Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie PIC w Ubuntu 9.10

djkarol1 30 Cze 2010 09:11 3695 17
  • #1 30 Cze 2010 09:11
    djkarol1
    Poziom 16  

Witam, chciałbym zacząć programować mikrokontrolery PIC, w języku C, wybrałem taki język ponieważ jest on podobny do c++ w którym kiedyś pisałem proste programy pod Windowsa. Nawet zostały mi książki "symfonia c++", teraz chcę zakupić: "Programowanie mikrokontrolerów PIC w języku C" czy w ogóle warto tę książkę ? a druga sprawa to Jaki kompilator pod Ubuntu polecacie ? pozdrawiam.

0 17
  • Pomocny post
    #2 30 Cze 2010 09:55
    Zbych_
    Poziom 24  

djkarol1 napisał:
    a druga sprawa to Jaki kompilator pod Ubuntu polecacie ?

To zależy, które PICe chcesz programować. PIC32 ma rdzeń MIPS, więc możesz użyć gcc. Do PIC16/18 możesz użyć sdcc. Najbardziej uniwersalny będzie kompilator (czy raczej zestaw kompilatorów) od hi-techa.

0
  • #3 30 Cze 2010 10:08
    djkarol1
    Poziom 16  

a jakieś ciekawe kursy ? od podstaw ? takie mocno edukujące :) ??

0
  • Pomocny post
    #4 30 Cze 2010 14:54
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

Zainstaluj do tego IDE "piklab".

0
  • #5 30 Sie 2010 23:32
    djkarol1
    Poziom 16  

A jakie programatory na początek ?? najlepiej samemu zrobić , czy początkowo lepiej kupić na necie gotowy programator pod rs, nie będzie problemów pod U9.10 ? z wysyłaniem danych do scalaczka ?

0
  • Pomocny post
    #7 31 Sie 2010 22:45
    AdeBe
    Poziom 13  

Pod Linuxem na razie dobrze wspierany jest PicKit 2, do którego Microchip udostępnia nawet jakieś kody źródłowe.
    Wsparcie PicKit 3 jest od x czasu określone jako "soon".

0
  • #8 01 Wrz 2010 11:56
    djkarol1
    Poziom 16  

A może jest ktoś, kto programuje pod Ubuntu PIC ? i posiada trochę doświadczenia? Jakie pic dla początkującego brać pod uwagę ? Pierwsze układy będą proste np. klik w micro przełącznik i zapala się dioda, 2-klik i zapala się druga dioda.. same podstawy....

Za pomoc doświadczonej osoby mogę się odwdzięczyć.

0
  • Pomocny post
    #9 01 Wrz 2010 12:40
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Na początek spróbuj z PIC16F84 - dość popularny układ, a i w przyszłości będziesz mógł sobie na nim zrobić np. miernik LC(są gotowe projekty)...

Jeśli będziesz jednak próbował walczyć o programator na porcie szeregowym, lub będziesz mieć problemy z programowaniem z poziomu Ubuntu, to dobrym rozwiązaniem byłoby uruchomienie jakiejś maszyny wirtualnej i Win98SE na niej...

Co do języka programowania, to Hi-Tech C jest najlepszy dla PIC10/12/16. Dla PIC18 najlepszy jest MPLAB C18, jako że masz tam od razu biblioteki potrzebne do obsługi sprzętu. Rodzinami dsPIC24 i PIC32 nie zajmowałem się, więc nie wiem, co by było najlepsze...

Największym problemem w programowaniu, na jaki się natkniesz, to koszt kompilatorów. Wersje darmowe C18 i Hi-Tech C nie mają raczej ograniczeń z wyjątkiem specjalnie ustawionej marnej optymalizacji...

0
  • #10 01 Wrz 2010 12:49
    djkarol1
    Poziom 16  

Nie ma problemów z emulacją RS na wirtualnej maszynie ? przy wysłaniu danych do programatora?

0
  • Pomocny post
    #11 01 Wrz 2010 14:33
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Tego nie wiem, ale nie powinno być. Linuksy nie mają problemów z driverami portu szeregowego, a program obsługujący maszynę wirtualną może się komunikować z fizycznym sprzętem właśnie przez te sterowniki. Ewentualnie możesz kupić lub zdobyć jakiegoś starego złomka z Win98 właśnie do takich zabaw. Na alledrogo trafisz na przykład na tanie kompy.

0
  • Pomocny post
    #12 01 Wrz 2010 21:55
    rezi_ar
    Poziom 16  

Witam
    Ja programuję PIC'e pod Ubuntu 9.4
    Programator najprostszy - JDM, ale do PIC16f84a i PIC16f628a starcza.
    Program do obsługi JDM - ICPROG pracujący pod WINE. Trzeba tylko ustawić interface Windows API a nie Direct I/O.
    Piszę w ASM (MPLAB) więc co do kompilatora nie będę się wypowiadał.
    Generalnie wszystko chodzi i nie ma problemu.

pozdrawiam
    rezi

0
  • #13 26 Wrz 2010 21:56
    djkarol1
    Poziom 16  

Zdecydowałem się jednak na C, po analizie asemblera stwierdzam że szkoda na niego czasu... być może z pozycji początkującego się mylę.

Prosiłbym o jakieś linki do przykładowych programów i prostych opisów co dana komenda robi w programie. Taki chłopski opis....

szukałem nie tylko na Elce, takich programów przykładowych jest nie wiele

Za pomoc mogę zapłacić.

0
  • Pomocny post
    #15 27 Wrz 2010 12:47
    flapo213
    Poziom 21  

Witaj,

Poczytaj sobie dokładnie na stronce piklab czy rodzina mikrokontrolerów wybranych przez Ciebie jest obsługiwana przez SDCC i programator którym dysponujesz. Z przykładami może być gorzej ale jakoś powoli można by to chyba jakoś przeskoczyć w końcu C w Mplabie i C w SDCC jakoś tam się da przerobić nie włączając w to startupowych plików.

0
  • #16 27 Wrz 2010 13:24
    djkarol1
    Poziom 16  

Zainstalowałem PIC10/12/16 MCUs , wczoraj próbowałem zainstalować HI-TIDE™ ale były jakieś problemy, dzisiaj w pracy na XP w ogóle nie mogę pobrać .. jakieś problemy na stronie....

Urgon Pisałeś że dla PIC18 jest najlepszy C18, a ja chce od pic16 zacząć..

Jak sądzicie PROSTSZE C , czy Asm? przeczytałem tyle opinii, i artykułów że mam mętlik w głowie.....

0
  • Pomocny post
    #18 28 Lis 2010 15:04
    Marico
    Poziom 19  

Po co tak kombinowac z emulatorami. Jest rewalacyjny, natywny kompilator sdcc, jest w pakietach Debiana wiec w Ubuntu tez powinien byc. Sdcc kompiluje pod rodziny pic16 i pic18.
    Programator mozesz sobie zrobic sam, ja uzwam ten pod rs232: http://www.grennan.com/picprog/
    Programuje nim wszystkie rodziny 8-bitowych picow (10f/12f/16f/18f) bez zadnych problemow.
    Radze wpierw zaczac od napisania wlasnego softu do programowania, duzo przy tej okazji nauczysz sie o PIC'ach.

0