Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skalowanie zdjęć do danego rozmiaru w cm.

bodzio667 28 Cze 2010 20:30 22968 4
  • #1 28 Cze 2010 20:30
    bodzio667
    Poziom 18  

Witam panowie.
    Przeszperałem już całe forum jak również google i nie mogę znaleźć programu który pomógłby mi przeskalować zięcie do rozmiaru rzeczywistego przedmiotu fotografowanego. Czyli mówiąc prościej. Chcę zrobić zdjęcie wysokiej rozdzielczości aparatem fotograficznym np. paczki zapałek (taki przykład :D) i wydrukować z wszystkimi szczegółami w fizycznie identycznym rozmiarze na kartce papieru...

Czy istnieje program którym w prosty sposób mógłbym przeskalować zdjęcie do rozmiaru w cm nie tracąc przy tym na jakości wydruku ? :|

Z góry dzięki za pomoc.

ps. proszę o przeniesienie postu do
    Strona Główna -> Forum elektroda -> Multimedia i Grafika -> Fotografia
    ja juz tego zrobić nie mogę a się pomyliłem.

0 4
  • #2 28 Cze 2010 21:38
    dr_bones
    Poziom 15  

myślę, że większość programów graficznych i do oglądania zdjęć to może, np. w irfanview wybierasz resize/resample i podajesz mu docelową wielkość w cm, calach albo px

0
  • #3 28 Cze 2010 22:13
    rupcio
    Poziom 16  

Podobny problem zachowania odpowiednich wymiarów przećwiczyłem przy robieniu płytek drukowanych metodą termo transferową. Używając programu IrfanView wykonywałem próbny wydruk i po dokonaniu jego pomiarów obliczałem wymagane współczynniki powiększenia (dla zmniejszenia wartości mniejsze od 1). Przy właściwym wydruku w okienku "IrfanView-drukowanie" ustawiałem w opcji "Rozmiar wydruku" skalę powiększenia w poziomie i w pionie zgodnie z wyliczonymi współczynnikami.
    W ten sposób udaje mi się osiągnąć najlepsze wyniki. Inne próby nie były tak skuteczne, prawdopodobnie obarczone były deformacją wymiarów uzależnioną od modelu drukarki z jaką współpracował program.

0
  • #4 29 Cze 2010 03:42
    bodzio667
    Poziom 18  

Dzięki panowie znalazłem tą opcję w ifanview. Jest coś takiego jak dopasowanie w cm przy drukowaniu. Teraz tylko czy jakoś się da wydruk przemieszczać dowolnie po kartce... Bo lipa tak na środku kartki drukować to co nas interesuje... :D

0
  • #5 06 Lip 2010 14:53
    LtLog
    Poziom 30  

bodzio667 napisał:
    Teraz tylko czy jakoś się da wydruk przemieszczać dowolnie po kartce...

Pozycja margines lewy i górny.

0