Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Końcówka mocy dla kolumn 140W

30 Jun 2010 15:01 2965 27
  • Level 19  
    Witam,

Proszę o polecenie jakiejś końcówki mocy, bo mam w zanadrzu trafo 2x 22,5V/3,33A bodajże 160VA i nie mam go do czego wsadzić, więc wpadłem na pomysł, aby użyć go do jakiejś końcówki. Posiadam również nie duży mixer, więc przedwzmacniacz nie będzie konieczny. Może to być jakiś kit lub ewentualnie proszę o podrzucenie schematu. Najlepiej byłoby gdyby końcówka była w miarę łatwo dostępna w sklepach. W razie pytań proszę pisać.

Pozdrawiam,
    wilczasty.
  • Level 24  
    TDA 7294 ok 80 wat przy niemostkowanym, 160Wat 4ohm w mostku, trafo jak znalazł. Pełno jest płytek do tego nawet na allegro.
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 24  
    dj-MatyAS Czyżby AVT kłamało? Projekt nr 2153 zasilany trafem 2x24V i 2x4700u na szynę oddaje ~70 wat przy 4 ohm.
  • User removed account  
  • Level 24  
    Mierzyłem wyszło 70 wat, tak więc myślę że nasza rozbieżność (7W) to nie tak dużo co do liczenia i pomiaru.
  • User removed account  
  • Level 24  
    Oczywiście popieram takie podejście.
    W takim razie wypadało by autorowi polecić coś innego, problemem jest jednak trafo, bo raczej nie znajdziemy konstrukcji do takiego zasilania, nie wiem jednak jak się ma wzmacniacz na 2n3055 bo obiło mi się o uszy ale nie wiem jak to się ma bo nawet nie miałem schematu "w ręce"
  • User removed account  
  • Level 24  
    dj-MatyAS wrote:
    Jak się ma... Dokładnie tak samo. Moc bierze się z zasilania. A tu mamy ograniczone napięcie i nic więcej z niego się nie wydusi...

Ja to wiem, pytanie czy autor wie...

Co do kosztów budowy nie były określone w pierwszym poście, stąd też ten pomysł.
  • Level 41  
    Prawdę mówiąc nie wierzę, żeby z tej kostki dało się wydusić więcej niż 50W sin. Przy znośnych zniekształceniach i temperaturze poniżej 60stC chłodząc to pasywnie. Po prostu to jest za mała struktura - koniec pieśni. Walczyłem z nią raz. 3x wybuchła gdy puściłem mocniejszą sekcję basową - dałem sobie spokój.
  • Level 19  
    Parametry trafa są z naklejki. Szukam czegoś prostego i nie drogiego, jestem początkujący i chciałbym wykorzystać to zacne trafo. Z tego co widzę ten układ jest po 12zł więc za całość wyszłoby około 50zł.
  • Level 24  
    No ale jak już ustaliliśmy to takiej mocy nie osiągniesz, no chyba że na papierze...
  • User removed account  
  • Level 19  

Jeszcze coś takiego znalazłem w starej gazecie (PE 8/98) co o tym sądzicie? I jak by było z dostępnością elementów lub ew. zamienników.
  • Level 26  
    wilczasty wrote:

Jeszcze coś takiego znalazłem w starej gazecie (PE 8/98) co o tym sądzicie? I jak by było z dostępnością elementów lub ew. zamienników.

Z dostępnością scalaków końcówki mocy raczej kiepsko. Poza tym jeśli chciałbyś korzystać tylko jako sam wzmacniacz to 1/2 elementów na schemacie odpada :)
  • User removed account  
  • Level 19  
    Wybrałem TDA7294. Myślę, że w 100zł się spokojnie zmieszczę. Jeszcze jedno pytanie, mixer BEHRINGER XENYX 802 nada się jako przedwzmacniacz do tego wzmacniacza i jak go ew. podłączyć.

Pozdrawiam!
  • User removed account  
  • Level 26  
    dj-MatyAS wrote:
    Co Kolega opowiada? TDA 2051 (też mi dobrze znany) jest dostępny w "dobrych sklepach elektronicznych".

Patrzyłem tylko w TME. Mam takie podejście, jeżeli tam czegoś nie ma - to nie ma nigdzie :)

Przeszukując znane mi sklepy internetowe, tylko na nowymelektroniku jest ta kostka.
  • Level 41  
    Tak po prawdzie mówiąc. Weź zrób klona końcówki z radmora 5102, tylko na KD502. Wytrzyma bardzo-dużo więcej niż TDA. Jakość ta sama, ze wskazaniem na lepsza. Cena części ta sama, BA! nawet ilość elementów prawie ta sama - to raptem 7 tranzystorów. Zasilanie akurat. A przynajmniej się czegoś nauczysz.
  • Level 24  
    KD502 to cena rzędu 9 zł sztuka to nie wiem czy taka sama cena wyjdzie...
  • Level 41  
    Proszę wpisać "KD502" w wyszukiwarkę, jest aukcja 4szt + płyta za 9zł ...
  • Level 19  
    Jeszcze jedno pytanie, odnośnie przedwzmacniacza, gdzieś na elce przeczytałem, że lm1036 szumi, czy to prawda? I jaki inny przedwzmacniacz by się nadał i dobrze spełniał w swojej roli.

Pozdro.
  • Level 24  
    Miałem gdzieś schemat z PCB na TL072 jutro wrzucę...
  • User removed account  
  • Level 38  
    Jakby tda7294 jednak nie spełniało oczekiwań , to polecam kd502. (kupowałem kiedyś po 2zł/szt)
    Co do przedwzmacniacza to po co ci on skoro masz mikser ?
    Jeżeli jednak tak bardzo potrzebujesz do tego przedwzmacniacz to proponuje ne5532.