Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ferroli - Domina C24E brak iskry

MACKOL 28 Cze 2010 09:57 4906 6
  • #1 28 Cze 2010 09:57
    MACKOL
    Poziom 11  

Witam
    Mam problem z tym piecykiem a mianowicie po odkręceniu wody nie ma iskry po czym zapala się czerwona lampka pod symbolem przekreślonego płomienia.
    Piec generalnie wydaje się sprawny podaje gaz, jeśli odpalę go ręcznie z zapałki działa poprawnie.
    Sprawdziłem cewkę WN jest sprawna, elektrody sprawne, przylutowałem całą płytkę i nic nie pomogło.

Nie wiem czy problem leży w uszkodzonej płytce czy w jakimś czujniku i piec "świadomie" nie podaje iskry.

Proszę o pomoc w diagnozie
    nowy sterownik kosztuje ok. 450zł :/

0 6
  • #2 28 Cze 2010 14:11
    Tomasz Niedziela
    Poziom 12  

Witam, pozostaje sprawdzić instalację wysokiego napięcia pod kątem uszkodzeń mechanicznych (np. pęknięta elektroda zapłonowa bądź uszkodzony przewód i "bije" na masę). Jeżeli tu wszystko będzie w porządku to pozostaje wymiana sterownika. Kocioł działa prawidłowo tzn. po otwarciu kranu dostaje sygnał, dokonuje próby zapłonu i w tym czasie pojawia się iskra+gaz, jeżeli któregoś z tych czynników zabraknie to przechodzi w stan blokady i zapala się czerwona kontrolka, w tym przypadku kontrolka braku obecności płomienia, co potwierdza się z rzeczywistością - był gaz, nie było iskry i nie było zapłonu więc kocioł przechodzi w stan blokady.

0
  • #3 29 Cze 2010 18:20
    MACKOL
    Poziom 11  

Wyczytałem w instrukcji że przyczyną braku iskry może być również uszkodzenie termostatu bezpieczeństwa który jest na wymienniku przemierzyłem go i ma zwarcie czy prawidłowa wartość?
    Dysponuje może ktoś informacją jakie wartości mają mieć / jak sprawdzić te czujniki, jest jeszcze jeden od CO i od zaniku ciągu dla świętego spokoju chciał by je sprawdzić...

Pozdrawiam

0
  • #4 29 Cze 2010 19:36
    norbert-l
    Poziom 12  

Wymieniłeś zabezpieczenia które mają być w stanie zwartym , zadziałanie któregokolwiek z nich blokuje pracę kotła .
    Jeżeli udało ci się za symulować start palnika to znaczy że szereg zabezpieczeń działa poprawnie . Stawiam na opinię przedmówcy : elektrody , przewody , płyta główna .
    Jeszcze jedno sprawdź czy w miejscu bicia iskry jest podawany gaz być może palnik jest silnie zanieczyszczony .

-1
  • #5 30 Cze 2010 10:02
    Tomasz Niedziela
    Poziom 12  

Termostat bezpieczeństwa na wymienniku jest to termostat bimetalowy w normalnym stanie zwarty, w przypadku przegrzania wymiennika styki się rozwierają i automatyka wyłączy kocioł. Natomiast czujniki temperatury NTC w temp. pokojowej czyli około 21°C powinny mieć około 10kΩ, ale one będą sprawne - nie mają wpływu na obecność iskry.

0
  • #6 02 Lip 2010 20:55
    MACKOL
    Poziom 11  

Mam ostanie pytanie przed wymianą tego szmelcu:/

Czy jest jakiś skuteczny 100% sposób aby sprawdzić czy elektrody a raczej elektroda zapalająca jest sprawna? Brak widocznych uszkodzeń izolatora wyczyszczona na błysk.

Generalnie doszedłem do etapu że piec "jak mu się zachce" daje iskrę problem w tym że nie wiadomo z czego to wynika....

0
  • #7 12 Lip 2010 11:01
    MACKOL
    Poziom 11  

Problem rozwiązany uszkodzony była sterownik elektroniczny po wymianie piec działa jak nowy;)
    Z powodu ceny nowego sterownika zdecydowanym się na kupno całego kotła oczywiście używanego (ta sama cena) więc mam teraz w zapasie cały kocioł części zamiennych oczywiście w razie potrzeby mogę odsprzedać poszczególne części - pisać na priv

dzięki za pomoc
    Pozdrawiam

1