Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ant. Yagi 3 elem. na UKF OIRT, Dobór przedwzmacniacza ant.

28 Jun 2010 09:53 1351 2
  • Level 24  
    Witam,

Mieszkam w centralnej Polsce, dokładnie w Nowym Modlinie, jak wiadomo pasjonuje się dalekim odbiorem UKF i TV. Ostatnio wykonałem antenę UKF OIRT 3/el. Yagi, którą zawiesiłem na zainstalowanym nad dachem na nowym 3 metrowym maszcie i którą skierowałem na Grodno (nadajniki w okolicach Grodna).

Od Grodna w linii prostej dzieli mnie - wg mapki około 240 km w linii prostej- w tej chwili, praktycznie niezależnie od pogody i propagacji fal, zawsze coś (jakiś słaby, bądź mocniejszy, bądź czystomonofoniczny - szczególnie rankami i wieczorami- sygnał wszystkich stacji z Grodna słychać). Zwykle Grodno odbiera u mnie w falującym mono, lecz prawie nigdy sygnał z tegoż nadajnika nie zanika. Obecnie, dzięki nieco powdyższonej propagacji, Grodno, w radio (w tunerze radiowym) na UKF OIRT idzie już - praktycznie od paru dni w czystym mono, praktycznie bez zaników.

W związku z powyższym, chciałbym zapytać Sz. Państwa, czy jeżeli kupiłbym gdzieś (np na Allegro, lub w jakimś sklepie internetowym) przedwzmacniacz antenowy na UKF CCIR, to czy istnieje jakiś prosty sposób, aby ów wzmacniacz przerobić na wzmacniacz UKF OIRT, tłumiący (mocno o około 30 dB) sygnały z UKF CCIR (po to,ażeby nie było słychać ewentualnych lustrzanek na OIRT z CCIR)? Jeśli tak to Proszę o Informacje o tym, Jeśli nie, to Proszę o pomoc w zbudowaniku, lub kupieniu gdzieś gotowego (Proszę o linki) przedwzmacniacza płytkowego na UKF OIRT (o wzmocnieniu do 15, góra 20 dB).

PS: Czy to prawda, że propagacja troposferyczna (jaką jest na pewno sygn. Białorusi w centralnej Polsce) jest sporo silniejsza latem, (np. w taką pogodę jak np dziś), niż zimą (np podczas mrozów lub temp. koło 0 stopni C).Jeśli tak, Dlaczego ?, Jeśli nie, Dlaczego ? Proszę o Odp.

Proszę o Pomoc i Odp. w tym Temacie.
    Pozdrawiam.
    -Adam
  • Helpful post
    Moderator
    Witam, kolega zapoznał się z tym tematem?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1677551.html

Na wszystkie pytania, odpowiedzi są w sieci, wystarczy wpisać w Google.
  • Helpful post
    Moderator
    Witam, dzięki za pomógł. Od tego jestem. Pozdrawiam, jeśli problem, zapraszam na priv.