Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnetofon M2405S nie działa prawy kanał na TBA810AS

Krzysiek_20 02 Jul 2010 02:10 3806 25
 • #1
  Krzysiek_20
  Level 10  
  Kilkanaście lat temu mój magnetofon trafił do zwykłego serwisu RTV i jak wrócił to zbytnio się nie przejmowałem, że zamiast każdego kanału pojedynczo, mogę tylko potencjometrem od lewego kanału regulować głośność obydwóch głośników. Wczoraj próbowałem to zmienić i zauważyłem, że na jednym kanale jest UL1481T, a na drugim TBA810AS, co więcej gniazda głośnikowe połączone były kablami razem ze sobą, a co za tym idzie obydwa wzmacniacze też. Najpierw przeciąłem te kable łączące wzmacniacze i wtedy lewym potencjometrem mogłem regulować głośność tylko i wyłącznie lewego kanału i tylko on grał, a prawy niezależnie od położenia potencjometru od kanału prawego pozostawał głuchy . Więc postanowiłem zmienić miejscami doprowadzenie sygnału do tej płytki ze wzmacniaczami i po zamianie mogłem tym razem prawym potencjometrem regulować głośność lewego głośnika, a prawy dalej nie działał. Więc zamieniłem te doprowadzenia do tej płytki z powrotem i tym razem zamieniłem miejscami UL1481T z TBA810AS i jak tylko uruchomiłem magnetofon zaczął mi piszczeć i przygasały wskaźniki wysterowania, więc czym prędzej go wyłączyłem i wlutowałem układy tak jak było to na początku, a magnetofon uruchomił się normalnie lecz dalej działał tylko lewy kanał. Postanowiłem wymontować tą płytkę z tymi układami scalonymi i dokładnie ją obejrzeć. Zauważyłem, że gdzieś w okolicach kondensatora C403 na tym kanale na którym jest TBA810AS jest przerwana ścieżka, więc ją naprawiłem i podążając tą uszkodzoną ścieżką dotarłem do punktu 124, a dalej po kabelku do kolektora tranzystora BD 355. Prócz uszkodzonej ścieżki nic nie zauważyłem, więc złożyłem wszystko tak jak być powinno i uruchomiłem magnetofon i dalej piski i przygasanie wskaźników wysterowania. W końcu odłączyłem od tego kanału co jest TBA810AS głośnik i problem zniknął, tylko dalej działał mi lewy kanał. W związku z tym mam pytanie czy może ten TBA810AS jest problemem bo sprawdzałem na 3 sztukach i to samo, a podobno on jest zamiennikiem dla UL1481T. Może ktoś się spotkał z podobnym problemem, bo ja sam nie wiem co o tym myśleć.
 • Helpful post
  #2
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Wynikałoby że sam układ TBA jest uwalony i w serwisie przerwali ścieżkę by odłączyć od niego zasilanie i połączyli głośniki z sobą. Tak na marginesie, to czysta fuszerka. Skoro podmieniałeś układy i dalej to samo, to może być coś jeszcze uszkodzone w jego okolicy. Jakiś rezystor, kondensator. Tak, oba te układy są zamienne z sobą i w późniejszych latach stosowali TBA810S.
 • #3
  Krzysiek_20
  Level 10  
  Wstawiłem zamiast tych układów co tam były nowe TBA810AS z tym, że ten prawy kanał odłączyłem od głośnika i problem zniknął. Widocznie gdzieś na tym niesprawnym prawym kanale jest faktycznie uszkodzony jakiś kondensator czy rezystor, ale z tym to sobie już poradzę.
 • #4
  krzysztofh
  Level 29  
  Kiedyś miałem taki magnetofon i wydaj mi się że jeszcze gdzieś w rupieciach mogę mieć końcówki mocy całe z blaszanymi radiatorami.
  Jak jesteś zainteresowany to mogę poszukać.
  Przed rozbiórką magnetofon był sprawny na 100%.
 • #5
  Krzysiek_20
  Level 10  
  Jak masz tą końcówkę na UL1481 czy tam tych TBA to możesz mi napisać ile byś za to chciał na pw, prócz tego interesowały by mnie jeszcze nasadki na przełączniki, bo moje mi się połamały i muszę go kombinerkami włączać.
 • #6
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Pewnie ma tą na tranzystorach.
  Najbardziej podejrzany i w zasadzie tylko on może taką usterkę powodować, to elektrolit na wyjściu który mógł dostać zwarcia. C310/410 1000µ.
 • #7
  Krzysiek_20
  Level 10  
  Te kondensatory C310/410 mam 2200 µF 16V, nie były na pewno od nowości zmieniane bo są Elwy, więc w serwisie też ich nie ruszyli. Zaraz sprawdzę ten na uszkodzonym kanale i dam znać czy on jest winowajcą.
 • #8
  krzysztofh
  Level 29  
  OK, więc sprawdziłem co mam. Z całego magnetofonu pozostały tylko radiatory z tranzystorami BD354. Komplet na oba kanały.
  Schemat, który dostałem prezentuje wzmacniacze na tranzystorach, więc jeżeli masz układy scalone w tych końcówkach mocy to trudno będzie pomóc zdalnie nie mając schematu.
 • #9
  Krzysiek_20
  Level 10  
  Wylutowałem te kondensatory 2200 µF 16V i sprawdziłem omomierzem i ładują się, a że nie miałem nowych zamieniłem je miejscami miedzy sobą i problem pozostał dalej na tym samym kanale więc to chyba nie to.
 • #12
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  A sprawdź bez głośnika co masz na wyjściu? Napięcie.
 • #13
  Krzysiek_20
  Level 10  
  Bez głośnika mam na sprawnym kanale 9,8 V , a na uszkodzonym 1, 4 V i do tego jeszcze TBA się dość mocno grzeje.
 • #15
  Krzysiek_20
  Level 10  
  Posprawdzałem kondensatory i rezystory i niby każdy element jest sprawny, ale ten TBA dalej się grzeje, więc jutro wymienię wszystko z tego wadliwego kanału.
 • #18
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Ja bym zaczął od sprawdzenia samego napięcia zasilania powinno być nie większe niż 18v. Jeżeli masz na wyjściu układu 9,8v a jest to połowa napięcia zasilana to by świadczyło że zasilanie masz 19,6v a to jest za dużo i trzeba by sprawdzić czy zasilacz jest dobry, bo teraz 1 układ ten uszkodzony z racji że się grzeje pobiera większy prąd i jak włożysz dobry układ to zasilacz może dawać 24v zasilania a wtedy nowe układy ulegną uszkodzeniu.
 • #19
  krzysztofh
  Level 29  
  Kolego, przeczytałem jeszcze raz Twój pierwszy post i wydaje mi się, że cały czas sprawdzasz układy z uszkodzonym scalakiem.
  Może coś źle zrozumiałem, ale proponuję Ci zamiast wszystko wymieniać, zacząć od początku.
  Wylutuj wzmacniacz z prawego kanału i uruchom magnetofon na lewym kanale. Jeżeli działa to sprawdź prawy tor magnetofonu raz jeszcze podłączając go do lewego kanału aby upewnić się że reszta działa.
  Jak będzie OK to wlutuj ten sprawny układ ale tylko ten do prawego kanału. Jeżeli będzie coś nie tak, pozostaje wymiana elementów i sprawdzenie gniazda głośnikowego i samego głośnika czy nie robią zwarcia.
  Jeżeli ruszy to uszkodzony okaże się TBA.
 • #20
  Krzysiek_20
  Level 10  
  Sprawdziłem dzisiaj zasilanie i na kolektorze tranzystora T7 z którego są zasilane oba układy scalone mam 15, 2V a na emiterze mam 22, 2V. W instrukcji serwisowej jest odpowiednio: 17, 5V i 24V. Obejrzałem jeszcze raz płytkę i na pewno nie ma na niej żadnych zwarć. Zmieniłem prócz tego kondensator C410 2200µF 16V i to też nie pomogło, więc zastosuję się do Twojej rady i posprawdzam poszczególne tory magnetofonu, a zwłaszcza wylutuję te TBA i wstawię za nie sprawny UL1481 co do którego mam pewność, bo wylutowałem go z lewego kanału.
 • #21
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  krzysztofh wrote:
  Kolego, przeczytałem jeszcze raz Twój pierwszy post i wydaje mi się, że cały czas sprawdzasz układy z uszkodzonym scalakiem.
  Coś Ci się źle wydaje chyba. Pisze że brał scalak z płytki która działa, to jak mógł sprawdzać z uszkodzonym?
  Do autora, to prosty układ z paroma elementami. Zastanawia mnie fakt jakim cudem masz za kondensatorem C410 od strony gniazda napięcie stałe, chyba że tylko mierzyłeś przed tzn. na nodze 12 ? Wymienił bym w ciemno C404, C405, sprawdził R403, R404.
 • #22
  krzysztofh
  Level 29  
  Quote:
  Coś Ci się źle wydaje chyba. Pisze że brał scalak z płytki która działa, to jak mógł sprawdzać z uszkodzonym?
  Do autora, to prosty układ z paroma elementami. Zastanawia mnie fakt jakim cudem masz za kondensatorem C410 od strony gniazda napięcie stałe, chyba że tylko mierzyłeś przed tzn. na nodze 12 ? Wymienił bym w ciemno C404, C405, sprawdził R403, R404.

  Z pierwszego postu wynika, że autor najpierw sprawdził oba tory przed końcówką mocy, a później zamienił miejscami wzmacniacze na płytce. Oba testy były przy wlutowanych obu wzmacniaczach, tyle, że w prawym ścieżka zasilania wzmacniacza została w serwisie przecięta. Dopóki UL siedział w lewym kanale było OK, ale po wlutowaniu TBA do lewego kanału z doprowadzonym napięciem pojawiły się kłopoty. Stąd mój wniosek, że uszkodzony jest TBA. Może być jeszcze inaczej, ale nie mogąc dotknąć miernikiem urządzenia trudno dokładnie wyrokować. Wcale się nie upieram przy swojej diagnozie. To jedynie sugestie dla autora aby pomóc w naprawie.
 • #23
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Krzysiek_20 wrote:
  tym razem zamieniłem miejscami UL1481T z TBA810AS i jak tylko uruchomiłem magnetofon zaczął mi piszczeć i przygasały wskaźniki wysterowania, więc czym prędzej go wyłączyłem
  Wyraźnie pisze że zamienił. Czyli w sprawnym ma UL1481T i wstawił go do nie sprawnego kanału, dalej ten sam objaw, rozumiem że tego samego prawego kanału. Bynajmniej tak to powinien zrobić. Tylko co wtedy z sprawnym kanałem lewym i układem TBA w nim? Działa, nie działa? (nie pisze, lub nie doczytałem). Autor to tak opisał że w sumie nie wiadomo rzeczywiście co zamienił. Może zamienił miejscami układy i tym razem drugi kanał mu robi problem? To wtedy się zgadza że TBA do wymiany. Trzeba osobno uruchamiać te końcówki mocy (chodzi o podanie zasilania).
 • #24
  krzysztofh
  Level 29  
  Właśnie tak odczytałem informację autora, że po zamianie wzmacniaczy piszczy i jest problem. Nie jest dokładnie opisane, ale myślę że właśnie piszczy wtedy lewy kanał, ale to wymaga uściśleń autora.
  Też sugerowałem aby testował każdy kanał oddzielnie.
 • #25
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Więc autorze, proste pytanie, prosta odpowiedź. Który kanał piszczy po zamianie układów? Nadal prawy, czy już lewy?
 • #26
  Krzysiek_20
  Level 10  
  Zacznę od tego, że ten TBA z którym magnetofon wrócił z serwisu został zmieniony na całkowicie nowy i ten stary UL1481 też został zmieniony na TBA. Prócz tego zauważyłem jeszcze tą uszkodzoną ścieżkę i ją naprawiłem. I wtedy zaczęły się te problemy. Dzisiaj wylutowałem oba TBA i wlutowałem najpierw w kanał lewy ten stary UL i wszystko było ok, następnie zamieniłem tory prawy z lewym wykorzystując ten lewy kanał i też wszystko działało. Kolejno wlutowałem ten UL na prawy kanał i też działał, więc go tam zostawiłem, a w lewy kanał wlutowałem jeden z tych TBA który już na tym kanale pracował i oba kanały zaczęły działać bezproblemowo. Wychodzi na to, że na dwa TBA które kiedyś kupiłem w sklepie elektronicznym jeden był uszkodzony. Stąd dałem taką nazwę tematu, bo myślałem, że TBA nie chce działać chociaż jest zamiennikiem i muszę mieć UL. Dlatego też podejrzewałem, że coś innego niż scalak jest uszkodzone, bo nie dopuszczałem możliwości takiej, że któryś z nowych scalaków jest wadliwy. Najśmieszniejsze z tego wszystkiego jest to, że niepotrzebnie sprawdziłem cały prawy kanał, ale cała historia skończyła się szczęśliwie. Dziękuję wszystkim za tak żywe zainteresowanie tematem, bo w pewien sposób przyczyniło się ono do szybszego znalezienia usterki. Problem rozwiązany proszę o zamknięcie tematu.