Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blokowanie pobierania danych z innego arkusz

Facetjanusz 28 Cze 2010 21:03 7304 23
  • #1 28 Cze 2010 21:03
    Facetjanusz
    Poziom 15  

Witam
    Prosiłbym o pomoc w znalezieniu odpowiedniej formuły ewentualnie stworzenie makra w celu wykonania następującej czynności:
    W zeszycie znajduje się 12 arkuszy (dla każdego miesiąca) - arkusze tylko do odczytu.
    W komórkach znajdują się formuły obliczające dane pobierane z jednego arkusza w którym znajdują się STAŁE dane, oraz dane wpisywane w kolejnych miesiącach.
    Zdarza się, że w którymś miesiącu ulegnie zmianie wartość stałych danych (np. zmiana ceny wody, lub stawki na fundusz remontowy ) i wówczas zmienią się wartości już obliczone w arkuszach za poprzednie miesiące.
    Chodzi o to aby po zamknięciu miesiąca jednym kliknięciem zablokować komórki danego miesiąca , aby nie korzystały już z danych z innych arkuszy !
    Ja do tej pory radzę sobie w następujący sposób : przed rozpoczęciem wpisu wartości dla kolejnego miesiąca daję rozkaz : KOPIUJ cały ARKUSZ - WKLEJ SPECJALNIE - ZAZNACZAM "WARTOŚCI" I OK
    Jest to o tyle nie wygodne ,że nieraz zapominam to wykonać ,oraz ,że w razie konieczności poprawienia czegoś w poprzednich miesiącach - jest to już nie możliwe !!!
    .. Dla informacji program służy do prowadzenia i zarządzania Wspólnotą Mieszkaniową - połączony z programem księgowym "AMERYKANKĄ" oraz z rozliczeniem wody.
    Więcej o moim programie na stronie :

http://wspolnota.net.pl/viewtopic.php?t=3585&postdays=0&postorder=asc&start=0
    ................. Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam Janusz

.. W podanym wyżej adresie - STRONY : 2 - 8

0 23
  • #2 28 Cze 2010 23:21
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

W podobnym przypadku, w którym chodziło o kalkulację kosztów produkcji (ceny energii, surowców, robocizny etc) korzystałem z tabeli cen osobno na każdy miesiąc.

W załączonym przykładzie zastosowałem nazwy zakresów i dwa sposoby obliczania oparte na funkcji INDEKS.
    Pierwszy prosty, wymaga przepisania formuł w każdym arkuszu.
    W drugim nazwa zakresu pobierana jest z komórki A1. W tym przypadku po skopiowaniu arkusza wystarczy zmienić nagłówek (A1) na właściwą nazwę zakresu, w przykładzie kolejny miesiąc.

Zmiana formuł na wartości to moim zdaniem niezbyt wygodny sposób. Sam zresztą o tym piszesz. Czasami miesiąc zamyka się "nieco" później niż ostatniego...

0
  • #3 29 Cze 2010 12:36
    Facetjanusz
    Poziom 15  

Dzięki a próbę pomocy - ale tak do końca nie o to chodzi... Może byś się lepiej w problemie zaglądając na W/W stronę i przeglądnął moje programy.
    Mam także problem z formatowaniem warunkowym - mianowicie chodzi o koloru lub rodzaju czcionki całego wiersza (lub wybranych komórek w wierszu ) w zależności od zawartości określonej komórki w tym samym lub innym lub innym arkuszu.
    W tym konkretnym przykładzie w zależności od tego czy mieszkanie jest Własnościowe czy Komunalne.

Proszę wklejać zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html

0
  • #4 29 Cze 2010 13:44
    Gsambit
    Poziom 2  

Tego typu tematy rozkminiałem tworząc nowy (kolejny) arkusz z danymi słownikowymi "(ceny wody, lub stawki na fundusz remontowy )" i nowe kalkulacje odwoływały się do nowych arkuszy.
    Można to też rozwiązać funkcją typu vlookup i dodatkową kolumną w arkuszu danych słownikowych.
    Wolniejsze.

Hmm. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł napisania Systemu dla Wspólnot Mieszkaniowych.

0
  • Pomocny post
    #5 29 Cze 2010 15:00
    marek003
    Poziom 40  

Facetjanusz napisał:
    Dzięki a próbę pomocy - ale tak do końca nie o to chodzi... Może byś się lepiej zoriętował w problemie zaglądając na W/W stronę i przeglądnął moje programy.

To Tobie zależy na uzyskaniu pomocy więc może sam wytłumacz dokładniej a nie będziemy przeglądać wszystkie twoje "programy" i a nuż się domyślimy o co ci chodzi - bo przeciez możemy się dalej nie domyśleć.

Facetjanusz napisał:

Mam także problem z formatowaniem warunkowym - mianowicie chodzi o zmaianę koloru lub rodzaju czcionki całego wiersza (lub wybranych komórek w wierszu ) w zależności od zawartości określonej komórki w tym samym lub innym lub innym arkuszu.
    W tym konkretnym przykładzie w zależności od tego czy mieszkanie jest Własnościowe czy Komunalne.

Wprowadzasz warunek zamiast "Wartość komórki jest" "formuła jest" i w okienku wpisujesz np. =$A$6>0
    Wtedy jeżeli a6 będzie większe od 0 to spełni sie warunek i "coś" się stanie z komórką która ma takie formatowanie warunkowe.

Do Twojego przykładu zaznaczasz kolumny od H do N , wciskasz formatowanie warunkowe, wybierasz "formuła jest" i w okienko =$F1="Własność" (dwa znaki równości mają być) i ustawiasz formatowanie np zrób żółte (wiersz 1 to wiersz komórki pierwszej z zaznaczonych [biała/jaśniejsza komórka z zaznaczonych] gdy masz zaznaczone komórki w których ustawiasz warunki) i masz zaznaczone wiersze

0
  • #6 01 Lip 2010 22:59
    Facetjanusz
    Poziom 15  

DZIĘKI !! Marek.
    Właśnie o takie warunkowe formatowanie mi chodzi - siedziałem nad tym 2 dni - byłem blisko,nie użyłem tylko / $ /.
    Działa mi to świetnie.
    Widzę że masz wiadomości znacznie większe ode mnie .Ja opracowuję dla Wspólnoty mieszkaniowej kompleks programów.
    Znając Twoje możliwości jestem przekonany, że pomożesz rozwiązać mi PROBLEM nr 1 - od którego zacząłęm .
    Zapoznaj się z tym spokojnie - jeśli coś nie będzie dla Ciebie jasne - postaram się to dokładniej wyjaśnić.
    Oczywiście w arkuszu DANE -wpłaty wpisuję w każdy miesiąc w kolejnej kolumnie i w arkuszach miesięcznych (tylko do odczytu) są pobierane dane z kolejnych kolumn arkusza DANE - ale znajdują się tam również takie pozycje jak : ilość mieszkańców w lokalu i tu jeżeli w którymś miesiącu zmieni się stan - to w arkuszach miesięcznych poprzednich w w poprzednich miesiącach nastąpią zmiany. Dlatego po zakończeniu miesiąca chciałbym w całym arkuszu zablokować formuły korzystające z z arkusza DANYCH.
    Jak wyżej napisałem stosuję zmianę formuł na wartości - nie jest to za wygodne .!?

0
  • #7 05 Lip 2010 11:36
    Facetjanusz
    Poziom 15  

Prosiłbym Marka (ew. kogoś znacznie lepszego ode mnie w EXCELU) o pomoc :
    Z jakiej skorzystać formuły aby można było w jedną komórkę wpisywać liczbę (x=5) - która oznaczałaby numer wiersza i w utworzoną tabelę zostały by wpisane dane z tego konkretnego wiersza (x) , z wszystkich kolumn innego arkusza - (skopiowanie żądanych danych wybranej osoby). Aby zmieniając tylko jedną wartość (x) nastąpiła zmiana numeru wiersza w regułach, we wszystkich kolumnach tego arkusza.
    Obecnie aby uzyskać potrzebne dane dla każdej osoby (i wydrukować) wpisuję ręcznie do formuł w kolejnych kolumnach numer tego samego wiersza.
    Dziękuję za pomoc .
    Pozdrawiam JanuszJ

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Przykład do mojego problemu.

0
  • #8 05 Lip 2010 21:13
    marek003
    Poziom 40  

Co do "wiersza" to opisałem w innym twoim topiku. Co do głównego tematu muszę się zmusić aby to razpatrzeć a ostatnio mam wielkiego lenia w domu bo w pracy ciągle ta matematyka i myślenie. Ale jeżeli kolega adamas_nt, który jest naprawdę świetny w excelu, nie pomógł (nie zrozumiał) to nie wiem czy ja poradzę coś więcej.

Na marginesie dolar $ podczas kopiowania formuły do innych komórek zatrzymuje "zmienianie się" litery lub cyfry adresu

Dodano po 39 [minuty]:

Zadałem sobie trud i przejrzałem tamto forum.
    Niestety nie wiem co ci się nie podoba w rozwiązaniu kolegi adamas_nt z rozbiciem poszczególnych cen na każdy miesiąc w arkuszu stałe dane.

Mam prośbę ponieważ na tamtym forum i tak wszystkim chętnie udostępniasz swoje pliki więc spakuj je rarem/zipem i dodaj jako załącznik do postu (zrezygnuj z prowizji - wyłącz punkty za plik).
    Łatwiej się wtedy sugeruje rozwiązania.

0
  • #9 12 Lip 2010 07:09
    Facetjanusz
    Poziom 15  

Odpowiadając na Twoją prośbę chcę poinformować ,że ja zrobiłem ten program na użytek konkretnej (własnej) Wspólnoty. Oznacza to ,że rozwiązania w nim nie są uniwersalne a tylko pod nasze=ą konkretną sytuację naszej Wspólnoty i każde zmiany muszę ręcznie aktualizować .
    Jednak widząc na forum WSPÓLNOT , jakie problemy napotykają rozpoczynający pracę w Wspólnocie postanowiłem udostępnić im (podpowiedzieć) w jaki sposób można w miarę dobry sposób sobie z tym radzić. Zamieściłem więc tylko
    Jednak obserwując wielkie zainteresowanie tymi programami postanowiłem opracować wszystkie części programu w taki sposób aby były w miarę UNIWERSALNE i aby nie znający Excela mógł na nich pracować.
    Z uwagi na moje zasadnicze braki w znajomości Excela napotykam na problemy - moja aktywność na tym forum. W tym miejscu pozwolę sobie podziękować za pomoc. Każde z tych podpowiedzi sprawdzam i wprowadzam do moich programów. Dopiero po dopracowaniu programu - ]postaram sie je udostępnić.
    Bardzo chętnie Wyślę Ci programy w celu skonsultowania i ewentualnych podpowiedzi . Napisz zatem do mnie na adres : xxx.com.
    Pozdrawiam.

... Mam jeszcze jedno pytanko - mianowicie czy można rzeczywiście "chronić arkusz" - ponieważ jak wiemy sposób oryginalny może każdy łatwo odblokować?

Kolejna próba wyprowadzenia dyskusji poza forum, zostanie nagrodzona ostrzeżeniem.
    Popraw niechlujstwo językowe w swoich wypowiedziach! Dostępny jest przycisk "Pisownia" Blokowanie pobierania danych z innego arkusz Regulamin pkt. 8.1, 15. [DriverMSG][/color]

0
  • #10 12 Lip 2010 20:34
    marek003
    Poziom 40  

Facetjanusz napisał:

... Mam jeszcze jedno pytanko - mianowicie czy można rzeczywiście "chronić arkusz" - ponieważ jak wiemy sposób oryginalny może każdy łatwo odblokować?

Łatwo??? Uważasz że jeżeli ktoś będzie chciał skorzystać z twojego arkusza gdyż sam nie potrafi czegoś takiego (podobnego) stworzyć będzie wiedział jak złamać hasło chroniące arkusz. (Odblokować arkusz).

Z drugiej strony można utrudniać znalezienie zasad działania arkusza. Ukrywać arkusze z kluczowymi obliczeniami do których będą odwołania z innego arkusza, przy okazji hasłując makrowy projekt by nie można się było tak łatwo do nich dostać. (Z hasłem na makrze już nie tak łatwo sobie poradzić). No chyba że ktoś ma zbędne fundusze i kupi programik który to hasło tez odblokuje.
    Reasumując pozostaje pytanie po co blokować? Bo jeżeli już ktoś będzie chciał poznać sposoby zastosowanych obliczeń to je znajdzie lub stworzy własne bo excel jest elastyczny i do celu można dojść różnymi metodami.

Ja jeżeli już to stosuje blokadę arkusza (bez hasła) jedynie w celu tego by osoba obsługująca dany arkusz przez przypadek nie usunęła formuł bo to powoduje rozsypanie się każdego arkusza - ile by nie miał wodotrysków.

0
  • #11 12 Lip 2010 22:52
    Facetjanusz
    Poziom 15  

SORRY - ale nie znałem tak do końca zasad obowiązujących na tym forum .Nie wiedziałem,że nie można podawać swojego adresu.. Na forum Wspólnot Mieszkaniowych koledzy podają adresy swojej poczty w celu wysłania im programów ., w tej sytuacji nie mogę Ci wysłać (nie gotowych jeszcze programów) w celu konsultacji i porady..
    Jeśli chodzi o chroniony arkusz to przecież można go w całości skopiować i po wklejeniu go w nowe miejsce staje się nie chroniony.
    A czy mogę prosić o małą podpowiedz dotyczącą hasła na makrze ?
    Natomiast masz rację chronienie w zasadzie służy do tego aby przez nie uwagę nie uszkodzić formuł.
    Próbuję rozwiązać problem - w jaki sposób podając NIP , ewentualnie nazwisko w arkuszu z WZOREM FAKTURY, można z arkusza z listą danych osobowych klientów, przenieść wszystkie dane tego klienta do wzoru faktury?

0
  • #12 13 Lip 2010 10:14
    walek33
    Poziom 28  

marek003 napisał:

Łatwo??? Uważasz że jeżeli ktoś będzie chciał skorzystać z twojego arkusza gdyż sam nie potrafi czegoś takiego (podobnego) stworzyć będzie wiedział jak złamać hasło chroniące arkusz. (Odblokować arkusz).

Z drugiej strony można utrudniać znalezienie zasad działania arkusza. Ukrywać arkusze z kluczowymi obliczeniami do których będą odwołania z innego arkusza, przy okazji hasłując makrowy projekt by nie można się było tak łatwo do nich dostać. (Z hasłem na makrze już nie tak łatwo sobie poradzić). No chyba że ktoś ma zbędne fundusze i kupi programik który to hasło tez odblokuje.

Nie kwestionuję Twojej wiedzy, wręcz ją podziwiam, ale...
    W przeciwieństwie do tego co piszesz jest to bardzo proste. :D
    Wystarczy do tego darmowe, dostępne w pełnej wersji i jak najbardziej legalne oprogramowanie.

0
  • #13 14 Lip 2010 21:39
    Facetjanusz
    Poziom 15  

Hehe - nic nowego - mam legalną i pełną wersję 07.
    W ostatnim Komputer Świecie aż 4 strony poświęcone są porównywaniu 07 z 10.
    Zastanawiam się czy przejść na nowszy - ale w sumie co ja mogę więcej chcieć - i tak w tej wersji nie wykorzystuję nawet 10% możliwości.
    Jak widać mam kolejne problemy chcę zuniwersalizować program i potrzebuję podpowiedzi jak wykorzystać przyciski : DALEJ i WSTECZ aby do numerów wierszy (w 4-rech tabelkach dodać 4.
    Mimo ,że mam legalną wersję nic mi nie przychodzi do głowy jak się do tego zabrać.....

0
  • Pomocny post
    #14 15 Lip 2010 23:15
    marek003
    Poziom 40  

Facetjanusz napisał:
    ...Próbuję rozwiązać problem - w jaki sposób podając NIP , ewentualnie nazwisko w arkuszu z WZOREM FAKTURY, można z arkusza z listą danych osobowych klientów, przenieść wszystkie dane tego klienta do wzoru faktury?

Jeżeli NIP (nazwisko) jest w tym samym wierszu co reszta danych to możesz to zrobić za pomocą funkcji wyszukaj.pionowo() [z zerem jako ostatni parametr] lub (i jeżeli parę wierszy dopisanych jest do jednego nazwiska) indeks() w powiązaniu z jakimś polem wyboru w stylu "pola kombi" z menu "Formularze".

Przykłady z wyszukaj bodajże podawałem ci w innym wątku.

walek33 napisał:
    Nie kwestionuję Twojej wiedzy, wręcz ją podziwiam, ale...
    W przeciwieństwie do tego co piszesz jest to bardzo proste.
    Wystarczy do tego darmowe, dostępne w pełnej wersji i jak najbardziej legalne oprogramowanie.?

Dziękuję za uznanie (nie wiem czy zasługuje :) ), jednak jak widzisz nie zawsze jestem na bieżąco. Parę lat temu jakiegoś likwidatora poszukiwałem i znalazłem jednego i na tym pozostałem (prawie do wszystkiego mi wystarcza).

:) Co do łatwości to wiem że dla chcącego nic trudnego ale obserwując pracę ludzi którzy pracują na stworzonych przez kogoś innego arkuszach taka wiedza (jak łamać/zlikwidować hasło) jest zbędna gdyż i tak nawet po złamaniu hasła nie potrafią z tego skorzystać. A nawet mając plik łamacza siedzą i zastanawiają się jak to zrobić (Przykład z życia z plikiem password.xla - innych łamaczy nie znam/nie stosowałem).

Przyznam jednak z drugiej strony że, ja z lenistwa korzystam czasami z pliku password.xla ze strony straxx gdy nie chce mi się tworzyć wszystkiego od początku a jedynie wprowadzić własne udoskonalenia lub poprawki.

A na marginesie jeżeli byłbyś tak miły i wskazał mi strony/miejsca (oprócz tej którą znam) gdzie można pobrać takie darmowe oprogramowanie które będzie likwidować hasło arkuszy i skoroszytów a w szczególności hasła na makrach (aby docelowo obejrzeć kod makra) w excelach od 97 do 2007 (a nawet wyżej) to byłbym bardzo wdzięczny.

Dodano po 15 [minuty]:

Facetjanusz napisał:
    ...jak wykorzystać przyciski : DALEJ i WSTECZ aby do numerów wierszy (w 4-rech tabelkach dodać 4.

Sam stworzyłeś te przyciski czy w 2007 są takie bo ja mam excela 2003 i xp i tam takich nie ma.
    Jeżeli to zwykłe przyciski to należy do nich dopisac makro (co ma się dziać po przyciśnięciu).

Ja jednak na początku radzę ci wykorzystać "pokrętło" z formularzy. Ustawiasz dowolną komórkę łącza, ustawiasz krok na 4 i póżniej w docelowych formułach dodajesz tą komórkę wynikową.

0
  • #15 16 Lip 2010 08:20
    Facetjanusz
    Poziom 15  

Dzięki za podpowiedź - ale nie bardzo mogę znaleźć "formularze" - mam 2007 OFFICE

0
  • #16 16 Lip 2010 10:40
    marek003
    Poziom 40  

W karcie deweloper - formanty - wstaw...

Kartę deweloper uwidocznisz poprzez opcje programu excel - popularne- pokaż kartę deweloper na wstążce

0
  • #18 16 Lip 2010 14:52
    Facetjanusz
    Poziom 15  

Sorry - a na którym office Ty pracujesz ? Ja na 2007 ale widocznie jestem zaciemniona masa ponieważ nie widzę Twoich sugestii?
    Przydało by mi się odwołanie do komórki na którą kliknę myszą..

0
  • Pomocny post
    #19 16 Lip 2010 15:05
    marek003
    Poziom 40  

Osobiście pracuje na ,97, Xp i 2003 natomiast w pracy na innych nowszych maszynach jest już 2007 i można podejrzeć. Spróbuje cię słownie dokładniej pokierować.

Lewy górny róg (to okrągłe kółko offica) klikasz w to kółko i tam na dole okienka wybierasz przycisk opcje programu excel.
    Pojawi ci się nowe okienko po lewej zaznacz "popularne" i w okienku po prawej zaznacz trzecią opcję czyli "pokaż kartę deweloper na wstążce"

Daj ok czy zatwierdź

Pojawi ci się nowa (jako ostatnia) karta(zakładka czy jak to zwał) o nazwie deweloper.

Jak ja wybierzesz to z menu w grupie "formanty" wybierz "wstaw..."
    I tam z podgrupy formularze wybierz "pokrętło"

Jak sie zgubiłeś to napisz w którym miejscu.

0
  • #20 19 Lip 2010 07:46
    Facetjanusz
    Poziom 15  

Dzięki bardzo za pomoc !
    Przyciski działają.
    Od początku do końca mi się udało tak zrobić jak chciałem!

...Aby mi się jeszcze udało rozwiązać problem związany z zablokowaniem zmiany w arkuszu za miesiąc poprzedni ,po zmianie miesiąca na nowy .
    Pozdrawiam Janusz

Moderowany przez DriverMSG:

Proszę nie wytłuszczać druku całych postów. To nie ozdobnik.

0
  • #21 19 Lip 2010 08:17
    walek33
    Poziom 28  

marek003 napisał:
    A na marginesie jeżeli byłbyś tak miły i wskazał mi strony/miejsca (oprócz tej którą znam) gdzie można pobrać takie darmowe oprogramowanie które będzie likwidować hasło arkuszy i skoroszytów a w szczególności hasła na makrach (aby docelowo obejrzeć kod makra) w excelach od 97 do 2007 (a nawet wyżej) to byłbym bardzo wdzięczny.

Program o którym pisałem to Open Office. Dzięki niemu "rozprawiczyłem" już kilkanaście arkuszy i makr. :D

0
  • #22 19 Lip 2010 15:03
    Facetjanusz
    Poziom 15  

Niestety - jak sam widzisz nie nie sięgam swoimi umiejętnościami tak daleko jak Ty i w związku z tym na ten temat nic mi nie wiadomo - a nawiasem mówiąc czy to się przydaje do robienia programów - czy to takie hobby ??
    Ja przed puszczeniem mojego kompletu programów w "obieg" wskazana by była Twoja konsultacja i ew. porada co do uproszczenia lub poprawienia programów.
    ja na forum Wspólnot demonstruję te programy. Zapraszam ..

0
  • #23 19 Lip 2010 15:17
    marek003
    Poziom 40  

Facetjanusz napisał:
    ...Aby mi się jeszcze udało rozwiązać problem związany z zablokowaniem zmiany w arkuszu za miesiąc poprzedni ,po zmianie miesiąca na nowy.

Nie za bardzo wiem co ci przeszkadza tabela z cennikiem (za dane media itp.) dla każdego miesiąca oddzielnie?

Ale jak już się uparłeś to napisz w jaki sposób chcesz (wyobrażasz sobie) "informować" arkusz że już jest "zamknięty" dany miesiąc ale inne miesiące sa jeszcze "otwarte".
    Zapewne i w tym rozwiązaniu nie obejdzie się bez arkusza/tabeli "pomoc" która będzie przechowywać dane źródłowe (ceny) które były podstawą do wyliczeń dla danego miesiąca.

0
  • #24 23 Lip 2010 07:47
    Facetjanusz
    Poziom 15  

Witam na forum.
    Powyższy przykład jest odpowiedzią na Twoje pytania.
    W kolumnach sa wpisywane comiesięczne wpłaty , a poniżej znajdują się wartości niby stałe cen mediów.
    Pomyśl ile musiało by być kolumn aby te dane (niby stałe) - które ewentualnie raz czy dwa razy w roku mogą być zmienione uchwałą Wspólnoty - np. zmiana wysokości opłaty za centralne ogrzewanie za 1 M/2 , lub zmiana ilości osób w danym mieszkaniu w którymś miesiącu , albo ktoś nie posiadający wodomierza zamontował go , albo ktoś w piwnicy zamontował zamrażarkę i chce dodatkowo płacić za prąd , albo,albo i dla każdej z tych pozycji należało by założyć kolumnę i przepisywać (mimo,że nie było zmian ) w każdy miesiąc.
    Każda zmiana w ciągu roku powodowała by zmiany w kartotece miesięcznych rozliczeń za poprzednie miesiące. Dlatego chciałbym po zakończeniu danego miesiąca "zabronić"pobierania DANYCH z tego arkusza !!
    A zmieniając formuły na wartości tracę możliwość ew. korekty - i rozpowszechniając ten zestaw programów - każdy mósiałby sam tą zmianę wykonywać - a nie każdy zna excel..
    Myślę,że tym razem wyjaśniłem to wyczerpująco. Więc jeśli by można było coś poradzić - choćby za pomocą MAKRA - to proszę o pomoc.
    Pokażę jeszcze miesięczne rozliczenie.
    Pozdrawiam...

Dodano po 9 [minuty]:

3