Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo prosty czujnik poziomu wody

fokra 29 Jun 2010 22:56 12816 3
 • zrobiłem bardzo prosty przekaźnik kontroli poziomu cieczy - wody - nada się na pewno i do morskiej wody. Jest niezwykle prosty. Mój przekaźnik ma za zadanie kontrolowanie poziomu wody w studni nie dopuszaczając do pracy pompy na sucho, ale jednocześnie ten sam układ działa u brata automatycznie wypompowując wodę z piwnicy gdy się ona pojawi po silniejszych opadach. Pierwsze próby zakończyły się zeżarciem elektrod przez elektrolizę więc ten już wymyśliłem tak żeby były bardzo małe prądy i na elektrodach prąd przemienny. Same elektrody i tak warto wykonać ze stali nierdzewnej.
  Bardzo prosty czujnik poziomu wody

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  fokra
  Level 11  
  Offline 
  Has specialization in: falowniki softstarty automatyka przemysłowa
  fokra wrote 16 posts with rating 16. Live in city Opole. Been with us since 2006 year.
 • #2
  cepilek
  Level 26  
  Plastikowego, pływakowego czujnika z dolnopłuka korozja tak szybko nie zeżre... :)
 • #3
  Marian B
  Level 37  
  Tego typu elektrody powinny być wykonane z materiału nie ulegającego elektrolizie. Dobrym rozwiązaniem będzie elektroda węglowa, np. szczotka silniczka elektrycznego, z odpowiednio uszczelnionym podłączeniem.
 • #4
  fokra
  Level 11  
  coś tu ktoś miesza w tym poście.. wczoraj miałem tekst coś o kosztach tam było i odpowiedziełem na niego dziś się okazuje że ani tamtej sugestii nie ma ani mojej odpowiedzi.. czy aby ktoś nie za bardzo ingeruje w swobodę przepływu myśli tutaj?? temat też przeniesiono bez podawani przyczyny.. Dziwne.. :( ale reasumując - rzeczywiście korozja nie zeżre pływaka z kibelka tylko że elektrody konduktancyjne zajmują o wiel mniej miejsca i gdy jest ciasno w punkcie pomiaru poziomu to mają zdecydowaną przewagę. Jeśli zaś zbiornik jest dosyc głęboki np- 10-metrowa studnia to znów pojawiają się problemy z cięgnem pomiędzy pływakiem a przełącznikiem który raczej nie może być utopiony w wodzie.
  co do elektrod.. no Zgadzam się, że mataeriał na nie powinien opierać się reakcjom elektrochemicznym, ale szczotka węglowa (w pracy mam to na codzień a i podstawowa wiedza z dziedziny chemii mówi że) nie jest odporna na elektrolizę - Taka szczotka to mieszanina grafitu (węgla) z proszkiem miedziowym - jedno i drugie jest dość aktywne chemicznie. - zgadzam się że połączenia muszą byś dobrze uszczelnione - ja zalewam je klejem epoksydowym a jako sondy stosuję kawałki elektrody spawalniczej do stali kwasoodpornej :)