Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamrażarka mors 122 - słabo mrozi

kczarny 30 Jun 2010 00:17 14418 9
    kczarny
    Level 13  
    Witam kolegów. Mam pytanie odnośnie tej zamrażarki.
    Pracowała na r 12, ale okazało się, że jest go mało (tylko do połowy w środku mroziła); po ściągnięciu r-12 ,wymianie odwadniacza,napełniłem r134a.
    Teraz mrozi cała w komorze, ale nie mogę uzyskać niższej temp. niż -10 C.
    Dlaczego?
    sujka5
    Level 26  
    Jednym z powodów może być namoknięta obudowa , druga przyczyna to jednocześnie pytanie czy był przepłukany układ...?
    kczarny
    Level 13  
    Obudowa jest ok., bo nigdzie nie przemraża na zewnątrz. Układu nie przepłukiwałem, przedmuchałem go azotem i zauważyłem, że wypluło mi trochę oleju.
    Zostawiłem ją włączoną od wczorajszej nocy i temp.spadła do -20C. Myślałem może że ten R134a nie ma takiej wydajności jak r12. Tak doczytałem na forum, że po wymianie czynnika może być problem z osiągnięciem takich temperatur minusowych jak poprzednio.

Moderated By skryn:

Proszę pisać poprawnie. Posty w temacie poprawiłem. Następnym razem będzie ostrzeżenie.

• Helpful post
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie możesz napełniać układu po r12 gazem R134 bo sprężarka padnie.
    Możesz dać R 409A lub ew. R 600.
    kczarny
    Level 13  
    Mogę podać r 600 bez wymiany oleju?
  • Helpful post
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kczarny wrote:
    Mogę podać r 600 bez wymiany oleju?

Przy R12 i R600 jest olej mineralny natomiast R134 jest olej syntetyczny.
    henrykgr1
    Level 20  
    Przy tym, należy jeszcze dodać,że powinna być krótsza kapilara i mniej czynnika R600- praca na podciśnieniu.
    kczarny
    Level 13  
    Tak,że mniej czynnika to się zgadza ,jakieś 1/3 załadowanego r600a ,w stosunku do r134 (r12)
    A ile mniej krótsza kapilara to nie wiem.Zostawiłem na r134 i chodzi,a stwierdziłem żę kupie r413a, on jest zamiennikiem,gdzie w większości przypadkach nie jest konieczna wymiana oleju.
    A zamrażarka jak się rozbujała to teraz mrozi -22 C.
    sujka5
    Level 26  
    czynnik R134a powoduje że olej mineralny się ścina na galaretkę (dlatego stosuje się olej syntetyczny) nie wiem jak w twoim przypadku będzie i jak szybko R 134a (magisterki z tego tematu nie pisałem powtarzam słowa ludzi pod krawatem pracujących w fabryce .......nie powiem jakiej)
    kczarny
    Level 13  
    Dzięki za wypowiedź,każde porady się na coś przydają ,po to jest ta strona żeby z doświadczeń innych można było skorzystać.Zostawiłem na tym r134a dlatego że jeden kolega mi poradził ,powiedział - lekko będzie bulgotało ale zamrażarka da rade.
    Mówił że po takiej wymianie czynnika z jego strony sprzęt nadal działa już któryś rok.