Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wekta TK6 w 4 żyłowej instalacji - jak podłączyć?

29 Cze 2010 22:22 26556 38
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam w domu czterożyłową instalację domofonową, domofony montowano ze 20 lat temu, takie wekty, ze słuchawką zgiętą pod kątem prostym, beżowe, nigdzie nie ma numeru.
    Kupiłem na wymianę wektę TK6.
    Teraz zaczęły się cyrki z podłączaniem.
    Bez problemu zdiagnozowałem cztery żyły:
    Czerwoną - masę
    Żółtą - wywołanie (jest na niej napięcie tylko w momencie gdy ktoś dzwoni 5V)
    Niebieską - prawdopodobnie mikrofon i na pewno zamek (13V i otwiera zamek gdy się ją zewrze z czerwoną masą lub zieloną linią - gdy się przy niej majstruje słychać w słuchawce trzaski)
    Zielona - prawdopodobnie słuchawka (11V) gdy się przy niej majstruje słychać trzaski w głośniku na dole
    (być może mylę pojęcia słuchawki i mikrofonu, w instalacjach domofonowych, rozumiem, że chodzi o głośnik i mikrofon zamontowane w kasecie na dole, bo moja słuchawka jest przytwierdzona do płytki wtyczką, więc jej nie instaluję.

Tymczasem w instrukcji, nie napisano, jak podłączyć te 4 żyły, tylko opisano osiem zacisków:
    1 Wywołanie (+generatora)
    2 Masa (-generatora)
    3 Słuchawka
    4 Mikrofon
    5 Zamek
    6 Zamek
    7 Dodatkowy przycisk
    8 Dodatkowy przycisk

Jeżeli podłączam wywołanie i masę do odpowiednich zacisków, domofon dzwoni (oczywiście gdy ma odłożoną słuchawkę i ktoś naciśnie przycisk na dole).
    Jeśli podłączę zielony i niebieski do zacisków zamka, mogę otwierać drzwi, ale nie mogę rozmawiać przez domofon. (nie słyszę i mnie nie słychać)
    Jeśli podłączę zielony i niebieski do 3 i 4, (co wydaje mi się być najwłaściwsze dla instalacji 4-żyłowej) to non stop otwiera drzwi (przy podniesionej słuchawce) wiec też nic nie słyszę poza szumem.

Nie chcę otwierać drzwi z chwilą podniesienia słuchawki.

Domofon zwarłem dżamperami (pisownia oryginalna) by z 6 cio żyłowego został 4 żyłowym, natomiast w mojej wersji nie ma zworek dot generatora.

Oryginalna instrukcja ze strony producenta jest tutaj http://www.wekta.com.pl/userfiles/file/instrukcje/instrukcja%20tk6%20z%20rysunkami.doc, same obrazki zamieszczam:

Wekta TK6 w 4 żyłowej instalacji - jak podłączyć? Wekta TK6 w 4 żyłowej instalacji - jak podłączyć?

Z góry dziękuję za pomoc, jestem informatykiem i zdarza mi się serwisować komputery, wiec myślałem że i z domofonem dam radę, a tu klops.

PS oczywiście szukałem sporo na forum, ale nie znalazłem problemu jak mój.[/img]
  • Poziom 19  
    1 Wywołanie (+generatora) Żółtą - wywołanie
    2 Masa (-generatora) Czerwoną - masę (+mostek na 5)
    3 Słuchawka Niebieską - prawdopodobnie mikrofon
    4 Mikrofon Zielona - prawdopodobnie słuchawka (+ mostek na 6)
    5 Zamek mostek z 2
    6 Zamek mostek z 4
    7 Dodatkowy przycisk wolny
    8 Dodatkowy przycisk wolny

lub przycisz mikrofon dobrze by było jakbyś podał fotkę starego aparaty
    ( po rozebraniu - środek) jakby co może być aparat sąsiada
  • Poziom 10  
    Tak robiłem, i non stop otwiera drzwi na dole :(
    Być może kupiłem uszkodzony unifon, ale kupowałem normalnie w sklepie...
  • Pomocny dla użytkowników
    Załóż mostki jak do instalacji 4 żyłowej (czyli 4-5 i 2-6) lub inaczej mówiąc obydwa poziomo jak na rysunku.
    Wykorzystujesz jedynie zaciski 1, 2, 3 i 4.
    Podłącz je właściwie. Nie kombinuj z innymi możliwościami. Przykład poniżej:
    opanas napisał:

Jeśli podłączę zielony i niebieski do zacisków zamka, mogę otwierać drzwi

W jakim celu taka próba? Na logikę jeśli już chciałeś otworzyć na próbę zamek, to powinieneś zewrzeć niebieski z czerwonym (mikrofon z masą).

Ciągłe otwieranie z chwilą podniesienia spróbuj zlikwidować poprzez ściszenie mikrofonu potencjometrem montażowym na płytce (tym po środku, a nie tym od wywołania).

Inna kwestią jest jeszcze to, że być może otwieranie zamka jest zrealizowane po linii słuchawek, ale w starym musiałbyś mieć wtedy na zaciskach dodatkowy kondensator elektrolityczny. Dlatego tez próba otwarcia zamka, o której ja napisałem (niebieski + czerwony) byłby jak najbardziej wskazana.
  • Poziom 10  
    W starym prawdopodobnie był kondensator (a na pewno jakiś beczułkowaty element) który był wlutowany między "zaciski" 4 i 5 (tam były podłączone przewody zielony i niebieski, ale to był inny model miał tylko 6 "zacisków" a właściwie miejsc do przylutowania)
    Faktycznie, w starym domofonie otwieranie drzwi polegało na zwarciu niebieskiego z czerwonym. (tak jak pisałem drzwi się otwierają przy zwarciu niebieskiego z zielonym lub czerwonym)

Kombinowanie wynikło z tego, że gdy podłączyłęm
    1-wywołanie (zółty)
    2-masa (czerwony)
    3- ( zielony)
    4-( niebieski)

drzwi sie non stop otwierają.
    Dziękuję, będę próbował.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    No to całkiem inna sprawa. Wniosek z tego, ze otwieranie u ciebie jest zrealizowane po linii słuchawek. W swojej praktyce nie spotkałem takiego rozwiązania, ale tu na forum niejednokrotnie była o tym mowa. Musisz zastosować kondensator (jak poprzednio) i po problemie.
    Masz tu przykład zamontowania takiego kondensatora z innej instrukcji.

• Poziom 10  
    bardzo dziękuję! Dziś to przelutowałem i działa.
    Problemem pozostaje to, że na dworze mnie nie słychać. Podejrzewam, że to wina linii/centralki, bo ze starym domofonem było słychać mnie słabo lub wcale (zależało od dnia)
  • Poziom 10  
    Dzień dobry, mam do Panów jeszcze jedno pytanie, jeśli mogę zająć chwilkę.
    Podłączyłem według schematu zybexa, ale oczywiście nie sugerując się numerami zacisków tylko ich właściwościami (masa, wywołanie itd)
    Efekt jest taki
    1. żółty (wywołanie)
    2. czerwony (masa)
    3. "-" kondensatora
    4. zielony (mikrofon)
    5. niebieski (słuchawka) i "+" kondensatora
    6. połączony kabelkiem z 2 (czerwony-masa) tego nie było na schemacie, ale bez tego nie działał przycisk otwierania (zwierajacy 5 i 6)

Teraz działa mi dzwonienie, otwieranie i słuchanie co sie dzieje na dworze, ale niestety na dworze mnie nie słychać.
    Kręcenie potencjometrem nic nie daje, napięcie na zacisku 4 względem masy wynosi stale 1,45V (nie pomaga kręcenie potencjometrem ani mówienie do mikrofonu)

Zastanawiam się, czy to jest możliwe, że to mój błąd, bo przecież, to najprostsza sprawa - tylko przykręcenie zielonego do 4.

W poprzednim domofonie było słychać bardzo cichutko lub wcale, to było główną przyczyną wymiany (oprócz fizycznego połamania go) sądziłem, że słuchawka wiele razy upadając zniszczyła się - uszkodził się mikrofon. Teraz widzę, że albo kupiłem znów z uszkodzonym mikrofonem, albo uszkodziłem go, albo przyczyna leży poza moim mieszkaniem.
  • Poziom 27  
    Zmierz jeszcze napięcie na ODŁĄCZONYM przewodzie mikrofonu.
  • Poziom 10  
    Dziś mierzyłem na odłączonym i na podłączonym jest tyle samo, czyli 2,5 V wciskanie lub puszczanie kasownika też nic nie zmienia. To inne napięcie niż ostatnio...

Mam tez pytanie, czy odczyt powinien być taki sam względem każdej masy, np zarówno linii 2 jak i takiej z kontaktu?
    Ta masa z kontaktu nie jest podłączona do masy domofonu. W domofonie jest masa jako pojęcie dla tego konkretnego obwodu i nie oznacza, że łączy się z ziemią.
    Skoro napięcie mikrofonowe nie zmienia się, to albo źle zlokalizowałeś poszczególne żyły, albo masz jakieś drobne uszkodzenie w unifonie.
    Ps. Co to jest kasownik?
  • Poziom 10  
    Dziękuję Zybex,
    Kasownikiem nazwałem przez analogię do aparatu telefonicznego przycisk, który się wciska odkładając słuchawkę i odblokowuje podnosząc.
    Awarię unifonu, w sensie aparatu czy instalacji? Zastanawiam się, jak da się zmierzyć czy mikrofon działa. Czy ten mikrofon jest zasilany? Bo jeśli nie, to można by zmierzyć na kablu słuchawki, odłączywszy ją od unifonu.
    Czy w takiej instalacji żyły to tak jak w tej z zamkiem przy mikrofonie Wywołanie, masa, słuchawka i mikrofon?
    I czy dobrze rozumiem, że żyłą o nazwie "słuchawka" płynie sygnał z mikrofonu w kasecie na dole do słuchawki w unifonie, a żyłą o nazwie "mikrofon" płynie sygnał z mikrofonu w słuchawce mego unifonu do głośnika w kasecie na dole?
    Sznur do samej słuchawki jest 3 żyłowy: słuchawka, mikrofon i żyła wspólna. Mikrofon wymaga zasilania i w instalacji jest na tej żyle odpowiednie napięcie stałe. Napięcie takie jest w przedziale od powiedzmy 6 do 18V. Najczęściej w granicach 12 do 15V. Oczywiście jest to pomiar bez podłączonego unifonu i gdy w bloku w tym czasie nikt nie korzysta z domofonu.
    Tak jak słusznie spostrzegłeś, żyła mikrofonowa idzie docelowo do głośnika kasety (po drodze ma wzmacniacz) przy drzwiach wejściowych. Z kolei żyła słuchawkowa jest zakończeniem w twoim kierunku, tzn. gdy ktoś mówi do mikrofonu w kasecie, słuchawka to odbiera.
    Wywołanie zrealizowane jest za pomocą tej samej słuchawki w unifonie z wykorzystaniem przełącznika obwodów zwanego widełkami.
    Upewnij się, czy w twoim bloku ludzie mają nadal montowane te kondensatory, bo być może system został zmieniony, a ty niepotrzebnie kombinujesz.
  • Poziom 10  
    Jutro zaglądnę do sąsiada, albo zapytam dozorcę, dziękuję, mam jeszcze pytanie. Przejrzałem wątek od początku i widzę, że na zielonej linii 29 czerwca było 11V, 1 lipca 1,45V a 3 lipca 2,5V.
    Czy to może świadczyć o uszkodzeniu na zewnątrz mieszkania?
    Czy wartość jaką podajesz dla linii w słuchawce powinna być już na żyle mikrofonu?
  • Specjalista Domofony
    Sprawdź czy przypadkiem sąsiedzi nie mają takiego samego problemu jak Ty. Jeżeli nie, to może zostałeś wyłączony (tylko mikrofon) w pionie bo np. powodowałeś zakłócenia. Wtedy lepiej nie kombinować samemu tylko wezwać serwis.

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl
  • Poziom 10  
    Czworo sąsiadów ma domofony OK, a jedna sąsiadka, ani nie słyszy, ani nie jest słyszana.
    Nie sądzę, by mnie odłączono, w mojej klatce jest 6 mieszkań, więc chyba by mnie uprzedzono o odłączeniu, z resztą wtedy by nie było napięcia na linii.
    Załączam zdjęcie aktualnego podłączenia.
    opanas napisał:

Czy wartość jaką podajesz dla linii w słuchawce powinna być już na żyle mikrofonu?

Przecież napisałem, że napięcie mierzone bez unifonu, czyli bez obciążenia. Jeżeli któryś z sąsiadów niedokładnie powiesi słuchawkę unifonu, to napięcie będzie zdecydowanie niższe.
    Na zdjęciu widać, że potencjometr wzmocnienia mikrofonu jest całkowicie skręcony w lewo, czyli maksymalnie ściszony.
  • Poziom 27  
    Napięcie zasilania mikrofonu elektretowego ze wzmacniaczem (taki jest w TK6) na poziomie 1,5 - 2,5V jest stanowczo za małe. Nie neguje to faktu działania innych unifonów, które mogą posiadać mikrofon węglowy działający jeszcze w miarę dobrze nawet przy napięciach rzędu 0,5V.

Zbyt niskie napięcie zasilające świadczy o nadmiernym obciążeniu linii (najczęściej źle odłożona słuchawka), pogorszeniu się izolacji lub o uszkodzeniu zasilacza.

Działanie mikrofonu w TK6 możesz sprawdzić podłączając baterię 9V lub inne źródło zasilania (napięcie stałe) 6-12V do zacisków 3 i 4 (plus na 4)
    Powinno być słyszalne w słuchawce dmuchanie w mikrofon.
  • Poziom 10  
    Zybexie - dzięki, choć potencjometrem kręciłem na wszystkie sposoby i nic się nie zmieniło, i tak go zostawiłem.
    Karl, zrobiłem taki test dzisiaj i słyszałem, więc sam aparat jest ok. Będę musiał zaglądnąć do skrzynki na klatce schodowej.
  • Poziom 10  
    Wyjaśnienie, alby zakończyć wątek. Odwiedził mnie fachowiec (z tego forum) i stwierdził (odłączając inne domofony od instalacji), że jeden z nich ma uszkodzony mikrofon i "zagłusza". Problem minął sam jakiś tydzień później, nie wiem dlaczego. Domofon zaczął działać bez zarzutu.
    opanas napisał:
    Odwiedził mnie fachowiec (z tego forum) i stwierdził (odłączając inne domofony od instalacji), że jeden z nich ma uszkodzony mikrofon i "zagłusza".

Gdyby ktoś miał uszkodzony mikrofon, to i tak nie ma to wpływu na innych użytkowników, gdyż mikrofon jest w stanie spoczynku na izolacji. Dopiero podniesienie słuchawki z widełek powoduje załączenie mikrofonu do linii mikrofonowej (wspólnej dla wszystkich).
    Miałem kiedyś podobny przypadek, że jeden z abonentów dawał zwarcie na żyle mikrofonowej. Zlokalizowałem go po odłączaniu kolejnych mieszkań. Okazało się, że robił remont i musiał na chwilę zdemontować unifon. Po ponownym podłączeniu zrobił zwarcie żyły mikrofonowej z masową.
  • Poziom 2  
    aha, zapomniałem dodać, że ze ściany wychodzi instalacja 6-cio żyłowa.

Pozdr
  • Poziom 2  
    Przy takim podłączeniu jak na poniższym zdjęciu, działa wszystko oprócz wywołania.
    Pewnie trzeba zrobić gdzieś zworke ale nie mam pojęcia gdzie.Pozdrawiam

• Poziom 19  
    proponuje poczytać o RWT Link
    dokupić element .....

w razie problemów z podłączeniem pytać podpowiemy