Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy pompa od pieca C.O. może posłużyć do oczka wodnego?

glowapio 28 Cze 2010 14:00 1583 6
  • #1 28 Cze 2010 14:00
    glowapio
    Poziom 10  

Mam takie pytanie jak w temacie, mam stary piec wiszący 2 funkcyjny firmy Junkers a w nim jest pompka do obiegu C.O. firmy BOSCH. Czy można ją wykorzystać do pompowania wody w oczku wodnym? Czy takie pompy są w stanie zassać wodę,- a jeśli tak to z jakiej wysokości? i do jakiej wysokości podnoszą wodę? Jakie mogą dać ciśnienie czy wogóle jakieś są w stanie dać? czy tylko delikatnie obracają wodę? Robię oczko wodne i chciałbym wykorzystać taką pompkę ale nie wiem czy to się nada? pompka byłaby zawieszona ok 30-40cm nad lustrem wody w obudowie ochronnej przed warunkami pogodowymi. Marzeniem byłoby aby dała 3-4 Atm. ale wątpię aby to było możliwe. Jeśli to się wybitnie nie nadaje to proszę o inne pomysły wykonania takiego urządzenia. Może ktoś już próbował, i ma wiedzę praktyczną? chodzi o prostotę (wtedy nie ma się co psuć ;-)
    Pozdrawiam

0 6
  • #2 18 Lut 2015 19:57
    kiszot
    Poziom 6  

Moim zdaniem da się bo to bardzo mocna pompa ale lepiej kupić dostosowana do tego za kilkanaście lub kilkadziesiąt zeta.Taka pompa musi mieć sucho bo nie jest przystosowana do pracy w mokrym środowisku pozatym lepiej stosować bezpieczne napięcie 5v-12v.Sa ciche i wydajne.Mają silniczki indukcyjne bez szczotek.Praktycznie nie do zjarania.

0
  • #3 19 Lut 2015 15:49
    glowapio
    Poziom 10  

Witam ponownie.
    Minęło trochę czasu i napiszę co zrobiłem. Na działce mam panele fotowoltaiczne i zrobiłem sobie dodatkowe źródło zasilania 24V do oczka wodnego (fontanna) zastosowałem silniczek z łodzi do wypompowywania wody z zęzy. Silnik jest na 24V i zasilam go z solarów, czyli nie kosztuje mnie to nic. Silnik zintegrowany z pompą, która posiada wyłącznik ciśnieniowy przy ok 3 atmosferach wyłącza silniczek automatycznie. Do pompy założyłem końcówki standardowe jak do węży ogrodowych i teraz albo włączam sobie pompę jako fontannę albo podłączam wąż do podlewania i podlewam wodą z oczka grządki na działce. Jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania. Pomysł z wykorzystaniem pompy obiegowej zarzuciłem ponieważ pompy obiegowe nie są w stanie zassać wody więc muszą być zalane cały czas (ssący zawór zwrotny)poza tym ciśnienie ok 0,8 - 1 atmosfery nie nadaje się na fontannę.
    Pozdrawiam

0
  • #4 19 Lut 2015 21:00
    kiszot
    Poziom 6  

Ciekawe rozwiązanie.A jak rozwiązałeś problem z brakiem światła w nocy..?Akumulatory?Czy w nocy nioe pracuje fontanna?

0
  • #5 19 Lut 2015 23:58
    glowapio
    Poziom 10  

Oczywiście mam akumulatory ale w nocy po co ma chodzić fontanna? -chyba tylko nietoperzom ;-)

0
  • #6 20 Lut 2015 18:11
    kiszot
    Poziom 6  

Myślałem bardziej jako element natleniania wody...

0
  • #7 26 Lut 2015 17:58
    glowapio
    Poziom 10  

do natleniania to chyba bardziej sprężarka niż pompa ;-) choć gdyby spory strumień i zrobić kaskadę ? Kto wie może to i fajny pomysł? Przemyślę temat tylko musiała by być spora różnica wysokości pewnie ze 2m wtedy dopiero strumień wody stanowiłby istotną rolę napowietrzacza tak jak wodospad. Zastanowię się nad tym

0