Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt płytki ATMEGA + wyświetlacz + cyfrowy potencjometr

qscgu 01 Lip 2010 23:06 17715 31
  • #1 01 Lip 2010 23:06
    qscgu
    Poziom 34  

Witam.

Próbowałem zrobić swoją pierwszą płytkę w eagle ale jakoś mi to nie wychodzi. Całość ma być cyfrowym potencjometrem audio z wyświetlaczem i wyłącznikiem wejść. Chce użyć atmega48 na DIP28. Jednoliniowy wyświetlacz oraz 3 przyciski sterujące microswitch(taki pstryczek). Nie umiem znaleźć tych przełączników w eagle ale nawet jeśli to będą one na osobnej płytce więc wystarczą dziury albo złącza.

Przede wszystkim nie umiem znaleźć nigdzie żadnego układu cyfrowego potencjometra (schematu do eagle), chciałem użyć lm1972.

Czy ktoś mógłby mi pomóc z tym? Podejrzewam też, że brakuje na włącznikach audio rezystorów. 1K wystarczy?

W załączniku moje nieudane próby. Co do wyświetlacza to albo chciałbym użyć goldpinów albo zwykłych dziur w PCB(drugie rozwiązanie bardziej mi odpowiada). Jeśli się też da to rezystory SMD.

Mam sporo laminatu 1 stronnego więc myślę że to też nie będzie problemem.
    Układ zasilania na osobnej płytce więc przydałyby się gniazda do ich doprowadzenia. A to z racji tego że chciałbym też DAC zrobić i prościej mi będzie stabilizatory umieścić w innym miejscu.

0 29
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 01 Lip 2010 23:40
    marco47
    Poziom 41  

Sygnały rysuję się tylko pod kątem prostym.
    Brak symboli zasilania supply1,2.lbr
    Wyświetlacze są w LCD.lbr
    Przyciski masz w switch-omron.lbr
    To tak na początku, aby Ciebie nie za bardzo stresować :D

0
  • Relpol
  • #3 02 Lip 2010 00:03
    qscgu
    Poziom 34  

Ok poprawiłem sygnały, dodałem swiche ale co teraz z cyfrowym potencjometrem?

Jego nie ma ani w bazie ani też w necie, da się go jakoś 'zrobić' ?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Lip 2010 09:01
    Bonkot
    Poziom 39  

qscgu napisał:
    Ok poprawiłem sygnały, dodałem swiche ale co teraz z cyfrowym potencjometrem?

Jego nie ma ani w bazie ani też w necie, da się go jakoś 'zrobić' ?

Witam
    Jak widzę porywasz się na coś (bez urazy), co na razie przerasta twoje możliwości i wiedzę. Bo już na załączonym schemacie masz niektóre elementy źle podłączone, a mianowicie: atmega ma zbyt małą wydajność prądową, by "uciągnęła" bezpośrednio przekaźniki (trzeba pomiędzy wyjście uP a przekaźniki wstawić tranzystory), kondensatory C2, C3 i C6 wydają się być zupełnie niepotrzebne, "reset" wiszący w powietrzu, wejścia oscylatora niepotrzebnie "wyciągnięte" na listwę (dodaj typowy oscylator, tzn rezonator kwarcowy z kondensatorami). A funkcję cyfrowego potencjometru, masz opisane i pokazane między innymi na rysunku 10 i 11 (figure 10 i 11) noty aplikacyjnej. A zaaplikowanie go do twojego schematu to już "inna bajka".
    http://www.national.com/ds/LM/LM1972.pdf
    Pozdrawiam.

0
  • #5 02 Lip 2010 14:07
    qscgu
    Poziom 34  

Bo jeszcze nigdy sam nie projektowałem takich cyfrowych aplikacji. Ale dam sobie radę z niewielką pomocą. W końcu jakoś trzeba zacząć. A nie chce robić niepotrzebnych śmieci typu płytki uruchomieniowe czy jakieś układy z diodką. Nie wiedziałem, że atmega nie uciągnie takich małych przekaźników ale skoro tak to nie ma problemu z zastosowaniem tranzystorów.

C2, C3, C6 to kondensatory 10uF użyte jako sumator wyjść. To nie będzie selektor a sumator, dokładniej wyłącznik bo standardowo będą włączone wszystkie i tak ich najczęściej będę używał.

Rezonatora nie dawałem bo podobno atmega ma wbudowany. Zresztą tak pisze na karcie katalogowej.

Na razie największym problemem jest znalezienie albo zrobienie takiego układu w eagle.

Załączam poprawiony schemat z tranzystorami i zmienionym układem wyjść bo miałem troche źle, opisałem też jak mają działać te przekaźniki 1_P oznacza 1 kanał prawy, 3_L oznacza 3 kanał lewy.

Teraz wszystkie prawe się sumują do jednego wyjścia i wszystkie lewe.

0
  • #6 02 Lip 2010 17:08
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    A więc możesz podłączyć go według rys 1 z noty katalogowej (nie zapominając według niej, aby sygnał wejściowy był podany ze wzmacniacza typu JFET i zastosowany wtórnik napięciowy na wyjściu powinien być tez tego typu- proponowane, LF412). Do sterowania użyć linii portu Atmegi, tak jak to pokazane jest na rys 11. Jest to dość dobry potencjometr (tak wynika z noty katalogowej), ale trudny do zaprojektowania na płytce, a to ze względu na obecność dwóch mas (cyfrowej i analogowej). Źle zaprojektowana płytka może wprowadzać bardzo duże zakłócenia, nieraz większe od sygnału użytecznego.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 02 Lip 2010 17:24
    qscgu
    Poziom 34  

Ale moment:
    Jego(lm1972) nie ma ani w bazie(eagle) ani też w necie, da się go jakoś 'zrobić' ?
    Bo chyba sie nie rozumiemy.

O masie analogowej to myślałem żeby w ogóle jej tam nie ciągnąć. Tylko podpinam masy sygnałów do tego potencjometra i wyciągnąć z niego gotowy sygnał. W sensie nie robić oddzielnej masy analogowej na tej cyfrowej płytce żeby nie złapała za dużo śmieci.

0
  • Pomocny post
    #8 02 Lip 2010 17:29
    marco47
    Poziom 41  

Switch powinien być podłączony do masy, jeżeli nie dajesz zewnętrznego rezystora wymuszającego niski poziom na wejściu procka. Atmega posiada wewnętrzne rezystory podciągające do +5V dlatego lepiej aby stanem który jest wykrywany był stan niski switcha.

0
  • #9 02 Lip 2010 17:31
    qscgu
    Poziom 34  

Ok poprawione, nie załączam schematu bo wiadomo jak to będzie wyglądać. Ale co z LM1972 w eagle?

EDIT:

Ok dodałem też do schematu LCD ale i tak będę go osobno przykręcał. Mój wyświetlacz to BSC1A16DRY bez poświetlania (da się zrobić osobne? np podłożyć diodę pod wyświetlacz z prawej i lewej strony czy raczej nie bardzo?)

Zmnieniłem też switche do masy.

No i czy da się tego LM1972 zrobić albo znaleść?

0
  • #11 02 Lip 2010 18:01
    qscgu
    Poziom 34  

Hmm a może jest jakaś alternatywa dla tego układu? Bo on kosztuje na allegro 27zł Może coś równie dobrego ale tańszego i lepiej dostępnego?

0
  • #12 02 Lip 2010 19:02
    Bonkot
    Poziom 39  

qscgu napisał:
    Hmm a może jest jakaś alternatywa dla tego układu? Bo on kosztuje na allegro 27zł Może coś równie dobrego ale tańszego i lepiej dostępnego?

Witam
    Zobacz na stronach sklepów internetowych (np TME) powinni mieć ich sporo. Wybierając konkretny model nie zapomnij zapoznać się z notą katalogową, szczególnie pod kątem programowania i projektowania.
    Pozdrawiam.
    I jeszcze coś do poczytania o potencjometrach cyfrowych:
    http://www.elportal.pl/pdf/k01/52_08.pdf
    http://www.elportal.pl/pdf/k01/53_06.pdf

0
  • #13 02 Lip 2010 20:12
    qscgu
    Poziom 34  

Szukałem już ale jest tylko DS1802.

Ale z tego co widzę to on ma sterowanie przyciskami. W sumie to nawet jest na rękę bo nie trzeba go w takim razie podpinać pod mikrokontroler.

0
  • #14 02 Lip 2010 22:03
    Bonkot
    Poziom 39  

qscgu napisał:
    Szukałem już ale jest tylko DS1802.

Ale z tego co widzę to on ma sterowanie przyciskami. W sumie to nawet jest na rękę bo nie trzeba go w takim razie podpinać pod mikrokontroler.

Witam
    Coś marnie szukałeś, bo prawie każdy większy producent ma w je w swojej ofercie, a sklepy internetowe oferują nie tylko firmy "Maxim-Dallas" (najdroższe, ale dużo pozycji i różnie sterowane)
    http://www.google.pl/search?hl=pl&lr=&safe=of...ved=0CCQQBSgA&q=digital+potentiometer&spell=1
    a tu sklepy ( za co pewnie dostane po głowie)
    http://www.tme.eu/pl/katalog/index.phtml#clea...search%3Dpotencjometr+cyfrowy%26bf_szukaj%3D+
    https://www.elfa.se/elfa3~pl_pl/elfa/init.do?shop=ELFA_PL-PL#toc=20148;

0
  • #15 02 Lip 2010 22:39
    qscgu
    Poziom 34  

No właśnie nie marnie szukałem. Spawdź sobie w TME, tam większość to zwykłe cyfrowe potencjometry, Tylko chyba 2 są audio czyli logarytmiczne i podwójne.

To że istnieje więcej to jasne. Ale ile takich jest które można dostać w sklepie za nie kosmiczną cenę do ~30zł ?
    Przede wszystkim musi być potencjometr logarytmiczny, ponadto musi być potencjometr audio czyli w miare dobrze wykonany nadający się do audio. Musi się też go dać kupić. I nie może kosztować kosmicznych pieniędzy. Dobrze by było żeby był podwójny.
    I te wszystkie kryterium spełniają 2 układy czyli DS1802 i LM1972.

0
  • #16 02 Lip 2010 22:50
    Lukas-miszcz
    Poziom 18  

Oto link na Alle-drogo gdzie LM1972 z przesyłką to tylko 21 zeta
    Link
    Pozdrufki:D

0
  • #17 02 Lip 2010 23:25
    qscgu
    Poziom 34  

Tak tego to wiem, że da się kupić w normalnej cenie bez problemu ale próbuje sobie płytkę pod niego zaprojektować w eagle i nigdzie nie umiem znaleźć jego biblioteki, nie wiem też jak zrobić taki element, szukałem w necie ale tutoriale tylko po angielsku przez co nic z nich nie rozumiem :(

0
  • #18 03 Lip 2010 08:28
    Bonkot
    Poziom 39  

qscgu napisał:
    No właśnie nie marnie szukałem. Spawdź sobie w TME, tam większość to zwykłe cyfrowe potencjometry, Tylko chyba 2 są audio czyli logarytmiczne i podwójne.

To że istnieje więcej to jasne. Ale ile takich jest które można dostać w sklepie za nie kosmiczną cenę do ~30zł ?
    Przede wszystkim musi być potencjometr logarytmiczny, ponadto musi być potencjometr audio czyli w miare dobrze wykonany nadający się do audio. Musi się też go dać kupić. I nie może kosztować kosmicznych pieniędzy. Dobrze by było żeby był podwójny.
    I te wszystkie kryterium spełniają 2 układy czyli DS1802 i LM1972.

Witam
    Jeżeli dla ciebie tylko takie potencjometry wchodzą w grę, gdzie w nocie katalogowej wyraźnie jest zaznaczone, że jest to potencjometr do zastosowań audio i do tego logarytmiczny, to rzeczywiście masz wąskie pole manewru. Przecież za pomocą odpowiednio dobranego programu można z potencjometru liniowego uzyskać sterowanie logarytmiczne czy wykładnicze (chyba gorzej w odwrotną stronę) a i sprzętowo da się to łatwo uzyskać. Ot choćby tu jest to opisane i nie trzeba przepłacać "kosmicznych pieniędzy". Zastosowanie LM1972 wiąże się (o czym wspominałem wcześniej) z projektowaniem dwu różnych mas, a jak je źle zaprojektujesz lub nie zaprojektujesz wcale, to lepiej zastosuj "zwykły" potencjometr, bo z takiego projektu niewiele będziesz miał pożytku.
    Pozdrawiam.

0
  • #19 03 Lip 2010 13:29
    qscgu
    Poziom 34  

Jasne że można emulować logarytmiczne zachowanie potencjometra ale ilość kroków zmniejszy się drastycznie jeśli dobrze myślę ale poprawcie mnie jeśli się mylę.

No i mimo wszystko normalne potencjometry nie są przystosowane do audio, stąd podejrzewam że lm1972 ma masę analogiczną co swoją drogą nie powinno stanowić problemu bo po prostu od razu tą masę pociągnę do tego potencjometra i od razu z niego wyciągnę. Także płytka nie powinna stanowić problemu bo masy analogowej będzie tam minimum.

Podwójny powinien w zasadzie być bo gwarantuje to że będzie zachowywał się tak samo dla obu kanałów.

Odpowiada mi LM1972, jego cena też ale problemem jest biblioteka do eagle. To w końcu SMD i pisakiem płytki nie zaprojektuje. Chciałem go zrobić ale nie mam pojęcia jak? Szukałem ale wszystko po angielsku.

EDIT:

bo długich bojach udało mi się stworzyć ten układ. Użyłem obudowy SO20L bo wymiarami się zgadzała z SOP20.

Ale niestety muszę przyznać że interfejs eagle jest tragiczny. Można zapomnieć o wykombinowaniu czegoś samemu w tym programie.

Nie mam zielonego pojęcia jak zrobić ten układ bez wszystkich atmeg bo użyłem tej biblioteki i tak też to załączam. Moglibyście rzucić okiem na to?

0
  • Pomocny post
    #20 03 Lip 2010 16:57
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Dopiero przy projektowaniu elementu bibliotecznego zauważyłem, że układ wymaga nie tylko dwóch oddzielnych mas (analogowej i cyfrowej) ale także zasilania symetrycznego. Według mnie ścieżki powinny być prowadzone według numerów na poniższym rysunku. Chyba, że się mylę, to proszę mnie poprawić.
    Projekt płytki ATMEGA + wyświetlacz + cyfrowy potencjometr
    W załączniku dodany element biblioteczny LM1972 do "Eagle" według noty aplikacyjnej podanej wcześniej.
    Pozdrawiam.

0
  • #21 03 Lip 2010 17:25
    qscgu
    Poziom 34  

Zasilanie symetryczne to żaden problem. Ale moment przecież to jest zwykły układ cyfrowy który odpowiednio przełącza nam rezystory pomierzy IN1-OUT1 i IN2-OUT2 więc po co mu zasilanie symetryczne?

Zresztą w nocie katalogowej pisze
    "Voltage Supply (7, 18): Negative voltage supply pins, VSS1
    and VSS2. To be tied to ground in a single supply configuration"

Czyli po prostu VSS dopinam do masy.

EDIT:

Dzięki za układzik a teraz moja propozycja całości. Ojjjj brakuje mi doświadczenia w projektowaniu czegoś takiego że szok

Czy można prosić o pomoc w zaprojektowaniu płytki pod to?

0
  • Pomocny post
    #22 12 Lip 2010 00:20
    marco47
    Poziom 41  

Kolego qscgu

Przykładowe rozmieszczenie elementów na płytce PCB 88x37mm

Cały sterownik zmieściłem pod wyświetlaczem, po prawej stronie masz przyciski do sterowania układem. Zamiast tej baterii przekaźników zastosowałem podwójne miniaturowe.

Projekt płytki ATMEGA + wyświetlacz + cyfrowy potencjometr Projekt płytki ATMEGA + wyświetlacz + cyfrowy potencjometr Projekt płytki ATMEGA + wyświetlacz + cyfrowy potencjometr Projekt płytki ATMEGA + wyświetlacz + cyfrowy potencjometr

1
    Załączniki:
  • #23 12 Lip 2010 00:32
    qscgu
    Poziom 34  

Wielkie dzięki za płytkę.
    Proszę powiedz mi jeszcze gdzie znaleźć takie podwójne przekaźniki?

Bo pojedyncze to mam i mogę kupić tanio dlatego takie zastosowałem.
    PS. szukałem na allegro i w okolicznych sklepach i owszem podwójne są ale nie na 5V i nie z takim rozstawem nóżek.

0
  • #24 12 Lip 2010 00:48
    marco47
    Poziom 41  

To są typowe i kupisz je w każdym sklepie. Nie ważny jest producent tylko wymiary. Nie powinieneś mieć żadnych kłopotów z ich zakupem. Mogłem zastosować takie jak miałeś na schemacie ale starałem się aby układ był bardziej zwarty.

1
  • #25 12 Lip 2010 15:17
    qscgu
    Poziom 34  

Ahh przepraszam bo wydawało mi się że to są takie same jakie ja mam tylko że podwójne, bo moje mają jeden pin pomiędzy pinami zasilającymi cewkę i to mnie zmyliło.

EDIT:

Spróbuje jednak przeprojektować płytkę pod te moje przekaźniki, w końcu po co kupować nowe jeśli te już mam:

EDIT 2:

Udało mi się przeprojektować płytki pod moje elementy ale zgodnie z przewidywaniami nie jest za ciekawie... Dało by się jeszcze to jakoś zoptymalizować?

PS. Da się jakoś zmienić kondensatory na zwykłe? Żeby nie prowadzić ścieżek jeszcze raz?

0
  • #26 15 Lip 2010 20:00
    marco47
    Poziom 41  

Jeżeli masz kupione takie przekaźniki które użyłeś w projekcie to zostaw je do innych celów. Są one nieodpowiednie do tego układu, poszukaj takie które są stworzone do przełączania małych sygnałów. Zamiast tych "nieszczęsnych" przekaźników zastosuj do przełączania sygnałów np. multiplekser na układzie CD4053 lub inny podobny z multipleksowaniem wejść.

1
  • #27 15 Lip 2010 22:00
    qscgu
    Poziom 34  

No ale mimo wszystko nie da się ich użyć? PCB i rozmiar tego to nie problem, natomiast zamawianie w sklepie wyjdzie mnie drożej niż cały ten projekt.

Jedyny sklep w pobliżu ma takie przekaźniki za 5zł co już zupełnie jest kosmosem.

Ja rozumiem że one nadają się do przełączania dużych sygnałów i całkiem dużego prądu ale to chyba nie powoduje że nie nadają się do małych sygnałów?

EDIT:

Ale to nie jest SELEKTOR wejść, to jest WŁĄCZNIK wejść więc jakiekolwiek multipleksery opadają.

0
  • #28 01 Sie 2010 11:54
    marco47
    Poziom 41  

A dlaczego nie można zastosować multipleksera jako wyłącznika wejść? Co stoi na przeszkodzie, przecież bateria przekaźników w Twoim projekcie też pracuje jak multiplekser wejść, tylko ich nie przełącza tylko wyłącza.

0
  • #29 01 Sie 2010 15:32
    qscgu
    Poziom 34  

multiplekser jako taki jest selektorem, owszem można by zastosować ale wtedy potrzebne by były 3.

EDIT:

Poczytałem trochę na temat multiplekserów użytych w systemach audio i niestety odpadają ze względu na przesłuchy pomiędzy kanałami.

0
  • #30 24 Sie 2010 20:46
    marusmk
    Poziom 11  

A czy możliwe jest udostępnienie wsadu do projektu autora?

0
  Szukaj w 5mln produktów