Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Split, Coolexpert, KFR-09FC, Napięcie na radiatorze j. zew.

29 Cze 2010 17:02 4143 6
  • Poziom 9  
    Witam. Niedawno zamontowałem klimatyzację "Coolexpert KFR-09FC".
    Grzeje chłodzi, a że jest to jednostka wyposażona w rurki z szybko-złączem możliwy był montaż samodzielny (bez utraty gwarancji wg. instalatora podanego w instrukcji ). Dodatkowo część elektryczna wymagała podpięcia jedynie kostki i dokręcenia uziemienia do obudowy.

Wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie to, że dzisiaj przez przypadek dotknąłem radiatora pracującej jednostki zewnętrznej. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy po weryfikacji multimetrem okazało się, że napięcie radiator-obudowa osiągało 5V, a radiator-ja około 20V momentami ok 40V co jest już napięcie powyżej bezpiecznego (24V).
    Po rozmowie z instalatorem podpiąłem kabel jednostki wewnętrznej (zasilanie całego układu) odwrotnie (zamiana fazy z zerem). Napięcie radiator-ja spadło do około 5V momentami 14V. Instalator zasugerował, że napięcie może występować na uziemieniu, jednakże takowe było bliskie 0V. Stwierdził, że jeżeli napięcie na radiatorze jest w przedziale napięć bezpiecznych to wszystko jest prawidłowo.

Moje pytanie jest takie. Czy ktoś już spotkał się z występowaniem potencjału na radiatorze jednostki zewnętrznej, a jeżeli tak to czym jest to spowodowane. Pytam, ponieważ u mnie i zapewne u wielu użytkowników jednostka zewnętrzna stoi na gumowych stopach na balkonie, a jak wiadomo dzieci czy zwierzęta mogą zostać porażone prądem. :?:
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 15  
    Taka jest jakość chińskich wyrobów przy normalnych urządzeniach nie ma prawa występować takie zjawisko.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 1  
    to jest produkt polski a nie chiński.
  • Poziom 9  
    Zaskoczyło mnie podejście instalatora wymienionego w instrukcji jako osobę do kontaktu, który stwierdził, że jak po odwrotnym podłączeniu wtyczki (zamiana fazy z zerem) napięcie nie przekracza 24V to tak ma być. Czy ma może ktoś pojęcie, czym takie zjawisko może być wywołane?
  • Poziom 9  
    może dlatego że nie masz uziemionego budynku :) prąd wyrównawczy nie może popłynąć przez szynę uziemiającą do ziemi :)
  • Poziom 9  
    Więc właśnie zapomniałem dodać, że mieszkam w nowym bloku posiadającym sprawne uziemienie. Jak na razie testy wykonywane różnicówką ;)
  • Poziom 31  
    No cóż dlatego warto docenić reżim technologiczny przy produkcji markowych urządzeń.
    W takim "chińczyku" pewnie obudowa jest uziemiona ale układ sprężarki już nie, gumowe amortyzatory itd. pewnie powinno to być zrobione osobnym połączeniem, rura, obudowa, wymiennik, ale ktoś zapomniał o tym.