Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawanie blachy 5mm (piec CO)

szubertus 29 Jun 2010 20:14 16195 13
    szubertus
    Level 13  
    Witam może pisze nie w tym dziale to z góry sory i proszę o przeniesienie

Chcę pospawać sobie dymnice w piecu do CO (stary piec tylko dorabiam nowe dymnice) i jaki amperaż ustawić na migomacie aby było dobrze wtopione blacha 5mm (wiem że mnie wyśmiejecie jaki ze mnie spawacz - odpowiem żaden ale trochę już się obyłem z tym urządzeniem i wspawałem trochę drutu i będę próbował swoich sił) także za wszystkie odpowiedzi dziękuje a może jakieś spostrzeżenia co do tego spawania i czy pospawa to jako gazem CO2??? bo gdzieś słyszałem że do takich spraw używają ARGONU

dzięki jeszcze raz za odpowiedzi
    pozdrawiam
    Raven999
    Level 14  
    dostosować do rodzaju drutu spawalniczeo orza materiału poszukaj poradnika spawalnika.
    teoretycznie wystraczy załączyć tylko automat. i spawać . uwaga zwracaj uwage aby nie przekroćzyć temperatuty, spawnia dopuszczalnej spawanego metalu, żeby nie ingerować(zmienić jego struktury fabrycznej. wolne chłcznieni nie hartować gwałtownie.

Proszę stosować zasady poprawnej pisowni. Post do poprawy.
    mod - mirrzo
    szubertus
    Level 13  
    dzięki Raven wielkie

drutem 1,2 spawam przy amperażu 150A chyba będzie bo przy większym ścianki nadtapiało za bardzo

Proszę stosować zasady poprawnej pisowni. Post do poprawy.
    mod - mirrzo
    Tomasz.W
    Level 35  
    szubertus wrote:
    ... i jaki amperaż ustawić na migomacie aby było dobrze wtopione blacha 5mm....
    Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Zależne jest to między innymi od średnicy drutu spawalniczego, umiejętności itp. Jeden spawacz będzie spawał prądem np. 160A lecz jego kolega przy takim samym prądzie narobi już "kaszany". Najlepsza metoda to dwa kawałki danego "żelastwa" i....mały test. Po tym wszystko będzie jasne.
    szubertus wrote:
    ... wiem że mnie wyśmiejecie...
    Ja tam nic śmiesznego w tym nie widzę.
    szubertus wrote:
    ... i czy pospawa to jako gazem CO2??? bo gdzieś słyszałem że do takich spraw używają ARGONU ...
    Jeżeli jest to "zwykła czarna" blacha to stosuje się czysty CO² lub mieszankę z niewielkim dodatkiem Ar. Blach "czarnych" czystym Ar się nie spawa. Dobrze by było gdybyś miał podgrzewacz do gazu.
    Raven999 wrote:
    ...dostosować do rodzaju drutu spawalniczeo orza materiału poszukaj poradnika spawalnika....
    Bez "półlitry" nie da się tego zrozumieć.
    Raven999 wrote:
    ...aby nie przekroćzyć temperatuty, spawnia dopuszczalnej spawanego metalu....
    Hmmm....
    Raven999 wrote:
    ...żeby nie ingerować(zmienić jego struktury fabrycznej...
    W trakcie procesu spawania struktura materiału w obrębie spawu zawsze ulega zmianie, powstają naprężenia itp. Z tej to przyczyny po spawaniu stosuje się (czasami) odpuszczanie.
    Raven999 wrote:
    ...wolne chłcznieni nie hartować gwałtownie.
    Widziałeś kiedyś żeby ktokolwiek hartował elementy kotła :?:
    Raven999
    Level 14  
    widziałem proszę pana . bo mam styczność z kotłami o mocy nawet rzędu do 5...Gigawtów proszę pana. T.W
    Tomasz.W
    Level 35  
    Raven999 wrote:
    ....widziałem proszę pana....
    To poproszę o wyjaśnienie które elementy kotłów czy to CO czy też energetycznych muszą być hartowane.
    Raven999 wrote:
    ....bo mam styczność z kotłami o mocy....
    No niestety, ja nie mam "styczności", ja jedynie 18 lat przepracowałem w energetyce.
    asako
    Level 14  
    Spoina powinna powinna zapewniać trwałe połączenie elementów, jeśli trzeba można zastosować dwa-trzy ściegi. Podany przez ciebie prąd jest wystarczający, należy oczyścić krawędzie do spawania do czystego metalu i spawać. Spawanie najlepiej przeprowadzić np. pod wiatą aby nie było przeciągów, przepływ gazu ustal na ok. 10l/min.
    Oraz:
    Zwykłe blach też spawa się w osłonie argonu (metoda TIG).
    Podgrzewacz gazu nie jest ci potrzebny.
    Drut do spawania wystarczy jakikolwiek stalowy, lub proszę taki G3Si1
    Tą zmianą struktury to się nie przejmuj bo nie masz na to wpływu, rozrost ziaren nastąpi ale to nie ma znaczenia dla Ciebie.
    A z tym hartowaniem to przesada, odpuszczanie tak.
    szubertus
    Level 13  
    dziękuje wszystkim za pomoc

a czy taki matowy nalot (zgorzel) na całej spoinie może być przyczyna tego że nie oczyściłem dobrze blachy tj. do czystego żelaza????

jeszcze raz wszystkim dzięki za zaangażowanie

pozdrawiam Bartek
    Raven999
    Level 14  
    a ja ma inżyniera i pracuje w energetyce, na budowach elektrowni w niemczech, niektore czesi trzeba tak robic , ale nie powiem tobi ktore bo to tajemnica konstrukcyjna ;)

Aby nie otrzymywać następnych ostrzeżeń, proszę o poprawienie błędów w pisowni i pisanie tak, żeby czytający zrozumieli tekst. Do sprawdzania błędów służy przycisk PISOWNIA.
    mod - mirrzo
    Tomasz.W
    Level 35  
    Raven999 wrote:
    a ja ma inżyniera i pracuje w energetyce, na budowach elektrowni w niemczech, niektore czesi trzeba tak robic , ale nie powiem tobi ktore bo to tajemnica konstrukcyjna ;)
    Nie bądź śmieszny. Zanim szanowny pan inżynier napisze jeszcze cokolwiek innego to należało by wróć do szkoły na lekcję języka Polskiego. Zresztą, przeczytaj sobie regulamin.
    asako
    Level 14  
    Zgorzel to nie jest terminologia spawalnicza i nie wiem co to oznacza.
    Trudno podać przyczynę jak nie znamy prawidłowego opisu spoiny.
    Matowy nalot może być skutkiem zbyt słabej ochrony łuku spawalniczego przed dostepem tlenu przez gaz ochronny. Czyścić nalezy do powierzchni metalicznej stali (stop żelaza i węgla + i nne składniki).

Dodam tylko,że są dziedziny techniki spawalniczej gdzie nie można czyścić szczotką stalową pewnego rodzaju (energetyka) połączeń spawanych, ale tam są zupełnie inne wymagania odnośnie jakości połączeń spawanych.
    cranky
    Level 26  
    Raven999 wrote:
    a ja ma inżyniera i pracuje w energetyce, na budowach elektrowni w niemczech, niektore czesi trzeba tak robic

Rozumiem z twojej wypowiedzi że masz inżyniera... w rodzinie (to się zdarza) i sypiesz węgiel do kotła 9GW gdzieś w okolicach czeskiego Chomutowa?
    Raven999
    Level 14  
    Kierownik projketu firmy"X" Nehurat 1500 [MWel] elektronia na prametry pary nadkrytyczne. A brygade to miałem 350 w ty spawczy

Za dużo błędów i słowotoku pisanego bez zrozumienia.
    Proszę się poprawić, gdyż są już 4 ostrzeżenia. Za chwilę będzie "zonk"
    mod - mirrzo
    akwedukt
    Level 24  
    A ja pracuję w telewizji -w kotłowni.A może kolega jest obcokrajowcem i ma problemy z językiem polskim-bez urazy.