Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tani płyn nieprzewodzący prądu?

kaziowichura 29 Cze 2010 15:43 3431 6
  • #1 29 Cze 2010 15:43
    kaziowichura
    Poziom 14  

Planuje zalać jakimś płynem urządzenie elektryczne (agregat od lodówki) by je ochłodzić. Dla jasności, nie chcę wlewać do środka ani wywiercać dziur w obudowie - poprostu chce całość umieścić np. w platikowym wiadrze i zalać jakimś dielektrykiem.

I teraz moje pytanie... jakim ? Olej silnikowy to jedna opcja ale troche droga.

Co jest najtańsze, najłatwiejsze do zdobycia i sprawdziło by się w tym zastosowaniu?

0 6
  • #2 29 Cze 2010 15:48
    submariner
    Poziom 32  

olej wazelinowy

0
  • #3 29 Cze 2010 16:07
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 29 Cze 2010 16:27
    karol3
    Poziom 25  

Witam .
    Jeśli już agregat musi być dodatkowo chłodzony, to czy nie wystarczy wentylator o odpowiedniej wydajności powietrza ?
    Pozdrawiam .

0
  • #5 29 Cze 2010 16:37
    kaziowichura
    Poziom 14  

To już mam, działa dobrze w ciągłej pracy dopóki ciśnienie jest mniejsze niż ok 15-20 bar, przy wyższych robią się problemy.
    Podobnie gdy wzrasta temperatura powietrza chłodzenie jest mniej efektywne Normalnie trzymam to na zewnątrz - już nie jest w szklarni ale temperatury ostatnio są wysokie.

Ktoś pewnie zasugeruje dodanie jakiegoś radiatora - myślałem o tym ale z tego co wiem ciężko byłoby przyspawać np miedziane blaszki do obudowy. Zresztą nie mam spawarki

Ponieważ wiem że chłodzenie płynem dawałoby dużo lepsze rezultaty niż powietrzem mój pomysł jest prosty - zalać agregat do wysokości około 10-15 cm (i tak tam zbiera się większość ciepła - wnętrze agregatu to kompresor ze smarowaniem rozbryzgowym). Z oddaniem ciepła z te cieczy już problemu nie będzie

W zasadzie nie potrzebuję dużo tego płynu wystarczy jakieś 5L max na dwie sprężarki

0
  • #6 29 Cze 2010 20:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 29 Cze 2010 20:46
    kaziowichura
    Poziom 14  

Aha, też o tym myślałem, ale sądziłem, że mnie objedziecie na elektrodzie. Każdy taki kompresor ma 3 pinowe 'złączę', kto widział wie o co chodzi. Gdybym znalazł sposób by je idealnie uszczelnić w zasadzie mógłbym nawet wody użyć

0
  Szukaj w 5mln produktów