowym maszcie i którą skierowałem na Grodno (nadajniki w okolicach Grodna).

Od Grodna w linii prostej dzieli mnie - wg mapki około 240 km w linii prostej- w tej chwili, praktycznie niezależnie od pogody i propagacji fal, zawsze coś (jakiś słaby, bądź mocniejszy, bądź czystomonofoniczny - szczególnie rankami i wieczorami- sygnał wszystkich stacji z Grodna słychać). Zwykle Grodno odbiera u mnie w falującym mono, lecz prawie nigdy sygnał z tegoż nadajnika nie zanika. Obecnie, dzięki nieco powdyższonej propagacji, Grodno, w radio (w tunerze radiowym) na UKF OIRT idzie już - praktycznie od paru dni w czystym mono, praktycznie bez zaników.

W związku z powyższym, chciałbym zapytać Sz. Państwa, czy jeżeli kupiłbym gdzieś (np na Allegro, lub w jakimś sklepie internetowym) przedwzmacniacz antenowy na UKF CCIR, to czy istnieje jakiś prosty sposób, aby ów wzmacniacz przerobić na wzmacniacz UKF OIRT, tłumiący (mocno o około 30 dB) sygnały z UKF CCIR (po to,ażeby nie było słychać ewentualnych lustrzanek na OIRT z CCIR)? Jeśli tak to Proszę o Informacje o tym, Jeśli nie, to Proszę o pomoc w zbudowaniku, lub kupieniu gdzieś gotowego (Proszę o linki) przedwzmacniacza płytkowego na UKF OIRT (o wzmocnieniu do 15, góra 20 dB).

PS: Czy to prawda, że propagacja troposferyczna (jaką jest na pewno sygn. Białorusi w centralnej Polsce) jest sporo silniejsza latem, (np. w taką pogodę jak np dziś), niż zimą (np podczas mrozów lub temp. koło 0 stopni C).Jeśli tak, Dlaczego ?, Jeśli nie, Dlaczego ? Proszę o Odp.

Proszę o Pomoc i Odp. w tym Temacie.
    Pozdrawiam.
    -Adam
  • Pomocny post
    Moderator
    Witam, kolega zapoznał się z tym tematem?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1677551.html

Na wszystkie pytania, odpowiedzi są w sieci, wystarczy wpisać w Google.
  • Pomocny post
    Moderator
    Witam, dzięki za pomógł. Od tego jestem. Pozdrawiam, jeśli problem, zapraszam na priv.