Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie głośniki do radiowęzła?

kalosze2 01 Lip 2010 17:07 2171 4
  • #1 01 Lip 2010 17:07
    kalosze2
    Poziom 2  

Witam, mam za zadanie kupić kilka głośników do radiowęzła w zastępstwie starych tonsili 6 watów, 4 omy. Nie mam zbytniego o tym pojęcia - powinienem przekazać sprawę komuś kto się zna na tym czy można sobie bez tego poradzić? Ogólnie sprawa wygląda tak - obecnie zestawy głośnikowe do radiowęzła 100V nie mają określonej impedancji (albo ja coś źle rozumiem) i nie wiem jaki będzie efekt - chodzi o to, żeby głośność była porównywalna ze starszymi głośnikami i żeby nie przeciążyć wzmacniacza (moc nie ma dużej rezerwy). Znalazłem tanie głośniczki które by mi odpowiadały - jeśli możecie to podpowiedzcie czy będą one działać w zastępstwie wcześniej opisanych głośników. http://www.itc-pa.pl/index.php?id=4&cid=61&iid=260 - z góry dziękuję :)

0 4
  • #2 02 Lip 2010 10:05
    adambyw
    Moderator Akustyka

Producent nie podaje impedancji głośnika bo jest to mało istotna informacja w technice 100V. Podaje tylko impedancję wyjściową z transformatora - w głośniku z linka przy 6W 1,7kOhm. Impedancja się zmienia w zależności od mocy.
    Jeżeli stary tonsil był połączony w technice 100V przez trafo, to bez problemu te głośniki je zastąpią. A jeżeli było to bez trafa, pozostaje zgadywać czy głośniki mają 4 czy 8 ohm, lub spytać sprzedawcę, o ile wie...

0
  • #3 02 Lip 2010 10:18
    kalosze2
    Poziom 2  

Był podłączany przez trafo. Czyli istostna jest tylko moc czy także impedancja transformatora na wyjściu?

0
  • #4 02 Lip 2010 14:41
    adambyw
    Moderator Akustyka

Moc jest bezpośrednio związana z impedancją, i zamiennie używa się do obliczania mocy lub impedancji. Łatwiej liczy się moc niż impedancję, bo liczy się ją wg wzoru:
    1/R = 1/r1 + 1/r2 + .. +1/rn
    Można założyć tak jak dla prądu stałego, że R=U²/P (impedancja/opór = kwadrat napięcia przez moc)
    Czyli R=100²/6 = 1666,6Ω ≈1,7kΩ tak jak podaje producent dla tego głośnika.

Tamte tonsile przy 6W mają podobną impedancję do tych, jak nie taką samą. Więc czy liczysz po mocy, czy po impedancji na jedno wychodzi. Ważne, sprawdź czy ten tonsil grał na pełnej mocy. Jeżeli nie, to na tym też trzeba odpowiednio ją zmniejszyć na odczepie.
    Policz czy suma mocy głośników jest mniejsza niż moc wzmacniacza, jeżeli tak to możesz spokojnie grać.

0
  • #5 03 Lip 2010 09:25
    Waldek-elektronik
    Poziom 14  

W obudowach głośników jest połączony transformator dopasowujący 100V/4,8 Ohm
    umożliwia to połączenie ze sobą wszystkich głośników równolegle bez pilnowania
    impendancji.Wbudowany do głośników transformator pobiera z linii zasilającej
    tylko odpowiednio ustaloną moc.Umożliwia to także połączenie głośników o różnej
    mocy.
    Korzystne rozwiązanie problemu to kupić głośniki w obudowach z transformatorami.

0