Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[sam7s] Jakość przetwornika A/C

qjas 29 Cze 2010 23:44 1008 3
  • #1 29 Cze 2010 23:44
    qjas
    Poziom 13  

Chciałbym prosić forumowiczów o opinię na temat przetwornika A/C w procesorach SAM7S. Mam zamiar korzystać z niego w konfiguracji 10-bitowej przy pomiarze wolno zmiennych sygnałów takich jak napięcia, prąd, kąt nachylenia i ewentualnie przyspieszenie. Doświadczenia z tymi procesorami nie mam, a wyczytałem w jednym miejscu, że jakość tego przetwornika nie jest najlepsza (ponoć stosunkowo łatwo łapie zakłócenia). Czy ktokolwiek z szanownych forumowiczów mógłby potwierdzić te rewelacje i ewentualnie zaproponować sprawdzony przez siebie zewnętrzny zamiennik (w miarę szybki, 8 wejść, szeregowy bądź równoległy)? Za wszelkie wskazówki praktyczne odnośnie pracy z wbudowanym w sam7 A/C będę szalenie wdzięczny.

Pozdrawiam.

0 3
  • Semicon
  • #2 30 Cze 2010 00:08
    MirekCz
    Poziom 35  

Jak źle zaprojektujesz płytkę to każdy przetwornik będzie łapał zakłócenia ;) Przetworniki w mikrokontrolerach ze względu na bliskość zakłóceń z elektroniki cyfrowej niestety zawsze będą trochę upośledzone, ale bez przesady.
    Co do ewentualnych zewnętrznych to używałem sporo przetworników serii mcp320x (gdzie x to ilość wejść - 1,2,4,8). Są dostępne w obudowach DIP i SMD, komunikacja szeregowa i bardzo prosta obsługa.
    Do dostania w wielu miejscach - np. w TME. Ja też je mam w sprzedaży, ale na stronie sklepu www.robodudes.com nie są jeszcze dodane. Wystarczy email lub PW i dostaniesz je u mnie trochę taniej niż w TME.

0
  • Semicon
  • #3 01 Lip 2010 10:06
    Tantalos
    Poziom 18  

Możesz zastosować STM32, który ma 12 bitowy przetwornik. Aby wyeliminować zakłócenia użyj filtrów cyfrowych.

0
  • #4 08 Lip 2010 09:56
    flapo213
    Poziom 21  

Witam,

Ja wykonuje właśnie projekt na tym kontrolerze z wykorzystaniem wewnętrznego ADC. Miałem problemy z jakością odczytu ale było to spowodowane tylko i wyłącznie nie za dobrze wyfiltrowanym napięciem zasilającym i referencyjnym. To znaczy użyłem do zasilenia układu przetwornicy impulsowej ~230V DC - > 6[V] DC. Ogromny wpływ miały tętnienia których się pozbyłem używając filtru LC. W efkcie otrzymałem nawet dosyć przyzwoity rezultat tzn.

do 200 ziarenek tak z dokładnością +/- 10 ziarenek

od 200 do 900 ziarenek dokładność +/- 5 ziarenek.

Już tłumaczę o co chodzi z ziarenkami:

1024 bity to 1024 ziarenka.

Pamiętaj że najgorzej wychodzą odczyty z początku i końca zakresu przetwornika ADC, a szczególnie z początku zakresu.

Ale uśrednianie cyfrowe tak odfiltrowanych i przygotowanych napięć dało zadowalający efekt.

Pozdrawiam

0