Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostałem propozycję z zakladu Car audio, możecie ją ocenić?

28 Cze 2010 23:16 20925 132
  • Poziom 10  
    Witam.

Tak jak w temacie, dostałem na mail propozycję z zakładu car audio odnośnie elementów oraz cen montażu, czy ktoś kto zna lepiej zagadnienia car audio może ją ocenić pod kątem zastosowanych elementów oraz cen montazu?

Dziękuję za wszelkie opinie.

Dodano po 2 [minuty]:

- zestaw głośników przednich Infinity Kappa 65.9cs 899zł
    system 2-drożny o audiofilskich ambicjach i dynamice!
    - wykonanie paneli do drzwi pod głośnik 165mm 500zł
    umożliwia montaż konkretnych głośników na przód!
    - wytłumienie drzwi kompletne 600zł
    - wzmacniacz na głośniki Infinity Kappa Four 1799zł
    - wzmacniacz na subwoofer Infinity Kappa One 1799zł
    - kondensator stabilizujący zasilanie Stinger 5F 899zł
    - okablowanie i akcesoria montażowe ~ 650zł
    - subwoofer JEST
    - montaż i STROJENIE systemu 1200zł
    =======================================
    RAZEM na gotowo 8.346 zł

Jednostka sterująca to Alpine 117Ri posiadana już przeze mnie, a subwoofer to JBL GT5-2402BR
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 14  
    Moim zdaniem jest to dużo za drogo. Można zrobić podobnie, a nawet lepiej grający system za dużo niższą kwotę. W jakim aucie ma to grać ?
  • Poziom 10  
    Ma to grać w Audi A6 C6 1997 Avant.
    Dodam ,że to propozycja z dość renomowanej firmy, nazwę zachowam jeśli pozwolicie dla siebie , chodzi mi tylko o podpowiedż jak oceniacie te komponenty i czy ewentualnie w tej cenie można kupić co dałoby lepszy efekt niż ich propozycja.
    Chodzi mi o dość dynamicznie brzmiacy zestaw, jednak, zrównoważony, nie męczący np zbyt zarysowaną górą.
  • Poziom 14  
    A masz jakieś zdolności manualne ? Czy wszystko musisz robić w zakładzie ?
  • Poziom 19  
    Ten sub to odstaje od reszty, nie proponowali czegoś(z lnfinity) innego :?:
    PS: sprzęt za połowę wartości samochodu.
  • Poziom 10  
    Posiadam zdolności, jednak, nie mam niestety czasu, z drugiej strony, nie chcę zaryzykować wydania 9 tys zł, i schrzanienia efektu brakiem odpowiedniego know how, dlatego zdecydowałem się na podstawienie auta do dobrej (tak myślę po opiniach klientów) firmy.
    Jednak bylem ciekaw oceny ich komponentów oraz cen, termin mam na 12.07 tak więc jest jeszcze trochę czasu aby np zaproponować im uzycie jakiś innych komponentów w tej półce cenowej.Będę wdzięczny za każdą uwagę.
  • Poziom 10  
    Ten subwofer, mam już obecnie w aucie, podobnie jak radio, dlatego nie wchodził on w skład ich propozycji.
    Zaś do kolegi, ktory zauważyl że sprzęt za wartość połowy auta... Sporo podrózuję i dlatego wybrałem ten model zupełnie świadomie, ze względu na bezawaryjność a nie jakies ograniczenie finansowe.
    Spędzam sporo czasu w aucie dlatego miło mieć dobre audio...

Dodano po 2 [minuty]:

Poza tym koledzy, nie piszcie mi proszę odpowiedzi typu"można zrobić lepiej i taniej..." bez żadnych konkretów bo nadal nie będę nic wiedział poza stwierdzeniem czegoś kompletnie bez propozycji zmian.
    Skoro można lepiej to co?
    Skoro można taniej to za ile?
  • Poziom 14  
    Można taniej choćby taką samą konfigurację, jeśli wszystko robiłbyś sam. wyjdzie to jakies 1,5-2kzł taniej .
  • Poziom 10  
    Owszem, ale :
    1.Nie mam pojęcia o montażu car audio(no chyba,że pojęcie to, podpięcie wzmacniacza, czy inteekonektów), nie znam się na strojeniu sprzętu, wytłumianiu, wykonaniu paneli itd.
    2.Więc, wiem ,że można samemu,ale czy warto oszczędzić tysiąc a osiągnąć mizerny efekt?Chyba nie, zresztą uważam,że każdy fachowiec jeśli jest naprawdę dobry, ceni swoją pracę, a widziałem efekty ich pracy są w czołówce fim car audio w Polsce. Więc zdaję sobie sprawę,że z pewnością bardziej mają wygórowane ceny za zabudowę, ale mam dużą gwarancję tego,że efekt powinien być odpowiedni.
    Nie zrozumcie mnie żle, nie uważam ,że są naj i koniec, najlepszy tego dowód to moje zapytanie na forum.
  • Poziom 14  
    No skoro masz tyle kasy to można zrobić i tak jak mówisz, ale subwoofer przy okazji wymień na coś konkretniejszego ;p
  • Poziom 10  
    A co masz na myśli bojas pisząc coś konkretniejszego?
    Co można zarzucić tej skrzynce?
    Korzysta i tak w sumie, z technologii Infinity np(SlipStream (TM))
    Poza tym to nie tak,że chcę Bóg wie ile na to wydać,stąd np chęć wykorzystania już tego co jest na "pokładzie".
    Postawiłem sobie granicę na max10tys na zabudowę wraz ze sprzętem i nie chcę jej przekroczyć,
  • Poziom 25  
    Jeśli nie zrobią konkretnej zabudowy to 1200 zł za montaż to już przegięcie.

A i jeszcze pytanie odnośnie przodu... Będzie 1 zestaw odseparowany?
    Jeśli tak to po co wzmak 4 kanałowy? Chyba że pójdzie w Bi-ampingu :P

Dodano po 1 [minuty]:

Zostanie Ci ponad 1500 zł więc zmień tego suba na coś z JLa lub Rockforda.
  • Poziom 10  
    Tzn. pierwotnie według moich ustaleń chcieli puścić przedni zestaw odseparowany na mocno skręconym mostku przy wykorzystaniu tej 4kanalówki.
    Jednak po mojej uwadze,że chcę mieć jeszcze coś lekko stłumionego względem przodu chcą dołozyć coś odpowiedniego z tyłu i puścić już normalnie 4 razy każdy kanał.
    Co do zabudowy, to trudno mi się wypowiadać gdyż nie miałem konkretnych wymagań,chodziło mi o coś dyskretnego.
    Zdaję się więc w tej kwestii na ich doświadczenie.
    Jednak za wygłuszenie tyłu plus głośniki na tyl policzyli ok.1200zł, tak więc co do uwagi odnośnie suba na JL niestety budżet nie pozwoli:(

Dodano po 16 [minuty]:

Co do propozycji mi tych wzmacniaczy, uzasadnili mi to tym, że pracują w technologii hybrydowej, łacząc jakość dzwięku klasycznych wzmacniaczy z wydajnością typowych cyfrówek...

Dodano po 5 [minuty]:

Czy macie jakieś rozsądne propozycje zmiany , któregoś z ich komponentów na lepszy, zachowując ten poziom cenowy?
    Jak wspomniałem lubię soczyste mocne brzmienie, lecz zrównoważone, nie męczące wyeksponowaniem , którejś z częstotliwości.
    Nie chcę aby sopran był nachalny, lub "metaliczny" zaś co do subwofera, to chciałbym aby miał spore możliwości, umiał pomasować gdy potrzeba plecy, jednak, nie jestem fanem jakiś, "gówniarskich" instalacji typu najpierw słychać dopiero widać.

Dodano po 2 [minuty]:

Tzn, chodzi mi o dość sporą dawkę basu, jednak, dość żywo reagującą, bez zbędnego opóżnienia czy zbędnego "buczenia" tak lubianego przez tych , którzy lubią wietrzyć łokieć;)
  • Poziom 25  
    truck.cars.pl napisał:
    Tzn. pierwotnie według moich ustaleń chcieli puścić przedni zestaw odseparowany na mocno skręconym mostku przy wykorzystaniu tej 4kanalówki.

Szczerze to po takiej propozycji z ich strony od razy zrezygnowałbym z ich usług. Wzmacniacz nie jest tani a byłby wykorzystany nawet nie w 40%. Dobrze ze zareagowałeś na to. Rozumiem że ta firma nie zamontuje Ci innych klocków niż Infinity?

Dodano po 2 [minuty]:

Według mnie powinieneś kupić komponenty sam i jeśli nie masz czasu na montaż to z tym ewentualnie możesz się udać do nich... Ale to moje zdanie, większość kolegów na forum ma duże doświadczenie w CA więc na pewno Ci dobrze doradzą
  • Poziom 10  
    Oto ich odp odnośnie kupna samemu elementów systemu "GENERALNIE nie instalujemy sprzętu dostarczanego przez klienta (nie dotyczy to radia). JEDYNE co ewentualnie może pozostać to subwoofer choć jego wybór jest dyskusyjny chyba że jest Pan miłośnikiem potężnego basowego grania!"
    Oddam im jednak sprawiedliwość,że oferują sprzęt po cenach sklepów online(w ciemię bity nie jestem, tak więc sprawdziłem ich propozycje, czy aby nie stosują zbyt dużej marży).
    Zaś co do komponentów instalują różne marki dostosowując użyte komponenty pod wymagania brzmieniowe, klienta oraz konkretny typ pojazdu i zabudowy.
    Dlatego, poprosiłem o wyrażenie Waszej opinii nt. brzmienia tych głośników czy wzmacniaczy, być może ktoś już to wcześniej slyszał?
    Oraz liczylem na np jakąś alternatywę dla Infinity w tej półce cenowej, dającą jeszcze lepszy efekt?
  • Poziom 36  
    truck.cars.pl napisał:

- zestaw głośników przednich Infinity Kappa 65.9cs 899zł
    system 2-drożny o audiofilskich ambicjach i dynamice!

Oprócz tego hasła o ambicjach to raczej trudno mieć zastrzeżenia.
    truck.cars.pl napisał:

Jeśli wykonują to według własnego projektu z obiciem z naturalnej skóry pod kolor tapicerki to uważam że jest to dobra cena ;
    truck.cars.pl napisał:

Brak uwag ;
    truck.cars.pl napisał:

- wzmacniacz na głośniki Infinity Kappa Four 1799zł
    - wzmacniacz na subwoofer Infinity Kappa One 1799zł

Wzmacniacze wybrał bym dopiero po tym jak zrobili by samochód i w nim odsłuchiwał po kolei kilku/kilkunastu ;
    truck.cars.pl napisał:

- kondensator stabilizujący zasilanie Stinger 5F 899zł

To jest dla mnie zagadka na jakiej podstawie wybrali akurat to ;
    truck.cars.pl napisał:

- okablowanie i akcesoria montażowe ~ 650zł

Nie wiem co wchodzi w skład tego i jak zostało dobrane ;
    truck.cars.pl napisał:

- montaż i STROJENIE systemu 1200zł

Nie wiem jak stroją , czym i co więc nie będę się wypowiadał .
  • Poziom 10  
    Tak panenle wykonują zawsze pod dane auto według własnego projektu i obijają skórą.
    Co do kabli to stosują EAGLECABLE, i ma być wykonana pełna nowa instalacja.
    Marki na jakich opierają swoje instalacje to najczęściej:
    Infinity, JBL, JVC, RS Audio, Genesis

Jako plus dodam ,że właściciel ma uprawnienia sędziego PASCA.
  • Poziom 25  
    No więc jeśli sam nie chcesz tego robić to jesteś "skazany" na Infinity :)
    Co do Suba, jeśli nie chcesz tego JLa a ma być mocno to RE SE-12 D4
  • Poziom 35  
    Ja mam tylko zastrzezenia co do ceny kabli oraz kondensatora ktory czy jest potrzebny a przedewszystkim 5F.... no mam obiekcje...... okablowanie no troche przesada owszem policzmy z 300zł na 2xRCA ale kable glosnikowe to mysle ze max 100zł chociaz sam nigdy bym nie dal wiecej niz z 50zł a i RCA tak drogich bym nie kupowal ( mam inne sprawdzone za pol ceny ) a wracajac do kondka 900zł ???? Pytam po co jak juz ma byc to proponuje podpiac instalke bez niego posluchac pozniej zamontowac jego jak nie uslyszysz ani nie zauwazysz roznicy to 900zł zostaje w kieszeni , wygluszenie 600zł no ok ale ciekawe czym wygluszaja choc co prada przy wygluszaniu wiedza jest wazniejsza od komponentow ,

Skoro oni wszystko maja robic to powiem ci szczeze jak nie masz duzego doswiadczenia w dziedzinie to pogadaj z nimi ze maja polorzyc instalke wygluszyc zamontowac panele i wtedy maja zadzwonic do ciebie bo chcesz wtedy wybierac komponenty za pomoca odsluchu i niech podlanczaja a ty bedziesz sluchal bo wcale sie bym nie zdziwil jakby dla ciebie system o polowe tanszy zagral lepiej... a wywody ze za 8000zł mozna zlorzyc duzo lepszy zestaw ocierajacy sie o High end pozostawie dla siebie ;) Bo wydaje mi sie ze ty tego nie potrzebujesz

Dodano po 1 [minuty]:

Sub to tragedia :D
  • Poziom 10  
    No niestety, zdaję sobie sprawę,że najprawdopodobniej sub jeśli nie teraz to w przyszłości pójdzie do wymiany... jak widzę to najsłabszy element tej instalacji a jego zastosowanie zostało i przez nich samych dośc delikatne ujęte jako "subwoofer choć jego wybór jest dyskusyjny chyba że jest Pan miłośnikiem potężnego basowego grania!"
    Co proponujecie, w to miejsce rozsądnego cenowo, chodzi mi o dość potężne brzmienie soczyste, lecz jak wspomniałem powyżej, chcę o ile to możliwe połączyć to mocne brzmienie wraz z szybką odpowiedzią głośnika, bez sladu ociężałości.
  • Poziom 35  
    RF P3 210 ' bedzie i precyzja i kop i jakosc ;) Ale radze odsluchiwac bo nie sztuka wydac prawie 9000zł i byc zadowolonym gorzej jak by sie okazalo ze wydajac 4000zł poziom zadowolenia nie byl by wcale mniejszy , CA trzeba budowac malymi krokami jezeli jezdzisz maluchem i przesiadzesz sie do audi A65 to bedziesz bardzoi zadowolony ale jezeli z malucha przesiadziesz sie najpierw na... no nie wiem.... mercedesa S 2010 rok tez bedzie rewelacja bo to jasne ale gdy sie przesiadziesz do A6 to bedziesz sie czol jak w starym gruchocie

Tu bedzie analogicznie kupujesz sprzet z wysokiej polki a wczesniej pewnie slyszales tylko serie wiec jasne ze bedziesz zadowolony ale byc moze jezeli najpierw ci dadza mozliwosc odsluchu systemu tanszego i i taki cie zadowoli... pomijam to ze na drozszym sprzecie maja wieksza prowizje i dla udowodnienia ci jego wyzszosci i tego ze warto doplacic moga go "nie dostroic" i ten tanszy przegra przez taki zabiueg w przedbiegach
  • Poziom 10  
    SynDMX.. :)
    "No więc jeśli sam nie chcesz tego robić to jesteś "skazany" na Infinity Smile
    Co do Suba, jeśli nie chcesz tego JLa a ma być mocno to RE SE-12 D4"

Gdybym czuł się na siłach z chęcią bym sam się tym zajął, ale wiesz, dla mnie to sporo kasy na audio i owszem gdy mowa była o montażu, obecnego JBL i jego piecyka także JBL czy prostej zabudowie zestawu dwudrożnego alpine, to się w to bawiłem, jednak nie ukrywam, mam trochę obawy "uczyć się" na sprzęcie za ladne parę tys. :/

W jakich cenach chodzą wspomniane przez Ciebie suby? I w jakiej zabudowie one idą?

Dodano po 7 [minuty]:

Sanders156
    "Tu bedzie analogicznie kupujesz sprzet z wysokiej polki a wczesniej pewnie slyszales tylko serie wiec jasne ze bedziesz zadowolony ale byc moze jezeli najpierw ci dadza mozliwosc odsluchu systemu tanszego i i taki cie zadowoli... pomijam to ze na drozszym sprzecie maja wieksza prowizje i dla udowodnienia ci jego wyzszosci i tego ze warto doplacic moga go "nie dostroic" i ten tanszy przegra przez taki zabiueg w przedbiegach"

Swój wstępny wybór firmy car audio oparłem, na opiniach klientów, a nie reklamie, natomiast aby oddać im sprawiedliwość to dostałem dwie propozycje od nich ten zestaw oparty na Infinity jako lepszej jakości i cenie oraz taki:

"ZESTAW power Hi-Fi do AUDI A6 C4 - OPTYMALNY
    --------------------------------------------
    - zestaw głośników przednich JBL Pro POWER P6560c 699zł
    system 2-drożny o dynamicznym, ale nieagresywnym brzmieniu!
    - wzmacniacz na głośniki JBL GTO 752E 599zł
    - wzmacniacz na subwoofer JBL GTO 7001E 999zł
    - kondensator stabilizujący zasilanie Stinger 1F 449zł
    - okablowanie i akcesoria montażowe ~ 500zł
    - subwoofer JEST
    - montaż i STROJENIE systemu 1000zł
    =======================================
    RAZEM na gotowo 5.346 zł "

Podali mi ten oparty na JBL oraz jako lepszą alternatywę ten Infinity.

Dodano po 9 [minuty]:

A to kilka przykładów ich instalacji , które już wykonali:

Dodano po 2 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/68_1277802596.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/83_1277802596.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/46_1277802596.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/64_1277802596.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/42_1277802596.jpg
  • Poziom 35  
    Ja rozumiem poprostu staram sie tobie uswiadomic ze tu odsluch jest najwazniejszy bo to ma sie podobac tobie a nie innym... I nie wiesz jaki progil brzmienia odpowiada bardziej tobie... to jest twoja sprawa ja do konca nie potrafie sie do niej odniesc bo jedni maja fan z tego ze maja sprzet w aucie a dla innych 90% przyjemnosci to zmiana komponentoiw , strojenie , praca przy systemie w sloneczny dzien pijac piwko i uciecha z malych sukcesow jak zrobienie porzadku w kablach , wygluszeniu drzwi czy podlaczenie kolejnego wzmaka czy radia poszezajac swoje horyzonty dlatego ze jestem, przedstawicielem tej drugiej gdupu nie potrafie sie odniesc do konca do twojej sytuacji jedynie moge polecic przedewszystkim odsluch chyba ze wydajesz takie kwoty lekka reka... nie zycze ci tez tego zebys po wydaniu prawie 9000zł wsiadl do samochodu gdzie system gra warty 2000zł ale jest dopieszczony i gra w profilu brzmieniowym ktory bardziej ci sie spodoba ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Co do instalek to widac ze wiedza co robia ale nie ukrywajmy jezeli sie wyciaga od klienta tyle kasy to wystarczy na wykonanie pieknej zabudowy ;)

Pytales sie jak uzasadniaja zastosowanie kondensatora ??
  • Poziom 25  
    Rozumiem Cię doskonale ale przez zamontowanie sprzętu przez jakaś firmę nie poczujesz pełnej satysfakcji :) Wiadomo że jeśli robią to profesjonaliści to brzmienie powinno być bardzo dobre, ale kolejne dokładanie klocków, kombinowanie, montowanie itd to czysta przyjemność :)
    Głośnik który polecam to Re Audio SE-12 D4, naprawdę potrafi nieźle kopnąć. Zastanawiałem się nad nim ale mój wzmak go niestety nie zasili odpowiednio. Cena nowego około 900 zł. Co do obudowy to słyszałem go w obudowie zamkniętej i byłem zaskoczony połączeniem mocy, ciśnienia i dynamiki. Radził sobie z każdym kawałkiem, od House po HH.
  • Poziom 10  
    Sanders156... proszę Cię nie załamuj mnie;)

Oczywiście rozumiem co masz na myśli... Jednak problem jest taki,że ja mam do firmy CarAudio 300 km, więc nie bardzo jest jak, poświęcić czas na próby eksperymentowania...

Każdy ma swój kawałek chleba :) Więc uwierz mi, kiedy jestem z 20 h na nogach i mam z 1100 km po polskich drogach to ostatnia rzecz o jakiej myślę to dalesze patrzenie na moje auto:D

Dodano po 6 [minuty]:

Odnośnie cen usług rozumiem po powyższych postach,że są dość wysokie, ale jeśli idzie za nimi jakość to do zaakceptowania.(mam na myśli montaż wytłumienie etc).

Natomiast nikt się nie wypowidział wprost co sądzi i zestawie głośniki-wzmacniacz, chodzilo mnie np o kogoś kto miał możliwość już je słyszeć lub miał do czynienia z nimi.
    Wiadomo ,że suche fakty z opisu technicznego a odsłuch to dwie zupełnie rózne sprawy i kto jak kto ale Wy o tym najlepiej wiecie.:)

Dodano po 49 [sekundy]:

Powiem Wam ,że głośniki jak głośniki, tzn ich cena, ale ceny piecyków mnie trochę zaskoczyły... Czy są warte tej kasy?
  • Poziom 35  
    Ceny sa uczciwe pod warunkiem ze dysponuja odpowiednia wiedza a pewnie dysponuja bo instalki sa profi , tak jak wspomnialem uwazam ze cena kabli za wysoka a kondensator to cena jest skandaliczna biora pod uwage ze byc moze nie jest potrzebny

Dodano po 1 [minuty]:

Co do sprzetu sie nie wypowiadam bo nie sluchalem.... a mowiac o odsluchu mowie o tym ze jak im zawieziesz auto to bedziesz na miejscu wiec jak zrobia instalacje to warto bylo by poswiecic godzine czy dwie wkladajac i podpinajac pod ta instalacje rozne wzmaki , i glosniki zeby wybrac pod siebie
  • Poziom 10  
    Przyznam Ci się szczerze sanders,że odnośnie propozycji instalacji oparłem się wyłącznie na ich doświadczeniu, rozmawiałem jedynie odnośnie brzmienia jakie chciałbym uzyskać, Oni zaś mieli to wziąść pod uwagę bazując na tym co sami już słyszeli.
    Drugą kwestią,że po instalacji, wstępnie stroją system, a po "wygrzaniu" zapraszają ponownie do siebie aby już go wypieścić pod upodobania klienta, ktory już zdąrzył się trochę osłuchać wygrzewając system i wie co ewentualnie go drażni lub czego brakuje.

Odnośnie zainstalowania kondka o pojemności az 5F być może, wynika to z ich doświadczeń z tymi piecami?
    Bo nie wiem czy zwrócileś uwagę,że w tej tańszej instalacji opartej na JBL zaproponowali zastosowanie tańszego 1F?

Spytam ich o to i napiszę co mi odpowiedziano;)

Dodano po 2 [minuty]:

Sanders"Co do sprzetu sie nie wypowiadam bo nie sluchalem.... a mowiac o odsluchu mowie o tym ze jak im zawieziesz auto to bedziesz na miejscu wiec jak zrobia instalacje to warto bylo by poswiecic godzine czy dwie wkladajac i podpinajac pod ta instalacje rozne wzmaki , i glosniki zeby wybrac pod siebie"

Jest to o tyle problematyczne,że na wykonanie instalacji dali sobie 3-4 dni, więc musze im pozostawić auto a jak wspomniałem nie mieszkam blisko, więc aby zrobić tak jak proponujesz musiałbym jeżdzić kilka razy po 300km w jedną stronę, albo zastrzymać się tam w hotelu.. :/

Dodano po 9 [minuty]:

A co sadzicie o jednostce centralnej Alpine 117 Ri?
    Kupiłem ją jakiś czas temu i nie chciałem zmieniać póki co...
  • Poziom 35  
    No Hotelik Panienki Piwko i urlopik..... masz cos przeciwko :D hahahah.....

Po tym co piszesz jest to profesjonalna firma napewno bedziesz zadowolony z brzmienia...
  • Poziom 10  
    Hahah co do tego urlopu to niezły pomysł, tylko bez karty bankomatowej;P

Bo jak by się bal zaczął to mogłoby się okazać ,że po 3 dniach instalacja nie wyniesie mnie 9 tys a z 15... no ale pewnie wspomnienia by były:D

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście mówiąc poważnie, nadal czekam na ocenę kogoś kto miał do czynienia już z tymi komponentami Infinity...