Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy warto ujawniać swój adres IP/MAC na forum?

04 Lip 2010 20:54 18985 104
    Darrieus
    Poziom 38  
    Cytat:
    Modem włączony do sieci kablowej skanuje sieć właśnie w poszukiwaniu CMTS`a, aby otrzymać IP.

Skanuje czy wysyła jakiś broadcast, bo to zasadnicza różnica. ?
    krakarak
    Poziom 39  
    Autorka tego tematu przesadza ze swoja chorobliwą wręcz podejrzliwością i chęcią ukrywania IP /MAC. Wszędzie widzi potencjalnych złodziei lub prowokacje krwiopijców - operatorów internetowych, którzy zrobią wszystko, aby Kowalskiego ukarać lub zamknąć w areszcie. Podzielam zdanie niektórych trzeźwo myślących, że "skórka nie warta wyprawki" w analizowaniu podawanych danych na tym forum. Czy to jedyne forum w Polsce, czy to jedyne miejsce gdzie takie dane są podawane ? Nie. Poza tym potrzebna jest wyodrębniona grupa dobrze opłacanych ludzi, których jedynym celem byłoby śledzenie wszelakich dyskusji w internecie, zbudowanie potężnej bazy danych oraz uprawnienia specsłużb w dostępie do danych osobowych. A wszystko to po to by Kowalski nie podzielił łącza ze swoją żoną. Polska to nie Chiny.

Moderowany przez witux:

Przypominam o Regulaminie pkt. 10.8. W przeciwnym razie będą wciągnięte odpowiednie konsekwencje.

Darrieus
    Poziom 38  
    Jest wiele stron/forów gdzie pod wypowiedzią użytkownika pojawia się jego IP/Host i nikt nie płacze z tego powodu a wielu jest ze stałym IP i ci powinni obawiać się najbardziej - tylko czego ? Chyba tego że jak komuś nie spodoba się jego wypowiedź to dostanie icmp flooda, faktycznie tragedia tylko się pochlastać. (drop icmp i se flooduj w powietrze)
    mat_ed
    Poziom 43  
    :arrow: krakarak, nikt nie zabrania dzielenia Internetu ze swoją żoną. Temat dotyczy potencjalnych zagrożeń wynikających z udostępnienia swojego adresu IP/MAC. Jesteśmy na Elektrodzie, a nie innym forum. Żadna grupa, dobrze opłacanych ludzi nie jest potrzebna (wiesz do czego służą wyszukiwarki?), potrzeba jest natomiast uświadamiania mniej świadomych pewnych zagrożeń!

:arrow: Darrieus, przeczytaj raz jeszcze temat, ze zrozumieniem, a nie będziesz miał już wątpliwości czego user powinien się obawiać. Na chwilę obecną, tworzysz zbędny off topic!
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    krakarak
    Poziom 39  
    mat_ed napisał:
    :arrow: krakarak, nikt nie zabrania dzielenia Internetu ze swoją żoną. Temat dotyczy potencjalnych zagrożeń wynikających z udostępnienia swojego adresu IP/MAC. Jesteśmy na Elektrodzie, a nie innym forum. Żadna grupa, dobrze opłacanych ludzi nie jest potrzebna (wiesz do czego służą wyszukiwarki?), potrzeba jest natomiast uświadamiania mniej świadomych pewnych zagrożeń!

:arrow: Darrieus, przeczytaj raz jeszcze temat, ze zrozumieniem, a nie będziesz miał już wątpliwości czego user powinien się obawiać. Na chwilę obecną, tworzysz zbędny off topic!

:arrow: mat_ed : proszę zrób podsumowanie "pewnych zagrożeń" opisanych w tym temacie. W punktach i rzeczowo. Jakież to zagrożenia mnie czekają w przypadku podania na tym Forum adresu IP oraz MAC karty sieciowej. Nie uogólniaj, lecz wskaż mi konkretne zagrożenie - np. zerwanie umowy, wyłudzenie pieniędzy lub inne przekręty finansowe, włamanie się do mego komputera i kradzież danych, publiczne podanie moich danych osobowych. Z podziałem na to co może mi złego zrobić złośliwa osoba fizyczna znająca się na budowie sieci, protokole TCP/IP, systemach operacyjnych, a co usługodawca internetowy. Uwzględnij również możliwości w dostępnie do innych danych potrzebnych do zlokalizowania mnie, by mieć 100% pewność, że 84.12.213.11 i 00-0c-7f-a1-c4-da to Jan Kowalski z Tczewa, ul. Długa 7/12.
    Samą wyszukiwarką i whois wiele się nie zdziała.
    Przeczytałem kilka razy ten temat, lecz zrozumienia dla niego nie mam. Lecz jak ktoś będzie lepiej się czuł nie ujawniając lub maskując część IP / MAC to jego sprawa. Ja zagrożeń dla mego bezpieczeństwa nie widzę.

Susan napisał:
    krakarak napisał:
    Przeczytałem kilka razy ten temat, lecz zrozumienia dla niego nie mam. Lecz jak ktoś będzie lepiej się czuł nie ujawniając lub maskując część IP / MAC to jego sprawa. Ja zagrożeń dla mego bezpieczeństwa nie widzę.
    Czy oprócz deklaracji, że nie cenisz swojej prywatności w tej kwestii oraz stwierdzenia, że ewentualne zagrożenia opisane w tym wątku akurat Ciebie nie dotyczą, chcesz jeszcze coś wnieść do tematu?

Tak - bardzo proszę, abyś spokojnie przeczytała co napisałem i nie stosowała zasady, że kto nie z nami ten przeciw nam. Wypowiedziałem swoją opinię na ten temat popartą doświadczeniem. Prywatność sobie cenię, lecz nie dojdzie do jej naruszenia przez ujawnienie IP / MAC na tym Forum.
    GladiroR
    Poziom 26  
    bogiebog napisał:
    GladiroR napisał:
    Dziwne, że sam Twórca
    Cytat:
    ipconfig /all >>"%temp%\log1.txt"
    tracert -d 74.125.43.105 >>"%temp%\log1.txt

nic nie odpisuje w tym wątku :)
    Wygląda na to że jestem "wilkiem" w sprawie, więc będzie bardziej fair jak wypowiedzą sie inni "owieczki" czy to co "wilk" robi jest OK czy nie.

Najchętniej to bym napisał jakiś programik do zbierania tych podstawowych informacji konfiguracji sieci zamiast kulfonić w CMD-ie. Nie siedzę w sieciach kablowych więc nie orientuję się w praktykach wymuszania odszkodowań za to że dwa komputery pociągnęły z jednego smoczka. Gdyby taki programik istniał to by mu można dodać opcję "anonimizuj moje dane".

piterus99 napisał:
    w rzeczywistości część z tych problemów nie wymaga(nawet nie potrzebuje) tej wiązanki.

Potrzeba czy nie to sie wychodzi później, a z punktu widzenia efektywności pomocy lepiej mieć to od razu zamiast "a daj jeszcze to", "a podaj jeszcze tamto", "a jeszcze to..." w osobnych postach i temat rozciąga się jak stare kalesony. Coraz częściej programy mają wbudowana diagnostykę że jak się wykładają to proponują przesłanie diagnostyki do producenta softu, włączając w to cała "wiązankę" informacji o systemie.

to tyle od "wilka"

Mi się wydaje, że przydałaby się lista konstruktywnych skutków podania IP/MAC. Zrobić taką listę w nowym wątku i następnie dopisywać do każdego:

Cytat:
    ipconfig /all >>"%temp%\log1.txt"
    tracert -d 74.125.43.105 >>"%temp%\log1.txt

tekst: Przeczytaj jakie mogą być skutki podania adresu IP/MAC.

I moim zdaniem wilk byłby syty i owca cała oraz problem rozwiązany, bo każdy będzie wiedział, co ryzykuje podając ów informacje. Trzeba brać pod uwagę, że w większości przypadków prędzej czy później ipconfig /all jest niezbędny. A wysyłanie w prywatnych wiadomościach będzie robić burdel z prostej przyczyny, że jak się odpisuje w kilku tematach to później trudno wszystko opanować i zapamiętać co do czego.
    Uważam, że użytkownicy powinni być świadomi jakie konsekwencje może ponieść (przynajmniej w teorii) przy podawaniu do publicznej wiadomości IP/MAC. Co sądzicie o takim rozwiązaniu tej sytuacji?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    narkoholik
    Poziom 30  
    Staram się nie zaśmiecać tematu (w razie czego KOSZ).

Też myslałem aby SUSAN przygotowała FAQ bez zbędnych komentarzy ale gdyby ludzie je czytali nie byłoby tylu postów/tematów. Poza tym mnóstwo już napisano w sieci.

A konstruktywne skutki.... to można znaleźć na stronach typu hack..... chcecie aby dyletanci zaczeli grzebac gdzie nie powinni ?

Dlatego właśnie nie piszę o szczegółach a co do anonimowości i zagrożeń - nie potrzebne mi narzędzia ani specjalna wiedza aby utrudnić komuś życie. Takie kwestie bezpieczniej rozważać na PW.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mat_ed
    Poziom 43  
    FAQ to zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Tak więc tworzenie FAQ i umieszczanie takiego tematu w stosownym dziale jest bez sensu. W celu efektywniejszego uświadamiania, wystarczy ten temat podwiesić w dziale sieci i po sprawie. Wcześniej ew. trochę go przeczyścić.
    GladiroR
    Poziom 26  
    Mi też się wydaje, że podświetlić temat + dodawać linka do niego przy każdym "wklej ipconfig...".
    krakarak
    Poziom 39  
    GladiroR napisał:
    Mi się wydaje, że przydałaby się lista konstruktywnych skutków podania IP/MAC. Uważam, że użytkownicy powinni być świadomi jakie konsekwencje może ponieść (przynajmniej w teorii) przy podawaniu do publicznej wiadomości IP/MAC. Co sądzicie o takim rozwiązaniu tej sytuacji?

Stanowczo popieram opracowanie i podczepienie takiej listy !
    Mam tylko małą prośbę - aby w tej liście nie było zwrotów,
    cyt.:
    "utrata pewnej anonimowości", "świadomy ewentualnych zagrożeń", "potencjalne zagrożenia", "temat ma charakter przede wszystkim informacyjny", "puzzel do układanki", "obniżenie progu prywatności nieświadomych użytkowników" itd.
    Czytając o zagrożeniach chciałbym je dokładniej poznać. Literalnie a nie beletrystycznie.
    Mając listę namacalnych negatywnych skutków podania swego IP / MAC będę świadomie a nie poprzez wiarę, chronił te dane.
    Tak więc z niecierpliwością czekam na realizację tego pomysłu.

Pozdrawiam i przepraszam tych, których uraziłem poprzednimi wypowiedziami.
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda
    No dobra moi mili.

3 grosze ode mnie. IP jest wyciągalne milionem sztuczek znanych przeciętnemu administratorowi sieci i dopóki nie mamy do czynienia z TOR to jegomościa mamy na tacy. NAT to pestka.

MAC jest już trudniej dostępny, newralgiczny w specyficznych sieciach jak np. neo, netia. UPC nie jestem pewien ale tam IP jest z tego co kojarzę stałe w Chello więc problem jest podobny jak w sieciach LAN.
    Teraz Mac scan wyciąga wszystkie MAC w sieci LAN. Spryciarz poskanuje arpingiem sieć i też dostanie zestaw maców. Zrobi arpspoof i przez półprzytomnego administratora sieci jest wykrywany momentalnie. Całkiem przytomny dowiaduje się o tym mailowo bo odpowiednio skonfigurowany DHCP będzie uprzejmie donosił.
    Techniczne zagrożenie znajomości mac adresu do spółki z IP jest uzależnione dostępem do infrastruktury tego samego ISP więc mamy zakres podejrzanych zawężony często do osiedla czy części miasta. Dalej wraca zasada przytomnego admina, który podzieli sobie klasy adresów logicznie.

Druga strona medalu.
    Nie wiem czy elektroda jest zobowiązana do pełnienia funkcji uświadamiacza. Nie widzę nigdzie na forum propagowania przez nas idei bezpieczni w sieci i temu podobnych akcji więc pytanie czy mamy sobie zaprzątać głowę sprawami, które są głównie w rękach samych użytkowników?
    IP/mac to tylko dwie z danych. Teraz popatrzcie na ilości adresów mail, numerów gg, jabber id, zbieraninę stron www. Czy przed tym też będziemy przestrzegać użytkowników?
    Nie podawaj w profilu swojej www bo ktoś Ci puści na serwerze robota, który znajdzie lukę w zabezpieczeniach i będzie atak CrossSite Scripting albo będzie Ci katował serwer atakami DoS.
    Każda sekcja ma swój bazar są w ogłoszeniach numery telefonów i jakoś nikt się tematem nie przejął bo to osobista decyzja użytkownika podać swój numer telefonu.
    Skoro szukający pomocy wystosował prośbę, a nie polecenie podaj ipconfig /all to albo się do niej przychylamy albo nie to przecież proste.
    Nie widzę tu specjalnych przesłanek do jakichkolwiek zmian w regulaminie forum, ogłaszania czegokolwiek czy innych jeszcze praktyk.
    Jak znikną bardziej wrażliwe dane z forum to pomyślimy o tych mniej istotnych jak IP czy MAC.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    BUCKS
    Poziom 35  
    Jeśli ktoś chce być anonimowy w sieci na 100% to niech zrezygnuje z netu ;)
    Każdy podłączając się do netu rezygnuje z części swojej prywatności. Trzeba mieć tylko świadomość tego, że jeśli już coś wrzucimy do netu to w teorii zostaje tam już na zawsze, nawet jeśli usuniemy sami z serwera.

Warto wspomnieć przypadki z NK gdzie ludzie wrzucali z pozoru niewinne fotki, a potem okazywało się, że zdemaskowani zostali tajniacy, że US miał dowody na nieujawnione dochody, złodzieje mieli namiary na tego kogo warto okraść itp.

W życiu prywatnym większość stara się ukryć przed światem niemal wszystko na swój temat, natomiast w necie jest tendencja odwrotna.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    BUCKS
    Poziom 35  
    gusioo zapewniam Ciebie, że podając nr rejestracyjny tysiące "zwykłych" ludzi w Polsce będzie miało dostęp do Twoich danych osobowych, jeśli akurat będziesz dla nich na tyle ważny, aby chcieli je uzyskać. Sam adres ip należący do lokalnego providera da Tobie akurat więcej anonimowości względem tych samych "zwykłych" ludzi.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mat_ed
    Poziom 43  
    Cytat:
    Wpisz adres NEO, okaże się, że identyfikujesz TPSA gdzieś w Warszawie, a nie Jana Kowalskiego w Wołominie.

Ale ta informacja, jest już jakąś wskazówką, która ułatwi namierzenie delikwenta, prawda?

Cytat:
    Równie dobrze możesz troszczyć się o wakacyjne ciąże, przecież to też efekt braku świadomości w pewnych sprawach (z tym, że IP łatwiej, niż kandydatkę na przypadkową matkę, poznać).

To efekt braku świadomości w sprawach antykoncepcji, o którym to społeczeństwo jest również uświadamiane, podobnie jak użytkownicy czytający ten temat. W czym więc ten temat Ci przeszkadza?

Ponadto, mimo wszystko, wypada być trochę milszym dla Kobiety.
    BUCKS
    Poziom 35  
    a skoro wiemy już, że to TPSA Warszawa to teraz nieoficjalnie można dowiedzieć się jaki jest adres delikwenta pod którym świadczona jest usługa. Gorzej jeśli będzie to jakaś kawiarenka internetowa ale nawet wtedy jest jeszcze nadzieja ;)
    GladiroR
    Poziom 26  
    Gusioo napisał:
    Susan napisał:

Susan napisał:
    Daruj sobie kolego osobiste uwagi, uszanuj to, że admin dopiero co otworzył temat.

Widać uznał, że zbyt mało się ośmieszyłaś.
    .

Moim zdaniem uwaga lekko nie na miejscu. Skończymy te brednie, bo do niczego to nie prowadzi. Susan zrób miniFAQ, jak wyżej napisał admin i nie ma sensu polemizować z niektórymi osobami, bo wiadomo, że każdy ma inne zdanie na ten temat. Kto nie chce iść z inicjatywą uświadamiania ludzi to trudno, widocznie lepiej mu się żyje z osobami mało wiedzącymi...
    Matuzalem
    Poziom 43  
    Chcę tylko tym wszystkim anonimom przypomnieć, że dane personalne wraz z adresowymi są dostępne np. w ... książce telefonicznej.
    Idąc zaś tropem tych nieszczęsnych hackerów na każdym kroku czyhających sugeruję wszystkich rozmówców, którzy mają włączoną usługę identyfikacji numeru traktować jako potencjalnych włamywaczy (albo i gorzej).

Weźcie na wstrzymanie, bo - o ile pierwszy post w tym wątku można było traktować jeszcze na zasadzie ostrzeżenia (próg strachu jest cechą indywidualną), o tyle rozwój tematu wskazuje wyraźnie, że po przeciwnych stronach stoją paranoicy i fataliści.

W ramach rozrywki:
    mat_ed - używasz czasowników w formach męskich. Używasz ich publicznie. Tym samym przyznajesz się do przynależności do jednej z dwóch płci i ...
    Cytat:
    ... ta informacja, jest już jakąś wskazówką, która ułatwi namierzenie delikwenta, prawda?

Może więc jednak Szanowni Państwo mniej formy, a więcej treści w tych Waszych wywodach - skoro już muszą one być publikowane - mogłoby się znaleźć?
    mat_ed
    Poziom 43  
    Cytat:
    Chcę tylko tym wszystkim anonimom przypomnieć, że dane personalne wraz z adresowymi są dostępne np. w ... książce telefonicznej.

Będą tam tylko wtedy, jeśli sobie tego życzysz. Podobnie ma się sytuacja na forum. Jeśli dany delikwent będzie chciał, to ujawni IP/MAC po analizie obecnego tematu, a jeśli nie, to tego nie zrobi.

Cytat:
    Weźcie na wstrzymanie, bo - o ile pierwszy post w tym wątku można było traktować jeszcze na zasadzie ostrzeżenia (próg strachu jest cechą indywidualną), o tyle rozwój tematu wskazuje wyraźnie, że po przeciwnych stronach stoją paranoicy i fataliści.

Proponuję więc wziąć na wstrzymanie gdyż jako moderator, powinieneś staranniej ważyć słowa. :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    krakarak
    Poziom 39  
    Kilkakrotnie prosiłem o napisanie konkretnych i namacalnych "zagrożeń" wynikających ze znajomości IP/MAC. I co ? I nic. Zero konkretów.
    Koleżanka Susan akcentuje jedynie możliwość wychwycenia tej informacji przez operatorów sieci kablowych i ukarania tych, którzy współdzielą łącze oraz to, że dane te będą pomocne do podejmowania prób włamów do sieci. Próby takie były, są i będą bez względu czy podam swój adres czy nie.
    Inni, że można dowiedzieć się, że mieszkam w Pcimiu. No i co ? A no nic.
    Dla prawdziwego hakera nie jest żadnym problemem włamanie na większość serwerów i nie jest żadną pomocą znajomość mego MAC. A na smarkaczy, którym wydaje się, że mogą dokonywać cudów jak w filmach są służby i policja internetowa.
    Prawdziwym niebezpieczeństwem jest już samo korzystanie z internetu. Dlaczego ? Dlatego, że wielkie korporacje ( Google ) i instytucje bezpieczeństwa ( NSA , ECHELON ) - przykłady najbardziej znane - gromadzą olbrzymią ilość informacji i potrafią powiązać w spójną i logiczną całość nasze "podróże po internecie". Poznają nasze zainteresowania, hobby, zakupy, preferencje seksualne czy religijne, plany urlopowe, kontakty z rodziną czy znajomymi. Dodając do tego dane zebrane z kart bankomatowych ( miejsca zakupów, co kupujemy, wpływy, kwoty ) oraz operatorów telefonii komórkowej ( BTS-y ) mamy filmowy acz realny Matrix. Mają nas jak na widelcu.
    Pamiętam jak w czasie jednej z wizyt w kraju syn pokazał mi na firmowym laptopie ( jeden z najpotężniejszych operatorów GSM w Europie ) co aktualnie przegląda w internecie pan Franczesko w Mediolanie, na jakiej jest ulicy, czy jest w ruchu, jakie numery tel. oraz IMEI są w pobliżu, do kogo należy, czy płaci rachunki, z kim najczęściej rozmawia, treści jego sms-ów, itd.
    Przeżyłem szok.
    Innym szokiem było dla mnie odrzucenie delegacji służbowej mego kolegi z "firmy" gdzie pracuję i wszczęcie postępowania z powodu wyłudzenia pieniędzy. Na podstawie danych otrzymanych z BTS-ów ( jechał z telefonem komórkowym ) udowodniono mu, że nie podróżował taka trasą jak rozpisał w delegacji a zupełnie inną, krótszą i tańszą.
    Może wyszło mi lekko nie na temat, lecz chciałem uzmysłowić, że nasze starania o "pewną formę anonimowości" można o kant d.. potłuc gdy stajemy na celowniku odpowiednio wyposażonych służb lub firm. A dla domorosłych hakerów dane IP/MAC w niczym nie pomogą. Prędzej bańki puszczą nosem niż mi wyrządzą krzywdę.

Dla tych co myślą, że są bezpieczni, bo ukrywają ostatni oktet pytanie - skąd firma Microsoft wie, że trzeba zainstalować "dostępną aktualizację" w naszym chronionym komputerku ? Dlaczego inne aplikacje wyskakującymi okienkami informują o nowej wersji ? Dlaczego wyszukiwarka Google sama podpowiada co wyszukać jak tylko wpiszemy kilka liter a jeszcze nie kliknąłem w Enter ?

I jako ciekawostka: http://davidicke.pl/forum/systemy-szpiegostwa-elektronicznego-t2006.html .

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Cyt.
    "wątki poboczne typu filozoficzno-socjologicznego" - hmmm... gdzie tu filozofia i socjologia ?...
    Będę kończył pisanie w tym temacie, bo kobiety nie przegadam, to samo mam w domu :D .

Pozdrawiam serdecznie.