Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwiększenie pamięci RAM z 1GB do 2GB przypieszy komputer?

28 Cze 2010 20:27 19886 12
  • #1 28 Cze 2010 20:27
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #2 28 Cze 2010 20:37
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Witam

Dołożenie ram-u spowodowało zmniejszenie tz. pamięci wirtualnej która tworzona jest na dysku twardym, odczyt i zapis na dysku twardym jest zdecydowanie wolniejszy niż z pamięci RAM. Do tego system mając więcej ram-u do dyspozycji umieszcza w nim więcej danych które potencjalnie będą mu potrzebne ... to w dużym skrócie

Pozdrawiam

1
  • Pomocny post
    #3 28 Cze 2010 20:52
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

PAWEŁ74 napisał:
    Dołożenie ram-u spowodowało zmniejszenie tz. pamięci wirtualnej która tworzona jest na dysku twardym, [...]

Pokręciłeś. Dołożenie RAM spowodowało zwiększenie pamięci wirtualnej a na dysku to jest plik stronicowania.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_memory
    http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/What-is-virtual-memory

0
  • #4 28 Cze 2010 21:16
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

... reasumując plik stronicowania to nic innego jak wirtualna pamięć RAM.

A przeczytanie materiału z linków które podałeś tylko utwierdziły mnie iż zwiększenie RAM-u zmniejszyło tz. pamięć wirtualną na dysku...

W obu linkach pisze iż nie dobór RAM-u ( pamięci fizycznie zainstalowanej ) jest rekompensowany tworzeniem pamięci wirtualnej na dysku twardym z której procesor korzysta jak z fizycznego RAM-u.

Cytat z Wikipedii:

Definicja intuicyjna:
    Pamięć wirtualna zapewnia wykonywanym na komputerze procesom wrażenie posiadania własnej pamięci RAM, niezależnej od innych procesów. Ułatwia to tworzenie aplikacji, a także sztuczne zwiększenie ilości dostępnej pamięci poprzez wykorzystanie części dysku twardego do tego celu.

0
  • #5 28 Cze 2010 21:26
    452387
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #6 28 Cze 2010 22:18
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

PAWEŁ74 napisał:
    ... reasumując plik stronicowania to nic innego jak wirtualna pamięć RAM.

A przeczytanie materiału z linków które podałeś tylko utwierdziły mnie iż zwiększenie RAM-u zmniejszyło tz. pamięć wirtualną na dysku...

Przeczytaj jeszcze pare razy bo nie zrozumiałeś.
    Ponownie - na dysku jest plik stronicowania - dla XP o nazwie pagefile.sys - po dołożeniu RAMu jego rozmiar się nie zmieni albo nawet zwiększy (zależnie od ustawienia w Opcjach wydajności: Rozmiar niestandardowy ... / Rozmiar kontrolowany przez system / Bez pliku stronicowania).
    Odnośnie cytatów z Wikipedii to mam nadzieje, że nie ominąłeś:
    [...] Często popełnianym błędem jest utożsamianie pamięci wirtualnej z wykorzystaniem pamięci masowej do rozszerzenia dostępnej pamięci operacyjnej. [...]

jednak więcej info jest w wersji angielskiej (link wcześniej) i fajny obrazek :wink:

wyrobekj napisał:
    Opcja z wkładaniem i wyciąganiem kości i mierzeniem stoperem czasu startu systemu jest niezbyt dla mnie atrakcyjna.

Stoper by się przydał bo z nadwyrężaniem slotów pamięci się obejdzie.

Na partycji z systemem poszukaj boot.ini i "spal" połowę pamięci kopiując domyślny wpis linijke niżej i dopisując na końcu BURNMEMORY=1024 analogicznie jak:
    Code:
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="M$ Win XP Pro (-1GB)" /noexecute=optin /fastdetect /burnmemory=1024

/burnmemory=numer
    Ten przełącznik określa w megabajtach ilość pamięci, z której system Windows nie może korzystać. Korzystając z tego parametru, można potwierdzić występowanie problemu dotyczącego wydajności lub innych problemów związanych z nadmiernym wykorzystaniem pamięci RAM. Na przykład należy wpisać przełącznik /burnmemory=128 w celu zredukowania ilości pamięci fizycznej dostępnej dla systemu Windows o 128 MB.

0
  • #7 28 Cze 2010 23:27
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Możesz uruchomić programy do sprawdzania wydajności komputera ( 3Dmark też powinien wykazać zwiększenie wydajności) ...

Ale nie rozumiem jakich jednostek oczekujesz, działa szybciej i nie da się tego określić o ile. Ponieważ jedne programy ( wymagające więcej zasobów systemowych ) mogą uruchamiać się szybciej powiedzmy o 30% a inne o 50% ( te prostsze ). Programy graficzne ( np. PhotoShop ) wykonują wiele operacji wykorzystując pamięć operacyjną i myślę że na nich najlepiej będzie widać zysk po dołożeniu RAM-u, programy które wymagają dużej mocy obliczeniowej procesora pewnie mniej relatywnie zyskają na rozbudowaniu RAM-u.

W systemie operacyjnym wiele programów działa w tle i nie mamy nawet pojęcia o ich działalności, one także wykorzystują pamięć RAM. Nawet jeśli my używamy programu który nie jest "pamięcio-żerny" to dołożenie RAM-u pozwala na przyspieszenie programów działających w tle przez co nasz program ma "lepsze warunki" pracy na mniej obciążonym RAM-ie

Nie chodziło mi o to że pamięć wirtualna to inaczej RAM...
    Nie doświadczonemu internaucie proponujesz grzebanie w plikach startowych,
    oby nie "ugotował" systemu...

Nie jestem informatykiem więc może mówimy o tym samym ale ubieramy w inne słowa :)

0
  • #8 29 Cze 2010 06:34
    Matuzalem

Poziom 43  

wyrobekj - samo ładowanie systemu, to akurat najmniej istotny element (zbyt dużo zmiennych, by tylko o wpływie ilości pamięci mówić).
    Prościej jakieś obrabianie grafiki czy - z Twego "podwórka" - operacje na bazach danych czy samo ich ładowanie. To samo można pewnie sprawdzić archiwizerami i podobnymi.
    Oczywiście zegarek, nie musi być ze stoperem, jest pomocny. Mam jednak wrażenie, że różnicę na pracy z plikami w/w typów zauważysz i bez patrzenia na wskazówki.

0
  • #9 29 Cze 2010 09:34
    domelc
    Poziom 23  

Raczej nie, ja gdy miałem w starym komputerze jak wymieniłem z SDRAM 256 MB na DDR1 512 MB to czułem różnice, jak później dołożyłem mu jeszcze jedną kość DDR1 512 MB to było bez różnicy (XP).

Stosunkowo stare podzespoły nie "umią" wykorzystać dużej pamięci RAM

Tym bardziej, że jedziesz na XP, jakby Vista albo Seven to jeszcze można by dołożyć tego ramu.

PCFormat opublikował kiedyś tabelkę z wymaganiem RAM na systemy Windows i 512 MB dla XP to już była wygodna praca (czyli że więcej się nie opyla).

Pozdrawiam.

0
  • #10 29 Cze 2010 09:48
    lysy1980
    Poziom 30  

W XP między 512 a 1024MB jest różnica, powyżej się nie odczuwa, przynajmniej to są moje odczucia. Używam komputera do odbioru danych z EUMETSAT i przy 768MB (w tym 256 jako RAMDISK - bufor) komputer był zapchany - dużo korzystał z pliku wymiany), po zmianie na 1,5GB ( w tym 512 RAMDISK jako bufor dla odbieranych danych z satelity) komputer dostał kopa jak nigdy.

0
  • #11 29 Cze 2010 09:53
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

To musiało być na prawdę bardzo dawno temu. XP zżera równiuśko 512mb ramu zaraz po uruchomieniu, oczywiście z uruchomionym kompletem softu. Dla płynności potrzeba więcej jak 512mb. Visty ani 7 nie liczę, bo te systemy to plucie w twarz użytkownikom.

Co do samej prędkości, testuje się to bardzo łatwo. Instalujesz Everest Ultimate. Przeprowadzasz komplet testów przepływności pamięci z 1 i z 2 kościami, możesz też przeprowadzić pomiary z 2 kościami, ale w trybie SC.

0
  • #12 29 Cze 2010 11:16
    domelc
    Poziom 23  

Reasumując, zmiana pamięci z 1 na 2 GB na pewno Ci nie zaszkodzi, a może i pomoże.

Chyba tyle na ten temat.

Mój stary komp był pokroju :
    Intel Pentium 4 1,4GHz
    Geforce 4 MX 440
    i ten ram jak wyżej
    Komp kupiony w 2001r.

0
  • #13 29 Cze 2010 20:05
    452387
    Użytkownik usunął konto