Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor DM TECH LM 37' problem z zasilaczem

zbyszekskibinski 01 Jul 2010 21:36 5263 29
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Witam, kupilem telewizor (jak w tytule) z 'nieumiejetnie naprawianym' zasilaczem. Przetwornica nie startuje, tylko 5V, brakuje jednej Shottky elementy fatalnie polutowane, usterka pewnie po stronie wtornej tylko trzeba dojsc jakie tam byly pierwotnie elementy, czy ktos ma schemat do tego niemieckiego wynalazku? Nr plyty: PS-3700 RHPB-10275C. Dzieki.
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Niestety patrzylem tam i na razie nie maja tego zasilacza. Numeru panelu tez nigdzie nie widac, na pewno jest ale trzeba zdjac DVD, dwie plyty sygnalowe i cala oslone metalowa pelna srub i wtedy mozna dostac sie do pl. T-con i numeracji matrycy (mam nadz.). jakby co to pozniej moge to sprawdzic, dzieki za odzew.
    mirex
    Level 43  
    Lisek jak zwykle dziwnymi drogami chodzi. Po nazwie panelu będzie identyfikował jak jest zbudowany zasilacz :D
    lisek
    Service technician RTV
    Dowiem się jaki invertor ...po tym może dojde do płyty Main

bo nie wierzę ,żeby DM Tech wymyślił coś nowego .bazyją albo na końcówkach Ph /zrobione made China lub "made china podobne"

Przydała by się nazwa t-con.

Telewizor DM TECH LM 37' problem z zasilaczem W szkole mi mówili, że wiedza to potęgi klucz...

** szkoda tylko ,że tak mało z tego korzystają tzw. poczatkujący
    mirex
    Level 43  
    Lisku, ale gość twierdzi, że to zasilacz ma uszkodzony! A jego "namiary" już podał.
    Chyba, że to ja źle rozumiem co napisał.
    Dla mnie nie wspominał o uszkodzeniach w zasilaniach na main tylko w PSU.

W szkole ci mówili, że należy pisać poprawnie, ja już zdrowia nie mam żeby ci przypominać i co ... :D
    No ale kombinuj. Z poszukiwaniami, nie z pisownią!
    radsat
    Moderator
    Może dokładne zdjęcie zasilacza przybliży nieco umysły.
    mirex
    Level 43  
    Jest w linku podanym przez Liska. No chyba, że chodzi ci o jeszcze dokładniejsze.
    Za pół roku ktoś zaraportuje, że link jest nieaktualny i trzeba będzie poprawiać post Liska. Takie z nim życie mamy po prostu.
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Widze, ze pod moim postem rozwinela sie 'zywiolowa debata' Nawet wesolo poczytac, szkoda ze nikt tylko nie ma tego schematu. Jutro z nim powalcze to moze dojde do jakichs wnioskow. Musze najpierw ustalic, ktore piny to BL ON i POWER ON/OFF (tam sa jakies inne ozn. t.j. PWR czy CTL...):D
    mirex
    Level 43  
    Napisz co tam w nim jest. Może spośród dostępnych zasilaczy różnych producentów, poprzez analogię, coś się wykombinuje.
    satgal
    Level 40  
    Ja w takim wypadku po kalkulacji czy inwestować w TV no name to szukam tv markowego ze zbitą matrycą aby wykożystać siedzącą w nim matrycę LC370WX1 bo markowy TV po wymianie jej będzie miał dużo większą wartość od naprawionego trudno zbywalnego TV DM TECH a zasilacz kosztować będzie co najmniej tyle co markowy zbity TV.
    lisek
    Service technician RTV
    Kol.satgal ma dużo racji .
    Ten <markowy> lcd wytwarza firma z Korei > DmTech (DM Technology Co. LTD);
    wykorzystuje albo chińskie wynalazki albo firmy Rolsen.

Czy ten nr. ,który podałeś dotyczy płyty zasilacza czy Main.?

Jeśli tam taka matryca jak podał kol. satgal czyli od Philipsa ???

Pytanie :
    Skoro dobrałeś się do zasilacza to napisz jakie scalaki sa w nim wykorzystane ?
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Na takiej matrycy swego czasu Ph robił modele i
    Quote:
    LCD PHILIPS 37PF7320/10, chassis LC4.8
    Main: TDA15021H/N1B91 and GM1501
    power supply
    PSU DPS-188AP PFC L6562D-20N60C
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Dzieki za rozwiniecie mojego tematu. Tak jak mowilem brakuje w tym zasilaczu jednej Shottky a druga jest ciasno umieszczona pomiedzy radiatorami i nic nie widac ale ja pozniej wyciagne to sprawdze. Obok na radiatorze sa dwa scalaki o numeracji: stps20hl00cfp, f20nf06 (str. wtorna).
    Ten stps20hl00cfp byl juz przez kogos wymieniany, wymieniany byl tez elektrolit na linii 24V. Po str. pierw, ktos wlutowal Zener (lub inna diode)na noge transoptora i polaczyl jej 'anodke' z pinem od pierw. uzw. trafa od standby. Wymieniony zostal tez elektrolit w poblizu scalonej przetwornicy o numerach:VIPper22AK2R628. Ponadto wymieniana byla duza dioda w pierw w poblizu najwiekszego kondensatora 450V 150 uF oraz ten duzy MOSFET co steruje trafem glownym (nie widac jego danych bo wlutowany pomiedzy dlawikiem a radiatorem. Napiecia wychodzace z zasilacza powinny byc: 5V, 12V, 33V, BRI, CTL oraz PWR. Z osobnych szesciu konektorow wychodzi 24V na dwa inwertery...
    mirex
    Level 43  
    O czym ty w ogóle piszesz? Jakie scalaki? STPS to podwójna dioda Schottky a drugi "scalak" to zwykły fet.
    Ten Viper to jedyny sterownik na płycie?
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Sorry, pisze w pospiechu i nie sprawdzalem wartosci tych elementow w datasheet... Jeszcze jest uklad l6562d c9609 (8 pin)oraz l6598d 93xh634 (16 pin). Sa jeszcze 2 tranzystory p11nm50frcc075 i pp11nm60fpcc075.

Dodano po 2 [godziny] 32 [minuty]:

Ne e-bayu jest b.podobny zasilacz (nie bede podawal linku)do modeli mniejszych calowo DM-Techa, rozni sie zapewne iloscia laczy do inwerterow (sa dwa 14 pin, zamiast szesciu roznych). Obawiam sie tylko, ze moze miec mniejsza moc i wyd.pradowa i jak dolacze inwertery (mozna przerobic wtyk, bo u mnie jest 12 pin/zamiast 14)polegnie mi pod obciazeniem. Oprocz 24V i masy sa tam tylko napiecia CTL i BRI, nie wiem gdzie zalaczanie ale mozna dojsc do tego. Na plytce nigdzie nie napisane jest ile amperkow 'ciagnie' przy nap.24V, co mi radzicie, brac go?

Dodano po 3 [godziny] 23 [minuty]:

Panowie, przepraszam was za wprowadzenie w blad ale zasilacz wyglada na dobry??? Owszem brakuje tam jednej diody prostowniczej i elementy sa zle polutowane ale wzialem go dzis na stol i zalaczylem go z zewnatz i wydal mi wszystkie napiecia nawet 24V po obciazeniu zarowkami, sorry za was stracony czas i poszukiwania. Wszystko wskazuje na to wiec, ze problem dotyczy maina, ktory nie mi jego nie zalacza...
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Nie, nie -kupilem od goscia, ktory kiedys tutaj prowadzil sklep RTV i twierdzi, ze w takim stanie do niego ten odbiornik wrocil do sklepu ('stuck in standby') i 'nic wiecej nie wie' Zasilacz byl naprawiany, ale tez nie wiadomo dlaczego sie uszkodzil, wyglada na uszk. mainboard. Takiej pl. niestety nie dostane nigdzie (RHPB-10294C)tylko z tel. z rozbita matryca. Potrzeba sie bedzie zmierzyc z naprawa samemu, mozliwe ze jakas pamiec poleciala i da sie zaprogramowac lub wstawic 'czysta' FF i ruszy...
    satgal
    Level 40  
    Ja bym takim optymistą nie był że zapisze się pamięć zerami i ruszy, trzeba wiedzieć że pamięci na MB jest kilka a ta najważniejsza to z oprogramowaniem do której brak jest dostępu.
    lisek
    Service technician RTV
    Tutaj masz listę T-con stosowanych w panelach 37" Ph/Lg
    Quote:
    LC370W01-A5 37 T-CON 6870C-0016D
    LC370W01-A5K1/A6/A5 37 T-CON 6870C-0024A
    LC370WX1/LC320W01 37 T-CON 6870C-0060F
    LC370WX1/LC320W01 37 T-CON 6870C-0060H
    LC370WX1-SLA1 37 T-CON 6870C-0088A/B/D
    lC370WX2 37 T-CON 6870C-0095C/D
    LC370WX3-SLA1 37 T-CON 6870C-0112A
    LC370WX4-SLA1 37 T-CON 6870C-0158A
    LC370WU1-SL01 37 T-CON 6870C-0072B/A
    LC370WU2 37 T-CON 6870C-0126B
    LC370WU3-SLA1 37 T-CON 6870C-0189A
    LC370WU3-SLA1(B1) 37 T-CON 6870C-0172A
    LC370WU/LC420WU/LC470WU(CNT) 37 T-CON 6870C-0202B
    LC370WUN-SAA1(B1) 37 T-CON 6870C-0214A
    LC370WX4-SLA1 37 T-CON 6870C-0158A
    LC370WXN/LC420WXN 37 T-CON 6870C-0040C
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Dzieki Lisek. dzis zajme sie ta plyta, juz mam zrodlo na tani zakup tej plyty w razie gdybym' polegl' przy reperacji. Zastanawia mnie w jakich okolicznosciach ten 'ktos' naprawial ten zasilacz i w jaki sposob jego uszkodzenie rzutowalo na pl.glowna. Wymieniane byly elektrolity od 24V , 'dioda startowa' (po str.pierw)oraz ktos usunal jedna szybka podwojna diode prost. pozostala tylko jedna. Byc moze uszkodzenie elektrolitow pouszkadzalo EEPROMY ma mainie lub inne pamieci. Moze inwerter po dluzszej pracy przeciazyl jedna z linii 24V i stad padla jedna Shottky? Wyminiana byla jeszcze inna Shottky w obw. od nizszego napiecia.
    Tak czy owak zasilacz pracuje poprawnie tylko z jedna dioda na szynie 24V. Druga podwojna dioda powinna byc przylaczona rownolegle do tej pierwszej i obawiam sie, ze trzeba bedzie sie o nia postarac, bo mimo tego ze zasilacz wydaje sie pracowac ok, to przy zalaczonych inwerterach moze nie pracowac stabilnie?

Dodano po 4 [godziny] 20 [minuty]:

satgal wrote:
    Kolega ma pecha kupując pewnie tv z serwisu, może okazać się że jeszcze wadliwa matryca.

Tak mnie Satgal postraszyles, ze dzis probowalem uruchomic w nim podswietlenie aby zobaczyc czy matryca nie uszkodzona, ale niestety nie jestem w stanie dojsc do tego jak zrealizowane jest zalaczanie tych inwerterow. Sa one polaczone ze soba wspolna tasma, ale nie maja polaczenia z mainboard'em. Zalaczenie z osobnego zasilacza 24V nic nie daje -inwertery nawet nie wstaja na sekunde.Jedyna opcja, ktora pozostaje to pin CTL, ktory przychodzi z maina na zasilacz-najprawdopodobniej jest to zalaczanie, bo nie ma tam innego wtyku ON/OFF.
    lisek
    Service technician RTV
    Matryca może być ok,ale będzie problem z inwertorami : sa dwa Master i Slave
    pisano o tej koncepcji Ph na forum
    Notabene b.wredna zakała.

np. PHILIPS Model : 42PFl7662d
    Chassis : lc7.2
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Ok znalazlem juz: jest on/off na inwerterze nadrzednym (master). Na podrzednym jest tylko NC/not connected/Tak miales racje Lisku: LVDS, inwertery, nawet panel pochodza od Phillipsa...
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Juz wiem Satgal, juz to zrobilem, znalazlem ten pin i inwertery dzialaja po podaniu 3,3V. Matryca jest tez dobra, bo obraz zapala, bez linii na ekranie i nie ma pekniec ekranu, tyle da sie na razie ustalic, zobaczymy jak bedzie wygladal obraz po wymianie maina. Nr matrycy: LC370WX1 (SL) (O1) LG Phillips, Made in Korea. Uff satgal ale mnie nastraszyles z ta matryca...

Dodano po 5 [godziny] 30 [minuty]:

Albo jest jeszcze lepsze rozwiazanie: tak jak mowiles wczesniej: kupic Phillipsa 37' z rozbita matryca i po prostu przelozyc panel z tego wynalazku do Phillipsa...:D
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Zeby podac sygnaly z T-con, musze miec najpierw sprawnego maina, z ktorego wychodza sygnaly do T-con, wtedy jak bedzie brakowalo jakichs przebiegow od tasm do ekranu (wskutek odklejenia sie fleks)beda paski na ekranie...(chyba miales to na mysli)bo podanie samego 12V na bezpiecznik T-con to chyba niczego nie zalatwi. Na razie sprawdzilem tylko ten bezpiecznik i jest w porzadku, przypuszczam, ze matryca bedzie sprawna.
    satgal
    Level 40  
    Napięcie na Tcon podawane jest przez klucz na MB który można zewrzeć aby było lub samym tylko przewodem podać na tcon 12V. Zależy od konstrukcji tcon czy ruszą przetwornice na nim czy nie bez sygnału LVDS bo są takie i takie.
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Telewizor naprawiony po wymianie maina i wstawieniu oryginalnego EEPROMu. Nie moglem nigdzie znalezc tego phillisa z rozbita matryca. Wszystkie funkcje, lacznie z odtwarzaczem DVD w najlepszym porzadku. Dziekuje za dyskusje i rozwiniecie tematu.Zb.