Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rockworth ARIW160 a Dedra DESi160

29 Cze 2010 21:24 6033 4
  • Poziom 22  
    Witam.
    Mam dylemat.
    Chcę zakupić spawarkę inwertorową. Wybór padł na dwa modele, które mogę kupić w Castoramie praktycznie w tej samej cenie :
    - Dedra DESi160
    - Rockworth ARIW160.
    O Dedrze jest sporo na forum (głównie o modelu 200A), natomiast o Rockworth niewiele.
    Oglądałem spawarki z zewnątrz i trochę w środku - poprzez kratki wentylacyjne. Rockworth wydaje się mieć większy radiator. Ogólnie jej obudowa jest mniejsza od Dedry. Jest niższa, choć zarazem stosunkowo długa - ma budowę "tunelową". Dodatkowo, według danych katalogowych, można nią procentowo dłużej spawać.
    Może macie doświadczenia lub znacie opinie innych osób na temat tych spawarek ?
    Będę wdzięczny za wszelkie informacje oraz poradę co lepiej wybrać czy też w zasadzie to bez znaczenia bo oba produkty są praktycznie jednakowe.
    Jeszcze taka kwestia - co się stanie jeśli nie będzie przestrzegało się zasady robienia postojów w czasie spawania (chodzi mi o procentowo podany czas przerw przez producenta). Czy urządzenie może się popsuć czy jedynie zadziała zabezpieczenie termiczne a po ostygnięciu będzie można kontynuować pracę ?
    Pozdrawiam - Tomasz.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    Dolce napisał:
    (...)
    Jeszcze taka kwestia - co się stanie jeśli nie będzie przestrzegało się zasady robienia postojów w czasie spawania (chodzi mi o procentowo podany czas przerw przez producenta). Czy urządzenie może się popsuć czy jedynie zadziała zabezpieczenie termiczne a po ostygnięciu będzie można kontynuować pracę ?
    Pozdrawiam - Tomasz.

Jeśli chodzi o ARIW to się popsuje i będziesz musiał zanieść do naprawy - niestety. Zabezpieczenie termiczne zadziała ale nieodwracalnie.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 22  
    Dziękuję za odpowiedź.
    W takim razie zdecyduje się na spawarkę firmy Dedra.
    Jeszcze takie pytanie - obecnie wyszedł nowy model DESi3012 :
    Link
    Jest to spawarka o mocy 120A, posiada zabezpieczenie w przypadku przyklejenia elektrody ale nie posiada Hot Startu. Nadaje się do spawania elektrodami do 3.2mm choć w cyklu bodajże ok. 35%. Natomiast elektrodami 2,5mm można spawać w cyklu bodajże ok. 50%.
    Dedrą ESi160 według producenta też można spawać do elektrod 3,2mm ale tu cykl pracy jest większy :
    Link

No i takie pytanie : czy spawarka DESi3012 wystarczy dla amatora, który czasem potrzebuje pospawać coś "koło domu" typu : barierki balkonowe (naprawa), elementy ogrodzenia, jakieś prace typu pospawanie półek z kątowników do garażu ?
    Mam na myśli spawanie elektrodami 2,5mm bo takie "pójdą" na tej DESi3012.
    Czy w przypadku w/w prac warto zainwestować w spawarkę dającą możliwość spawania elektrodami 3,2mm ? Nie znam się jeszcze na spawaniu, nie wiem czy 3 elektrody 2,5mm zrobią w sumie taką samą robotę dwie 3,2 biorąc pod uwagę "specyfikę" moich prac, czy też w zasadzie w niektórych przypadkach domowych prac jest korzystne/niezbędne użycie elektrody o większej średnicy - np. trzeba głębiej wtopić się w łączony materiał w celu wykonania mocniejszego połączenia ?

Spawarka DESi3012 kosztuje w Castoramie niecałe 400zł, natomiast DESi160 niecałe 600zł.
    Czy warto dołożyć te 200zł i wziąć mocniejszy model z Hot Startem czy też, jeśli spawać się będzie bardzo sporadycznie, nie pakować się w większy, być może niepotrzebny wydatek ?
    Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Zakupiłem Dedrę, jestem zadowolony, dziękuję za pomoc.