Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie PIC w Ubuntu 9.10

djkarol1 30 Cze 2010 09:11 3626 17
  • #1 30 Cze 2010 09:11
    djkarol1
    Poziom 16  

Witam, chciałbym zacząć programować mikrokontrolery PIC, w języku C, wybrałem taki język ponieważ jest on podobny do c++ w którym kiedyś pisałem proste programy pod Windowsa. Nawet zostały mi książki "symfonia c++", teraz chcę zakupić: "Programowanie mikrokontrolerów PIC w języku C" czy w ogóle warto tę książkę ? a druga sprawa to Jaki kompilator pod Ubuntu polecacie ? pozdrawiam.

0 17
  • Pomocny post
    #2 30 Cze 2010 09:55
    Zbych_
    Poziom 24  

djkarol1 napisał:
    a druga sprawa to Jaki kompilator pod Ubuntu polecacie ?

To zależy, które PICe chcesz programować. PIC32 ma rdzeń MIPS, więc możesz użyć gcc. Do PIC16/18 możesz użyć sdcc. Najbardziej uniwersalny będzie kompilator (czy raczej zestaw kompilatorów) od hi-techa.

0
  • #3 30 Cze 2010 10:08
    djkarol1
    Poziom 16  

a jakieś ciekawe kursy ? od podstaw ? takie mocno edukujące :) ??

0
  • Pomocny post
    #4 30 Cze 2010 14:54
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

Zainstaluj do tego IDE "piklab".

0
  • #5 30 Sie 2010 23:32
    djkarol1
    Poziom 16  

A jakie programatory na początek ?? najlepiej samemu zrobić , czy początkowo lepiej kupić na necie gotowy programator pod rs, nie będzie problemów pod U9.10 ? z wysyłaniem danych do scalaczka ?

0
  • Pomocny post
    #6 31 Sie 2010 00:15
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Nie wiem, jak jest pod Ubuntu, ale pod windą programatory na port szeregowy to same problemy...
    Lepiej albo zrobić klona, albo kupić sobie któregoś PICKita pod USB...

0
  • Pomocny post
    #7 31 Sie 2010 22:45
    AdeBe
    Poziom 13  

Pod Linuxem na razie dobrze wspierany jest PicKit 2, do którego Microchip udostępnia nawet jakieś kody źródłowe.
    Wsparcie PicKit 3 jest od x czasu określone jako "soon".

0
  • #8 01 Wrz 2010 11:56
    djkarol1
    Poziom 16  

A może jest ktoś, kto programuje pod Ubuntu PIC ? i posiada trochę doświadczenia? Jakie pic dla początkującego brać pod uwagę ? Pierwsze układy będą proste np. klik w micro przełącznik i zapala się dioda, 2-klik i zapala się druga dioda.. same podstawy....

Za pomoc doświadczonej osoby mogę się odwdzięczyć.

0
  • Pomocny post
    #9 01 Wrz 2010 12:40
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Na początek spróbuj z PIC16F84 - dość popularny układ, a i w przyszłości będziesz mógł sobie na nim zrobić np. miernik LC(są gotowe projekty)...

Jeśli będziesz jednak próbował walczyć o programator na porcie szeregowym, lub będziesz mieć problemy z programowaniem z poziomu Ubuntu, to dobrym rozwiązaniem byłoby uruchomienie jakiejś maszyny wirtualnej i Win98SE na niej...

Co do języka programowania, to Hi-Tech C jest najlepszy dla PIC10/12/16. Dla PIC18 najlepszy jest MPLAB C18, jako że masz tam od razu biblioteki potrzebne do obsługi sprzętu. Rodzinami dsPIC24 i PIC32 nie zajmowałem się, więc nie wiem, co by było najlepsze...

Największym problemem w programowaniu, na jaki się natkniesz, to koszt kompilatorów. Wersje darmowe C18 i Hi-Tech C nie mają raczej ograniczeń z wyjątkiem specjalnie ustawionej marnej optymalizacji...

0
  • #10 01 Wrz 2010 12:49
    djkarol1
    Poziom 16  

Nie ma problemów z emulacją RS na wirtualnej maszynie ? przy wysłaniu danych do programatora?

0
  • Pomocny post
    #11 01 Wrz 2010 14:33
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Tego nie wiem, ale nie powinno być. Linuksy nie mają problemów z driverami portu szeregowego, a program obsługujący maszynę wirtualną może się komunikować z fizycznym sprzętem właśnie przez te sterowniki. Ewentualnie możesz kupić lub zdobyć jakiegoś starego złomka z Win98 właśnie do takich zabaw. Na alledrogo trafisz na przykład na tanie kompy.

0
  • Pomocny post
    #12 01 Wrz 2010 21:55
    rezi_ar
    Poziom 16  

Witam
    Ja programuję PIC'e pod Ubuntu 9.4
    Programator najprostszy - JDM, ale do PIC16f84a i PIC16f628a starcza.
    Program do obsługi JDM - ICPROG pracujący pod WINE. Trzeba tylko ustawić interface Windows API a nie Direct I/O.
    Piszę w ASM (MPLAB) więc co do kompilatora nie będę się wypowiadał.
    Generalnie wszystko chodzi i nie ma problemu.

pozdrawiam
    rezi

0
  • #13 26 Wrz 2010 21:56
    djkarol1
    Poziom 16  

Zdecydowałem się jednak na C, po analizie asemblera stwierdzam że szkoda na niego czasu... być może z pozycji początkującego się mylę.

Prosiłbym o jakieś linki do przykładowych programów i prostych opisów co dana komenda robi w programie. Taki chłopski opis....

szukałem nie tylko na Elce, takich programów przykładowych jest nie wiele

Za pomoc mogę zapłacić.

0
  • Pomocny post
    #14 27 Wrz 2010 12:15
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Zdajesz sobie sprawę, ile jest dialektów C dla PICów? Ja słyszałem o sześciu, z których każdy się czymś różni od pozostałych. Zacznij od HI-TECH C 10/12/16 i PIC C18...

0
  • Pomocny post
    #15 27 Wrz 2010 12:47
    flapo213
    Poziom 21  

Witaj,

Poczytaj sobie dokładnie na stronce piklab czy rodzina mikrokontrolerów wybranych przez Ciebie jest obsługiwana przez SDCC i programator którym dysponujesz. Z przykładami może być gorzej ale jakoś powoli można by to chyba jakoś przeskoczyć w końcu C w Mplabie i C w SDCC jakoś tam się da przerobić nie włączając w to startupowych plików.

0
  • #16 27 Wrz 2010 13:24
    djkarol1
    Poziom 16  

Zainstalowałem PIC10/12/16 MCUs , wczoraj próbowałem zainstalować HI-TIDE™ ale były jakieś problemy, dzisiaj w pracy na XP w ogóle nie mogę pobrać .. jakieś problemy na stronie....

Urgon Pisałeś że dla PIC18 jest najlepszy C18, a ja chce od pic16 zacząć..

Jak sądzicie PROSTSZE C , czy Asm? przeczytałem tyle opinii, i artykułów że mam mętlik w głowie.....

0
  • #17 27 Wrz 2010 15:31
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Najprostszy to PICBasic. Ale najlepiej to weź sobie Hi-Tech C, który masz razem z pakietem MPLAB IDE...
    W razie czego, to możesz mnie męczyć przez PW/GG/XMPP...

0
  • Pomocny post
    #18 28 Lis 2010 15:04
    Marico
    Poziom 19  

Po co tak kombinowac z emulatorami. Jest rewalacyjny, natywny kompilator sdcc, jest w pakietach Debiana wiec w Ubuntu tez powinien byc. Sdcc kompiluje pod rodziny pic16 i pic18.
    Programator mozesz sobie zrobic sam, ja uzwam ten pod rs232: http://www.grennan.com/picprog/
    Programuje nim wszystkie rodziny 8-bitowych picow (10f/12f/16f/18f) bez zadnych problemow.
    Radze wpierw zaczac od napisania wlasnego softu do programowania, duzo przy tej okazji nauczysz sie o PIC'ach.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo