Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

iPod shuffle gorący przy próbie ładowania, nie ładuje

28 Cze 2010 13:37 6985 26
 • Poziom 20  
  Problem wystąpił nagle. Otóż leciała sobie muzyczka z szuflady i nagle zaczęła grać bardzo cicho ku mojemu zdziwieniu. Pomyślałem, że może się rozładował i automatycznie ograniczył głośność więc wrzuciłem go do plecaka. Po kilku(nastu) minutach zajrzałem do niego i okazało się że był bardzo ciepły i już w ogóle się nie włączał.
  W domu podpiąłem go żeby się trochę podładował i wszystko wyglądało ok, tzn iTunes wykrył urządzenie, normalnie dało się wrzucać muzykę, ale przy ładowaniu iPod robi się ciepły, nawet bardzo. Po odłączeniu bateria jest nadal rozładowana ale da się włączyć sprzęt na 1-2 minuty nadal z ograniczeniem głośności po czym wyłącza się i mruga czerwona dioda sygnalizując rozładowanie. I tak jest za każdym razem, niezależnie od czasu ładowania. Starałem się go nie przegrzewać i odłączałem, ale jeśli miał się uszkodzić przez ciepło to pewnie to nic nie dało bo i tak był bardzo ciepły na zewnątrz (zatem w środku musiało być cieplej)

  Dodam, że przywróciłem ustawienia domyślne (chyba cały soft) a gdy to nei dał orezultatów użyłem programu "Narzędzie zerowania iPoda" (iPodResetUtilitySetup.exe)
  To również nic nie zmieniło.


  W czym tkwi problem?
  Koniec żywota baterii czy może przez ten otwór jack wpadła jakaś drobinka powodując zwarcie?

  ---

  Problem jest odmienny niż u innych użytkowników, gdzie nic sie nie da zrobić.
  U mnie tylko nie ładuje.

  Jeszcze jeden post pod postem i upomnienie!
  [_P_]
 • PCBway
 • Poziom 14  
  Ja bym stawiał na baterię. Te pastylki litowo jonowe często padają i właśnie grzeją się wtedy. Nie rób doświadczeń bo skończy się poparzeniem. Masz fotkę jak wygląda iPod po eksplozji baterii.

  iPod shuffle gorący przy próbie ładowania, nie ładuje

  Dodano po 1 [minuty]:

  To jest oczywiście iPod nano a Ty masz shuffle ale...ten sam skład chemiczny.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jeżeli dysponujesz voltomierzem to sprawdź, wewnątrz iPoda, jakie jest napięcie bezpośrednio na stykach ogniwa wewnątrz układu sterującego(nie na całej baterii) w stanie ładowania i po zdechnięciu. Jeżeli na ogniwie w stanie ładowania jest ok. 3V a po "śmierci" zero to definitywnie padła bateria.
 • Poziom 20  
  Aha, tylko nie bardzo wiem jak się dobrać do wnętrza. Nie mam nic na tyle wąskiego jak na razie, ale sprawdzę:) Dzięki za info
  ---
  Rozebrałem.
  Napięcie na bakterii 0V. Podczas ładowania też 0V
  Więc co to może być? Ładowarka czy akumulator? Czy coś innego?
  ---
  No to akumulatorek całkowicie się rozładował, nie wiem nadal co było przyczyną. Może ładowarka? Jakie powinna mieć napięcia? Są 4 piny. Jeśli połączenie było by zwykłe czyli 4 piny usb = 4 piny ładowarki to bym nie pytał, ale w ładowarce jest jakaś elektronika i nie mogę znaleźć prawidłowych wartości w necie żeby porównać.

  Może ktoś dla mnie zmierzyć te wartości?

  Nie pisz posta pod postem!
  [_P_]
 • PCBway
 • Poziom 14  
  Nie wiem jak dokładnie jest w shuffle ale w innych iPod-ach, np w nano, na baterii jest element zabezpieczający termicznie. Bateria ładuje się przez układ kontroli na płytce. Jeżeli układ termiczny go blokuje, to jest wyłączone napięcie ładowania i do baterii przychodzi "0".
  Uszkodzenie baterii. Tylko wymiana. Nie sugeruj się ładowarką bo wewnątrz iPod-a jest jeszcze kupa elektroniki do sterowania ładowaniem. Jak znasz się na tym dobrze to możesz odpiąć delikatnie i bez przegrzania (!) ogniwo od jego układu sterującego (wewnątrz baterii- w folii) i wtedy zmierz co przychodzi z układu iPod-a bezpośrednio na ogniwo. Prawdopodobnie będzie normalne napięcie ładowania.
  Wszystko rób w stanie zimnym!
 • Poziom 20  
  Dobra, rozebrałem jeszcze raz iPoda.
  Zbadałem i odkryłem kilka rzeczy:
  Napięcie w stanie ładowania czy tez bez ładowarki na baterii wynosi 2,6V (powinno być 3,7V)
  Podczas ładowania nie grzeje się bateria a jakieś inne elementy (układy scalone) Nie wiem za co są odpowiedzialne, pamięć albo "procesor"
  Grzeją się ale nieznacznie. Są tylko ciepłe.
 • Poziom 14  
  Słuchaj...to może zdecyduj się w końcu! Wolisz córkę czy teściową?
  W pierwszym poście piszesz, że go odłączasz co chwilę bo się brzeje i to bardzo. W ostatnim poście piszesz, że w środku bateria jest zimna a nieznacznie grzeje się cośtam i jest lekko ciepłe. Najpierw piszesz, że rozebrałeś iPoda i napięcie ładowania wynosi 0 a zaraz potem, że ma 2,6V.
  Ty, może iPoda ktoś ci podmienił?
  Zdecyduj się bo piszesz jakieś fanaberie jak na haju.
  Jakie elementy? Jak się grzeją- mocno, lekko? Zrób foto. Narysuj elementy, które się grzeją i pomierz normalnie te napięcia.
  W przeciwnym przypadku możesz się spodziewać odpowiedzi typu: wylutuj ale niewylutowuj...
  I nie rozbieraj tego biednego iPoda co chwila bo szlag trafi obudowę. Zamknij dopiero jak skończysz.
 • Poziom 20  
  Dobra, więc problem może być w miejscach.
  Najpierw pisałem że odłączam bo się grzał, myślałem, że to bateria bo grzał się podczas ładowania. Wtedy jeszcze komp wykrywał urządzenie. Jakiś czas później leżał aż zdechł całkiem (komp go nie widzi)
  Gdy go teraz rozebrałem bateria była zimna, inne elementy lekko ciepłe (na pewno nie gorące)

  I teraz przechodząc do baterii. Pisałem, że jest 0V bo faktycznie jest. I pisałem ze jest 2,6V bo faktycznie jest, ale po "głębszym" zbadaniu.

  Przy samej baterii są jakieś 2 elementy z oznaczeniami:
  6093
  V6J7

  B410100
  B01-0

  Przypuszczam, że to jest ten element zabezpieczający baterię o którym kolega pisał.
  I wcześniej mierzyłem napięcie całego tego modułu (bateria + te elementy). Zwyczajnie nie zauważyłem, że coś tam jeszcze jest więc zmierzyłem napięcie między czerwonym a czarnym kabelkiem :)

  Po dokładniejszych oględzinach stwierdziłem, że coś tam jeszcze jest i podłączyłem się bezpośrednio do akumulatorka i ku mojemu zdumieniu jest 2,6V. Podczas ładowania napięcie się nie zmienia.

  Przepraszam, że wprowadziłem w błąd na początku ale opisywałem bieżące "dolegliwości".

  Tak jak kolega radził spróbuję podłączyć baterię omijając te 2 elementy (prawdopodobnie zabezpieczające) i zobaczymy co się stanie.
  I pytanie: jeśli będzie działać to co z tym zrobić dalej?
  Bez tego zabezpieczenia chyba podczas ładowania może stać się coś niemiłego...


  Edit:

  Nie wiem czy będzoe to przydatna informacja, ale zmierzyłem też napięcie jakie jest na stykach prowadzących do baterii (bateria odłączona) podczas ładowania. Jest to 0,67V czyli sporo za mało. Problem chyba nie leży w akumulatorze.
 • Poziom 14  
  Ten element zabezpieczający to zwykły termistor w jakiejśtam formie, który zabezpiecza pastylkę przed przegrzaniem. Możesz go odłączyć ale...musisz cały czas kontrolować temperaturę pastylki bo przegrzanie jest właśnie powodem eksplozji. Do tego, żeby się przekonać czy pastylka czy układ ładowania, powinieneś zewrzeć punkt lutowniczy tego białego kabelka (chyba- chodzi o ten trzeci) z kabelkiem czarnym lub czerwonym od strony układu (płytki). Biały musi być odlutowany od płytki. Jeżeli układ ładowania jest ok. to powinno się pojawić pełne napięcie ładowania bo zasymulujesz wtedy stan "niedziałania" termistora i układ się włączy. Jeżeli się nie włączy napięcie ładowania to siedzi elektronika na płytce ale...to już głębszy temat. Będą potrzebne zdjęcia.
 • Poziom 20  
  To widocznie musi być coś z elektroniką, na odłączonej czy podłączonej baterii jest 2,6V (Napięcie przed i za termistorami takie same). Podczas "ładowania" nic się nie zmienia zatem to coś wcześniej się dzieje. Elektroniki która tam siedzi niestety nie jestem w stanie naprawić, zbyt małe elementy, nawet gdyby udało mi się dotrzeć co sie zepsuło to nie mam odpowiedniej lutownicy...
  Mogę ewentualnie sprawdzić co się stanie jak podłącze inną baterie 3,7V. Obudzi się czy nie. Jeśli kolega ma jeszcze jakiś pomysł to chętnie sprawdzę (nawet jeśli nie naprawię to dla zaspokojenia ciekawości mogę pobadać)
 • Poziom 20  
  Witam ponownie.
  Rozebrałem to wszystko jeszcze raz.
  Do 3 razy sztuka jak to się mówi...

  To co napisane jest małymi literami można pominąć


  Pomierzyłem wartości napięć w "sąsiedztwie" akumulatora i ciekawe rzeczy powychodziły...
  Do rzeczy.
  Na załączonych obrazkach przedstawiłem gdzie się podłączałem z miernikiem.

  Między punktami:
  1 - 2 jest ok. 2,64V
  3 - 4 jest 0,75V
  1 - 3 jest 1,87V

  Po odłączeniu baterii w punkcie 4 między

  3 - 4 jest napięcie 2,64V

  Czyli problem nie leży w baterii?

  iPod shuffle gorący przy próbie ładowania, nie ładujeiPod shuffle gorący przy próbie ładowania, nie ładujeiPod shuffle gorący przy próbie ładowania, nie ładuje


  Da się coś z tym zrobić?
  Mogę zebrać dodatkowe informacje jeszcze, ale nie wiem co może się przydać.

  EDIT.


  Po podłączeniu do PC:
  komputer w ogóle nie reaguje.
  Grzeje się pokazany na obrazku element:

  iPod shuffle gorący przy próbie ładowania, nie ładujeiPod shuffle gorący przy próbie ładowania, nie ładuje

  [size=9]Dodano po 38 [minuty]:

  Hmmm...
  Mierzyłem jeszcze raz i teraz między 1 -2 jest 2,64V, a między 3 - 4 jest 0V...
  Nie wiem w czym tkwi problem w końcu.
  Może jednak bateria.
  Poczekam aż odezwie się ktoś z pomysłem.

  Przy podłączonej ładowarce między 3 - 4 jest 0,19V

  Dodano po 10 [minuty]:

  Ok, problem leży w baterii.
  Tak się składa, że miałem jakiegoś rozwalonego zena i podłączyłem baterię od niego i...
  po prostu działa :)
  Da się zrobić coś z tą oryginalną baterią żeby działała? Jak ją naładować poprawnie? Li-ion Polimer 3,7V

  Dodano po 11 [minuty]:


  I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa:

  iPod shuffle gorący przy próbie ładowania, nie ładuje

  Po podłączeniu baterii działa, ale grzeje (wręcz parzy) się któryś z przedstawionych na obrazku elementów. Nie wiem dokładnie który, ale któryś z tych na brzegu - prawdopodobnie ten na samym rogu (na 99,5%) Jest na nim napis AAO (temperaturę badałem palcem oraz ustami, usta okazały się dokładniejsze, ale nie na tyle, żeby zlokalizować. Po przestawieniu przełącznika na off, wszystko wraca do normy, temperatura spada i wszystko działa jak należy. Nie wiem czy to kwestia tego, że nie ma obudowy (może działa jak radiator, ale w sumie aż tak dobrego połączenia nie ma między tym elementem a obudową bo wszystko jest jakąś folią pokryte). Zakładam, że przez tą "usterkę" mogła rozładować się bateria, ale nie wiem...
  Będę czekał na Wasze sugestie i propozycje odnośnie tego problemu, bo nie wiem sam co mogę jeszcze zrobić.
 • Poziom 14  
  Dziwi mnie trochę, że do baterii dochodzą tylko dwa przewody z płytki. Wynika z tego, że kontrola temperatury w tych modelach jest gdzieś na płytce głównej (to mogą być te elementy na rogu). Ten układ kontroli działa jak śluza- przepuszcza prąd ładowania jeżeli jest zimno. Kiedy temperatura wzrasta- zamyka się. Ten element może poleciał i zamyka ładowanie przy niższym prądzie. Jak masz jakiś akumulatorek Ni-Cd z dwoma ogniwami, to możesz wpiąć go zamiast oryginalnej (te oryginalne wybuchają) i spróbować naładować. Powinno pójść. Jeżeli elementy "na rogu" zagrzeją się, to chyba któryś jest uszkodzony.
 • Poziom 20  
  Darek0106 napisał:
  Dziwi mnie trochę, że do baterii dochodzą tylko dwa przewody z płytki. Wynika z tego, że kontrola temperatury w tych modelach jest gdzieś na płytce głównej (to mogą być te elementy na rogu).


  Myślałem że to te 2 elementy przy baterii widoczne na trzecim zdjęciu.

  Darek0106 napisał:
  Jak masz jakiś akumulatorek Ni-Cd z dwoma ogniwami, to możesz wpiąć go zamiast oryginalnej (te oryginalne wybuchają) i spróbować naładować. Powinno pójść. Jeżeli elementy "na rogu" zagrzeją się, to chyba któryś jest uszkodzony.


  Podłączyłem Li-Poly z Creative'a 140mA i tak jak napisałem - przy próbie ładowania grzeje się ten element na rogu, ale podczas "normalnej" pracy, tzn odtwarzania muzyki, grzeje się tak samo! Praktycznie od razu (po ok 0,5) jest gorący (temp spokojnie ponad 60*C.
  Szukałem jakiegoś zanieczyszczenia które mogłoby powodować zwarcie np, ale nie znalazłem nic.
 • Poziom 14  
  Nie, to nie są te elementy. Na tych bateriach są dwie duże blaszki stykowe przylutowane do małej płytki drukowanej. Na tej płytce powinny być elementy kontroli termicznej ale wtedy odchodziłyby trzy przewody (trzeci jako wyjście termistora do zamknięcia obwodu ładowania, który na ogół znajduje się na płytce głównej.

  Trochę źle, że wziąłeś Li-Poly akumulator. Przy uszkodzeniach w układzie ładowania możesz spowodować nagrzanie celi i wybuch. Dlatego pisałem Ni-Cd. Jeżeli grzeje się to coś na rogu to znaczy, że padło. Zanieczyszczenia nie dają takich efektów chyba, że będzie to układ CMOS np. procesor. Odklej tą folię (złazi lekko), przemyj powierzchnię tego czarnego patyczkiem do ucha zmoczonym w czystym spirytusie (czystym! np. kup ćwiarteczkę taką dla żuli za 10 zł czystego spirytu) i odczytaj dokładnie co tam na tym pisze poza literami. Napisz tu i będziemy szukać.
 • Poziom 20  
  Mogę podpiąć Ni-Mh :) Ewentualnie mogę poszukać czegoś od telefonu (Ni-Cd). Ale problem nie leży tylko w ładowaniu.
  Uruchomienie iPoda (przełącznikiem suwakowym) także powoduje grzanie się tego układu i to praktycznie natychmiast. Wręcz gorący staje się ten element. Jutro rano zobaczę dokładnie to co napisałeś, ale wydaje mi się, że jest tylko napis "AAO" i nic więcej, ale zobaczę wszystko dokładnie z rana.
 • Poziom 14  
  Znalazłem w jakimś katalogu smd dane Twojego elementu, które mi pasują.
  Tyle znalazłem:

  Kod: AAO
  Oznaczenie: MAX6410BS37-T
  Producent: Max
  Obudowa: UCSP-4
  Funkcja: Voltage Detector (3.700 V / Push-Pull,Active-High)
 • Poziom 20  
  Ok, chyba i tak nic nie poradzę na to... Nie mam na tyle precyzyjnego sprzętu, żeby wymienić SMD.
  Miałem nadzieje, że to coś z akumulatorem dlatego założyłem ten temat. Dzięki za pomoc i dobre chęci :)
 • Poziom 14  
  Ja kiedyś naprawiłem telewizor lutując go gwoździem rozgrzanym na kuchni gazowej do czerwoności.
  Za szybko się poddajesz. Może trzeba było go od razu oddać do serwisu?
  Lutownicę do takich rzeczy możesz zrobić nawijając kilka zwojów srebrzanki ok. 1mm na grot normalnej lutownicy. Tak lutowałem moje pierwsze elementy SMD. Do tego potrzebna jest jeszcze igła.
 • Poziom 20  
  Jestem takim kaskaderem i potrafiłbym zaskoczyć Macgyver'a, ale to chyba nie na moje nerwy. To są naprawdę mikroskopijne elementy. Oporniki mają długość 1/4 szerokości zapałki a nóżki na tym scalaku AAO...

  Dodano po 2 [minuty]:

  A w sumie co mi tam...
  Ciekawe tylko skąd mogę wziąć tą część i ile będzie mnie kosztować (zakładając, że to właśnie tylko ona jest uszkodzona i sprawia problemy).
  W "normalnym" sklepie elektronicznym chyba nie ma takich rzeczy?
  Sprawdzę jutro, ale raczej nie będzie... Jak zdobędę to spróbuje wymienić, jak nie uda się to trudno, będę mógł powiedzieć, że próbowałem.
 • Poziom 14  
  ...dopóki masz siłę pchać, dopóki nie widzisz kłódki na drzwiach...próbuj wejść.

  Albo zastosuj zasadę "mniej- znaczy więcej" i wrzuć do kubła albo zanieś do serwisu. Czasem lepiej zająć się innym konkretem życiowym niż tracić czas na ożywienie jakiegoś trupa. Jednak wiedza i doświadczenie...samo nie przyjdzie i żadna szkoła nie nauczy...
 • Poziom 20  
  Chyba nic z tego nie będzie...
  A jeszcze jedna sprawa. Tego na pewno jeszcze nie było :D

  Jeśli nie mam potrzeby ładowania tego iPoda?
  Chciałbym go np zasilać z akumulatora żelowego? Oczywiście po odpowiednio zmniejszonym napięciu do tych 3,6 - 3,7V.

  Bo na razie na podpiętym aku od zena też grzeje się ta część.
  Jak ominąć ten problem? Usunięcie tej części nie spowoduje tego ze przestanie w ogóle grać?
 • Poziom 14  
  Nie. Według danych katalogowych, to zwykły, sterowany regulator napięcia. Zmostkuj go (odpowiednie nogi wejście-wyjście) i po problemie. Jeżeli nie musisz go ładować, to problem rozwiązany.
 • Poziom 20  
  Ok, które nogi mam zewrzeć? Jest ich 8. Poza tym to na pewno zadziała?
  Podczas odpalania sprzętu też grzeje się ten element.
 • Poziom 14  
  Sądzę, że lepiej będzie najpierw wylotować go czymś (grzejąc np. obudowę od góry aż zacznie sam się ruszać) i dopiero zewrzeć nóżki (na płytce). Według danych producenta, które znajdują się tu: http://www.datasheetdir.com/MAX6410BS37T+Voltage-Supervisors jest to regulator napięcia z 3,7V na 3,0V. Skoro się grzeje, to coś stało się w nim samym w środku. Nie pozbędziesz się grzania dopuki będzie w płytce. Przygrzej go z góry czymś konkretnie i "zrzuć" z płytki. Nie używaj siły bo zedrzesz ścieżki z płytki a tego nie chcemy.
 • Poziom 20  
  Czyli mogę całkowicie usunąć ten element? Po zwarciu ścieżek nie będę chyba musiał go znowu lutować?
  Nawet mnie to cieszy :)
  Tylko nie wiem czy my rozmawiamy o tym samym elemencie. Bo ten mój jest 8-o pinowy
 • Poziom 14  
  Sprawdzę w poniedziałek. To może być tylko inna obudowa. Wygląda na to, że możesz go usunąć. Jedynie układ będzie pracował na lekkim "przetaktowaniu napięciowym" o ok. 0,7V. Powinien to przeżyć ale...robisz to na własną odpowiedzialność. Dam znać w poniedziałek bo dzisiaj już na mnie czekają. Hehe.
 • Poziom 20  
  Ponawiam pytanko. Co do napięcia to podepnę się ze stabilizatorem.
  I tak będę ciągnął power z akumulatora 12V. Tylko co z tym grzejącym się elementem? Jak go ominąć/zastąpić?
 • Poziom 30  
  Nie kombinuj!
  Tylko wymień ten stabilizator, jak dalej będzie się grzał to pozostaje sprawdzić co go powoduje.

  Tych stabilizatorów jest pełno.