Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki 165mm w tylną półkę - normalne czy odseparowane?

30 Cze 2010 15:59 5764 10
  • Poziom 9  
    Witam

Chciałbym w samochodzie mitsubishi carisma (sedan) wymienić tylne głośniki na lepsze niż te seryjnie montowane purkawki...

Kupiłem i mam już zamontowane nowe radio SONY CDX-GT33U, ze wzmacniaczem 4x45W. Dodatkowego wzmacniacza nie zamierzam kupować, więc szukam głośników, które będą dobrze grały pod samym radiem.

Wczoraj byłem w warsztacie i dowiedziałem się, że z tyłu w półce mam głośniki 165mm. Półka jest z blachy, nie da się jej podnieść, więc na pewno nie będzie skakała od dźwięku z głośników...

Oglądam różne dostępne modele i zacząłem się zastanawiać, czy lepiej kupić głośniki "normalne" czy odseparowane, żeby uzyskać głębszy bas?

W przypadku wyboru głośników odseparowanych woofery bym zamontował w półce a tweetery gdzieś z tyłu na słupkach lub na półce... Tylko zastanawiam się, czy woofery w półce będą dobrze brzmiały...

Oczywiście naczytałem się już mądrych rad osób z doświadczeniem dla innych tutaj na forum odnośnie tego, że z głośników w takich małych dziurkach nie uzyska się basu jak z woofera, i wcale tego nie oczekuję. Wystarczy, żeby był najmocniejszy i najczystszy jak się da w niskiej cenie, małych głośnikach i bez dodatkowego wzmacniacza ; - )

Oczywiście ograniczeniem jest budżet, chciałbym się zmieścić w 200zł.
  • Poziom 18  
    Moim skromnym zdaniem kupienie i zamontowanie jakichkolwiek głośników w półce z tyłu będzie wyrzuceniem twoich 200 zł w błoto...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Witam.
    Przychylę się do propozycji kolegi James 695.
    Przednie głośniki 100mm nie dadzą nawet namiastki basów. Montaż z tyłu 165mm mid-basów spowoduje dyskomfort dla jadących z tyłu. Dodanie tu tweeterów niewiele pomoże a skutecznie zniszczy scenę dźwiękową. Panele drzwiowe to rozwiązanie właściwe zarówno pod kątem akustyki jak tez fizjonomii słuchu. W Mitsubishi można pokusić się o trójdrożny system wykorzystując miejsce na podszybiu. Wystarczy lekko rozbudować zwrotnice.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi.

Przednie głośniki ma zamontowane w drzwiach (w desce rozdzielczej są puste miejsca). W ten weekend jestem umówiony na wygłuszanie drzwi, więc powiem od razu osobie, która będzie to robiła, że chciałbym wstawić większe z przodu...

Co do dyskomfortu osób z tyłu, nie będzie mi on przeszkadzał, bo raczej sporadycznie ktoś siedzi na tylnej kanapie, na co dzień używane są tylko przednie fotele ;)

Więc póki co - zdecydowałem się wymienić najpierw tylne a potem zajmę się przednimi skoro mówicie, że to głośniczki 100mm...

Wracając do pytania głównego - wstawić mam z tyłu odseparowane czy dwudrożne połączone? Komfortu osób jadących z tyłu nie biorę pod uwagę, bo jak jadą to rozmawiamy i muzyka nie gra za głośno... a jak jadę sam lub z kobietą to chciałbym, żeby lepiej brzmiało niż teraz :)

PS. @pogoman, dziękuję za FAQ, na pewno się z nim zapoznam...
  • Poziom 19  
    Po co wygłuszasz przód jak głośniki pchasz w tylną półkę :?: Nie czytałeś tego co pogoman ci podał.
    Zajmij się przodem, bo budżet masz skromny. Pod samo radio to głośniki 16,5cm GMS 960, lub Helixy DB, no i dystanse będą potrzebne 40zł.
    Jak będzie mało basu, to lepiej pomyśl o małym subie 10"(150zł)+wzmacniacz (używany 150zł)+kable(60zł).
  • Poziom 9  
    To nie jest całkowity budżet, który planuję przeznaczyć, ale chcę to robić stopniowo, postanowiłem, że najpierw wymienię tył i wygłuszę drzwi a za miesiąc-dwa zajmę się przodem...

Jeśli chodzi o jakość to tylne głośniki mają strasznie przytłumiony dźwięk, brzmi to nieciekawie i dlatego wolałbym je wymienić jako pierwsze. Przednie "jakoś" dają radę, tylko jak grają trochę głośniej to słychać trzeszczenie boczków w drzwiach i dlatego postanowiłem je wygłuszyć...

Mam nadzieję, że jak teraz zostaną wygłuszone, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby za jakiś czas wstawić panele i zamontować 165mm w drzwiach.
  • Poziom 9  
    I tak też zrobię z tyłu, a z przodu zamontuję zestaw odseparowany... Już znalazłem panele mdf do drzwi carismy z możliwością instalacji głośników 165mm...

Dziękuję wszystkim za pomoc!